WWW.PROSTATITA-CRONICA.COM
Ultimele subiecte
» Nou pe aici...
Mier 18 Oct 2017 - 23:44 Scris de DanMircea

» Prostatită cronică bacteriană tratată
Mar 10 Oct 2017 - 12:30 Scris de Necajitu15

» Saltele/brau cu turmalină pentru prostatită
Dum 8 Oct 2017 - 0:48 Scris de COV

» Prostatita nebacteriana , nervul pudental, sau probleme cu coloana???
Mier 4 Oct 2017 - 21:58 Scris de AndreiB

» TAVANIC ATENTIE !
Dum 1 Oct 2017 - 12:19 Scris de amon

» Prostatita cronică bacteriană (cauzată de o anumită bacterie)
Dum 1 Oct 2017 - 11:55 Scris de cursor

» Incepere tratamament naturist...
Vin 29 Sept 2017 - 11:26 Scris de AndreiB

» PROBLEME DE ERECTIE SI EJACULARE
Vin 15 Sept 2017 - 4:23 Scris de MOMO

» Dieta Ketogenica (efecte miraculoase)
Lun 21 Aug 2017 - 22:23 Scris de Raducu

Tratamente naturiste

Pagina 3 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Tratamente naturiste

Mesaj Scris de Admin la data de Lun 28 Feb 2011 - 5:30

brahmachari a scris:un articol foarte interesant despre prostata. este in limba engleza dar poate scapa de cenzura moderatorilor:
http://www.mapi.com/ayurveda_health_care/newsletters/ayurveda_prostate_health.html

Cu linkurile am fost intodeauna de acord in special daca este vorba de tratamente si metode de vindecare, inclusiv linkul tau ( mai putin linkurile care fac reclama la anumite produse). Nu sunt insa de acord insa cu postarea de texte ( gen copy/paste) de pe alte site-uri, in alta limba decat cea romana. Daca vom copia zeci de randuri de pe alte site-uri si le vom adauga aici , nu vom ajuta pe nimeni. Sa nu uitam ca nu toata lumea vorbeste engleza, franceza, italiana etc. Daca tot vorbim o limba straina putem sa-i ajutam pe ceilalti traducand acele citate ( nu cu ajutorul lui Google translate ) deoarece traducerea engleza- romana nu functioneaza chiar atat de bine. Textele lungi netraduse pe langa faptul ca nu prea sunt citite de catre ceilalti membrii, ne umple spatiul inutil, iar spatiul este destul de limitat, in conditiile in care cineva din voluntariat plateste o suma de bani ptr. a achita inchirierea domeniului, si intretinerea lui. Sper sa se inteleaga acest lucru,ptr. ca nimeni nu sterge sau muta mesaje dintr-un motiv anume altul decat buna functionare a acestui forum. Deci...de acord cu postarea de linkuri ..

Va multumim pentru intelegere !
Admin
Admin
Admin

Data de inscriere : 05/11/2010
Localizare : Munchen

http://www.prostatita-cronica.com

Sus In jos

Mesaj Scris de sky_high la data de Dum 20 Mar 2011 - 13:06

Folosesc tratamentul cu pufulita+ghimpe de mai bine de un an doar ca in anumite perioade, in special dupa ce reincep tratamentul cu aceste ceaiuri, au un efect diuretic foarte foarte puternic, in sensul ca imi vine sa urinez in continuu cantitati foarte mari fara usturimi si cu presiune mare, dar foarte des. Sa fie oare faptul ca folosesc o concentratie prea mare la prepararea ceaiului? Stiu ca sunt diuretice dar majoritatea zic ca au un usor efect diuretic, dar mie mi se pare ca este foarte puternic. I se mai intampla cuiva asa? In tot acest timp nu am putut sa imi dau seama daca imi fac bine sau rau. Adica de la pufulita+ghimpe urinez fara usturimi, presiune mare, cantitati mari, dar foarte des. Fara aceste ceaiuri urinez mai rar, dar cu usturimi si presiune scazuta.

sky_high

Sex : masculin Mesaje : 9
Data de inscriere : 05/01/2011
32
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Mesaj Scris de mms la data de Lun 21 Mar 2011 - 1:02

asa patesc eu cu apa de broccoli.Dar cred ca este un lucru absolut normal,toate acestea fiind diuretice.

mms

Sex : masculin Mesaje : 154
Data de inscriere : 10/02/2011
33
Localizare : mures

Sus In jos

Mesaj Scris de sky_high la data de Joi 24 Mar 2011 - 3:54

Nu stiu ce sa zic...mai nou urmez in paralel tratamentul cu broccoli cu cel de pufulita+ghimpe. In unele zile ma simt perfect, daca urinez de 4-5 ori toata ziua si nu am nicun fel de dureri, usturimi. In alte zile insa simt ca trebuie sa urinez la fiecare ora. Urina este foarte foarte limpede, pusa intr-un pahar arata exact ca apa si nu am usturimi sau presiune scazuta. Or fi ele diuretice, dar chiar in halul asta? Parca nu as mai putea tine apa in organism de la ele. Adica mi se face si foarte sete dupa aceea. Am mai urmat tratamentul cu broccoli si cel cu ceaiuri, dar parca nu era chiar asa de puternic efectul...

sky_high

Sex : masculin Mesaje : 9
Data de inscriere : 05/01/2011
32
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Mesaj Scris de Stefi la data de Vin 1 Apr 2011 - 15:32

Eu folosesc brocoli protocol de 5 ani. Din cauza stomacului nu pot sa-l fac mai mult de doua saptamani (cu 3 zile pauza). Acest remediu este mai eficient in conditiile in care se consuma atat lichidul rezultat in urma fierberii cat si cea mai mare parte a plantei fierte. Atentie! Fierberea este obligatorie pentru a fi eficient tratamentul. 5 minute daca se consuma si planta(in timpul zilei) sau 6-7 minute daca se bea numai lichidul.
Un remediu natural pe care nu l-am intalnit in posturile anterioare si care se poate lua impreuna cu orice alt tratament, este Aloe Berry Nectar de la Forever Living. Eu am avut sansa sa-l consum si inainte de a-mi fi diagnosticata PC. Cred ca mi-a salvat casnicia. Efectul se simte (in cazul meu) dupa 2-4 saptamani. Se amelioreaza durerea si jetul urinar capata debit si forta. Ca si dozaj se recomanda cam 50-100 ml pe zi. Ideal ar fi sa-l consum constant, dar la 25 EUR litrul... am mai facut pauze. Tot ei au un produs dedicat prostatei, PRO6, acesta fiind puternic promovat de urologii din Cluj. L-am luat si pe acesta, dar nu stiu ce sa va zic.

Stefi

Sex : masculin Mesaje : 4
Data de inscriere : 20/02/2011
44
Localizare : Cluj Napoca

Sus In jos

Mesaj Scris de mms la data de Dum 3 Apr 2011 - 8:34

Am cam cazut psihic cu aceasta boala,nu reusesc sa imi ameliorez problemele cu erectia.Am fost la medic si mi-a dat Xanax sa ma ajute.Nu stiu daca sa il iau sau nu.

mms

33

Sus In jos

Mesaj Scris de MOMO la data de Lun 4 Apr 2011 - 7:43

Antianxioliticele sunt prescrise in general pentru probleme ca ale noastre. Ce vad eu rau in ele este faptul ca dau dependenta. Pentru anxietate as merge mai degraba pe naturiste. Efectele adverse sunt mult mai putine.
MOMO
moderatori
moderatori

Sex : masculin Mesaje : 196
Data de inscriere : 10/11/2010
43
Localizare : On the Earth

http://prostatita.forum-gratuit.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de adrianux la data de Lun 4 Apr 2011 - 9:41

mms a scris:Am cam cazut psihic cu aceasta boala,nu reusesc sa imi ameliorez problemele cu erectia.Am fost la medic si mi-a dat Xanax sa ma ajute.Nu stiu daca sa il iau sau nu.

Xanax este un antidepresant foarte puternic. Si da foarte mare dependenta. De altfel provoaca retentie urinara. Asadar foarte mare grija !!

adrianux

Data de inscriere : 05/11/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de mms la data de Mar 5 Apr 2011 - 4:04

MOMO a scris:Antianxioliticele sunt prescrise in general pentru probleme ca ale noastre. Ce vad eu rau in ele este faptul ca dau dependenta. Pentru anxietate as merge mai degraba pe naturiste. Efectele adverse sunt mult mai putine.
Cam ce naturiste pot lua in loc la xanax?

mms

33

Sus In jos

Mesaj Scris de MOMO la data de Mar 5 Apr 2011 - 5:34

Nu as putea sa-ti spun pentru ca eu folosesc produse de la Universitatea Agronomica din Iasi.
Este aici un profesor care prepara diferite solutii si ceaiuri si le vinde intr-un magazin din incinta universitatii. Antidepresivul conține hamei+valeriană+ roiniță.
MOMO
moderatori
moderatori

43

Sus In jos

Mesaj Scris de mms la data de Mar 5 Apr 2011 - 7:51

La mine nu e numai depresia ci sunt si niste atacuri de panica parca cand sunt in fata unui act sexual.Tremuraturi,greturi,dureri stomacale,palpitatii si iminent pierderea erectiei,toate astea apar inainte de act.

mms

33

Sus In jos

Mesaj Scris de MOMO la data de Mier 6 Apr 2011 - 7:09

Trebuie sa discuti asta cu psihologul. Personal de cand am aceasta afectiune am renuntat la viata sexuala, deci nu te-as putea sfatui. Poate alti membri activi sexual te-ar putea ajuta.
MOMO
moderatori
moderatori

43

Sus In jos

Mesaj Scris de mms la data de Vin 8 Apr 2011 - 1:15

Da ,am cazut psihic total,la anul trebuia sa fac nunta si acum cu problemele astea nu stiu ce sa mai fac.Nu cred ca are rost sa mai chinui si pe altcineva,mai bine sa isi vada de viata ei si sa gasesca unul sanatos,ca sunt atatia.

mms

33

Sus In jos

Mesaj Scris de MOMO la data de Vin 8 Apr 2011 - 2:36

In mod normal partenera trebuie sa te sprijine, sa te inteleaga. Trebuie sa mergeti impreuna la psiholog si sa urmati o "terapie de cuplu".

Tu ai tot timpul probleme sau ai si perioade bune? Vei fi tentat sa spui ca permanent, dar analizeaza bine. Personal, am perioade bune in care apetitul si erectia sunt ok. Din pacate nu sunt constante si suficient de lungi ca durata incat sa pot incepe o relatie serioasa.
MOMO
moderatori
moderatori

43

Sus In jos

Mesaj Scris de mms la data de Vin 8 Apr 2011 - 6:58

Asta e si la mine,problemele nu sunt permanente dar cred ca din cauza ca erectiile nu sunt suficient de lungi sau insuficiente pentru un act sexual,am atacuri de panica si mi-e frica inainte sa se intample.

mms

33

Sus In jos

Mesaj Scris de adimro la data de Mar 12 Apr 2011 - 11:44

5 min de cand?apa este deja cloctita?ca in 5 min abia se incalzeste daca este la temeperatura camerei initial .ms

adimro

Sex : masculin Mesaje : 2
Data de inscriere : 06/04/2011
39
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Mesaj Scris de Stefi la data de Mar 12 Apr 2011 - 12:25

5 minute de cand incepe sa fiarba. E greu, dar incearca sa consumi si planta pentru a fi mult mai eficient tratamentul. Pe o perioada mai lunga ai nevoie si de un pansament gastric. Avand foarte multa vitamina C, poate face praf stomacul. In afara de efectele dorite, antiinflamator si antiseptic, consumul de broccoli stimuleaza sistemul imunitar. Eu nu m-am mai racit de 5 ani, de cand am inceput sa-l consum.
Cand fac tratamentul cu broccoli eu merg si cu alte tratamente simultan.

Ultima editare efectuata de catre Stefi in Mar 12 Apr 2011 - 13:09, editata de 1 ori

Stefi

44

Sus In jos

Mesaj Scris de mms la data de Mier 13 Apr 2011 - 1:36

A folosit cineva supozitoarele Carpicon S?m-am apucat sa iau si eu de cateva zile .

mms

33

Sus In jos

Mesaj Scris de Stefi la data de Mier 13 Apr 2011 - 2:03

@mms

Faptul ca postezi pe acest forum si ca incerci tot felul de tratamente, demonstreaza faptul ca esti un luptator. E clar ca e mai complicata viata in situatia data, dar nu ceda.

Eu te inteleg foarte bine, pentru ca am trecut printr-o situatie similara. Spun ca am trecut, nu pentru ca m-as fi vindecat, ci pentru ca am reusit sa construiesc un echilibru (fragil) intre casnicie si aceasta afectiune. Si deja am ceva vechime, si in casnicie si in prostatita… Perioada critica, in care am fost ca si tine acum, a fost imediat dupa casatorie. Periodic, au mai fost perioade grele, dar le-am abordat altfel.

Ai nevoie de un context favorabil, atat fizic, cat si psihic pentru a-ti recastiga increderea in tine.

Banuiesc, ca desi suferim de aceeasi afectiune, si avem cam aceleasi manifestari, fiecare organism functioneaza altfel. Tu trebuie sa inveti sa-l cunosti pe al tau.

Un lucru esential pe care eu l-am invatat despre mine e faptul ca daca nu ejaculez periodic, mi se blocheaza prostata. Aceasta contrar opiniilor exprimate in acest forum. Blocandu-se, incep durerile, ejacularea cu mare dificultate a unei cantitati foarte mici de lichid seminal, incepe amorteala de care amintesti tu.

In situatiile in care simt ca incepe sa se blocheze, reiau tratamentul cu broccoli, aloe, ceaiuri, Pro6, tincturi, ananas sau pepene verde si antifungice. Totul pentru front, totul pentru victorie! J

In ceea ce priveste partea psihica, trebuie sa comunici cu partenera, sa nu te mai gandesti la actul sexual, sa-l lasi sa se consume indiferent de calitatea lui intr-o prima faza.

Acorda-ti mai mult timp alaturi de partenera inainte de act, intr-un cadru relaxant, pentru a se estompa senzatia de spaima.

Cel care ti-a prescris Xanax-ul e un cretin. Dintre cele mai frecvente efecte secundare ale acestuia sunt somnolenta si afectarea libidoului. Exact de ce ai nevoie tu acum…

Mai degraba, ai avea nevoie de un aphrodisiac sau de ceva care sa te apropie de partenera, sa nu te mai lase sa te gandesti la erectie sau la alte aspecte tehnice si... sa nu te trimita la culcare.

Stefi

44

Sus In jos

Mesaj Scris de mms la data de Mier 13 Apr 2011 - 2:57

Stefi a scris:@mms

Faptul ca postezi pe acest forum si ca incerci tot felul de tratamente, demonstreaza faptul ca esti un luptator. E clar ca e mai complicata viata in situatia data, dar nu ceda.

Eu te inteleg foarte bine, pentru ca am trecut printr-o situatie similara. Spun ca am trecut, nu pentru ca m-as fi vindecat, ci pentru ca am reusit sa construiesc un echilibru (fragil) intre casnicie si aceasta afectiune. Si deja am ceva vechime, si in casnicie si in prostatita… Perioada critica, in care am fost ca si tine acum, a fost imediat dupa casatorie. Periodic, au mai fost perioade grele, dar le-am abordat altfel.

Ai nevoie de un context favorabil, atat fizic, cat si psihic pentru a-ti recastiga increderea in tine.

Banuiesc, ca desi suferim de aceeasi afectiune, si avem cam aceleasi manifestari, fiecare organism functioneaza altfel. Tu trebuie sa inveti sa-l cunosti pe al tau.

Un lucru esential pe care eu l-am invatat despre mine e faptul ca daca nu ejaculez periodic, mi se blocheaza prostata. Aceasta contrar opiniilor exprimate in acest forum. Blocandu-se, incep durerile, ejacularea cu mare dificultate a unei cantitati foarte mici de lichid seminal, incepe amorteala de care amintesti tu.

In situatiile in care simt ca incepe sa se blocheze, reiau tratamentul cu broccoli, aloe, ceaiuri, Pro6, tincturi, ananas sau pepene verde si antifungice. Totul pentru front, totul pentru victorie! J

In ceea ce priveste partea psihica, trebuie sa comunici cu partenera, sa nu te mai gandesti la actul sexual, sa-l lasi sa se consume indiferent de calitatea lui intr-o prima faza.

Acorda-ti mai mult timp alaturi de partenera inainte de act, intr-un cadru relaxant, pentru a se estompa senzatia de spaima.

Cel care ti-a prescris Xanax-ul e un cretin. Dintre cele mai frecvente efecte secundare ale acestuia sunt somnolenta si afectarea libidoului. Exact de ce ai nevoie tu acum…

Mai degraba, ai avea nevoie de un aphrodisiac sau de ceva care sa te apropie de partenera, sa nu te mai lase sa te gandesti la erectie sau la alte aspecte tehnice si... sa nu te trimita la culcare.
Multumesc mult de sfaturi,se vede ca este o parere in cunostinta de cauza si asta ma face sa merg mai departe,cand vad ca exista oameni ca tine.Toate cele bune si sper ca sa invingem toti aceasta boala.

mms

33

Sus In jos

Mesaj Scris de adimro la data de Mier 13 Apr 2011 - 11:14

multumesc sper sa dea rezultate si atunci sa beau si ceai de pufulita in continuare plus vitamine E cu seleniu

adimro

Sex : masculin Mesaje : 2
Data de inscriere : 06/04/2011
39

Sus In jos

Mesaj Scris de MOMO la data de Sam 16 Apr 2011 - 9:17

Tratament cu argila a încercat cineva? Daca da, a dat rezultate?
Multumesc
MOMO
moderatori
moderatori

43

Sus In jos

Mesaj Scris de artanu la data de Sam 16 Apr 2011 - 9:27

da.am incercat eu cu argila Algo.sincer nu am simtit nimic semnificativ

artanu

Sex : masculin Mesaje : 14
Data de inscriere : 18/12/2010
39

Sus In jos

Mesaj Scris de MOMO la data de Sam 16 Apr 2011 - 10:25

Cu Algo vroiam sa încerc și eu. Mulțumesc de informație.
MOMO
moderatori
moderatori

43

Sus In jos

Mesaj Scris de brahmachari la data de Sam 16 Apr 2011 - 12:31

Am incercat eu cu argila Algo. Am baut aproape in fiecare zi cel putin o cana de argila timp de 3 luni. Dupa 3 luni nu am simtit nici o ameliorare la prostata, in schimb mi-am distrus intestinele Sad
Nu mai pot sa mananc nimic gras (cu untura, ulei) iar in ultimul timp nici produse cu gluten.
Argila este un "medicament" excelent folosit cu moderatie.
Eu am bagat in mine la disperare si acum nu mai stiu ce sa mai fac sa-mi revin Sad
brahmachari

Sex : masculin Mesaje : 109
Data de inscriere : 21/01/2011
45
Localizare : Pitesti

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 3 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus