WWW.PROSTATITA-CRONICA.COM
Ultimele subiecte
» Stafilococ Auriu
Vin 17 Noi 2017 - 11:57 Scris de SorinBri

» Prostatita cronică bacteriană (cauzată de o anumită bacterie)
Mier 15 Noi 2017 - 4:06 Scris de SorinBri

» Prostatita nebacteriana, jet urinar imprastiat
Dum 5 Noi 2017 - 9:08 Scris de CATA88

» PROBLEME DE ERECTIE SI EJACULARE
Vin 3 Noi 2017 - 3:46 Scris de mitelea

» Postatita cu chlamydia
Joi 2 Noi 2017 - 4:43 Scris de iionu88

» TAVANIC ATENTIE !
Mier 1 Noi 2017 - 10:50 Scris de mh_rw

» Nou pe aici...
Mier 1 Noi 2017 - 0:21 Scris de DanMircea

» Tratament bacteriofag
Mier 1 Noi 2017 - 0:02 Scris de cursor

» Probleme legate de miros infectios
Mier 25 Oct 2017 - 5:52 Scris de MOMO

Cancerul de prostată

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Cancerul de prostată

Mesaj Scris de Admin la data de Joi 11 Noi 2010 - 7:41

Cancerul de prostata este cel mai curabil cancer, daca este descoperit inainte ca tumora sa depaseasca capsula prostatei.

Ultima editare efectuata de catre Admin in Sam 19 Feb 2011 - 8:07, editata de 1 ori
Admin
Admin
Admin

Data de inscriere : 05/11/2010
Localizare : Munchen

http://www.prostatita-cronica.com

Sus In jos

Re: Cancerul de prostată

Mesaj Scris de brahmachari la data de Mier 2 Feb 2011 - 8:32

Am aflat de curand de vitamina B17.
Aparent face minuni in orice tip de cancer.
Alimente care contin vitamina B17: http://www.vitaminb17.org/foods.htm
O emisiune radio interesanta despre tratamente alternative pentru cancer:
http://www.youtube.com/user/akcijak#grid/user/9B6BD05385220BE1
brahmachari

Sex : masculin Mesaje : 109
Data de inscriere : 21/01/2011
45
Localizare : Pitesti

Sus In jos

Mesaj Scris de florinelb la data de Mier 9 Iul 2014 - 3:07

Stie cineva daca o prostatita cronica se poate transforma peste ani de zile in cancer de prostata? pe unele site-uri spune ca nu, pe altele ca da  Sad . Cum poate cineva sa stie ca prostatita cronica a evoluat intr-un cancer prostatic, cand simptomele sunt aceleasi? numai pe baza analizei PSA, ca doar nu o sa faci RMN in fiecare an?

florinelb

Sex : masculin Mesaje : 21
Data de inscriere : 06/01/2011
47
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Mesaj Scris de bercenarul la data de Mier 9 Iul 2014 - 4:08

florinelb a scris:Stie cineva daca o prostatita cronica se poate transforma peste ani de zile in cancer de prostata? pe unele site-uri spune ca nu, pe altele ca da  Sad . Cum poate cineva sa stie ca prostatita cronica a evoluat intr-un cancer prostatic, cand simptomele sunt aceleasi? numai pe baza analizei PSA, ca doar nu o sa faci RMN in fiecare an?

cred ca poti fi foarte linistit in privinta asta. un medic de la fundeni de la urologie mi-a spus ca prostatita NU se transforma in cancer pentru ca celula canceroasa nu se insereaza intr-un organ deja inflamat si infectat (cum sunt prostatele noastre).

simptomele nu sunt aceleasi, in cancerul prostatic nu e NICI UN simptom, iar in adenom, usoare dificultati la urinat, fara nici-o durere.

tata a fost descoperit la 77 de ani cu cancer de prostata foarte avansat- stadiul 3-4- fara nici-un simptom, doar urinare ceva mai deasa noaptea, care era mai mult ca sigur, un adenom mai vechi (cine n-are adenom la 77 de ani ?).I-a descoperit asa tarziu cancerul, ca nici nu l-au mai operat, mai rau se intindea.dealtfel, a si murit in 2 ani dar culmea, nu de cancer prostatic (pe care l-a tinut doi ani cu tratament hormonal, nici macar cu citostatice- la batranete cancerul avanseaza foarte greu), ci de hematom cerebral subdural. care ar fi putut fi, a spus neurochirurgul, o mica metastaza pe creier (tot de la prostate, incepand), dar nu e nimic sigur.

eu m-as bucura (intr-un fel) sa am cancer la prostata, ar fi un motiv plauzibil sa mi-o scot si sa scap de ea.

cred ca noi prostatistii, n-o sa facem cancer din mai multe motive: cel expus mai sus (cancerul nu ataca tesut deja bolnav), ne tratam foarte bine avand simptome deranjante (toti luam tone de medicamente), tinem regim de viata si alimentar (ca altfel ne e rau !), facem investigatii (psa, ecografii, rmn-uri, etc) tot timpul.

deci fii linistit, de prostatita nu mori, dar te chinui  toata viata si mori la 90 de ani !!- ca sa facem un spirit de gluma. in general, toate infectiile si inflamatiile astea genito-urinare (si la femei, si la barbati) sunt asa.bunica nevesti-mi a facut prima data infectie urinara cu e-coli pe la 45 de ani, care a chinuit-o ani de zile cu dureri, usturimi, cistite, febra, nefrite, etc. cam de minim doua ori pe an.a mai slabit-o (asta insemnand pusee acute la doi ani ...)de la 70 de ani incolo. dar a murit la 98 de ani !!

bercenarul

Sex : masculin Mesaje : 297
Data de inscriere : 17/11/2013
48

Sus In jos

Mesaj Scris de adrianux la data de Mier 9 Iul 2014 - 5:02

Cum spunea si un renumit urolog din Romania ( prof. Lucan ), "Prostatita este o boala care nu mori de ea, ci mori cu ea"

adrianux

Sus In jos

Mesaj Scris de dragos la data de Lun 14 Iul 2014 - 6:00

Dar daca nu ne mai tratam deloc ?  Stie cineva ce se intimpla? , mai ales la cei cu bacterii? Eu unul nu vreau sa mai tin regim sau sa ma abtin de la alte chestii- cafea, alcool, mincare condimentata etc. Am avut perioade de regim insa n-am simtit nici-o imbunatatire. Am stafilococ auriu de 2 ani-jumate. Am luat de toate , fara rezultat.De un an nu am mai luat nimic de nici un fel. Daca numai ne tratam cu nimic si suportam simptomele si consecintele bolii[ pe care parca o am de cind lumea, nici nu mai tin minte cum eram inainte de boala , fara dureri] ce se intimpla? Exista vreun risc de cancer sau de altceva?

dragos

Sex : masculin Mesaje : 74
Data de inscriere : 27/06/2012
45
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Mesaj Scris de bercenarul la data de Lun 21 Iul 2014 - 4:23

dragos a scris:Dar daca nu ne mai tratam deloc ?  Stie cineva ce se intimpla? , mai ales la cei cu bacterii? Eu unul nu vreau sa mai tin regim sau sa ma abtin de la alte chestii- cafea, alcool, mincare condimentata etc. Am avut perioade de regim insa n-am simtit nici-o imbunatatire. Am stafilococ auriu de 2 ani-jumate. Am luat de toate , fara rezultat.De un an nu am mai luat nimic de nici un fel. Daca numai ne tratam cu nimic si suportam simptomele si consecintele bolii[ pe care parca o am de cind lumea, nici nu mai tin minte cum eram inainte de boala , fara dureri] ce se intimpla? Exista vreun risc de cancer sau de altceva?

de cancer, in nici-un caz, poate de inmultire a bacteriei.dar daca ai un an de cand nu te-ai mai tratat si nu iti e mai rau, cred ca nu mai progreseaza.totusi, freest-te de frig, evita mancarea iute si alcoolul in exces. in rest, daca nu te supara, las-o in pace.

bercenarul

48

Sus In jos

Mesaj Scris de osho la data de Joi 11 Dec 2014 - 4:31

Cind din cauza simptomelor iti faci analiza PSA si aceasta este ok esti cel mai fericit om din lume ca e prostatita cronica ceea ce te supara si nu cancerul. Macar atita bucurie sa avem...

osho

Sex : masculin Mesaje : 18
Data de inscriere : 05/03/2014
47
Localizare : Satu Mare

Sus In jos

Mesaj Scris de MOMO la data de Joi 11 Dec 2014 - 5:49

Osho, PSA creste si in caz de prostatita.
MOMO
moderatori
moderatori

Sex : masculin Mesaje : 197
Data de inscriere : 10/11/2010
43
Localizare : On the Earth

http://prostatita.forum-gratuit.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de osho la data de Vin 12 Dec 2014 - 0:08

MOMO a scris:Osho, PSA creste si in caz de prostatita.

Da creste, dar mult mult mai putin si creste  in faza de prostatita acuta.  Asta vorbind in general...

osho

47

Sus In jos

Mesaj Scris de osho la data de Vin 12 Dec 2014 - 0:19

Cancerul si prostatita cronica nu au nici o legatura directa  intre ele   cancerul are legatura directa doar cu virsta. Dar ca intotdeauna exista si exceptii. Cancerul se poate ascunde in spatele unei prostatite cronice si de aceea exista un moment de nesiguranta dar asta dupa 50 de ani in general .

osho

47

Sus In jos

Mesaj Scris de MOMO la data de Vin 12 Dec 2014 - 7:35

cred ca, dupa 50 de ani, un control anual la urolog, cu PSA, e binevenit in depistarea cancerului
MOMO
moderatori
moderatori

43

Sus In jos

Mesaj Scris de bercenarul la data de Dum 14 Dec 2014 - 22:24

asta e un argument in plus ca prostate sa fie scoasa cat mai repede din corp dupa varsta de 50- 60 de ani...

bercenarul

48

Sus In jos

Mesaj Scris de MOMO la data de Dum 14 Dec 2014 - 23:11

Pai problema e cine ti-o scoate? Daca nu ai cancer astia nu te baga la operatie.
MOMO
moderatori
moderatori

43

Sus In jos

Mesaj Scris de adrianux la data de Lun 15 Dec 2014 - 1:36

https://www.ratemds.com/doctor-ratings/6172/Dr-Arnon-Krongrad-Aventura-FL.html   
A se citi ultimul comentariu a al unui pacient operat de Krongrad in Ianuarie anul trecut. Din cate observ prostatectomia in cazul prostatitelor nu are întotdeauna succes. Este un doctor bun pe care l -am cunoscut personal. Opinia lui a jucat un rol important in procesul meu de recuperare, la recomandarea lui am amânat operatia cu un an , an ce a devenit crucial ptr mine prin faptul ca am redus cu 90% simptomele .

adrianux

Sus In jos

Mesaj Scris de bogdanmihai la data de Lun 15 Dec 2014 - 11:04

Adrian, si acum cum iti e? Au disparut simptomele total? Frigul si alti triggeri iti mai creaza simptome?

bogdanmihai

Sex : masculin Mesaje : 76
Data de inscriere : 02/02/2013
27

Sus In jos

Mesaj Scris de bercenarul la data de Mar 16 Dec 2014 - 1:05

asta cam asa e, doctorii nu prea scot prostata in caz de prostatita.cred ca nu li se pare o boala prea grava, in sensul ca nu pune in perocol viata. dar te chinuie !! eu am cam gasit ameliorarea cu baile calde, uns cu alifia si mult sport.dar daca infectiile urinare, retentia de urina si alte prostii din astea continua, tot prostatectomia e solutia !! prostate e cauza aproape a tuturor afectiunilor urinare joase la barbati.

bercenarul

48

Sus In jos

Mesaj Scris de osho la data de Mar 16 Dec 2014 - 5:52

Urmatoarele rinduri sint pentru  incepatori...
Prostata nu se opereaza decit in caz de cancer cind viata e pusa in pericol sau in caz de adenom cind  nu mai poti urina din cauza inflamatiei. Infectia prostatei acuta sau cronica nu se opereaza ci se cauta toate metodele de tratament posibile si imposibile care sa evite o interventie chirurgicala in urma careia ramii si incontinent si impotent.

osho

47

Sus In jos

Mesaj Scris de adrianux la data de Mar 16 Dec 2014 - 20:40

bogdanmihai a scris:Adrian, si acum cum iti e? Au disparut simptomele total? Frigul si alti triggeri iti mai creaza simptome?
Am simptome minore care le pot tine sub control. O usora iritatie dupa sex, dar nu tot timpul. Acum 4 ani nu credeam ca o sa imi mai revin vreodata.  Aviz celor care se gandesc la inlaturarea prostatei in primii 5 ani de boala.

adrianux

Sus In jos

Mesaj Scris de bogdanmihai la data de Mier 17 Dec 2014 - 12:50

Si eu merg spre bine , pot zice ca am redus 90 % din simptome si am 2 ani. Daca n-ar fii iarna as putea zice ca n-am nici un simptom doar daca ies afara si stau in frig simt o senzatie de urinare mai deasa in rest sunt ok dar ma tratez in continuare, sper ca in 1 an sa reusesc sa reduc 100%, daca ma gandesc de unde am plecat cu dureri de abdomen si dificultati la urinare, am facut un progres major.

bogdanmihai

27

Sus In jos

Mesaj Scris de bercenarul la data de Mier 17 Dec 2014 - 23:32

asa e boala asta, daca ai noroc sa nu debuteze de la inceput urat, cu infectie majora (puroi, febra, prostata edematoasa, etc.), om poti tine oarecum sub control si, cu putin noroc, simptomele scad in timp.dar cum uiti de ea si reiei vechile obiceiuri (stat in frig, umezeala la picioare, alcool, iritante, etc.), iti da semnalul ca este inca acolo ...

bercenarul

48

Sus In jos

Mesaj Scris de bogdanmihai la data de Joi 18 Dec 2014 - 7:36

pai ideea ca e daca reusesti sa reduc inflamatia total nu cred ca o sa mai iti revina simptomele de la putin frig, cu o sensibilitate cu siguranta ramai toata viata.

bogdanmihai

27

Sus In jos

Mesaj Scris de adrianux la data de Vin 19 Dec 2014 - 6:44

Eu am trecut 3 ierni fara a avea probleme. Intradevar am grija sa nu-mi fie frig in special la picioare.

adrianux

Sus In jos

Mesaj Scris de bogdanmihai la data de Vin 19 Dec 2014 - 7:29

Pai din cate bag de seama asta e triggerul cel mai important pt prostatita, frigul la picioare, pt mine asta a fost si cauza care a declansat-o, 3 zile de frig la talpi urmat de o iarna.

bogdanmihai

27

Sus In jos

Mesaj Scris de bercenarul la data de Dum 21 Dec 2014 - 22:11

frigul la picioare e belea pentru toata partea de jos, atat la barbati, cat si la femei (vezica, prostata, testicul, rinichi, col uterin, uter, ovare).

bercenarul

48

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus