WWW.PROSTATITA-CRONICA.COM
Ultimele subiecte
» Nou pe aici...
Mier 18 Oct 2017 - 23:44 Scris de DanMircea

» Prostatită cronică bacteriană tratată
Mar 10 Oct 2017 - 12:30 Scris de Necajitu15

» Saltele/brau cu turmalină pentru prostatită
Dum 8 Oct 2017 - 0:48 Scris de COV

» Prostatita nebacteriana , nervul pudental, sau probleme cu coloana???
Mier 4 Oct 2017 - 21:58 Scris de AndreiB

» TAVANIC ATENTIE !
Dum 1 Oct 2017 - 12:19 Scris de amon

» Prostatita cronică bacteriană (cauzată de o anumită bacterie)
Dum 1 Oct 2017 - 11:55 Scris de cursor

» Incepere tratamament naturist...
Vin 29 Sept 2017 - 11:26 Scris de AndreiB

» PROBLEME DE ERECTIE SI EJACULARE
Vin 15 Sept 2017 - 4:23 Scris de MOMO

» Dieta Ketogenica (efecte miraculoase)
Lun 21 Aug 2017 - 22:23 Scris de Raducu

staphylococcus epidermidis- care sunt recomandarile

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

staphylococcus epidermidis- care sunt recomandarile

Mesaj Scris de Rares la data de Dum 23 Sept 2012 - 1:09

Buna ziua tuturor,
Am facut testul de spermograma si spermocultura si am fost diagnosticat cu staphylococcus epidermidis. Cateva luni inainte aveam alta bacterie enterococcus spp. Am urmat un tratament de 10 zile cu antibiotic si se pare ca am scapat de prima bacterie. Nu am un medic urolog in care sa am incredere si nu am gasit inca, dar sunt in cautare.
Este cineva pe forum care s-a mai confruntat cu staphylococcus epidermidis??

Rares

Sex : masculin Mesaje : 9
Data de inscriere : 25/06/2012
31
Localizare : Cluj Napoca

Sus In jos

Re: staphylococcus epidermidis- care sunt recomandarile

Mesaj Scris de Raducu la data de Sam 29 Sept 2012 - 2:17

Te salut ! cum te mai simti ?

tu cu ce ai tratat enterococus spp ?

eu de 4 luni ma lupt cu aceasta bacterie care n-am tratat-o la timp suficient de mult ( eu luam antibiotic 7 zile ) si care mi-a afectat si prostata. la ecografie apare usor marita si inflamata din cauza acestei bacterii. Am luat ofloxacin , cipro, acum fac un set de injectii cu gentamicina + tavanic14 zile la indicatia medicului urolog.

Doctorul mi-a prescris pe langa tratamentul antibiotic si prostenal duo, ulei de dovleac, urisan, isoprinosine si urovaxom pentru 3 luni.

Te astept cu un raspuns !

Sanatate.

Raducu

Sex : masculin Mesaje : 27
Data de inscriere : 29/09/2012
34
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Mesaj Scris de silvy la data de Dum 30 Sept 2012 - 7:11

si eu sufar de prostatita bacteriana de 3 luni am luat de 2 saptamani ceaiul lui ronie si mam smtit bine dar de vreo 2 zile ma constup si ma doare iar in abdomenul inferior datimi va rog un tratament naturist pentru constipatie daca ma duc normal cu scaunul nu am nici o siptoma a prostatitei ceaiul lui ronnie face minuni credetima

silvy

Sex : masculin Mesaje : 7
Data de inscriere : 30/09/2012
33
Localizare : adjud

Sus In jos

Mesaj Scris de Raducu la data de Dum 30 Sept 2012 - 10:01

@silvy, ti-as recomanda cereale cu lapte in fiecare dimineata, de preferat sa fie integrale. Eu de cand mananc cereale integrale ies zilnic afara. Cred ca trebuie sa ai grija si la lichide sa bei macar 2 L pe zi + mutle fructe ( mere , banane , prunele sunt foate bune pt constipatie ca tot e acum sezon )

Sanatate!

Raducu

Sex : masculin Mesaje : 27
Data de inscriere : 29/09/2012
34

Sus In jos

Mesaj Scris de brahmachari la data de Dum 30 Sept 2012 - 21:09

dimineata sucul de la o jumatate de lamaie intr-un pahar cu apa (300-400ml). Este foarte buna si pentru constipatie si pentru prostata pentru ca are efect alcalin asupra organismului.
brahmachari

Sex : masculin Mesaje : 109
Data de inscriere : 21/01/2011
45
Localizare : Pitesti

Sus In jos

Mesaj Scris de silvy la data de Mier 3 Oct 2012 - 8:56

va multumesc raducu si brahmachari azi mia mai aparut o problema grava stau prost de tot cu erectie nu am chef de sex deloc cineva mia zis sa iau ginseng ce parere aveti e bun de ceva sint cu moralul la pamant dak ma lasa si scula nu mai am de ce sa traiesc.voi aveti prostatita bacterianaeu am luat ceaiul care a zis ronnie a fost bn o perioada acum ma doare iar in abdomenul inferior nu stiu ce sa mai iau imi cer scz dak vam deranjat

silvy

33

Sus In jos

Mesaj Scris de Rares la data de Mier 3 Oct 2012 - 12:34

Salut Raducu,
Pentru enterococ spp am luat augmentin, iar in ultimele analize nu mi-a iesit pozitv. Dar in ultimii 2 ani am fost diagnosticat de 2ori cu acest tip de bacterie. Acum urologul mi-a dat alt antibiotic pentru stafilococ iar pe urma repet analizele. Va tin la curent.

Rares

Sex : masculin Mesaje : 9
Data de inscriere : 25/06/2012
31
Localizare : Cluj Napoca

Sus In jos

Mesaj Scris de dragos la data de Vin 5 Oct 2012 - 5:25

salut silvy. eu am stafilococ auriu luat din martie si aparut in aprilie. am trecut printr-o perioada groaznica fizic si psihic , cu de toate.. penisu parca era o cirpa mica.. acum sint mai bine, la analiza n-a mai iesit bacteria , poate o mai fi sau nu, voi mai face analize. de simtit ma simt un pic mai bine. sexul este legat de psihic , nu-ti face alte griji. sanatate si bafta !

dragos

Sex : masculin Mesaje : 74
Data de inscriere : 27/06/2012
45

Sus In jos

Mesaj Scris de silvy la data de Vin 5 Oct 2012 - 10:05

mersi dragos o sa incerc sa trec si peste asta ce tratament naturist ai luat sau numai antibiotie

silvy

33

Sus In jos

Mesaj Scris de dragos la data de Sam 6 Oct 2012 - 2:36

la inceput am luat ampicilina , urinex si in ceva , nu mai stiu exact . nu aveam diagnosticul pus bine . apoi dupa masaj prostatic si secretie mi-a iesit bacteria asta , am luat zinat si tavanic 2 sapt. , n-a mers , apoi un tratament de 3 sapt. cu sumetrolim[ 2sapt.] , 2 capsule la 12 ore, si fluconazol ,dupa 2 sapt. o capsula pe zi, o sapt. impreuna cu primul medicament. tratament naturist n-am luat. acum sint mai binisor, sint zile si zile. cu potenta stau bine , cind am ocazia merge.. voi mai face niste analize peste 2-3 sapt. sanatate !

dragos

45

Sus In jos

Mesaj Scris de iancu cosmin la data de Sam 6 Oct 2012 - 8:06

Eu iti recomand uleiul de cimbru vei distruge sigur stafilococul auriu si eu am avut aceasta bacterie si dupa o luna de tratament cu cefalexin tot ma mai supara ,la mine se manifesta in sensul ca imi provoca infectii urinare repetate era groaznic.

iancu cosmin

Sex : masculin Mesaje : 53
Data de inscriere : 29/11/2010
31
Localizare : ploiesti

Sus In jos

Mesaj Scris de silvy la data de Lun 8 Oct 2012 - 20:51

mersi baieti acum iau ulei de cimbru si propolis de 3 ori pe zi parca e mai bn cind stau pe scaun jos ma doare cind stau in picioare nu am nici o siptoma mersipentru sfaturi am o programare la urolog pe 15 la noi e numai un urolog atit la fcs si e foarte bun sa vad ce mai zice si el intrebarea mea e urmatoarea se poate face sex neprotejat sau numai ku prezervativ asta e nelamurire mea

silvy

33

Sus In jos

Mesaj Scris de dragos la data de Lun 8 Oct 2012 - 21:12

mie cind mi-a iesit bacteria la analiza mi sa spus sa fac sex numai protejat. atit pot sa spun .

dragos

45

Sus In jos

Mesaj Scris de silvy la data de Lun 8 Oct 2012 - 23:10

dar voi ce credeti mai am vreo sansa sa fac un copil imi doresc si eu si iubita sa avem un copil enorm de mult dar cine stie dak voi mai aveea

silvy

33

Sus In jos

Mesaj Scris de silvy la data de Lun 8 Oct 2012 - 23:12

pentru iancu cosmin am citit k uleiul se ia 2 saptamani dupa aceea pauza de 2 saptamani si iar se reia tratamentul

silvy

33

Sus In jos

Mesaj Scris de iancu cosmin la data de Mar 9 Oct 2012 - 8:06

Da asa este tu ia ulei de cimbru si iti mai recomand ceva tot la fel puternic antibacterian Tonic renal renostim 200 ml de la Dacia plant cate o lingurita dimineata si seara diluata intr-o cana de 200ml de apa ,asociat cu el poti sa mai iei Prostata protect tincture 50 ml de la santo Raphael si pt a reface jetul urinar continu eu as lua o capsula pe zi dimineata de serenoa repens (saw palmetto ) ca produs eu iau Prostenal Duo de la Walmark ,o cutie de 60 cps iti ajunge 2 luni. Incearca aceasta schema de tratament dupa cde termini anbioterapia si iti spun sigur ca 80% din simptome ti le ameliorezi . Iti doresc multa sanatate si cel mai important gandeste pozitiv fii tu cu tine insati un luptator.

iancu cosmin

Sex : masculin Mesaje : 53
Data de inscriere : 29/11/2010
31
Localizare : ploiesti

Sus In jos

Mesaj Scris de silvy la data de Mier 10 Oct 2012 - 9:18

multumesc cosmin nu ma doboara aceasta boala pemine dar e stresanta cel mai negru lucru la care ma gindesc e daca voi mai putea aveea copii vreodata

silvy

33

Sus In jos

staphylococcus epidermidis

Mesaj Scris de Zmeu la data de Dum 2 Mar 2014 - 8:39

buna seara...spunetimi va rog cu ce sa ma tratez si eu de aceasta bacterie..in urma investigatiei microbiologice am  fost depistat cu staphylococcus epidermidis (10 la a 5-a)

Zmeu

Sex : masculin Mesaje : 1
Data de inscriere : 02/03/2014
23
Localizare : Iasi

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare