WWW.PROSTATITA-CRONICA.COM
Ultimele subiecte
» Nou pe aici...
Mier 18 Oct 2017 - 23:44 Scris de DanMircea

» Prostatită cronică bacteriană tratată
Mar 10 Oct 2017 - 12:30 Scris de Necajitu15

» Saltele/brau cu turmalină pentru prostatită
Dum 8 Oct 2017 - 0:48 Scris de COV

» Prostatita nebacteriana , nervul pudental, sau probleme cu coloana???
Mier 4 Oct 2017 - 21:58 Scris de AndreiB

» TAVANIC ATENTIE !
Dum 1 Oct 2017 - 12:19 Scris de amon

» Prostatita cronică bacteriană (cauzată de o anumită bacterie)
Dum 1 Oct 2017 - 11:55 Scris de cursor

» Incepere tratamament naturist...
Vin 29 Sept 2017 - 11:26 Scris de AndreiB

» PROBLEME DE ERECTIE SI EJACULARE
Vin 15 Sept 2017 - 4:23 Scris de MOMO

» Dieta Ketogenica (efecte miraculoase)
Lun 21 Aug 2017 - 22:23 Scris de Raducu

Dieta cu .... lapte

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Dieta un factor important in tratarea PC

Mesaj Scris de adrianux la data de Mar 1 Feb 2011 - 16:03

Am gasit un site destul de interesant, cu privire la dieta in cazul PC. http://www.conquertheburn.com/ este destul de optimist...

adrianux

Data de inscriere : 05/11/2010

Sus In jos

Tabele cu alimentele si fructele alcaline si acide :

Mesaj Scris de Admin la data de Vin 18 Feb 2011 - 8:55

Tabet cu alimentele acide si alcaline.[img][/img]

Fructe alcaline si acide

[img][/img]
Admin
Admin
Admin

Localizare : Munchen

http://www.prostatita-cronica.com

Sus In jos

Re: Dieta cu .... lapte

Mesaj Scris de bellamy la data de Mier 23 Feb 2011 - 8:33

As face o complectare la ce ai sfatuit,Adrianux:alimentele alcaline sunt considerate urmatoarele:laptele si produsele lactate,frisca,migdale,castane,nuca de cocos, toate legumele ,cerealele cu exceptia porumbului si lintei fructele cu exceptia prunelor proaspete sau uscate si afinelor(exceptiile fiind acidifiante),iar ca dulciuri-melasa.Eu am incercat sa fac de mai multe zile o cura cu aceste alimente,dar degeaba :pH-ul urinei tot sub 6 iese.trebuie umblat altundeva:la echilibrul acido-bazic care este dictat de insusi aparatul urinar si in primul rind in legatura cu infectiile urinare si apoi in intregul organism(focare:dantura.reumatism,etc.),de care m-am ocupat mai putin din neglijenta care acum,ma costa.

bellamy

Sex : masculin Mesaje : 5
Data de inscriere : 13/02/2011
74
Localizare : constanta

Sus In jos

Mesaj Scris de adrianux la data de Mier 23 Feb 2011 - 9:01

Laptele este un aliment destul de controversat in privinta aciditatii, de altfel daca vei cauta pe google o sa gasesti pareri pro si contra. Totusi in cele mai multe liste pe siteurile gastronomice apare ca un aliment acid. Produsele lactate, sunt recunoscute ca foarte iritante in prostatita. Dar cum am mai spus parerile sunt impartite. Un alt exemplu care ma bagat in ceata totala este sucul de lamaie, despre care unii spun ca este acid dar consumat se transforma in alkalin.

adrianux

Sus In jos

Mesaj Scris de brahmachari la data de Mier 23 Feb 2011 - 15:18

Pe otv a fost mai demult o emisiune interesanta despre produsele lactate. Din cate am inteles laptele de capra este mult mai sanatos decat laptele de vaca. Untul este considerat sanatos. Eu am inceput sa fac unt clarifiat (Ghee). Nu stiu cat de mult ajuta la prostata.
Din cate stiu eu urina are ph negativ. ph sub 6 nu cred ca e ceva anormal... poate daca este prea mic.
Alimentele alcaline sunt de preferat celor acide. Persoanele care se imbolnavesc de cancer s-a observat ca au o alimentatie preponderent formata din alimente acide.
http://www.scritube.com/medicina/alimentatie-nutritie/Alimente-alcaline-si-acide-Hip32192514.php
http://www.anti-aging-systeme.com/html-data/ext/Alimente%20Acide%20Alcaline.htm
brahmachari

Sex : masculin Mesaje : 109
Data de inscriere : 21/01/2011
45
Localizare : Pitesti

Sus In jos

Tabele cu alimentele si fructele alcaline si acide :

Mesaj Scris de bellamy la data de Mier 23 Feb 2011 - 18:01

Am masurat efectiv pH-ul laptelui de vaca fiert si racit(forma mea de consum preferata).Valoarea e in jur de 7,4.Cel crud nu l-am masurat,oricum consumul de alimente bazice ca sa evit vreun cancer,nu ma ajuta la cresterea pH-ului urinei la cel putin 6-6,5.Frecvent:5-5,5 si cred ca pietrele din vezica sunt de cristale aglomerate de acid uric sau calcice.Am sa incerc Uralyt-U si ceaiuri cu jum.lamiie la cana indulcite cu miere.Nu carne rosie,mai putina piine si aia de secara si in g-ral nu alim.care produc aciditate. Adrianux,paradoxal-asa este,acidul citric din lamiie(pH<2),duce la cresterea pH-ului urinar(de asemeni sarurile lui de Na,K,..)Explicatia ar fi aceea ca zeama de lamiie sau citratii,nu trec direct in urina,ci este mai intii metabolizata in ap.digestiv,apoi in aparatul urinar,rezultind citrati urici care sunt alcalini.

bellamy

Sex : masculin Mesaje : 5
Data de inscriere : 13/02/2011
74
Localizare : constanta

Sus In jos

Alimentatie

Mesaj Scris de brahmachari la data de Joi 14 Apr 2011 - 11:38

Am creat un topic nou pentru ca probabil multi v-ati dat seama deja ca alimentatia joaca un rol important in tratamentul prostatitei.
Eu am acordat note in functie de efectele obtinute:

Ananas = 10
Grepfruit Rosu = 10
Brocoli = 10 (nu este recomandat consumul pentru perioade prea lungi de timp)
Conopida = 10 (am obtinut rezultate foarte bune cu conopida, inclusiv in cazul consumului pentru perioade lungi (acum am inteles ca legumele sunt afectate de radiatiile de la Fukushima : (
Varza = 8
Mere = 10
Banane = 7
Curmale = 8
Smochine = 7

Orez alb = 8
orez prefiert = 7
orez brun = 4 (este destul de greu la stomac... ar trebui evitat in opinia mea)
mamaliga = 3 (3 din punctul meu de vedere pentru ca este afrodisiaca (in cazul meu cel putin - desi are un efect diuretic puternic si cauzeaza erectii puternice noaptea), ar fi interesanta si parerea altora)
Hrisca prajita = 7
Hrisca neprajita = 2 (cauzeaza ejaculare retrograda)
Carnea de porc = 2 (e foarte grea pentru digestie si creeaza acid in corp)
Carnea de pui (fiarta) = 7
Pestele = 4 (afrodisiac , are omega 3 dar are si mercur... poate ca are mai mult mercur decat omega 3)
iaurt = 7
unt = 8 (preferabil unt clarifiat (ghee))
lapte = 5 (exista teorii care sustin ca laptele de vaca mareste sansele de cancer

Scortisoara = 10 (este unul dintre cele mai bune condimente care poti fi consumate)
Oregano = 9 (este bun pentru digestie si antioxidant)
Cardamom = 2 (cauzeaza ejaculare retrograda)
Turmeric = 7
Ceapa = 2 (cauzeaza cresterea cantitatii de sperma produsa de testicule si este afrodisiaca)
Ardeiul iute = 7 (cred ca este ok consumat cu moderatie)
Usturoi = 8 (consumat cu moderatie)
brahmachari

45

Sus In jos

Mesaj Scris de brahmachari la data de Vin 22 Apr 2011 - 9:13

Mango = 8
Porumb = 8 Am inceput sa manac boabe de porumb. Au un efect bun asupra prostatei... din ce am mai citit porumbul este un bun diuretic si este indicat in infectii urinare. Porumbul este un bun tonic nervos, are vitamine A, B , C, potasiu, fosfor, fier, zinc, magneziu si fibre. Mamaliga cred ca este un aliment bun pentru prostata. Poate ca cel mai bine ar fi sa fie consumata la masa de pranz.
Aici: http://www.revistafelicia.ro/articol_1006230/porumbul_fiert_sau_copt_-_o_sursa_de_sanatate.html
este laudat foarte mult. Spune ca poate duce la dezvoltarea retelei de vase capilare... ceea ce e bine pentru cei cu circulatia periferica proasta.
brahmachari

45

Sus In jos

Mesaj Scris de eugen la data de Mier 27 Apr 2011 - 2:02

Am facut o cura cu Rodii, zilnic timp de o luna, si n-au avut niciun efect.Untul mi s-a parut ca inrautateste..

eugen

Sex : masculin Mesaje : 121
Data de inscriere : 27/04/2011
31
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Dieta cu .... lapte

Mesaj Scris de brahmachari la data de Mar 28 Iun 2011 - 12:58

Stiu ca in randul luptatorilor cu bolile prostatei este considerat ca laptele si produsele lactate ar trebui evitate.... insa eu personal sunt de alta parere.
De doua saptamani am inceput o dieta cu lapte. Scopul pricipal al dietei este restabilirea sanatatii sistemului meu digestiv. Am consumat in special lapte de vaca, dar am incercat
in doua zile si lapte de capra. Consum EXCLUSIV doar lapte si in catitati mari 5-6 litri zilnic. In cele doua zile in care am consumat lapte de capra iritarea prostatei s-a redus considerabil si urina era "mai subtire", mai usor de eliminat; puteam sa "adun" mai multa in vezica in comparatie cu zilele in care am consumat lapte de vaca.
Mai multe despre dieta cu lapte gasiti aici:
http://www.rebuild-from-depression.com/resources/Porter.pdf
si aici:
http://www.milk-diet.com/
Aici: The Miracle of Milk: How to Use the Milk Diet Scientifically
at Home

http://www.milk-diet.com/classics/macfadden/macfaddenmain.html
gasiti o carte in engleza pe care am inceput sa o traduc. Traducerea o gasiti aici:
http://nosex12.wordpress.com/dieta-cu-lapte/
Daca nu aveti timp/chef sa cititi tot, vedeti ca am "boldat" pasajele care mi s-au parut mai interesante din carte. Cartea este in curs de traducere asa ca va rog sa reveniti pentru actualizari.
brahmachari

45

Sus In jos

Mesaj Scris de eugen la data de Mier 29 Iun 2011 - 7:20

Interesant, insa orice in exces strica, cred ca trebuie bauta si apa pe langa lapte

eugen

Sex : masculin Mesaje : 121
Data de inscriere : 27/04/2011
31

Sus In jos

Mesaj Scris de brahmachari la data de Mier 29 Iun 2011 - 12:32

eugen a scris:Interesant, insa orice in exces strica, cred ca trebuie bauta si apa pe langa lapte
Laptele contine 87% apa... dupa 5 litri de lapte pe zi nu iti mai e sete de nici un fel. Poti sa fii sigur de asta Smile
brahmachari

45

Sus In jos

Mesaj Scris de brahmachari la data de Joi 7 Iul 2011 - 12:54

Kefirul aparent contine multe bacterii, insa benefice pentru organism:
http://www.kefir.org/kefir_manual.htm
http://www.enzyme-facts.com/kefir-mystical-side.html
Poate ca o parte din bacteriile astea sunt in stare sa omoare din bacteriile care afecteaza prostata.
brahmachari

45

Sus In jos

Mesaj Scris de brahmachari la data de Dum 24 Iul 2011 - 20:53

O carte foarte interesanta.
Se pare ca nu calciul este combustibilul cancerului ci cazeina din lapte.
http://www.scribd.com/doc/43593635/Studiul-China
brahmachari

45

Sus In jos

Mesaj Scris de brahmachari la data de Vin 19 Aug 2011 - 6:22

in ultimul timp am consumat mult kefir de lapte in special si mai nou si kefir de apa. Am observat imbunatatiri SEMNIFICATIVE in functionarea aparatului de reproducere.
Din ce am observat kefirul de apa este un diuretic excelent. Urina este mult mai curata si pot "sa tin" in vezica mai multa urina decat de obicei.
Am consumat si mult kefir de lapte seara in special. Noaptea am avut erectii asa de puternice incat ma trezeam din somn. Asta inseamna o circulatie mult imbunatatita in zona organelor genitale. De asemeni dimineata urina este mult mai curata, jetul puternic si pot sa tin mai multa in vezica.
Daca aveti drum prin Pitesti va pot oferi gratis kefir de apa si kefir de lapte.
Kefirul de apa se inmulteste foarte repede... aproape se dubleaza la 48 de ore. insa kefirul de lapte se inmulteste mai greu... se dubleaza cam la 15 zile.
Sanatate.
brahmachari

45

Sus In jos

Roşiile m-au ajutat.

Mesaj Scris de Vizitato la data de Vin 23 Sept 2011 - 22:45

Anul acesta nu ştiu de ce am simţit nevoia aşa...din senin, să consum roşii ( în salată sau sucuri ) în cantităţi mai mari.
Toată primăvara şi vara am mâncat circa 1, 1.5 Kg. de roşii pe zi. Am observat că simptomele prostatei au dispărut în cea mai mare măsură.
Într-o zi vorbind cu un coleg mi-a zis că şi tatăl lui consumă foarte multe roşii care-i ameliorează afecţiunile prostatei.
Nu am căutat dovezi în acest sens dar se pare că subconştientul a făcut să-i dea organismului exact ce-i trebuie.
Asta e... Idea

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de kty la data de Lun 26 Sept 2011 - 7:22

Salut tuturor si va multumesc pentru eforturile si rabdarea voastra de a posta aici in beneficiul evident al tuturor celor ce au necazuri cu prostata!

p.s.brahmachari cum pot sa te contactez, eu sint tot din pitesti?

kty

Sex : masculin Mesaje : 1
Data de inscriere : 26/09/2011
49
Localizare : pitesti, arges

Sus In jos

Mesaj Scris de brahmachari la data de Mier 26 Oct 2011 - 12:48

Am mai descoperit un aliment excelent pentru prostata.
Dovleacul... copt la cuptor este excelent.
brahmachari

45

Sus In jos

Mesaj Scris de fly boys la data de Mar 1 Noi 2011 - 7:08

Si semintele de dovleac pe care le consum zilnic de cateva luni.

fly boys

Sex : masculin Mesaje : 20
Data de inscriere : 05/07/2011
36

Sus In jos

Un clip interesant

Mesaj Scris de adrianux la data de Vin 11 Noi 2011 - 3:25

cartea 80/10/10 o gasiti gratis pe internet.

cautati 80/10/10 book diet pdf si o sa dati de ea.

Este accesibila doar in limba engleza..

Produsele lactate sunt foarte acide....toate.... chiar mai acide decat carnea.

adrianux

Sus In jos

Mesaj Scris de brahmachari la data de Mar 15 Noi 2011 - 12:02

banana = 9
este foarte buna pentru prostata, cu mentiunea ca la unele persoane
cauzeaza reflux gastric.
brahmachari

45

Sus In jos

Mesaj Scris de ronnie la data de Mier 16 Noi 2011 - 11:10

brocolii ala necongelat(de la tara de la cineva am capatat) a avut niste efecte importante..i'as da nota 9-10 pana acum plus ca nu beau decat apa...putina cafea..si rar bere fara alcool sau putin vin de tara...in principiu fara carne sau ff putina si de peste pui etc fara prajeli si chipsuri chestii condimentate colorate etc..la inceput mi s-a parut o drama fiind un mare bautor de cola si consumator de fastfood impatimit..dar ma simt ff bine..mancand sanatos..si daca stiam faceam asa demult...dupa masa mananc fructe in loc de dulciuri pe baza de ciocolata etc...desi din cand in cand simt nevoia de ciocolata..dar pana se obisnuieste organismul..in rest..Doamne ajuta..ca sa zic asa.. nu beti prea mult inainte de culcare nu beti lichide inutil si..urinati la timp..
ronnie

Sex : masculin Mesaje : 57
Data de inscriere : 23/09/2011
30

Sus In jos

Mesaj Scris de ronnie la data de Lun 21 Noi 2011 - 14:08

bine zis..toate aceste probleme nu vor disparea intr-un mediu acid..eu am fost un mare mancator de junk food..in special multa multa carne si cola..am avut saptamani intrengi cand nu beam decat cola si mancam 10 oua pe zi si carne cat cuprinde...faceam si unpik de sala..in fine..una peste alta..intradevar..cel mai important lucru la mine care mi-a ameliorat simptomele cu..80-90% si asta doar 1-2 luni..a fost renuntarea la carne multa mai ales prajita etc..sunt unpic vegetarian acum in sensul ca manan foarte putina carne si aia gatita mai in abur mai la gratar..si foarte putina..mananc brocoli orez etc..dar f putina carne nici un suc numai beau..doar apa plata..o cafeluta dimineata..de fumat..un pachet pe zi..acum ca ma simt f bine si mai sus cu moralul fumez mai putin..viata mea e cam asa.. dimineata mananc orice..si seara f putin..si multe fructe dar mare atentie..(la minim 1-2 ore dupa masa) ca sa beneficiez de calitatile lor.. as zice ca fructe legume pt mine care au un efect clar ,kiwi,mere romanesti,brocoli,ridichi negre..astea 4 is pe primul loc..dulciur oricum nu suportam..decat papanashi si ciocolata.. ciocolata cred k se poate manca dar una de calitate nu finety etc.. deci v-am enumerat ce sa mancati si de evitat..orice suc absolut indiferent ca scrie pe el k e natural fara conservanti etc..doar apa plata..sub nici o forma ice tea..cola fanta etc..apa.atat..la inceput mi se parea o mare tragedie fiind un mare consumator de suc carne si tot ce nu este sanatos..dar..vazand cum arat acum si cum ma simt..o fac cu placere..a disparut burta..dupa 5 ani mi-am revazut iarasi muschii abdominali..se cunoaste..dupa cum straluceste parul..numai obosesc..sunt f activ f creativ..sper sa fie totul bine in continuare...nu vad de ce nu ar fi.. si..daca la inceput vi se pare greu sa renuntati la croasante ..cola..ice tea..si alte produse nenaturale..o sa aveti o satisfactie enorma cand o sa va simtiti mai bine ca oamenii de rand care nu au nici o pb si nici macar nu o sa mai simtiti nevoia de asa ceva..eu inainte cand treceam pe langa shaormerie sau fastfood tremuram..daca nu mancam carne o zi tremuram..acum sunt bine mersi..n-am nici o treaba..chiar ma dezgusta cateodata si..nush cu adevarat ce efect are berea chiar si fara alcool ..dar eu as evita( nu renuntat de tot) la tot ce este acidulat.. asa ca observatie urinez mai putin de la berea fara alcool decat la cea cu alcool..oricum imi palce la nebunie asta fara alcool anumite branduri (ursus) care spre exemplu la masa numai fac diferenta ca e fara alcool.. cautati sa nu adormiti cu burta si vezica plina..ultima masa sa fie usoara si cu cat mai multe ore inainte de somn..paote fi greu la inceput dar stomacul se micsoreaza si daca mancati calitativ va fi totul perfect oricum filmuletzu este extrordinar..daca o sa ma vindec complet..si cred ca asa se va intampla..sunt absolut comvins ca a fost din cauza dietei ..si evitarea bauturilor din comert acidulate etc..nu e greu..incep sa sper ca imi recapat viata inapoi..si nu numai atat..dar mult mai bine ca inainte..va tin la curent..logic si concret..alimentatia este cauza tuturor problemelor de sanatate..exceptand poluarea de diferite categorii.. oricum..incepeti usor..si moderat..cunosc pe cineva care vrea sa slabeasca si a adoptat o dieta de genu si i sa cam facut rau..(pt ca a facut-o brusc si agresiv zic eu) nu uitati..f important cand mancati fructele..prea devreme..si ele intra in fermentatie..adica mai mult nocive..decat sanatoase ..in rest..doamne ajuta si rabdare..speranta..si..sentimente de bine
ronnie

Sex : masculin Mesaje : 57
Data de inscriere : 23/09/2011
30

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare