WWW.PROSTATITA-CRONICA.COM
Ultimele subiecte
» Nou pe aici...
Mier 18 Oct 2017 - 23:44 Scris de DanMircea

» Prostatită cronică bacteriană tratată
Mar 10 Oct 2017 - 12:30 Scris de Necajitu15

» Saltele/brau cu turmalină pentru prostatită
Dum 8 Oct 2017 - 0:48 Scris de COV

» Prostatita nebacteriana , nervul pudental, sau probleme cu coloana???
Mier 4 Oct 2017 - 21:58 Scris de AndreiB

» TAVANIC ATENTIE !
Dum 1 Oct 2017 - 12:19 Scris de amon

» Prostatita cronică bacteriană (cauzată de o anumită bacterie)
Dum 1 Oct 2017 - 11:55 Scris de cursor

» Incepere tratamament naturist...
Vin 29 Sept 2017 - 11:26 Scris de AndreiB

» PROBLEME DE ERECTIE SI EJACULARE
Vin 15 Sept 2017 - 4:23 Scris de MOMO

» Dieta Ketogenica (efecte miraculoase)
Lun 21 Aug 2017 - 22:23 Scris de Raducu

Haideti sa contabilizam simptomele

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Ce simptome aveti?

19% 19% 
[ 54 ]
16% 16% 
[ 47 ]
13% 13% 
[ 36 ]
9% 9% 
[ 27 ]
6% 6% 
[ 16 ]
11% 11% 
[ 33 ]
1% 1% 
[ 2 ]
6% 6% 
[ 16 ]
9% 9% 
[ 27 ]
10% 10% 
[ 29 ]

Total voturi : 287

Re: Haideti sa contabilizam simptomele

Mesaj Scris de bercenarul la data de Lun 30 Iun 2014 - 22:40

MOMO a scris:bercenarul Asa am patit si eu de la tratamentul cu caldura locala. Am facut hemoroizi externi. Se pare ca de la caldura de dilata venele...

pe de alta parte, nu prea pot sa renunt la baile calde la sezut, imi fac foarte bine la prostata. nu stiu cum sa fac, sa continui si baile calde la sezut si sa previn si hemoroizii. ma dau cu hemorzon, parca m-au lasat si durerile de anus si de penis.are antiinflamator unguentul, cred ca de aia.

bercenarul

Sex : masculin Mesaje : 297
Data de inscriere : 17/11/2013
48
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Mesaj Scris de Al Jareau la data de Lun 30 Iun 2014 - 23:54

Buna ziua,

Da, bai calde la sezut, maxim 10 minute, dar nu bai fierbinti, apa fierbinte cauzeaza cresterea hemoroizilor, chiar ieri mi-a spus un proctolog cu experienta.
Fara alcool, constipatie, diaree, stat mult pe scaun, fara piper, condimente, ardei iute, multe legume cu fibra de consumat.
Este mai bine sa va vada un proctolog, in faza incipienta este mai usor si mai rapid de tratat hemoroizii.
Succces  si sanatate maxima !

Al Jareau

Sex : masculin Mesaje : 26
Data de inscriere : 16/12/2010
51

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitator la data de Dum 12 Oct 2014 - 13:37

salutare momo,am citit articolele tale de acum 4 ani.cum te mai simti?ai scapat de calcificari?ce simptome mai ai si ce tratament mai faci?multa sanatate.mai veniti si voi astia mai vechi cu tratamente,situatia actuala.multa sanatate la toti.

Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de MOMO la data de Lun 13 Oct 2014 - 2:07

Salutare maradonel. Asa cum am mai scris recent, boala e cu sus si jos, cand mai rau, cand mai bine. 
La ultimul control, acum o luna, calcificarile erau la locul lor, mai am un varicocel gradul I, iar in rest...perfect sanatos.
Ca tratament am pastrat doar sportul si baile calde la sezut. Si speranta in mai bine.
MOMO
moderatori
moderatori

Sex : masculin Mesaje : 196
Data de inscriere : 10/11/2010
43
Localizare : On the Earth

http://prostatita.forum-gratuit.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de Serban Toni la data de Lun 13 Oct 2014 - 2:37

Momo la ce interval de timp mergi la control ? Am si eu varicocel nu te supara cind faci bai foarte calde?

Serban Toni

Data de inscriere : 01/02/2014
45
Localizare : sibiu

Sus In jos

Mesaj Scris de MOMO la data de Lun 13 Oct 2014 - 3:08

Nu am un interval regulat. Am fost in 2010 si apoi in 2014. Baile nu le fac foarte calde.
MOMO
moderatori
moderatori

Sex : masculin Mesaje : 196
Data de inscriere : 10/11/2010
43
Localizare : On the Earth

http://prostatita.forum-gratuit.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de dragos la data de Mar 4 Noi 2014 - 2:23

de citeva saptamini am dureri de spate jos linga rinichi. ma dau greu jos din pat , ma scol greu de pe wc. am avut momente cind era sa ramin blocat de spate.  faza acuta a prostatitei n-am mai avut de la instalare [ amortirea talpilor, febra, dureri de spate ,  frisoane, etc]  o avea legatura cu boala sau pur si simplu sint probleme ale spatelui?

dragos

Sex : masculin Mesaje : 74
Data de inscriere : 27/06/2012
45
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Mesaj Scris de stevie30 la data de Sam 8 Noi 2014 - 6:23

mie cel putin infectia prostatei mi-a inflamat si 1 tesut/muschi de pe coloana in parte stanga jos ( am facut radiografie)  deci tot ce se poate.

stevie30

Sex : masculin Mesaje : 109
Data de inscriere : 12/03/2014
33
Localizare : mures

Sus In jos

Mesaj Scris de florinelb la data de Dum 9 Noi 2014 - 1:20

cum ai reusit sa vezi acest lucru la radiografie, ca acolo se vad doar oasele? ca sa vezi tesut/muschi trebuie sa faci ecografie, RMN sau CT. Si eu am dureri in partea stanga,care coboara pe fesa si coapsa, dar parca nu le-as pune pe seama inflamatiei prostatei. E posibil sa se datoreze inflamarii nervului sciatic care isi are plecarea in aceea zona.

florinelb

Sex : masculin Mesaje : 21
Data de inscriere : 06/01/2011
47

Sus In jos

Mesaj Scris de stevie30 la data de Mar 11 Noi 2014 - 1:12

scuze nu m-am exprimat bine, e un mic cartilagiu de pe coloana inflamat si odata cu el tesuturile muschii din zona aferenta sunt presati etc...nu sunt doctor zic ce mi-au explicat ei.

stevie30

33

Sus In jos

Mesaj Scris de bercenarul la data de Vin 14 Noi 2014 - 1:07

a avut o colega de serviciu o infectie urinara cu e-coli vreo 3 ani jumate.a luat antibiotic ca la balamuc si o durea mai rau.pana la urma, a fost la un medic din italia care i-a zis ca are ceva la coloana. I-a dat o chestie pe care s-o puna cand dormea noaptea care ii extindea coloana sau ceva de genul asta si, in 2 luni i-a trecut orice durere.

bercenarul

48

Sus In jos

Simptome PC

Mesaj Scris de TeoEdiCristi la data de Joi 24 Sept 2015 - 4:23

Salutare!
Contribui si eu cu simptomele mele de PC, in ordinea aparitiilor:
Usturimi uretrale inainte si dupa urinat
Poliurie, nicturie,
Dureri testiculare
Dureri lombare si renale bilateral,
Dureri perianale, usturimi, mancarimi, exacerbarea hemoroizilor
Tenesme vezicale
Scaderea libidoului plus erectii slabe,
Disuria.
In fiecare seara de la debutul bolii talpile sunt fierbinti.

Ultima editare efectuata de catre TeoEdiCristi in Joi 24 Sept 2015 - 4:38, editata de 1 ori

TeoEdiCristi

Sex : masculin Mesaje : 6
Data de inscriere : 08/09/2015
36
Localizare : Dolj

Sus In jos

Mesaj Scris de TeoEdiCristi la data de Joi 24 Sept 2015 - 4:25

Precizez cauza PC: enterococcus spp
O sa revin cu simptomele dupa 28 zile de Tavanic, Omez, Probiotic si Omnic.

TeoEdiCristi

36

Sus In jos

Mesaj Scris de Raducu la data de Joi 24 Sept 2015 - 6:00

Salut Teo, as incerca si gentamicina 7zile.. 2 injectii pe zi. Medicii astia care dau pentru prostatite doar un singur antibiotic mi se par neprofesionisti si chiar imbecili. Genta + tavanic lucreaza impreuna si ataca enterococul din doua directii. Pe sinteza de proteine a membranei + sinteza de adn in cazul tavanic ( levofloxacina)

Raducu

Sex : masculin Mesaje : 27
Data de inscriere : 29/09/2012
34

Sus In jos

Mesaj Scris de Raducu la data de Joi 24 Sept 2015 - 6:02

schema cu care am eliminat enterococul la mine a fost Genta 7zile + zinnat10 zile + levo 14 zile.

Raducu

34

Sus In jos

Mesaj Scris de TeoEdiCristi la data de Joi 24 Sept 2015 - 6:59

Sunt in ziua 21 iar ca simptome mai persista talpile calde seara, cateva intepaturi/ furnicaturi/ mancarimi peniene o data maxim de doua ori pe zi.
Nu ma imbat cu apa rece dar toate enuntate in prima mea postare nu mai sunt.
Astept finalul tratamentului si inca 7 zile pentru o noua spermocultura.
Multumesc de sfaturi si multa sanatate.

TeoEdiCristi

36

Sus In jos

Mesaj Scris de stevie30 la data de Vin 25 Sept 2015 - 3:20

teo mi-e enterococu ala mi-a trecut dupa 25 zile de norfloxacina ( era pe foaia de spermocultura). nu mi-a mai revenit...in schimb ecoli tot reapare dupa 6 7 luni...nu-mi dau seama dc.

stevie30

33

Sus In jos

Mesaj Scris de TeoEdiCristi la data de Vin 25 Sept 2015 - 6:52

Stevie30
Dupa norflofacine, ai repetat spermocultura, ai scapat de enterococ, dar persista e coli?
La aceasta ultima spermocultura unde aveai doar e coli, nu aveai atasata si o antibiograma pentru germenele restant, e coli?
Ai facut o a doua cura cu antibiotic pentru e coli?
La mine cred ca o mai buna penetrare a anibioticului s-a datorat si baiilor fierbinti seara 20 minute...

TeoEdiCristi

36

Sus In jos

Mesaj Scris de TeoEdiCristi la data de Vin 25 Sept 2015 - 6:54

Si am uitat sa te interb, ai avut contacte sexuale neprotejate (oral sau normal)cu mai multe partenere? Pentru ca la femei nu prea se manifesta aceasta infectie si ai fi putut fi reinfectat ....

TeoEdiCristi

36

Sus In jos

Mesaj Scris de Raducu la data de Vin 25 Sept 2015 - 7:44

pentru ca antibioticul sa patrunda eficient intr-un tesut parenchimantos inflamat (infectat)  cel mai bine e sa fie folosit concomitent un antiinflamator. De preferat supozitoare. Eu am folosit ketomag (ketoprofen este substanta activa) cate doua pe zi. Si baile fierbinti sunt foarte bune pentru ca activeaza circulatia in zona.

Raducu

34

Sus In jos

Mesaj Scris de Raducu la data de Vin 25 Sept 2015 - 7:54

oricum, parerea mea e ca trebuie sa o faci protejat oricum ar fi Smile  Femeile posibil sa nici nu aiba simptome de la niste bacterii gen ecoli sau enterococ care se gasesc in flora anala din belsug la mai toata lumea. Te poti reinfecta foarte usor daca nu ai grija...

Sexul oral deasemenea. Am citit pe internet studii despre enterococ cum ca se poate ascunde si in saliva datorita problemelor dentare.

Raducu

34

Sus In jos

Mesaj Scris de Cristian 45 la data de Mier 18 Noi 2015 - 8:02

La acesta durere anus scrot,dureri pe fese si partea dorsala a picioarelor ati avut?(ca o febra musculara).La repaus in pozitia culcat nu se mai simte.Mai mult la mers si la pozitia sezut pe scaun.Se poate ca aceasta boala sa se manifeste si fara urinari dese,numai cu aceste dureri anus scrot,picioare,talpi,fese,zona sacrata?Erectie am,in unele pozitii la sex se simte acest discomfort anus scrot si zona perineala.

Cristian 45

Data de inscriere : 14/05/2015
48
Localizare : Brasov

Sus In jos

Mesaj Scris de bercenarul la data de Joi 19 Noi 2015 - 0:26

Cred ca la fiecare e altfel. Eu an dureri, usturimi, arsuri, intepaturi pe uretra si in zona abdomenului inferior jos de tot.Nu simt nimic in anus, scrot, fese, talpi, sacru.Starea de rau se accentueaza la stat pe scaun, stat in pat pe spate si la frig.Dispare la mers, effort fizic si stat in pat pe o parte.Urimari dese, sunt doar in faza acuta, in rest, e un soi de dificultate la urinat.Dar repet, la fiecare persoana e altfel, altii au febra, dureri de sale, unora le face bine sexul in faza acuta (mie nu),altii au constipatie, diaree, dureri de burta, ertc., sunt tot felul de simptome.Daca va uitati la simptomele ,,sindromului pelvian inflamator  cronic,, o sa le regasiti pe toate.La femei e cauzata de infectii urinare, trompe uterine, etc., la noi e cauzata de prostate in 90 % din cazuri.

bercenarul

48

Sus In jos

Mesaj Scris de stevie30 la data de Joi 3 Dec 2015 - 13:19

teo la mine situatia cu tratamentu a fost cam asa : prima spermocultura mi-a dat ecoli si enterococ dupa tratament cu levofloxacina 21 de zile la a 2 analiza imi mai ramasese numai enterococul...am facut 21 zile cu norfloxacina si a 3 analiza disparuse enterococul da reaparuse ecoli...miam facut inca 2  de at dar ecoli persista si e f rezistent...numai am ce lua ca antibiotic in afara de ceva injectabile grele. dupa ce am avut infectia asta numai cu prezervativ am facut sex deci nu de acolo e reinfectarea ci mai degraba din colon cumva au trecut prin pereti bacteriile intr-o perioada de constipatie etc...inca nici acuma nu stiu .

stevie30

33

Sus In jos

Mesaj Scris de brunetul la data de Mar 29 Dec 2015 - 4:47

Salutare.
Este prima mea postare pe acest forum pe care l-am tot citit in ultimele 2 saptamani. Situatia in care sunt acum nu este delic placuta urmare a simptomelor pe care le simt de la prostata si ca urmare sufar de prostatita.
Simptomele pe care le simt sunt urmatoarele: urinare frecventa, jet fara presiune mai ales cand este spre sfarsit, durere si o presiune in zona prostatei, usturime dups ejaculare ,lipsa de apetit sexual, senzatie de penis fierbinte mai ales spre extremitate, spre gland.
La medicul urolog am fost in urma cu 2 luni pentru a trata o candida care isi facuse aparitia pe gland si care parca nu se mai vindeca. Primisem anterior tratament de la un doctor dermatolog cu o crama TRAVOGEN si ceva pastile de inghitit pentru 7 zile. Dupa cele 7 zile am mers cum spuneam la urolog sa i cer parerea ca nu dadea semne de a se vindeca candida. Aici mi au fost prelevate probe din uretra pentru a depista prezenta candidei. Rezultatul de la laborator a fost negativ pt candida dar s-a gasit PSEUDOMONAS AERIGINOSA. Cu acest rezultat urologul mi a recomandat sa fac un set de analize complete la urina si sperma. Am primit rezultatele de la laborator pentru urina si sperma, negativ, fara alte infectii prezente. Astfel am primit un tratament pt 8 zile cu TAVANIC 500 mg pentru a elimina PSEUDOMONAS AERUGINOSA. Tratamentul nu l am inceput imediat ci dupa 2 saptamani timp in care s au agravat simptomele enumerate mai sus. Am terminat tratamentul si m am simtit mai bine timp de 1 saptamana dar au reaparut durerile si celelalte simptome. La medic nu pot merge deoarece sunt plecat din tara ... de cateva zile am inceput tratamentul cu broccoli in speranta sa amelioreze situatia.
Ma opresc aici cu postarea mea. Sper pot afla un diagnostic corect peste 1 luna cand ma intorc in tara.
brunetul

Sex : masculin Mesaje : 3
Data de inscriere : 21/12/2015
37
Localizare : Constanta

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus