WWW.PROSTATITA-CRONICA.COM
Ultimele subiecte
» Nou pe aici...
Mier 18 Oct 2017 - 23:44 Scris de DanMircea

» Prostatită cronică bacteriană tratată
Mar 10 Oct 2017 - 12:30 Scris de Necajitu15

» Saltele/brau cu turmalină pentru prostatită
Dum 8 Oct 2017 - 0:48 Scris de COV

» Prostatita nebacteriana , nervul pudental, sau probleme cu coloana???
Mier 4 Oct 2017 - 21:58 Scris de AndreiB

» TAVANIC ATENTIE !
Dum 1 Oct 2017 - 12:19 Scris de amon

» Prostatita cronică bacteriană (cauzată de o anumită bacterie)
Dum 1 Oct 2017 - 11:55 Scris de cursor

» Incepere tratamament naturist...
Vin 29 Sept 2017 - 11:26 Scris de AndreiB

» PROBLEME DE ERECTIE SI EJACULARE
Vin 15 Sept 2017 - 4:23 Scris de MOMO

» Dieta Ketogenica (efecte miraculoase)
Lun 21 Aug 2017 - 22:23 Scris de Raducu

POVESTEA MEA

Pagina 4 din 30 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 17 ... 30  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

povestea mea

Mesaj Scris de xxx3 la data de Dum 6 Mar 2011 - 8:22

Eu am inceput cura cu lamaie: in prima zi o lamaie, in a 2-a zi 2 lamai,in a 3-a zi 3 lamai...... in a 7-a zi 7 lamai apoi in descrestere. Sucul de lamaie il consum fie in ceai de coada calului fie in ceai de ghimpe impreuna cu pufulita cu flori mici. Se pare ca e mai bine!

xxx3

Sex : masculin Mesaje : 1
Data de inscriere : 06/03/2011
39
Localizare : uu

Sus In jos

cateva detalii

Mesaj Scris de ionel_48 la data de Dum 6 Mar 2011 - 9:03

Revin cu cateva constatari in privinta prostatitei mele. Mi-a reaparut vara dupa multe ore (3-5)de pescuit in pozitia "picioare",cu bat lung,efort facut aproape zilnic.Concluzia e clara,feriti-va de statul(lucrul) in picioare pe perioade mari.Nu mersul,ci statul pe loc.Sunt aproape convins ca prostatita apare si se mentine si din cauz unei slabe circulatii periferice.Pentru aceasta protejarea picioarelor de frig o fac cu :soseta de bumbac,peste care iau ciorapi de Neopren(se gasesc la magazinele cu articole de pescuit),iar peste ei iau un ciorap Jambiera,care este pana la genunchi.Din toamna pana in primavara incalt papuci inchisi imblaniti.Chiar daca este cald in casa asta nu inseamna ca nu poate sa-ti fie frig la picioare.Sanatate si feriti-va de FRIG!!!

ionel_48

Sex : masculin Mesaje : 16
69
Localizare : gherla

Sus In jos

povestea mea

Mesaj Scris de tudor la data de Mier 9 Mar 2011 - 8:41

Buna ziua domnilor,sau mai bine zis,dragi colegi de suferinta!

Povestea mea este una destul de complicata,dar o sa incerc sa sintetizez esenta.

Am 29 de ani ( cam tanar,nu? ) si pana acum 2 ani am fost un tanar perfect sanatos,fost sportiv in adolescenta etc.

Acum 2 ani intreaga viata mi s-a schimbat dramatic.Probabil,pe fond de oboseala,stres,am suferit o criza puternica de fiere.Fara sa intru in amanunte ( legate de consultatii,investigatii prin tara,strainatate),desi in martie 2009,mi-am scos fierea,am ramas cu dureri cronice severe in abdomenul superior,in spate,fara absolut nicio explicatie medicala credibila.

De parca nu era suficient,anul trecut,de Paste,m-am trezit cu dureri atroce in zona pubiana,apoi durerile mi s-au lasat pe picioare,in spate - zona lombara ,usturimi pe uretra,si,cel mai rau,durere crunta in rect,asa incat nu mai puteam sa stau aproape in nicio pozitie comod.

Bineinteles ca a inceput sarabanda consultatiilor urologice,ocazie cu care,dupa multe rateuri,am aflat in urma unui RMN si eco bine facute,ca am o prostata inflamata,care prezinta si calcifieri peste normalul varstei mele.De asemenea,veziculele seminale pareau inflamate.

In analize nu mi s-a descoperit nimic pana acum.In schimb nevestei mele i s-a descoperit chlamidia,si mai apoi o tulpina de candida mai agresiva.

Crezand ca de aici vine problema,mi s-a dat un tratament cu antibiotice,antiinflamatorii etc.Cunoasteti tacamul...

Bineinteles ca tratamentul asta nu a facut altceva decat sa-mi linisteasca simptomele acute,ramanand insa o durere de fond constanta si destul de puternica,mai ales in fund ( scuzati Very Happy ).

In disperare de cauza,am plecat in SUA,la un doctor de renume,care m-a trimis la alt doctor,care mi-a spus mai mult sau mai putin ca am o prostatita cronica nebacteriana si trebuie sa ma cam obisnuiesc cu ideea,ca nu exista un anume tratament care sa mearga pentru toata lumea.Frumos nu?Nu vreti sa stiti cati bani am cheltuit pentru recomandarea asta...

Prin urmare,ca sa rezum,am 2 probleme,se pare distincte ( desi nu sunt convins ca sunt chiar distincte ) una dintre ele fiind prostatita cronica nebacteriana.

In prezent,sunt in mijlocul unui puseu,avand iar dureri mari in zona anala usturimi pe uretra si in jurul vezicii urinare,mici dificultati la urinare etc.

Singurul tratament care a dat cat de cat rezultate a fost cel homeopat,pe care il voi relua probabil in curand.Sper sa mearga si de data aceasta.

In orice caz,felicitari pentru forum.Este primul forum realizat profesionist pe care l-am gasit in tara.Din pacate,va spun sincer,poate si din cauza starii actuale,ca sunt destul de pesimist cand vine vorba de boala asta.

Asta din cauza ca,dupa tonele de informatii pe care le-am acumulat,in realitate,sunt convins ca majoritatea acestor prostatite sunt bacteriene,chiar daca analizele de laborator nu demonstreaza acest lucru.Cred ca raman nuclee de bacterii in acinii prostatei sau in acele calcifieri,si din cand in cand,in functie de anumiti factor,se activeaza din nou.

Prin urmare,cred ca nu exista decat 2 optiuni : fie se gaseste un tratament care sa curete,sa deblocheze prostata,fie se incearca o intarire generala a sistemului imunitar care sa permita organismului sa lupte singur cu aceasta boala.

Astept in continuare povesti de succes,sugestii din partea voastra.Tinem legatura,

Tudor

tudor

Sex : masculin Mesaje : 13
Data de inscriere : 08/03/2011
35
Localizare : constanta

Sus In jos

Re: POVESTEA MEA

Mesaj Scris de adrianux la data de Mier 9 Mar 2011 - 11:41

In disperare de cauza,am plecat in SUA,la un doctor de renume,care m-a
trimis la alt doctor,care mi-a spus mai mult sau mai putin ca am o
prostatita cronica nebacteriana si trebuie sa ma cam obisnuiesc cu
ideea,ca nu exista un anume tratament care sa mearga pentru toata
lumea.Frumos nu?Nu vreti sa stiti cati bani am cheltuit pentru
recomandarea asta...

Poti sa ne spui la ce dr. ai fost in USA ? Dr. Shoskes ?

adrianux

Data de inscriere : 05/11/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de tudor la data de Joi 10 Mar 2011 - 8:33

nu e dr. Shoskes,despre care citisem oricum

Se numeste Jefrey Elting,si a facut parte din stafful medical al Casei Albe ani la rand.El doar a spravegheat investigatiile,fiind facute la modul propriu-zis de un urolog - Mark Rosenblum,Washington.

Nu conteaza,oricum - era o clinica particulara de top,ca si medicii astia 2,cica...

Medicina asta extrem de inaintata...Mai degraba imi pun sperantele,alea cate au mai ramas,in leacuri naturiste,babesti,decat in medicina asta occidentala de top.

Apropos,ce presupune acel broccoli protocol?As vrea sa il tin si eu.

Multumesc,
Tudor

tudor

35

Sus In jos

Mesaj Scris de ionel_48 la data de Joi 10 Mar 2011 - 10:13

D-le Tudor,mie de ieri mi-a disparut durerea,faceti un tratament simplu.1)supozitoare antiinflamatoare 10 zile;2)imbunatatiti circulatia periferica(eu port soseta bumbac,peste ea ciorap de neopren,peste care ciorap jambiera);3)nu lucrati in picioare mult timp;4)de trei ori pe zi fizioterapie cu caldura (infrarosii) 3 minute,aceasta este cea mai importanta(se gasesc aparate in comert).Mie cu astea mi-a trecut durerea.Sanatate.

ionel_48

69

Sus In jos

Mesaj Scris de tudor la data de Joi 10 Mar 2011 - 10:31

Buna seara D-le Ionel,

Multumesc pentru recomandari.Am observat si eu intr-adevar ca daca mie-e frig la maini sau picioare,ma doare mai tare,deci ma voi proteja mai bine din acest punct de vedere.
In ceea ce priveste supozitoarele,le-am folosit cu ocazia primei crize si nu am simitit vreo ameliorare considerabila.
V-as ruga daca se poate sa ma mai lamuriti putin in ce consta acea terapie cu infrarosii,ce fel de dsipozitive se folosesc/comercializeaza pentru asa ceva.
Multumesc inca o data,
Tudor

tudor

35

Sus In jos

Mesaj Scris de ionel_48 la data de Joi 10 Mar 2011 - 11:03

Aparatul il folosesc cam de 10 zile ,din prima zi durerea a scazut cu 70%,iar de ieri nu mai simt durerea.Cititi si" povestile mele",le-am semnat cu Ionel_48.Aparatul meu se numeste ALASKA si cred ca costa cam 100 lei(eu l-am primit cadou),e pentru masaj si capul are si infrarosii.Cuplez pe masaj cu infrarosii si il tin 3minute intre anus si testicole(eu acolo simt durerea si acolo e de fapt si prostata).Daca va mai intereseaza ceva scrieti-mi.Am facut si gimnastica pentru muschii pelvieni.Sanatate.

ionel_48

69

Sus In jos

Mesaj Scris de adrianux la data de Joi 10 Mar 2011 - 11:56

ionel_48 a scris:Aparatul il folosesc cam de 10 zile ,din prima zi durerea a scazut cu 70%,iar de ieri nu mai simt durerea.Cititi si" povestile mele",le-am semnat cu Ionel_48.Aparatul meu se numeste ALASKA si cred ca costa cam 100 lei(eu l-am primit cadou),e pentru masaj si capul are si infrarosii.Cuplez pe masaj cu infrarosii si il tin 3minute intre anus si testicole(eu acolo simt durerea si acolo e de fapt si prostata).Daca va mai intereseaza ceva scrieti-mi.Am facut si gimnastica pentru muschii pelvieni.Sanatate.

Poti sa ne dai un link te rog sau ceva in legatura cu acest aparat? Eu ce am gasit era referitor la un aparat de masat talpile la picioare. Mersi !

adrianux

Sus In jos

Mesaj Scris de adrianux la data de Joi 10 Mar 2011 - 12:02

tudor a scris:nu e dr. Shoskes,despre care citisem oricum

Se numeste Jefrey Elting,si a facut parte din stafful medical al Casei Albe ani la rand.El doar a spravegheat investigatiile,fiind facute la modul propriu-zis de un urolog - Mark Rosenblum,Washington.

Nu conteaza,oricum - era o clinica particulara de top,ca si medicii astia 2,cica...

Medicina asta extrem de inaintata...Mai degraba imi pun sperantele,alea cate au mai ramas,in leacuri naturiste,babesti,decat in medicina asta occidentala de top.

Apropos,ce presupune acel broccoli protocol?As vrea sa il tin si eu.

Multumesc,
Tudor

Nu am citit despe el, cu toate ca si eu am citit cam tot ce se poate in engleza. Smile. Oricum bine ca nu ai ajuns la Krongrad, ca era prin apropiere.

PS. citeste " A headeache in the Pelvis", o doctrina destul de interesanta..

adrianux

Sus In jos

Mesaj Scris de adrianux la data de Joi 10 Mar 2011 - 12:11

ionel_48 a scris:D-le Tudor,mie de ieri mi-a disparut durerea,faceti un tratament simplu.1)supozitoare antiinflamatoare 10 zile;2)imbunatatiti circulatia periferica(eu port soseta bumbac,peste ea ciorap de neopren,peste care ciorap jambiera);3)nu lucrati in picioare mult timp;4)de trei ori pe zi fizioterapie cu caldura (infrarosii) 3 minute,aceasta este cea mai importanta(se gasesc aparate in comert).Mie cu astea mi-a trecut durerea.Sanatate.

Cam confuz cu statul in picioare. Eu din cate stiu statul pe scaun declanseaza simptomele ( cel putin la mine asa e).

adrianux

Sus In jos

Mesaj Scris de sky_high la data de Joi 10 Mar 2011 - 13:00

Salutare tutor! Nu am mai postat de ceva timp pe forum dupa ce am scris acum cateva luni ca ma simt din ce in ce mai bine. Nu pot spune ca acum ma simt foarte rau dar am inceput sa am iarasi niste probleme, doar ca un pic diferite. Una dintre ele este ca au aparut iarasi urinarile dese (nu ca la inceputuri cand erau deja un handicap) dar destul incat sa ma deranjeze. Problema noua este ca (stiu ca multi de aici nu o vor considera o problema) am un apetit sexual foarte mare si erectii foarte dese neprovocate de nimic special. Am inceput sa am vise erotice ca la 15 ani, sa simt nevoia de sex foarte des, sunt nevoit uneori sa ma si masturbez desi am o relatie care ma satisface din punctul asta de vedere. Actul sexual in sine nu dureaza extraordinar de mult dar nici de ejaculare precoce nu poate fi vorba. Dupa fiecare ejaculare insa ma simt foarte slabit si simt nevoia sa urinez des iar apoi mi se face foarte sete. Nu am usturimi la urinare, doar ca timp de cateva ore dupa ejacualare urinez cam la 30 de minute cantitati mari de apa si apoi mi se face brusc foarte sete. Pe langa asta am si stari febrile (nu mari 37.1 ->37.4)
Tin sa mentionez ca in cazul in care nu ejaculez o data la 2 zile cel putin, am erectii puternice care devin foarte dureroase si din cauza lor imi este imposibil sa urinez.
Care credeti ca este explicatia? Sa fie din cauza unei lungi abstinente? Oare am probleme hormonale datorita tratamentelor naturiste? Parca nici sa ma duc la doctor sa imi dea medicamente inhibitoare care sa ma intoarca la perioada cand nu aveam apetit sexual aproape de loc nu as vrea Smile).

sky_high

Sex : masculin Mesaje : 9
Data de inscriere : 05/01/2011
32
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Mesaj Scris de tudor la data de Vin 11 Mar 2011 - 3:04

Salutare,

Adrianux,nu aveai cum sa citesti despre acel doctor Elting- el este un generalist exceptional,insa la recomandarea lui m-a consultat si un coleg de-al lui urolog,in care avea mare incredere.Rezultatul insa a fost cel pe care vi l-am spus deja.Macar au fost oamenii onesti,dovada ca nu m-au bombardat cu antibiotice,antiinflamatorii etc. etc.

Mi-au spus practic sa fac tot posibilul sa evit stresul,sa fac exercitii regulat ( ceea ce nu indraznesc din cauza durerilor ),sa ma protejez de frig si daca tin mortis,sa iau o aspirina in fiecare zi.

Ionel,da-ne te rugam acel link sa vedem si noi despre ce e vorba cu aparatul pe care l-ai mentionat.Multumim anticipat.

Tudor

tudor

35

Sus In jos

Mesaj Scris de adrianux la data de Vin 11 Mar 2011 - 3:40

Nu am citit despe el, cu toate ca si eu am citit cam tot ce se poate in engleza.

Pai nu am auzit despre el, mai ales ca nu e urolog. E bine totusi ca te-a vazut un meserias de la inceput, si nu ai intrat pe mana altor escroci.

adrianux

Sus In jos

Mesaj Scris de ionel_48 la data de Vin 11 Mar 2011 - 5:14

Aparate se gasesc si pe net.Cautati aparat de masaj cu infrarosii.

ionel_48

69

Sus In jos

Mesaj Scris de adrianux la data de Vin 11 Mar 2011 - 10:04

ionel_48 a scris:Aparate se gasesc si pe net.Cautati aparat de masaj cu infrarosii.

este vorba de un aparat din ala ce se maseaza spatele ? sau este ceva special ptr. pelvis? puteti lasa un link cu o poza va rog?

adrianux

Sus In jos

Mesaj Scris de ionel_48 la data de Vin 11 Mar 2011 - 21:14

L-am pozat pe al meu.Se numeste ALASKA.

ionel_48

69

Sus In jos

Mesaj Scris de ionel_48 la data de Vin 11 Mar 2011 - 21:22

nu e nimic special ,are la cap niste beculete care il incalzesc ,protejate de plexic rosu.

ionel_48

69

Sus In jos

Mesaj Scris de Admin la data de Sam 12 Mar 2011 - 2:15

ionel_48 a scris:L-am pozat pe al meu.Se numeste ALASKA.

L-ati pozat pe al dvs? Va multumim !
Admin
Admin
Admin

Localizare : Munchen

http://www.prostatita-cronica.com

Sus In jos

Mesaj Scris de adrianux la data de Sam 12 Mar 2011 - 2:38

ionel_48 a scris:Cuplez pe masaj cu infrarosii si il tin 3minute intre anus si testicole(eu acolo simt durerea si acolo e de fapt si prostata).

D-nul Ionel, aparatul il folositi si ptr. vibratii , sau doar ca sa incalziti zona. Am si eu asa ceva prin casa, arata ca un telefon sau ca un cap de la dush , are 2 moduri incalzire si vibratie. Multumesc.

adrianux

Sus In jos

Mesaj Scris de ionel_48 la data de Sam 12 Mar 2011 - 3:25

in special pentru incalzit zona.razele infrarosii (caldura) patrund 5-6 cm in organism . vedeti ca sunt atatea lincuri pe net despre infrarosii.

ionel_48

69

Sus In jos

Mesaj Scris de luca marcel la data de Sam 12 Mar 2011 - 5:45

buna. in primul rind felicitari pentru acest forum , il vad unul foarte constructiv si benefic ,mai ales pentru noi, cei cu prostatita cronica..!!am 25 de ani si vreau sa va spun ca si eu sufar de aproximativ un an de aceasta boala, la care medicamentele clasice par sa nu fii avut vreun efect..!! in schimb din iulie 2010, am inceput un tratament naturist, cu tincturi de pufulita si ghimpe + ceaiuri amestec pufulita si galbenele, coada soricelului,..!!pe parcurs imi recomandase cineva ,sub forma de supliment alimentar, medicamentul Uriclar, pe care l-am luat in paralel cu tincturiile..!!
pot spune ca de aproximativ 2 luni simtomele s-au ameliorat, adica numarul urinariilor nu ma este atit de frecvent,in jur de 3 4 ori pe zii ,iar in cele mai proaste zile de 5 6 7 ori,dar specificind faptul ca inainte urinam in cele mai bune zile de 5 6 ori ,iar cele mai rele 9 10 11 ori!! deci consider ca este o ameliorare,si nu am de gind sa ma las de acest tratament,cu timpul probabil ca o sa fie mai bine..!!si un alt aspect pe care eu il consider important , este abtinerea de la alcool, tigari care au un efect negativ...!! vroeam sa va intreb .pina la urma este bine sa ejaculezi sau nu in cazul prostatitei?vad ca pareriile sunt impartite..!!nu de alta dar momentan nu am o prietena si ,nu am o activitate sexuala activa ,sa spun asa, asta de vreo 4 luni, si ma intreb daca abstinenta asta e buna sau nu ..!! va mutumesc si multa sanate, si promit sa revin cu amanunte noi ,in cazul ameliorarii in ceea ce priveste eficacitatea tratamentului!!multa sanatate

luca marcel

Sex : masculin Mesaje : 1
Data de inscriere : 12/03/2011
35
Localizare : brasov

Sus In jos

Mesaj Scris de tudor la data de Sam 12 Mar 2011 - 7:43

Adrianux,

O intrebare,te rog : de citit am citit demult deja "a headache in the pelvis".Am comandat-o pe amazon.com acum vreo 6 luni.Cu toate astea nu ma vad facand masajul intern recomandat,nu cred ca m-as pricepe si mi se pare si destul de periculos.Tu ai incercat ceva din toate exercitiile recomandate in aceasta carte?Ma gandesc ca poate alea externe ar fi ok?

Multumesc,
Tudor

tudor

35

Sus In jos

Mesaj Scris de adrianux la data de Sam 12 Mar 2011 - 7:52

tudor a scris:Adrianux,

O intrebare,te rog : de citit am citit demult deja "a headache in the pelvis".Am comandat-o pe amazon.com acum vreo 6 luni.Cu toate astea nu ma vad facand masajul intern recomandat,nu cred ca m-as pricepe si mi se pare si destul de periculos.Tu ai incercat ceva din toate exercitiile recomandate in aceasta carte?Ma gandesc ca poate alea externe ar fi ok?

Multumesc,
Tudor

Ti-am lasat un PM

adrianux

Sus In jos

Mesaj Scris de tudor la data de Dum 13 Mar 2011 - 1:57

ok.multumesc.l-am citit,dar ma interesa sa stiu daca ai facut sau faci vreun exercitiu extern care te-a ajutat : gen stretching etc.?

tudor

35

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 4 din 30 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 17 ... 30  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus