WWW.PROSTATITA-CRONICA.COM
Ultimele subiecte
» Nou pe aici...
Mier 18 Oct 2017 - 23:44 Scris de DanMircea

» Prostatită cronică bacteriană tratată
Mar 10 Oct 2017 - 12:30 Scris de Necajitu15

» Saltele/brau cu turmalină pentru prostatită
Dum 8 Oct 2017 - 0:48 Scris de COV

» Prostatita nebacteriana , nervul pudental, sau probleme cu coloana???
Mier 4 Oct 2017 - 21:58 Scris de AndreiB

» TAVANIC ATENTIE !
Dum 1 Oct 2017 - 12:19 Scris de amon

» Prostatita cronică bacteriană (cauzată de o anumită bacterie)
Dum 1 Oct 2017 - 11:55 Scris de cursor

» Incepere tratamament naturist...
Vin 29 Sept 2017 - 11:26 Scris de AndreiB

» PROBLEME DE ERECTIE SI EJACULARE
Vin 15 Sept 2017 - 4:23 Scris de MOMO

» Dieta Ketogenica (efecte miraculoase)
Lun 21 Aug 2017 - 22:23 Scris de Raducu

prostata-colon

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

prostata-colon

Mesaj Scris de prostamol la data de Sam 5 Feb 2011 - 1:44

As dori sa stiu daca exista o legatura intre bolile prostatei si afectiunile colonului. Daca cele doua se pot influenta una pe cealalta.

prostamol

Sex : masculin Mesaje : 3
Data de inscriere : 05/02/2011
57
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Re: prostata-colon

Mesaj Scris de brahmachari la data de Sam 5 Feb 2011 - 5:16

categoric exista. In primul rand constipatia... daca esti constipat si colonul e plin apasa asupra prostatei, vezicii urinare is a veziculelor seminale. Mai mult materiile care putrezesc in colon pot amplifica infectiile urinare. Daca iti pui un supozitor substantele din supozitor sunt absorbite imediat. E diferenta mare intre a lua un medicament oral care trebuie sa treaca de acidul din stomac... intestinul subtire si apoi sa ajunga la colon si a lua un supozitor direct prin anus. Nu stiu daca invers este valabil .... daca o infectie la prostata poate influenta semnificativ colonul. Daca ai tranzit/scaun normal nu cred ca prostata afecteaza colonul.
brahmachari

Sex : masculin Mesaje : 109
Data de inscriere : 21/01/2011
45
Localizare : Pitesti

Sus In jos

Mesaj Scris de prostamol la data de Sam 5 Feb 2011 - 10:21

multumesc pentru raspuns!

prostamol

57

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitato la data de Dum 11 Dec 2011 - 0:59

Recomand cartea editată de cei de la ColonHelp numită:
Ghidul Dr. Jensen pentru detoxifiere intestinală.
O am de puţin timp şi citind prin ea, se spune că o bună funcţionare a intestinelor şi mai ales a colonului, duce la o regularizare în bine a tuturor funcţiilor corpului uman.

Vizitato
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de liviu craciun la data de Dum 11 Dec 2011 - 6:29

ceva ieftin si bun pentru colon:"psylium tarate'...de la Sanovita.Se gasesc in plafare

liviu craciun

Sex : masculin Mesaje : 4
Data de inscriere : 30/04/2011
57

Sus In jos

Mesaj Scris de prostamol la data de Dum 11 Dec 2011 - 11:34

Folosesc de aproape un an un fel de schema Colon help, adica din lipsa de bani, am luat tarate de psylium, seminte de in, in parti egale si un 10% din celelalte ingrediente. Rezultatele sunt bune. Am mai luat RHENOSTIM, pastile din pulberi din plante. Pentru colita medicul mi-a dat SALOFALK+REFFLOR,care m-au pus pe picioare. Am mai luat UNTURA DE BURSUC, cura cu OUA DE PREPELITA. Nelipsite sunt ceaiurile de menta, chimen, anason. Fructe la greu, numai cele care nu ma baloneaza: grefe, Kiwi, banane. Sucuri de morcovi, sfecla rosie, varza. Pentru prostata am luat pe rand mai multe medicamente din plante. Bun este PROPRIN-ul, iar de o luna combin cu PROSCAR si PROSTAYIOL si ma simt foarte bine. Prostata a dat inapoi, urinez normal, noaptea dorm mai linistit. Am mai scapat de vreo 2 ori cate un "pahar in plus" si mi-a facut rau. Deci fara alcool.

prostamol

57

Sus In jos

Mesaj Scris de liviu craciun la data de Joi 29 Dec 2011 - 6:01

o intrebare pt cei mai bine informati....berea fara alcool, pana la urma, este buna sau nu in prostatita?

liviu craciun

Sex : masculin Mesaje : 4
Data de inscriere : 30/04/2011
57

Sus In jos

Mesaj Scris de emachine2003 la data de Joi 8 Mar 2012 - 13:36

berea nu e buna daca ti s-a gasit un fung(ciuperca) gen candida albicans in analize. Nu berea in sine ci drojdia din bere face rau. daca ai altceva nu stiu sa faca rau.

emachine2003

Sex : masculin Mesaje : 9
Data de inscriere : 17/02/2011
35
Localizare : cluj napoca

Sus In jos

Mesaj Scris de MarianB la data de Lun 19 Aug 2013 - 2:10

Pentru ca ma confrunt si cu probleme legate de partea de gastro am cautat un pic pe net si se pare ca exista o legatura stransa intre prostata si colon
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21494624
La mine s-au agravat problemele in urma tratamentului cu cipro, pe langa gastrita acum am si probleme cu colonul..

MarianB

Sex : masculin Mesaje : 31
Data de inscriere : 01/07/2013
41
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Mesaj Scris de tataru la data de Lun 9 Sept 2013 - 5:47

MarianB a scris:Pentru ca ma confrunt si cu probleme legate de partea de gastro am cautat un pic pe net si se pare ca exista o legatura stransa intre prostata si colon
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21494624
La mine s-au agravat problemele in urma tratamentului cu cipro, pe langa gastrita acum am si probleme cu colonul..
pt MARIANB...nu vreau sa zic prostii, si la mine a inceput cu o galagie intestinala de cateva luni ,apoi pauza 2 luni dupa care a aparut prostatita. cred ca e posibil sa fie candida in numar mai mare decat in mod normal in intestine si starneste si simptomele prostatitei prin toxinele ce le elimina in organism. candida avem toti in organism dar cand scade imunitatea si ea se inmultete peste masura e rau si apar diferite boli. eu am fost recent la un urolog mai bun si surpriza: prostata de dimensiuni normale chiar mai mica decat normal,la tuseu si eco. ma intreb atunci de ce mai am simptome? e rau ca m-am despartit de iubita ca asi fi incercat sa vad poate ii iese ei candida vaginala la analize ca la femei se vede mai usor din ce am inteles si asi fi stiut ce sa fac. daca nici acum nu iese nimic la anlize dupa cat am inteles din boala asta mai raman 2 aspecte: 1)candida ascunsa si voi urma un tratament pt a o distruge daca exista, cu riscul de a afecta ficatul(dar la ce imi e bun ficatul daca am dureri de ma urc pe tavan:))...mai fac un pic de haz de necaz poate mai descretesc fruntile celor ce suferim de prostatita:))  2) problema musculaturii pelviene, care stiu ca am ridicat cu jumatate de an inainte sa-mi apara boala un monstru de dulap care ma indoiat la propriu( am consumat o ceasca de cafea, o cana de limonada si apoi am ridicat dulapul si am simtit o tensiune puternica in muschii pelvici(mai jos de buric in partea stanga), si chiar mi-a fost rau vreo 7 zile dar am strans din dinti si mi-am vazut de munca, pt ca munceam de ceva timp in constructii la un nivel destul de ridicat, deci nu era problema de musculatura nepregatita. din pacate urmarile se vad acum. deci in concluzie trebuie sa fac masaj in zona respectiva si sport in speranta ca ma vindec, asta daca nu functioneaza punctul 1...am prezentat toate aceste aspecte de viata personala poate careva dintre voi a trecut prin ceva asemanator si se poate face o corelare...sanatate tuturor

tataru

Sex : masculin Mesaje : 51
Data de inscriere : 13/05/2012
36
Localizare : piatra neamt

Sus In jos

Mesaj Scris de MarianB la data de Mier 11 Sept 2013 - 0:46

Eu ma simt mult mai bine cu prostata, nu mai am dureri, dar am ramas cu o "galagie intestinala" ce sa manifesta noaptea, cu dureri vagi de abdomen, stari de depresie, insomnie, anxietate. Cand am crizele astea ma duc de 2-3 ori la toaleta si apoi ma mai linistesc. Dar dorm foarte prost Sad. Chestia asta se repeta la 3-4 nopti distanta
Am facut si colonoscopie si cica e totul ok
Problemele cu colonul au aparut dupa tratamentul cu Cipro si Metronidazol. Poate e un colon iritabil, poate e candida.. nu stiu

MarianB

41

Sus In jos

Mesaj Scris de tataru la data de Mier 11 Sept 2013 - 22:05

MarianB ,asa face si la mine doar ca eu am si dureri.de ce nu incerci sa faci teste pt candida? iti spun ca am cautat si am gasit cativa care au luat luni intregi antibiotice(mediul perfect pt candida in a se inmulti) si din intamplare au descoperit ca era candida vinovata de serviciu, dar si in strainatate sunt putini dr ce iau aceasta ipoteza in calcul si prefera sa bage antibiotice in nestire. incerc sa dau un sfat nu sa trimit pe nimeni sa cheltuie bani pe diferite teste, dar m-am convins pe pielea mea ca sanatatea e cel mai important lucru pe acest pamant. sanatate

tataru

36

Sus In jos

Mesaj Scris de MarianB la data de Joi 19 Sept 2013 - 1:11

Nu prea stiu ce teste sa fac pentru candida pe tractul digestiv.

MarianB

41

Sus In jos

Mesaj Scris de dragos la data de Mar 1 Oct 2013 - 23:16

la mine in ultimul timp sint dureri accentuate in zona anala si senzatia ca nu s-a golit intestinul dupa scaun. [ desi am scaun de 3 ori pe zi] e posibil de la o prostata infectata sa cauzeze probleme la colon?

dragos

Sex : masculin Mesaje : 74
Data de inscriere : 27/06/2012
45

Sus In jos

Mesaj Scris de MarianB la data de Joi 3 Oct 2013 - 0:43

Scaune normale? Eu am facut deja 2 colonoscopii in  4 luni si ambele au iesit ok.

MarianB

41

Sus In jos

Mesaj Scris de dragos la data de Joi 3 Oct 2013 - 2:38

da, am scaune normale .  cum e colonoscopia?

dragos

Sex : masculin Mesaje : 74
Data de inscriere : 27/06/2012
45

Sus In jos

Mesaj Scris de tataru la data de Dum 6 Oct 2013 - 9:21

din ce am inteles eu la ultimul control si bineinteles "faimoasele" analize ,daca nu e bacterie prezenta, daca nu e candida prezenta, colonul nu are nici o treaba doar daca exista o constipatie cronica si apasa mereu pe prostata, dar mai putin probabil, ramane musculatura pelviana care e foarte complexa dar e explicata bine in cartea " A headache in the pelvis " si cam 95% din cei de aici avem CPPS nu prostatita. Asa se manifesta prin durerile care le cunoastem cu totii. cititi aceasta carte, pt ca la cate ati facut pana acum(eu in 2 ani am incercat cam tot "arsenalul" de tratamente:))...  nu aveti ce pierde daca cititi...lectura ajuta si nu uitati sa zabiti...mai nou eu unul de cateva zile zambesc mereu si imi acept boala si sunt sigur ca, creierul ma va ajuta sa ma vindec, doar el comanda tot in organism...stiu ca e dureros dar zambiti chiar daca unii (mai prosti) pe strada,sau stiu eu in ce mediu si imprejurari vor crede ca sunteti dereglati cu capul:lol: , dar asa cred eu ca se poate(prin autosugestie au fost oameni ce s-au vindecat de boli incurabile)cheers . imi cer scuze daca am vb mai dezordonat ,dar incerc sa ajut. sanatate si nb

tataru

36

Sus In jos

Mesaj Scris de ATW la data de Mar 14 Ian 2014 - 6:38

La mine fix cand mi-a aparut problema cu prostata mi-a aparut si cu colonul. Pur si simplu orice mananc ma balonez. Acum 2-3 ani aveam si niste dureri groaznice cu stari de lesin.... Acum a ramas doar balonarea. Am fost pe la nu stiu cati doctori (profesori) de m-am plictisit. Ba ca am colon iritabil ba ca ma nu stiu ce rahat. Am facut si colonoscopie si totul e ok. Am incercat si cu probiotice ca am zis ca am flora praf dar degeaba. 

De ceva timp iau carbune medicinal sa-mi mai scada din gaze si pot sa spun ca a scazut din presiunea care o simteam mereu si din cauza balonarii. Sunt sigur ca e vreo bacterie ceva care imi cauzeaza problema asta dar sunt satul sa tot umblu pe la medici. 

Am citit pe unele forumuri ca si intoleranta la gluten ar fi o problema. O sa caut sa fac un test si pentru asta.

ATW

Data de inscriere : 09/02/2013
36

Sus In jos

Mesaj Scris de Ionutch la data de Mar 14 Ian 2014 - 6:55

Si eu am făcut colonoscopie, aveam uneori sangerari (pe hartie nu in scaun) de la hemoro. Ma temeam sa nu fie mai grav

Ionutch

Sex : masculin Mesaje : 27
Data de inscriere : 14/01/2014
37
Localizare : Ro

Sus In jos

Mesaj Scris de tataru la data de Mar 14 Ian 2014 - 10:37

ATW a scris:La mine fix cand mi-a aparut problema cu prostata mi-a aparut si cu colonul. Pur si simplu orice mananc ma balonez. Acum 2-3 ani aveam si niste dureri groaznice cu stari de lesin.... Acum a ramas doar balonarea. Am fost pe la nu stiu cati doctori (profesori) de m-am plictisit. Ba ca am colon iritabil ba ca ma nu stiu ce rahat. Am facut si colonoscopie si totul e ok. Am incercat si cu probiotice ca am zis ca am flora praf dar degeaba. 

De ceva timp iau carbune medicinal sa-mi mai scada din gaze si pot sa spun ca a scazut din presiunea care o simteam mereu si din cauza balonarii. Sunt sigur ca e vreo bacterie ceva care imi cauzeaza problema asta dar sunt satul sa tot umblu pe la medici. 

Am citit pe unele forumuri ca si intoleranta la gluten ar fi o problema. O sa caut sa fac un test si pentru asta.

salut...asa se manifesta si la mine aceasta balonare si bolboroseala dupa masa...dar nu mai am asa ceva a revenit singura la normal...cum am mai scris unui coleg...din ce stiu eu candida cauzeza astfel de balonari, iar toxinele ce le emite aceasta bacterie se duc in prostata si incepe necazul fara de capat...eu acum incerc sa rezolv dpdv muscular cu toate ca acum 2 luni eram convins ca am candida si am cumparat tratament pt candida(il am pe birou in fata mea, dar nu il iau pana nu vad daca e musculara problema...stiu suna ciudat la cate antibiotice am mancat cu totii daram probleme la ficat si antifungicele ataca ficatul si chestia e ca ma simt mai bine)...merita incercat un tratament candida nu e scump,doar ca trebuie sa urmezi un regim alimentar mai strict 2-3 luni...adica fara zahar,si alte alimente...gasesti pe net multe retete...succes si daca ai candida iti doresc sa scapi...sanatate:)

tataru

36

Sus In jos

Mesaj Scris de Ionutch la data de Mar 14 Ian 2014 - 10:45

Eu am luat Candida de la homeopat, inca nu m-am apucat
Tu ce tratament ai?

Ionutch

Sex : masculin Mesaje : 27
Data de inscriere : 14/01/2014
37
Localizare : Ro

Sus In jos

Mesaj Scris de ATW la data de Mar 14 Ian 2014 - 10:48

Ce tratament vrei sa iei?

ATW

Data de inscriere : 09/02/2013
36

Sus In jos

Mesaj Scris de MarianB la data de Mar 14 Ian 2014 - 23:20

Foarte interesant.. se pare ca prostatita are o legatura cu sistemul digestiv, dar doctorii iti spun ca sunt sisteme diferite, ca e vorba doar de vecinatatea colonului cu prostata.. etc
Antibioticele luate pentru prostata cu siguranta deranjeaza colonul.
Se pare ca si la femei in timpul ciclului menstrual colonul se deranjeaza frecvent.

MarianB

41

Sus In jos

Mesaj Scris de Alex123456 la data de Sam 22 Feb 2014 - 15:07

am inteles ,ca aceasta ciuperca,candida se poate dezvolta  in copr pe baza unui sistem imunitar foarte scazut.consider ca la mine ,aceasta prostatita este cauzata de candida ,nicidecum de vreo bacterie .Imediat cum am au aparut problemele prostatitei,au parut balonarile ,si durerile de stomac,practic,cum bag ceva in gura orice(inlcusiv simpla salata) ,simt durere la nici 20 de secunde,si mai apoi,in timpul digestiei dureri extraordinare ca intensitate plus stare de balonare ,gaze tot tacamul .Am incercat cereale integrale ,chefir,iaurturi nimic nu m-a ajuta sa merg la toaleta si intr-un final ,cand ajung tot am senzatia ca inca mai ramane ceva .pe colon.Singurul lucru care ma ajuta este cafeaua .Candida am inteles ca se poate vedea cel mai simplu pe limba,daca este incarcata ,alba .la mine este problema asta plus ca in prima faza,la o saptamana inainte sa mi se declanseze faza acuta ,nu am putut nici sa inghit  de durere plus ca aveam in gura un gust foarte ,foarte amar(senzatie de ameteala de era sa cad jos pe strada).ma gandeam sa incerc o saptamana cu flucanozol 50 mg,o tableta pe zi si probiotice.Sanatate

Alex123456

Sex : masculin Mesaje : 30
Data de inscriere : 19/01/2014
24

Sus In jos

Mesaj Scris de bogdanmihai la data de Sam 22 Feb 2014 - 15:22

Alex, poti vedea daca ai candida printr-o simpla coprocultura, treaba cu luatul pastilelor asa dupa cum crezi tu nu cred ca este o idee prea inteleapta pentru ca toate au efecte adverse, ele trebuie luate in cazul in care chiar exista o problema. Pana la urma tie ti-a iesit vreo bacterie in prostata? La eco ti-a iesit marita? durerea de stomac cand mananci ceva o am si eu si e din cauza gastritei, cand bagi ceva in stomac el secreta suc gastric care este acid si in felul asta apare si durerea, mucoasa gastrica fiind inflamata. De la gastrita am si balonari si gaze. La tine poate fii doar un colon iritabil si un stomac care a fost agresat de pastile si stres. Poti incerca niste iaurt cu tarate pentru colon.

bogdanmihai

Sex : masculin Mesaje : 76
Data de inscriere : 02/02/2013
27

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus