WWW.PROSTATITA-CRONICA.COM
Ultimele subiecte
» Stafilococ Auriu
Vin 17 Noi 2017 - 11:57 Scris de SorinBri

» Prostatita cronică bacteriană (cauzată de o anumită bacterie)
Mier 15 Noi 2017 - 4:06 Scris de SorinBri

» Prostatita nebacteriana, jet urinar imprastiat
Dum 5 Noi 2017 - 9:08 Scris de CATA88

» PROBLEME DE ERECTIE SI EJACULARE
Vin 3 Noi 2017 - 3:46 Scris de mitelea

» Postatita cu chlamydia
Joi 2 Noi 2017 - 4:43 Scris de iionu88

» TAVANIC ATENTIE !
Mier 1 Noi 2017 - 10:50 Scris de mh_rw

» Nou pe aici...
Mier 1 Noi 2017 - 0:21 Scris de DanMircea

» Tratament bacteriofag
Mier 1 Noi 2017 - 0:02 Scris de cursor

» Probleme legate de miros infectios
Mier 25 Oct 2017 - 5:52 Scris de MOMO

Tratament prostatita

Pagina 4 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Tratament prostatita

Mesaj Scris de tlc la data de Joi 30 Ian 2014 - 10:23

am fost la urolog dar nu m-a lamurit in legatura cu bacteriile care imi ies de fiecare data altele, mi-a spus insa ca 80% din barbati au unele din aceste bacterii, mi-a prescris tavanic din nou si mi-a zis sa mai revin la un control peste 6 luni cu proba stamey, totodata l-am intrebat daca aceste bacterii nu urca mai sus respectiv rinichi si alte organe si mi-a spus ca nu cunoaste decat un caz de acest gen in care o bacterie sa i afecteze si alte organe decat prostata, cat despre transmiterea pe cale sexuala a bacteriei zicea ca nu se transmite,
acum o intrebare:o sa fie ceva efecte adverse dupa 2 luni de tratament cu tavanic
ar fi mai bine sa l iau intravenos?

tlc

Sex : masculin Mesaje : 8
Data de inscriere : 08/11/2013
30
Localizare : Reghin

Sus In jos

Mesaj Scris de bogdanmihai la data de Joi 30 Ian 2014 - 11:23

Tlc cauta pe google despre ''floxed'' asa numesc americanii efectele adverse cauzate de fluroquinolone si anume tavanic ciprinol si toate antibioticele care se termina cu ''floxin'' aceste efecte adverse pot fii neurologie ( depresie, anxietate, cosmaruri, somn tulburat) gastrointestinale si articulare ( tenidite adica inflamarea tendoanelor pana la ruperea acestora) unele persoane au ramas cu aceste efecte adverse luni sau ani dupa admistrare chiar toata viata, depinde si de organism.

bogdanmihai

Sex : masculin Mesaje : 76
Data de inscriere : 02/02/2013
27
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Mesaj Scris de tlc la data de Lun 3 Feb 2014 - 4:22

m-am gandit ca bacteriile pe care le-am facut ulterior primei se datoreaza igienei, cred ca ar trebui sa fac dus de fiecare data cand imi satisfac nevoile, sa mi schimb lenjeria de 3 ori pe zi, deoarece cand iau tratament elimin bacteriile si din prostata dar si din stomac sau pe unde mai am, o sa mai fac inca o data tratamentul si daca mai iese o alta bacterie cu ea o sa mor

tlc

30

Sus In jos

Mesaj Scris de tlc la data de Mier 5 Feb 2014 - 9:35

a incercat cineva uro-vaxom?

tlc

30

Sus In jos

Mesaj Scris de geeo la data de Vin 28 Feb 2014 - 6:24

salutare..am 26 ani si am aceleas simptome prostatitei...nu stiu ce sa fac medicul meu urolog mi a zis ca ma opereaza..m am interesat pe net pe forum ca nu ar fii bn..ce ma sfatuiti Sad..multumesc

geeo

Sex : masculin Mesaje : 3
Data de inscriere : 28/02/2014
29
Localizare : craiova

Sus In jos

Mesaj Scris de alin100% la data de Vin 28 Feb 2014 - 6:46

stai in banca ta.

alin100%

Sex : masculin Mesaje : 101
Data de inscriere : 06/07/2013
34
Localizare : arges

Sus In jos

Mesaj Scris de geeo la data de Vin 28 Feb 2014 - 6:49

adica nici vb de operatie nu?

geeo

29

Sus In jos

Mesaj Scris de alin100% la data de Vin 28 Feb 2014 - 9:00

e o mare prostie operatia. esti la fel dupa sau mai rau. dar esti sigur ca e cronica? ca sa fie cronica trebuie sa ai simptome  de cel putin o luna in cazul in care nu a raspuns la tratament antibiotic

alin100%

34

Sus In jos

Mesaj Scris de Alex123456 la data de Dum 2 Mar 2014 - 14:59

sunt curios oameni buni...la cati dintre voi cu aceasta problema apare urmatorul aspec:inrosirea preputului.practic ,toata pielea care este pe capul penisului este rosie,inflamata ,durere numai si atunci cand atingi boxerul??un tratament pentru aces lucru?o crema ceva ar fi indicata?multumesc

Alex123456

Sex : masculin Mesaje : 30
Data de inscriere : 19/01/2014
24

Sus In jos

Mesaj Scris de geeo la data de Lun 3 Mar 2014 - 8:50

Alin uh ai facut operatie?

geeo

29

Sus In jos

Mesaj Scris de alin100% la data de Lun 3 Mar 2014 - 13:45

nici gand

alin100%

34

Sus In jos

Mesaj Scris de Alex123456 la data de Mier 5 Mar 2014 - 13:37

A incercat cineva prostenal perfect?sunt curios daca merita sa incerc pt o prostatita cronica bacteriana.

Alex123456

Sex : masculin Mesaje : 30
Data de inscriere : 19/01/2014
24

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitator la data de Mier 5 Mar 2014 - 14:52

e saw palmeto toate is la fel

Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Paraipan la data de Dum 6 Iul 2014 - 20:45

Oricum cine are imperiozitate urinara si incontinenta sa nu consume broccoli, ami ales crud fiindca efectul lor este de a permite o urinare nu de a o controla.
Cred ca e recomandata numai  in cazul celor cu  blocaje ce nu pot merge la baie.

Paraipan

Data de inscriere : 18/03/2014
40
Localizare : Medias

Sus In jos

Mesaj Scris de bercenarul la data de Lun 7 Iul 2014 - 2:07

Paraipan a scris:Oricum cine are imperiozitate urinara si incontinenta sa nu consume broccoli, ami ales crud fiindca efectul lor este de a permite o urinare nu de a o controla.
Cred ca e recomandata numai  in cazul celor cu  blocaje ce nu pot merge la baie.

nici nu se consuma crud, se bea doar fiertura de broccoli, nu planta cruda.

bercenarul

Sex : masculin Mesaje : 297
Data de inscriere : 17/11/2013
48
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Mesaj Scris de Paraipan la data de Lun 7 Iul 2014 - 2:16

Si pentru ce anume afectiune se bea fiertura, ca pentru imperiozitate mictionala nu prea cred ca e buna?

Paraipan

Data de inscriere : 18/03/2014
40
Localizare : Medias

Sus In jos

Mesaj Scris de bercenarul la data de Lun 7 Iul 2014 - 4:10

Paraipan a scris:Si pentru ce anume afectiune se bea fiertura, ca pentru imperiozitate mictionala nu prea cred ca e buna?

au incercat unii cu prostatita si le-a facut bine. eu inca n-am incercat-o si pe asta. efecte secundare rele cred ca nu are nici-o planta.

bercenarul

48

Sus In jos

Mesaj Scris de exZitenZ la data de Joi 17 Iul 2014 - 4:15

Salutare !! Sufar si eu de aceasta boala de mai bine de un an!! mai exact de prin  iunie anul trecut...Normal la inceput am luat antibiotice cum de altfel cred ca am facut-o..Dupa 2-3 incercari m-am lasat pagubasi...Din ianuarie am inceput tratamentul cu puflita si supozitoare carpicon S pana acum in iulie aproape 6 luni..Nimik fenomenal tinand cont ca l-am urmat zii de zii timp de 6 luni nici o ameliorare..Problema vine acum, datorita faptului ca avem probleme ff mari si cu , colonul am citit ca is recomandate semintele de in ..Asa ca am fost mi-am cumparat vrac si in fiecare zii de 3 ori dimineata, pranz si seara cate o lingura..Am o luna de cand iau si va dau cuvantul meu ca nu imi vine sa cred!!! Cu, colonul nu mai am nici un fel de probleme prostata nu ma mai sacaie absolut de loc..Am inceput sa ejacuez in proportie de 80 la suta ..( asta tinand cont ca prin decembrie nu vedeam 2 picaturi) Nu mai am probleme cu alcoolul si sincer nu am mai tinut cont..fiind vara aproape zilnic beau bere!! In concluzie merita sa incercati nu si scumpe si va pot face bine!! Scz de greselile de limbaj dar m-am grabit sa va scriu ..Sa ne auzim de bine !! numai sanatate

exZitenZ

Data de inscriere : 19/05/2014
30
Localizare : timisoara

Sus In jos

Mesaj Scris de bercenarul la data de Joi 17 Iul 2014 - 5:09

exZitenZ a scris:Salutare !! Sufar si eu de aceasta boala de mai bine de un an!! mai exact de prin  iunie anul trecut...Normal la inceput am luat antibiotice cum de altfel cred ca am facut-o..Dupa 2-3 incercari m-am lasat pagubasi...Din ianuarie am inceput tratamentul cu puflita si supozitoare carpicon S pana acum in iulie aproape 6 luni..Nimik fenomenal tinand cont ca l-am urmat zii de zii timp de 6 luni nici o ameliorare..Problema vine acum, datorita faptului ca avem probleme ff mari si cu , colonul am citit ca is recomandate semintele de in ..Asa ca am fost mi-am cumparat vrac si in fiecare zii de 3 ori dimineata, pranz si seara cate o lingura..Am o luna de cand iau si va dau cuvantul meu ca nu imi vine sa cred!!! Cu, colonul nu mai am nici un fel de probleme prostata nu ma mai sacaie absolut de loc..Am inceput sa ejacuez in proportie de 80 la suta ..( asta tinand cont ca prin decembrie nu vedeam 2 picaturi) Nu mai am probleme cu alcoolul si sincer nu am mai tinut cont..fiind vara aproape zilnic beau bere!! In concluzie merita sa incercati nu si scumpe si va pot face bine!! Scz de greselile de limbaj dar m-am grabit sa va scriu ..Sa ne auzim de bine !! numai sanatate

inseamna ca la tine, prostatita era cauzata de o bacterie din colon (e-coli sau enterococcus fecalis) si odata cu semintele de in care sunt purgative, dezinfectante si protectoare de flora intestinala, bacteriile au fost eliminate (sau mult diminuate).

bercenarul

48

Sus In jos

Mesaj Scris de bercenarul la data de Joi 17 Iul 2014 - 5:21

geeo a scris:salutare..am 26 ani si am aceleas simptome prostatitei...nu stiu ce sa fac medicul meu urolog mi a zis ca ma opereaza..m am interesat pe net pe forum ca nu ar fii bn..ce ma sfatuiti Sad..multumesc

ce operatie ti-a recomandat medicul ? daca ti-a recomandat tumt (incalzire a prostatei cu microunde prin uretra), turp (rezectie partiala a prostatei infectate), vezi-ti de treaba !! te macelareste degeaba si simptomele raman !!

daca tot vrei operatie, scoate-o de tot (rezectie totala a prostatei), dar esti prea tanar si boala nu e de mult timp.

toate investigatiile si tratamentele astea agresive (masaj prostatic, tumt, turp, cistoscopii), nu fac decat sa irite nervii din zona, durerile devin mai intense si nu faci nimic.

cauza principal a durerilor este inflamatia nervului din zona pelviana. acest nerv la barbat controleaza aproape tot in zona (erectie, ejaculare, urinare, defecatie, miscari peristaltice ale colonului si vezicii, toti muschii din zona, etc), e un nerv foarte puternic care trebuie sa aduca aflux mare de sange la erectie si ejaculare, da orgasmul, etc.

avand atatea functii si terminatii, da toate simptomele astea (cand e iritat si inflamat), de-ti vine sa te urci pe pereti. ai vazut durerea cand te lovesti in testicule, ce mare e.tocmai pentru ca nervul are multe terminatii.

cand nervul e iritat (din cauza coloanei, intestinului, prostatei, bacteriei- sau din ce cauza ar fi, conteaza mai putin), trebuie sa il linistesti cu miscare multa, caldura si mancare usoara. atat si nimic mai mult !! restul- antibiotice cu tonele, tot felul de pastile de farmacie, nu au nici-un effect.

bercenarul

48

Sus In jos

Mesaj Scris de stevie30 la data de Joi 17 Iul 2014 - 5:39

exzitenz si eu am aceeasi problema colonul pare responsabil de tot...cand il simt golit si relaxat numai am nici 1 problema cand simt ca incep sa ma constip si se aduna acolo instant si prostata si urinarea si etc toate prostiile. cum zicea bercenarul io am avut cu ecoli si enterococ probleme in secretie deci 110% ca problema e cauzata de colon. tu ce bacterie ai avut la analiza?

stevie30

Sex : masculin Mesaje : 109
Data de inscriere : 12/03/2014
33
Localizare : mures

Sus In jos

Mesaj Scris de bercenarul la data de Lun 28 Iul 2014 - 2:31

ce mai faceti fratilor ? vad ca n-a mai scris nimeni

bercenarul

48

Sus In jos

Mesaj Scris de dny2004 la data de Joi 31 Iul 2014 - 23:26

Legat de tratamentul cu seminte de in, acestea se mananca macinate si nu in alta forma, de preferat macinate acasa inainte de a fi administrate:
 http://adevarul.ro/sanatate/dieta-fitness/cetrebuie-stii-despre-semintele-incluzi-mai-eficient-dieta-1_52a2f484c7b855ff5684c265/index.html

Pentru cresterea imunitatii si alte multe beneficii, o sa incerc si lucerna, in diverse forme, poate chiar o sa o culeg de la tara: 
http://adevarul.ro/sanatate/medicina/lucernapansament-gastric--tonic-hepatic-1_50abd0fe7c42d5a66380993b/index.html

Prostate perform e in plan luna asta dar vad ca inglobeaza si alte suplimente, deci o sa renunt la altele. 

Tind sa cred ca biomicinul m-a ajutat in ultimele 5 zile, trebuie sa mai cumpar, se duc foarte repede Very Happy. O parte din jena resimtita nu mai este, am fost in stare sa merg si cu bicicleta. Apropo de asta, doctorul a recomandat bicicleta si alergatul...ciudat...si mai ales sexul.
Cum spunea pe aici un coleg, tu devii cel mai bun doctor al tau. Incerci pana vezi ce iti face mai bine.

Va recomand sa mancati mult pepene in aceasta perioada, pot sa zic ca pe mine m-a ajutat asta.

Sanatate!

dny2004

Sex : masculin Mesaje : 10
Data de inscriere : 24/06/2014
35

Sus In jos

Mesaj Scris de MarianB la data de Vin 1 Aug 2014 - 4:20

Am luat si eu ulei de in vreo 3 luni, pentru ca am facut muci colonul cu antibiotice.. M-am simti mai bine dupa, si cu prostatata parca
Acum dupa un an de la prima criza prostata ma mai supara, colonul e reparat..

@Alex123456   Am luat eu prostenal perfect cam 90 de pastile.. E bun, o sa iau iarasi, dar vad ca au crescut pretul.. anul trecut gaseam cu 70 de ron, acum e 90 RON

MarianB

Sex : masculin Mesaje : 31
Data de inscriere : 01/07/2013
41

Sus In jos

Mesaj Scris de stevie30 la data de Vin 1 Aug 2014 - 5:40

trebuie sa incerc si eu uleiul asta dupa ce termin tratamentul cu antibiotic...inca 6 zile.
oricum pe timp de vara ma simt mult mai bine parca numai am nimic.

stevie30

Sex : masculin Mesaje : 109
Data de inscriere : 12/03/2014
33
Localizare : mures

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 4 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus