WWW.PROSTATITA-CRONICA.COM
Ultimele subiecte
» Stafilococ Auriu
Vin 17 Noi 2017 - 11:57 Scris de SorinBri

» Prostatita cronică bacteriană (cauzată de o anumită bacterie)
Mier 15 Noi 2017 - 4:06 Scris de SorinBri

» Prostatita nebacteriana, jet urinar imprastiat
Dum 5 Noi 2017 - 9:08 Scris de CATA88

» PROBLEME DE ERECTIE SI EJACULARE
Vin 3 Noi 2017 - 3:46 Scris de mitelea

» Postatita cu chlamydia
Joi 2 Noi 2017 - 4:43 Scris de iionu88

» TAVANIC ATENTIE !
Mier 1 Noi 2017 - 10:50 Scris de mh_rw

» Nou pe aici...
Mier 1 Noi 2017 - 0:21 Scris de DanMircea

» Tratament bacteriofag
Mier 1 Noi 2017 - 0:02 Scris de cursor

» Probleme legate de miros infectios
Mier 25 Oct 2017 - 5:52 Scris de MOMO

medic de familie contra medic urolog

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

medic de familie contra medic urolog

Mesaj Scris de danm la data de Mar 8 Ian 2013 - 8:52

buna ziua,
de prin vara am aproape zilnic dureri in spate partea dreapta a abdomenului....analize,ecografii la medicul de familie,tratament de infectie urinara,piatra la rinichi de 4 mm,pentru ca in final sa fie nevralgie intercostala ,am luat doua tratamente si tot nimic,dureri in continuare....
paralel am fost si la medic urolog,piatra de 4 mm si prostatita-calcificari la nivelul prostatei,am luat tratament pt.infectie urinara si xatral 10 mg,mi-a dat pentru 6 luni.....cand i-am spus la medicul de familie a zis sa nu care cumva sa mai iau xatral pt. ca afecteaza actul xexual adica nema sex.......si ca nu am nimic la prostata.....
am luat doua luni xatral,calcificarea a ramas la stadiu de stagnare,piatra este tot acolo,la fel si durerile !
ce sa fac ,sa continui cu xatral,1 pastila seara sau sa ma opresc si ssa ma ocup de nevralgie....
cu stima

danm

Sex : masculin Mesaje : 2
Data de inscriere : 08/01/2013
47
Localizare : cluj

Sus In jos

Re: medic de familie contra medic urolog

Mesaj Scris de Xulescu la data de Mar 22 Ian 2013 - 15:17

Salut danm,

Nu sunt medic , dar parerea mea este sa tratezi aceasta piatra de la rinichi cumva.
Poti cauta pe internet tratamente naturiste. Sunt multe astfel de tratamente, marea majoritate bazate pe chestii acide ( vitamina C ).
Piatra de la rinichi poate creste in dimensiuni, si poate cantona bacterii pe langa ea.
Citisem la un momentdat de un remediu cu fiertura de Patrunjel ( 5 kg apa, 3 kg patrunjel radacina) se fierb impreuna pana cand ramane jumatate din compozitie ( 4kg ) . Fiertura obtinuta se bea in doze de 100 ml dimineata, se pastreaza la rece.
Poti incerca cu o cantitate mai mica nu neaparat 5 kg cu 3 kg, ci 2.5 kg cu 1.5 kg. Eu am facut cu 1 kg patrunjel si 1.7 kg apa. Nu am avut pietre mari. Mi-au ramas cam 1 litru fiertura, care l-am baut. Si Oricum daca e tinut mult se acreste.
Mai este o varianta cu suc de mere, cam drastica pentru stomac, cu suc de mere nu stiu de cate ori pe zi.
De ce patrunjel ? Contine foarte multa vitamina C.
De asemenea poti opta pentru o spargere a pietrei cu ultrasunete.
Ceaiurile diuretice te pot ajuta mai mult sau mai putin.
Calcifieri prostatice vin de la o infectie urinara nu de la pietrele la rinichi.
Calcificarea se face in urma inflamarii / infectiei , si nici de cum a apei baute.
Rinichiul filtreaza de toate , pe cand prostata produce lichidul prostatic.
Xatral se da pentru hipertrofie ( cresterea in volum ) a prostatei.
Ti s-a facut un eco de prostata? Daca da, ce dimensiuni are ? Ai probleme cu urinatul cu jetul urinar?
Pentru durere incearca cu bai fierbinti zilnic,seara au rol antiinflamator, si te mai linistesc.
Pentru rinichi , evita sa bei lichide reci, apa cu aport ridicat de calciu / nitrati.
De asemenea consumul excesiv de carne poate duce la formarea de pietre, din cate imi amintesc.
Pentru prostata , evita frigul la maini / picioare / cap, cauta sa ti fie cald mereu, incearca sa eviti alcoolul si substantele extra condimentate.
Poti incerca sa mananci rodie ( mai greu de curatat, scuipat samburii ) , dar ajuta prostata. ( poti cauta pe net mai multe info ).
Poti incerca si cu 1/3 lingurita de polen la fiecare masa.
Daca ai probleme cu stomacul s-ar putea sa ai dureri de la polen.

Xulescu

Xulescu

Sex : masculin Mesaje : 20
Data de inscriere : 10/07/2012
30
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Mesaj Scris de danm la data de Mar 5 Feb 2013 - 6:47

mersi de sfaturi d-l Xulescu .....
intre timp mi-a dat medicul de familie al treilea tratament pt. nevralgie intercostala,flamexin pliculete ,10 zile si din a 11-a zi ,gata cu durerile......
am fost si la urolog,inca am nisip si doua pietricele de 4 mm atat la rin.stg cat si dr.,tratament xatral inca luna februarie,calcificari la prostata si ceva naturist pt a sparge pietrele,cystone si ne vedem in octombrie.....
trei saptamani am fost boier,fara dureri apoi asa cum au disparut asa au si reaparut,dureri in partea dr.
urinez normal,noaptea deloc,jet bun,nu ma ustura,nu ma doare in zona prostatei,ma gandesc sa nu fie fierea(adica bila)
cu multumiri

danm

Sex : masculin Mesaje : 2
Data de inscriere : 08/01/2013
47
Localizare : cluj

Sus In jos

salut

Mesaj Scris de misto la data de Mier 9 Oct 2013 - 12:29

din experienta mea as renunta as merge pe partea holistica , eu am avut analize hormonale bune dar eram cu sanatatea la pamint 
mincarea cum spune si Hipocrate sa ne fie medicament , daca vezi ca nu ai rezultate medicina alopata incerca si vezi cum te simti

misto

Sex : masculin Mesaje : 9
Data de inscriere : 08/10/2013
35
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare