WWW.PROSTATITA-CRONICA.COM
Ultimele subiecte
» Nou pe aici...
Mier 18 Oct 2017 - 23:44 Scris de DanMircea

» Prostatită cronică bacteriană tratată
Mar 10 Oct 2017 - 12:30 Scris de Necajitu15

» Saltele/brau cu turmalină pentru prostatită
Dum 8 Oct 2017 - 0:48 Scris de COV

» Prostatita nebacteriana , nervul pudental, sau probleme cu coloana???
Mier 4 Oct 2017 - 21:58 Scris de AndreiB

» TAVANIC ATENTIE !
Dum 1 Oct 2017 - 12:19 Scris de amon

» Prostatita cronică bacteriană (cauzată de o anumită bacterie)
Dum 1 Oct 2017 - 11:55 Scris de cursor

» Incepere tratamament naturist...
Vin 29 Sept 2017 - 11:26 Scris de AndreiB

» PROBLEME DE ERECTIE SI EJACULARE
Vin 15 Sept 2017 - 4:23 Scris de MOMO

» Dieta Ketogenica (efecte miraculoase)
Lun 21 Aug 2017 - 22:23 Scris de Raducu

POVESTEA MEA

Pagina 30 din 30 Înapoi  1 ... 16 ... 28, 29, 30

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: POVESTEA MEA

Mesaj Scris de pishcutz la data de Dum 14 Sept 2014 - 0:59

Pt. infectia cu e-coli, dureri de abdomen inferior si inghinale, ce alfa-blocant imi recomandati ? cam astea doua simptome ma supara rau...sa optez pt ceaiul lui ronnie sau coada soricelului??? bai de sezut fac ocazional si ma ajuta, tincturi iau si acum dar ma omoara blocajul asta cu jet slab, intrerupt, des si cu dureri...sa optez pt. omic-tocas ? e bun de ceva,pt ce perioada trebuie administrat ?

pishcutz

Sex : masculin Mesaje : 54
Data de inscriere : 22/08/2014
31
Localizare : ro

Sus In jos

Mesaj Scris de horvathcrl la data de Dum 14 Sept 2014 - 3:04

am facut secretie prostatica iar urologul mi-a spus doar atat ca am puroi, fara sa-mi spuna exact ce este, dupa care mi-a dat tratament cu antibiotice. S-ar putea sa fi luat dupa un contact sexual, dar nu mai imi aduc aminte pentru ca am depistat foarte tarziu ca am PC, neavand simtome de durere doar urinari foarte dese si prostata marita. La inceput un doctor mi-a dat tratament cu prostamol fara sa-mi spuna ce am, pe urma altii mi-a dat tratamente cu antibiotice asa dupa ureche, spunandu-mi ca am infectie urinara, am fost la doctorul Luncan care sa oferit sa-mi faca termoterapie, iar la urologul care am fost in ultimul an si care a avut mult mai multa bunavointa fata de mine, dupa ce imi analiza secretia prostatica la microscop imi dadea tratament ci ciprobay 1g, nitrofurantinin 100mg, fluconazol 150mg, ultraproct supozitoare,  cystone. Primul tratament l-am facut aproximativ o luna dar dupa doua luni am fost la loc. Mi-a dat aceelasi tratament, (cam 10 zile )spunandu-mi ca cibrobay merge cel mai bine la prostata.Dupa alte 2 luni de ameliorare am revenit la doctor si mi-a dat iarasi aceelasi tratament. De aceea nu stiu ce sa mai fac, la doctorul acesta nu mai vreau sa ma intorc pentru ca ma invart intr-un cerc vicios. Nu stiu la cine sa ma mai duc sa ma poata ajuta. Chiar sunt disperat pentru ca de atata timp nu am putut rezolva nimic si ma chinui de atatia ani. As face si tratamentul care mi la indicat bercenarul, injectii cu cefort, dar trebuie sa-l fac sub indrumarea unui doctor nu asa dupa capul meu. Daca ma duc la vreun spital cred ca nici nu ma baga aia in seama Sad
Analizele de spermocultura care le-am facut la synevo mi-au iesit negative iar la secretie prostatica doctorul mi-a zis ca am puroi, asa ca spermocultura nu este foarte sigura cel putin la synevo.
Ecografia  care am facut-o acum o luna scria asa:
Prostata cu o structura neomogena, predominat hiperecogena. Central tesutul prostatic este hiperecogen si periferia comparativ mai putin ecogena si neomogena. Se evidentiaza un mic nodul de aspect adenomatos de 1,5 cm. Dimensiunile prostatei sun de 3.88/3.45/2.68 cm.
La indicatiile lui bercenarul am sa mai fac o secretie prostatica, ecografie, o am pe asta recenta nu cred ca sunt ceva mari modificari de atuncea si am sa fac testul de sange proteina c reactiva ser. Analiza asta de sange cu ce ma ajuta, ca nu stiu ?
Daca m-ati putea sfatui cum sa aleg un doctor bun, ca nu cred ca in clujul asta mare nu o fi nici unul Sad

horvathcrl

Sex : masculin Mesaje : 16
Data de inscriere : 08/11/2013
46
Localizare : cluj-napoca

Sus In jos

Mesaj Scris de adrianux la data de Dum 14 Sept 2014 - 13:06

Dute la prof Coman la Cluj, este singurul din tara care trateaza prostatita in mod diferit.

adrianux

Data de inscriere : 05/11/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de horvathcrl la data de Dum 14 Sept 2014 - 21:32

am fost acum 3 ani la el....am facut si eu 10 zile tratamentul acela care l-ai facut si tu pe scaunul cu rezonanta electrica.....mi-a duc aminte deasemenea ca mi-a zis si mie sa fac cat mai mult sex....am fost mirat, nu am inteles daca mi-a zis in gluma sau in serios....la cine am fost acum ultima oara se numeste Veres George si este din staful lui....consultatiile le tine in cabinetul unde a inceput Dr. Coman, de pe strada Traian....am sa ascult de sfatul tau si am sa incerc inca odata la el....adrianux, esti din Cluj ?

horvathcrl

46

Sus In jos

Mesaj Scris de bercenarul la data de Dum 14 Sept 2014 - 21:55

horvathcrl a scris:am facut secretie prostatica iar urologul mi-a spus doar atat ca am puroi, fara sa-mi spuna exact ce este, dupa care mi-a dat tratament cu antibiotice. S-ar putea sa fi luat dupa un contact sexual, dar nu mai imi aduc aminte pentru ca am depistat foarte tarziu ca am PC, neavand simtome de durere doar urinari foarte dese si prostata marita. La inceput un doctor mi-a dat tratament cu prostamol fara sa-mi spuna ce am, pe urma altii mi-a dat tratamente cu antibiotice asa dupa ureche, spunandu-mi ca am infectie urinara, am fost la doctorul Luncan care sa oferit sa-mi faca termoterapie, iar la urologul care am fost in ultimul an si care a avut mult mai multa bunavointa fata de mine, dupa ce imi analiza secretia prostatica la microscop imi dadea tratament ci ciprobay 1g, nitrofurantinin 100mg, fluconazol 150mg, ultraproct supozitoare,  cystone. Primul tratament l-am facut aproximativ o luna dar dupa doua luni am fost la loc. Mi-a dat aceelasi tratament, (cam 10 zile )spunandu-mi ca cibrobay merge cel mai bine la prostata.Dupa alte 2 luni de ameliorare am revenit la doctor si mi-a dat iarasi aceelasi tratament. De aceea nu stiu ce sa mai fac, la doctorul acesta nu mai vreau sa ma intorc pentru ca ma invart intr-un cerc vicios. Nu stiu la cine sa ma mai duc sa ma poata ajuta. Chiar sunt disperat pentru ca de atata timp nu am putut rezolva nimic si ma chinui de atatia ani. As face si tratamentul care mi la indicat bercenarul, injectii cu cefort, dar trebuie sa-l fac sub indrumarea unui doctor nu asa dupa capul meu. Daca ma duc la vreun spital cred ca nici nu ma baga aia in seama Sad
Analizele de spermocultura care le-am facut la synevo mi-au iesit negative iar la secretie prostatica doctorul mi-a zis ca am puroi, asa ca spermocultura nu este foarte sigura cel putin la synevo.
Ecografia  care am facut-o acum o luna scria asa:
Prostata cu o structura neomogena, predominat hiperecogena. Central tesutul prostatic este hiperecogen si periferia comparativ mai putin ecogena si neomogena. Se evidentiaza un mic nodul de aspect adenomatos de 1,5 cm. Dimensiunile prostatei sun de 3.88/3.45/2.68 cm.
La indicatiile lui bercenarul am sa mai fac o secretie prostatica, ecografie, o am pe asta recenta nu cred ca sunt ceva mari modificari de atuncea si am sa fac testul de sange proteina c reactiva ser. Analiza asta de sange cu ce ma ajuta, ca nu stiu ?
Daca m-ati putea sfatui cum sa aleg un doctor bun, ca nu cred ca in clujul asta mare nu o fi nici unul Sad

coman e mai bun, lucan e un cretin, sa nu faci porcaria aia a lui lucan, ca mai rau iti face.analiza asta, proteina c reactiva ser indica daca ai infectie acuta in corp sau nu. daca e sub 0,5 , inseamna ca infectia e latenta si nu e nevoie de antibiotic puternic si poti sa mergi pe naturiste.

bercenarul

Sex : masculin Mesaje : 297
Data de inscriere : 17/11/2013
48
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitator la data de Dum 14 Sept 2014 - 23:58

sal..fa-ti din nou secretia prostatica!sa vezi daca e ceva.si la tuseu cum e prostata!sa ne tii la curent

Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de bercenarul la data de Lun 15 Sept 2014 - 0:41

Horvath, cam toti urologii (si de la noi si de afara) sunt praf, in afara de antibiotic nu prea stiu nimic.in bucuresti n-ai la cine apela, la cluj, doar coman (am auzit) ca e mai bun, merge pe activitate sexuala intensa, dar nici asta nu e buna in faza acuta.

in principiu, cand scapi de puroi, treci pe naturiste, mers pe jos si sport mult, si bai fierbinti la sezut. antibioticele nu fac doi bani, uita-le (doar in faza acuta cand ai puroi, altfel, n-au sens).

bercenarul

48

Sus In jos

Mesaj Scris de florinelb la data de Lun 15 Sept 2014 - 9:53

Azi am facut si un RMN de pelvis, la indicatia (de acum 3 luni) a urologului Cauni (pt  linistea mea ca nu o fi ceva mai grav).

Rezultat: Prostata cu diametrul antero-posterior 3.6 cm, diametrul transvers 5.2 cm si intindere cranio-caudala pe 3.3 cm, prezinta structura neomogena atat la nivelul portiunii centrale cat si la nivelul portiunii periferice, fara a se evidentia arii de restrictie de difuzie sau priza patologica de contrast. Vezicule seminale, vezica urinara cu aspect normal.Nu se evidentiaza adenopatii pelvine sau lichid de ascita.
CONCLUZII:
Crestere de volum a prostatei cu aspect discret neomogen .

Nu trebuia sa faca ceva referiri si la zona rectala ca se afla tot in zona pelvina? (am crezut ca poate ma lamureste cu durerile mele rectale, ca  tot nu-mi vine sa cred ca totul se datoreaza prostatei).
Dai o gramada de bani ca sa-ti spuna acelasi lucru care ti-l spune la o ecografie simpla  Sad . Am fost saptamana trecuta si la un control la proctologie. Alti "jupani". Una-doua sa-ti faca colonoscopie+endoscopie sa n-ai ceva pe colon sau tubul digestiv. Degeaba le-am dat rezultatul colonoscopiei din 2010, ca spun ca e expirat, cand , o gramada de doctori spun pe site-uri de specialitate ca daca nu ti s-a gasit nimic aceasta se repeta la 10 ani, mai ales daca n-ai antecedente de cancer colorectal in familie. Basca una-doua se ofera sa te rezolve ei cu hemoroizii pe niste scoruri de te ia cu transpiratii, dar nu spun ca ei defapt reapar dupa o perioada.

Oamenii astia care se ocupa cu medicina nu incearca sub nici o forma sa te ajute cu adevarat,ci doar sa te jupoaie cat mai mult. 
Citeam aici http://emedicine.medscape.com/article/437745-overview ca prin alte parti, daca o fi adevarat, urologul face echipa cu psihologul, fizioterapetul si cine o mai fi , in incercarea de a gasi pt fiecare o solutie sa-i imbunatateasca viata.

Asta e. Mergem inainte cautandu-ne singuri solutii.

florinelb

Sex : masculin Mesaje : 21
Data de inscriere : 06/01/2011
47

Sus In jos

Mesaj Scris de horvathcrl la data de Lun 15 Sept 2014 - 11:39

dupa ce o sa fac analiza proteina c reactiva ser si secretia prostatica o sa va aduc la curent.....inca o data va multumesc pentru sfaturi

horvathcrl

46

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitator la data de Lun 15 Sept 2014 - 13:04

florinele..faci sport??fa exercitii de streching pt fund!!o sa vezi ca durerea dispare!

Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de pishcutz la data de Lun 15 Sept 2014 - 13:46

cand vorbiti de analiza proteina c reactiva si secretia prostatica, asta reiese din proba stamey sau cum e mai exact ? atatea medicamente, restrictii si sfaturi si de fapt singurul lucru care m.a ajuta in 3 ani de zile, a fost sexul excesiv pe care l-am descoperit ieri a-mi fi benefic si baile ajuta iarasi...Smile nu am incotro, ma fac afemeiat decat sa mai am durerile astea Smile))

pishcutz

Sex : masculin Mesaje : 54
Data de inscriere : 22/08/2014
31
Localizare : ro

Sus In jos

Mesaj Scris de bercenarul la data de Lun 15 Sept 2014 - 20:59

proteina c reactiva ser e analiza de sange.proba stamey n-am facut-o , e o chestier cu masaj prostatic si ti ia proba inainte sau dupa masajul prostatic, ceva de genul asta.

eu am facut doar spermocultura simpla si proba lichidului prostatic dupa masaj prostatic simpla, nu proba stamey.

la ambele mi-a iesit e-coli, dar in urina nu mi-a iesit.am inteles ca nu e la toata lumea la fel, la unii le iese sterila spermocultura si infectata secretia prostatica, sau invers.

oricum, analizele nu prea conteaza, nu ajunge nici-un antibiotic in prostata, doar sa verifici sa n-ai puroi, asta-i singura chestie.la mine arata ca e-coli e sensibil la 17 antibiotice (adica e o tulpina foarte slaba), dar nu mi-a trecut cu nimic si am luat 8 neamuri de antibiotice (doxicilina, tavanic, nitrofurantoin, zinat, biseptol, metronidazol, fosfomicin, gentamicin injectabil).

am citit pe un site strain ca quinolonele luate 6 luni au rata de vindecare de pana la 80 la suta si alta clasa de antibiotice (nu retin care) ar avea rata de 70 la suta daca le iei 9 luni. in orice caz, cred ca nici-un om sanatos la minte n-ar lua antibiotice mai mult de 2 luni !!! nici  nu cred ca ar suporta organismele chiar daca am vrea sa luam.eu am luat in cure de maxim o luna fiecare, dar poti sa stii daca iau mai lung ? am un prieten cu prostatita complicat cu pielonefrite (face de doua ori pe an) din piatra neamt care a luat si 3 luni de antibiotic si intravenos in spital, degeaba !!! s-a vindecat de infectii in orice parte a corpului (rinichi, vezica, testicul), dar de prostata nici vorba !!

pishicutz are dreptate, baile fierbinti, sportul si sexul (pentru unii, mie in exces nu-mi face bine), asta-i ameliorarea !!

bercenarul

48

Sus In jos

Mesaj Scris de liondor1969 la data de Vin 4 Noi 2016 - 21:29

adrianux a scris:Dute la prof Coman la Cluj, este singurul din tara care trateaza prostatita in mod diferit.
Am fost eu la el de 4-5 ori si degeageaba

liondor1969

Sex : masculin Mesaje : 14
Data de inscriere : 08/07/2013
48
Localizare : Alba

Sus In jos

Mesaj Scris de liondor1969 la data de Vin 4 Noi 2016 - 21:35

pishcutz a scris:cand vorbiti de analiza proteina c reactiva si secretia prostatica, asta reiese din proba stamey sau cum e mai exact ? atatea medicamente, restrictii si sfaturi si de fapt singurul lucru care m.a ajuta in 3 ani de zile, a fost sexul excesiv pe care l-am descoperit ieri a-mi fi benefic si baile ajuta iarasi...Smile nu am incotro, ma fac afemeiat decat sa mai am durerile astea Smile))
la Coman cand am fost,el recomanda sex excesiv cum spui,problema e ca la mine dupa o partida de sex am niste piscaturi groaznice in prostata ca nu-mi mai vine sa fac nimic..in Cluj am cam fost si eu la toti doctorii ,,meseriasi'" cu tarife pe masura si fara rezultat.
Citeam aici prin sutele de mesaje..de un domn doctor din tg mures Doctor Chibelean Calin Novavita..o sa incerc si cu el.

liondor1969

Sex : masculin Mesaje : 14
Data de inscriere : 08/07/2013
48
Localizare : Alba

Sus In jos

Mesaj Scris de zippo7676 la data de Joi 10 Noi 2016 - 10:35

Eu am avut prostatita bacteriana cu ecoli, tratata cu tavanic dublat de biseptol
Am scapat de bacterie nu si de dureri
In afara de alfablocante am incercat 10 sedinte la barocamera, care spre surprinderea mea mi-a atenuat durerile

zippo7676

Sex : masculin Mesaje : 2
Data de inscriere : 06/07/2016
41

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 30 din 30 Înapoi  1 ... 16 ... 28, 29, 30

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus