WWW.PROSTATITA-CRONICA.COM
Ultimele subiecte
» Nou pe aici...
Mier 18 Oct 2017 - 23:44 Scris de DanMircea

» Prostatită cronică bacteriană tratată
Mar 10 Oct 2017 - 12:30 Scris de Necajitu15

» Saltele/brau cu turmalină pentru prostatită
Dum 8 Oct 2017 - 0:48 Scris de COV

» Prostatita nebacteriana , nervul pudental, sau probleme cu coloana???
Mier 4 Oct 2017 - 21:58 Scris de AndreiB

» TAVANIC ATENTIE !
Dum 1 Oct 2017 - 12:19 Scris de amon

» Prostatita cronică bacteriană (cauzată de o anumită bacterie)
Dum 1 Oct 2017 - 11:55 Scris de cursor

» Incepere tratamament naturist...
Vin 29 Sept 2017 - 11:26 Scris de AndreiB

» PROBLEME DE ERECTIE SI EJACULARE
Vin 15 Sept 2017 - 4:23 Scris de MOMO

» Dieta Ketogenica (efecte miraculoase)
Lun 21 Aug 2017 - 22:23 Scris de Raducu

Prostatita subac

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Prostatita subac

Mesaj Scris de Tiberius la data de Sam 14 Apr 2012 - 1:11

Salut! Am fost diagnosticat cu Prostatita subac.Poate cineva sa i-mi spuna ce inseamna aceasta denumire de SUBAC pentru ca nu am mai intalnit aceasta denumire .Va multumesc anticipat.

Tiberius

Sex : masculin Mesaje : 2
Data de inscriere : 13/04/2012
47
Localizare : Mures

Sus In jos

Re: Prostatita subac

Mesaj Scris de MOMO la data de Sam 14 Apr 2012 - 6:46

Cel mai probabil este vorba de o prescurtate a cuvantului "subacut". Vezi definitia aici http://dexonline.ro/definitie/subacut
MOMO
moderatori
moderatori

Sex : masculin Mesaje : 196
Data de inscriere : 10/11/2010
43
Localizare : On the Earth

http://prostatita.forum-gratuit.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de Tiberius la data de Sam 14 Apr 2012 - 22:09

Multumesc frumos pentru raspuns.Poate te antrebi de ce nu am intrebat medicul despre nelamurirea mea si am apelat la un forum . Este foarte simplu ,cei care sufera sant cei care simt ceva pentru cei de seama lor si incearca sa se ajute.In occident medicii considera ca o informare cat mai exacta si mai detailata a pacientului despre bola de care sufera este calea cea mai scurta spre vindecare. Ei lucreaza foarte mult pe psihologia bolnavului ,deoarece ei sant cei care cunosc toate detaliile legate de boala respectiva iar tu esti cel care prin aceasta boala intri pe un taram necunoscut, dar foarte familiar lor.Din pacate la noi bolnavul in primul rand este pentru ei o sursa de venit sigur , necesar si nu calitatea serviciului madical este primordiala ci cantitatea bolnavilor de la usa cabinetului medical care in cazul meu a fost chiar particular. Nu vreau sa generalizez dar din pacate la varsta mea am trecut prin prea multe experiente de acest gen ca sa trag o concluzie gresita.Din pacate acesti medici sant adevaratii "BOLNAVI" ai societatii noastre. Dar spre norocul nostru sa spun asa exista aceste forumuri care ne dau posibilitatea de a ne ajuta intre noi.Ca dovada raspunsul pe care l-am primit forte repede sta sa-mi confirme cele spuse .Un necunoscut ma ajuta mai repede si fara onorariu, fara nici o alta obligatie.Credetima ca mai degraba am apelat la forum decat la medicul care ma diagnosticat pentru ca pe planul relatiei pacient-medic nu mai am incredere , pentru ca m-am saturat sa mai fiu doar o SURSA DE VENIT pentru multi dintre ei.

Tiberius

Sex : masculin Mesaje : 2
Data de inscriere : 13/04/2012
47
Localizare : Mures

Sus In jos

Mesaj Scris de eugen la data de Mier 18 Apr 2012 - 1:47

Ai perfecta dreptate Tiberius, cand le zic doctorilor ca m-am mai informat, am citit pe internet despre boala, parca ii jignesc, nu vor sa auda/nu cred ce am de spus, ei detin cunoastera abosluta.
Mai bine mai incearca cu niste antibiotice si ne vedem peste o luna, si tot asa. isi fac abonati...

eugen

Sex : masculin Mesaje : 121
Data de inscriere : 27/04/2011
31
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Mesaj Scris de MOMO la data de Mier 18 Apr 2012 - 4:06

Dreptatea este (ca intotdeauna) undeva la mijloc. Nici cititul in nestire pe internet despre boala nu face bine (sunt si multe lucruri eronate), dar nici modul doctorilor nostri de a te face sa intelegi boala nu e cel mai fericit. Ei nu au rabdare, de fapt le lipseste aceasta cultura de informare a pacientului. Asa cum bine ai spus Tiberius "o informare cat mai exacta si mai detailata a pacientului despre boala de care sufera este calea cea mai scurta spre vindecare".
Multi medici urologi considera ca aceasta boala "este doar in capul tau" asa ca nu te pot informa despre ceva "ce nu exista".

MOMO
moderatori
moderatori

Sex : masculin Mesaje : 196
Data de inscriere : 10/11/2010
43
Localizare : On the Earth

http://prostatita.forum-gratuit.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat