WWW.PROSTATITA-CRONICA.COM
Ultimele subiecte
» Stafilococ Auriu
Vin 17 Noi 2017 - 11:57 Scris de SorinBri

» Prostatita cronică bacteriană (cauzată de o anumită bacterie)
Mier 15 Noi 2017 - 4:06 Scris de SorinBri

» Prostatita nebacteriana, jet urinar imprastiat
Dum 5 Noi 2017 - 9:08 Scris de CATA88

» PROBLEME DE ERECTIE SI EJACULARE
Vin 3 Noi 2017 - 3:46 Scris de mitelea

» Postatita cu chlamydia
Joi 2 Noi 2017 - 4:43 Scris de iionu88

» TAVANIC ATENTIE !
Mier 1 Noi 2017 - 10:50 Scris de mh_rw

» Nou pe aici...
Mier 1 Noi 2017 - 0:21 Scris de DanMircea

» Tratament bacteriofag
Mier 1 Noi 2017 - 0:02 Scris de cursor

» Probleme legate de miros infectios
Mier 25 Oct 2017 - 5:52 Scris de MOMO

POVESTEA MEA

Pagina 29 din 30 Înapoi  1 ... 16 ... 28, 29, 30  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: POVESTEA MEA

Mesaj Scris de dny2004 la data de Mier 23 Iul 2014 - 23:51

Pe scurt povestea mea: in iunie dupa o febra, stare de gripa apoi urinare cu sange in dimineata urmatoare, am fost diagnosticat cu prostatita, presupun ca acuta. Consultul a fost informal, asigurarea medicala nefiind valabila....Durerile au fost groaznice, m-am speriat f rau. De-a lungul anilor, mai aveam diverse simptome pe care nu le puteam lega de nimic: intepaturi intre scrot si anus, urinari dese noaptea, transpiratii nocturne, usturime la urinat (mai rar). Mergeam si destul de mult cu bicicleta.

Tratamentul recomandat: tavanic 500mg la 12 ore(o luna), cu cefort 1g, la 12 ore intravenos 6 zile. Dupa o luna de tratament, m-am simtit mai bine, am luat si zinc, Mg, ceai dorel, tincturi, intre timp, repaus o saptamana de la diagnostic.
La aproape o luna de la terminarea tratamentului, vad ca au inceput sa revina simptomele, intepatura intre anus si scrot, ceva jena in bazin, dificultati la urinare, in rest erectie si ejaculari nedureroase. Vad ca din pacate, multi dintre voi, aveti probeleme mai grave decat mine
Sa inteleg ca am fost optimist degeaba, trebuie sa mai urmez tratament...? De ieri iau iar levofloxacina si am facut o programare la medic.

Levofloxacina o suport binisor, sunt cam zombie la serviciu, dar rezist. Sunt mereu dureri articulare, abia ma ridic din pat, ameteli, slabiciune, nu sunt bun de nimic Sad

dny2004

Sex : masculin Mesaje : 10
Data de inscriere : 24/06/2014
35
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Mesaj Scris de bercenarul la data de Joi 24 Iul 2014 - 0:30

dny2004 a scris:Pe scurt povestea mea: in iunie dupa o febra, stare de gripa apoi urinare cu sange in dimineata urmatoare, am fost diagnosticat cu prostatita, presupun ca acuta. Consultul a fost informal, asigurarea medicala nefiind valabila....Durerile au fost groaznice, m-am speriat f rau. De-a lungul anilor, mai aveam diverse simptome pe care nu le puteam lega de nimic: intepaturi intre scrot si anus, urinari dese noaptea, transpiratii nocturne, usturime la urinat (mai rar). Mergeam si destul de mult cu bicicleta.

Tratamentul recomandat: tavanic 500mg la 12 ore(o luna), cu cefort 1g, la 12 ore intravenos 6 zile. Dupa o luna de tratament, m-am simtit mai bine, am luat si zinc, Mg, ceai dorel, tincturi, intre timp, repaus o saptamana de la diagnostic.
La aproape o luna de la terminarea tratamentului, vad ca au inceput sa revina simptomele, intepatura intre anus si scrot, ceva jena in bazin, dificultati la urinare, in rest erectie si ejaculari nedureroase. Vad ca din pacate, multi dintre voi, aveti probeleme mai grave decat mine
Sa inteleg ca am fost optimist degeaba, trebuie sa mai urmez tratament...? De ieri iau iar levofloxacina si am facut o programare la medic.

Levofloxacina o suport binisor, sunt cam zombie la serviciu, dar rezist. Sunt mereu dureri articulare, abia ma ridic din pat, ameteli, slabiciune, nu sunt bun de nimic Sad
antibioticele din pacate, n-au nici-un effect.doctorii le dau in disperare pentru ca altceva nu stiu, dar stiu ca antibioticele n-au effect.daca nu ti-a trecut cu cefort intravenous, nu prea mai merge nimic, poate ciprofloxacin. tavanicul nu-i bun de nimic desi il dau toti (in prostatita, cel putin).incearca biomicin de la fares (antibiotic natural), omnic tocas si ibuprofen (la mine merge mai bine aspirina sau nospa).cand nu esti in faza acuta (febra, dureri puternice, etc), merg si baile fierbinti la sezut cu plante, dar cand se mai linistesc durerile, nu acum.poti sa-ti faci si o spermocultura, sa vezi ce bacterie ai in prostate, desi nu prea conteaza, oricum in prostate nu intra nici-un antibiotic.se mai recomanda sportul si miscarea dar, in nici-un caz bicicleta care face foarte rau.sosete groase in picioare, izmene iarna, adio pantaloni scurti, baie in mare, alcool, cafea.in timpul fazei dureroase e bine sa nu ai contacte sexuale. cand iti e bine sunt indicate saptamanal.daca nu scad simptomele in 4-5 ani, trebuie sa te gandesti serios la rezectie totala de prostata.eu am cam de un an jumate, daca in 3 ani nu trece, o scot.

bercenarul

Sex : masculin Mesaje : 297
Data de inscriere : 17/11/2013
48

Sus In jos

Mesaj Scris de dny2004 la data de Joi 24 Iul 2014 - 0:46

De vreme ce simptomele disparusera si ma simteam mai bine, poate ca am exagerat cu bicicleta, am iesit la 2-3 ture, nu cred ca antibioticele sunt chiar inutile. Poate ca trebuia sa le iau macar 2 luni cum am citit in mai multe locuri dar efectele adverse m-au cam daramat, ma refer la ameteala si slabiciune in principal. Rata de penetrare ar fi undeva pe la 25% ptr antibioticul asta, mult peste altele. Acum regret ca am intrerupt. Ghinionul a fost ca medicul a fost plecat si in concediu. Imi mentin increderea in acest doctor momentan. Din cei 3 la care am apelat, e singurul care m-a diagnosticat corect si rapid.
O sa incerc acest biomicin, si in continuare cu zn, mg, vit E, ceai si tincturi. Fara bicicleta si stat prea mult in sezut. 
Eu am de gand sa scap anul asta Razz .
O intrebare: baia in apa termala sulfuroasa, gen Calimanesti-Caciulata, ar ajuta?

dny2004

35

Sus In jos

Mesaj Scris de bercenarul la data de Joi 24 Iul 2014 - 5:19

dny2004 a scris:De vreme ce simptomele disparusera si ma simteam mai bine, poate ca am exagerat cu bicicleta, am iesit la 2-3 ture, nu cred ca antibioticele sunt chiar inutile. Poate ca trebuia sa le iau macar 2 luni cum am citit in mai multe locuri dar efectele adverse m-au cam daramat, ma refer la ameteala si slabiciune in principal. Rata de penetrare ar fi undeva pe la 25% ptr antibioticul asta, mult peste altele. Acum regret ca am intrerupt. Ghinionul a fost ca medicul a fost plecat si in concediu. Imi mentin increderea in acest doctor momentan. Din cei 3 la care am apelat, e singurul care m-a diagnosticat corect si rapid.
O sa incerc acest biomicin, si in continuare cu zn, mg, vit E, ceai si tincturi. Fara bicicleta si stat prea mult in sezut. 
Eu am de gand sa scap anul asta Razz .
O intrebare: baia in apa termala sulfuroasa, gen Calimanesti-Caciulata, ar ajuta?

tavanicul are efecte secundare foarte urate la articulatii si altele (la mine n-a avut, dar la altii da).nu-ti fa ganduri de genul ,,scap anul asta,, , nu-ti pune termene ca le pui degeaba.antibioticele nu fac doi bani, eu am luat de toate: doxicilina (o luna), tavanic, zinat (de doua ori), biseptol cate doua saptamani fiecare, nitrofurantoin 2 luni.egale cu zero.mai bine mi-a facut biomicinul de la fares si baile fierbinti la sezut.da, baile termale sunt super, incalzirea locala poate distruge bacteria.infectiile astea prostatice sunt, de regula, cu bacterii din flora normala a organismului (e-coli, enterococcus fecalis, streptococ,etc) care se inmultesc in exces, iar organismul nu dezvolta anticorpi contra lor pentru ca sunt din corp.din cauza asta si pentru ca in prostata nu intra mai nimic, antibioticele nu merg, ba chiar scazand imunitatea locala, te poti infecta si cu alte bacterii din zona.prostata fiind intr-o zona ,,infectanta,, (urina, vezica, colon, anus), in zona misuna de bacterii si, in conditiile unei scaderi a imunitatii, se infecteaza imediat.faci cum vrei, dar antibioticul se ia doar in caz de febra.tu ai luat ce putea fi mai tare- cefort intravenos, nu exista ceva mai tare !! daca n-a trecut cu intravenos, restul sunt apa de ploaie.tratatele spun ca daca o bacterie n-a trecut in sase luni, prostatita se trateaza ca nebacteriana (adica fara antibiotic) cu antiinflamatoare, naturiste, antispastice, bai calde, etc.tratand iritarea musculara (cu bai calde, aspirina, nospa, sport, Jacuzzi, sauna si cu alfablocante ) eviti alta complicatie foarte frecventa in boala asta (cu adevarat periculoasa): infectia urinara care poate urca la rinichi.prostata fiind inflamata si nervii iritati faci retentie urinara (nu elimini toata urina si se inmultesc bacteriile in vezica) si poti sa faci nefrita care e mai periculoasa ca prostatita.daca nu merge si nu merge, o scoti si gata.tatal nasului meu s-a chinuit vreo zece ani cu un adenom de prostata (din fericire nu da dureri ca la noi), infectii urinare, etc.pana la urma, sinescu i-a zis ca ii scoate prostata ca nu mai are rost. de atunci, se simte super, urineaza normal, nu infectii nu nimic, imi spunea ,,prost am fost ca n-am scos-o mai devreme !!,,

bercenarul

48

Sus In jos

Mesaj Scris de dny2004 la data de Joi 24 Iul 2014 - 6:26

Bercenarul, apreciez raspunsurile tale de pana acum. poate ca din experienta, din pacate, ai mai multe informatii. In spirit de gluma spuneam ca vreau sa scap anul asta...dar chiar as vrea.
Revenirea unor simptome ma sperie. Programare la medic am joia viitoare, pana atunci sunt foarte atent la schimbari.
Legat de Tavanic (levofloxacina), intr-adevar, efectele secundare sunt nasoale, durerile articulare erau cele mai urate, in rest eram functional. Ce ma nedumereste e faptul ca mai multi ani am avut o parte din "simptome" si anume, intepaturile, jena in bazin, mai mult cand era iarna, urinari noaptea..pana cand s-a acutizat ceva si am ajuns aici.
Vad din posturile tale anterioare ca recomanzi mult biomicin. Mi-am luat si eu astazi si am de gand sa il incerc.  Intrebarea este: in cat timp observi schimbari in bine?

dny2004

35

Sus In jos

Mesaj Scris de bercenarul la data de Joi 24 Iul 2014 - 21:14

dny2004 a scris:Bercenarul, apreciez raspunsurile tale de pana acum. poate ca din experienta, din pacate, ai mai multe informatii. In spirit de gluma spuneam ca vreau sa scap anul asta...dar chiar as vrea.
Revenirea unor simptome ma sperie. Programare la medic am joia viitoare, pana atunci sunt foarte atent la schimbari.
Legat de Tavanic (levofloxacina), intr-adevar, efectele secundare sunt nasoale, durerile articulare erau cele mai urate, in rest eram functional. Ce ma nedumereste e faptul ca mai multi ani am avut o parte din "simptome" si anume, intepaturile, jena in bazin, mai mult cand era iarna, urinari noaptea..pana cand s-a acutizat ceva si am ajuns aici.
Vad din posturile tale anterioare ca recomanzi mult biomicin. Mi-am luat si eu astazi si am de gand sa il incerc.  Intrebarea este: in cat timp observi schimbari in bine?

cu biomicin, eu am observant schimbarea in 2- 3 zile.sa nu iei biomicin forte (pe mine m-a iritat la intestine, are ulei esential de cimbru- care e foarte tare- cel normal are ulei essential de cuisoare si arbore de ceai, l-am suportat foarte bine), ia-l pe cel simplu.

daca aveai simptome mai demult, inseamna ca treaba e veche. eu n-am avut absolut nimic in zona aia pana in primavara trecuta.cauzele pot fi: transmitere sexuala (ca la mine), scadere brusca de imunitate locala (stat in frig, de obicei), infectare de la vezica urinara sau de la intestine.

la barbati e urat pentru ca se vindeca foarte greu prostata. la femei se vindeca mult mai usor, din mai multe motive: vaginul are enzime care distrug multe bacterii (existente native si pentru a proteja fatul in sarcina) pe care uretra masculina nu le are, au ciclu menstrual o data pe luna si elimina toate bacteriile din vagin, se pot baga supozitoare in vagin avand acces (la barbati nu ai cum).din toate aceste motive, femeia e mult mai aparata la acest tip de infectii, barbatii sunt foarte expusi.

in legatura cu programarea vindecarii, un domn de pe forum care are de 8 ani porcaria asta, mi-a zis sa nu ma sperii cand imi e rau si sa nu ma bucur cand imi e bine

bercenarul

48

Sus In jos

Mesaj Scris de bogdanmihai la data de Vin 25 Iul 2014 - 6:43

Bercenare cum mai iti e? Eu tot iau in continuare tratament ultima oara mi s-a recomandat prostate perform si quercetina plus ceaiuri si bai caldute, nu ma simt rau dar nici nu vrea sa-mi treaca de tot jetul e 90 % dar cum dau de un aer conditionat imediat ma apuca cu senzatii de urinare si stari mai nasoale.

bogdanmihai

Sex : masculin Mesaje : 76
Data de inscriere : 02/02/2013
27
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Mesaj Scris de bercenarul la data de Dum 27 Iul 2014 - 20:53

bogdanmihai a scris:Bercenare cum mai iti e? Eu tot iau in continuare tratament ultima oara mi s-a recomandat prostate perform si quercetina plus ceaiuri si bai caldute, nu ma simt rau dar nici nu vrea sa-mi treaca de tot jetul e 90 % dar cum dau de un aer conditionat imediat ma apuca cu senzatii de urinare si stari mai nasoale.

saptamana trecuta mi-a fost rau de tot dar dupa ce am ejaculate m-a lasat instant.baza e calmarea nervului cred ca, de tot n-o sa ne treaca niciodata.ideea e sa avem cat mai lungi perioade bune.asa-i, aerul conditionat, frigul la picioare si scaderea presiunii atmosferice, sunt belea.eu am un barometru pe perete la munca, cand scade sub o atmosfera, ma apuca instant, cand creste peste 1 bar, imi trece.

bercenarul

48

Sus In jos

Mesaj Scris de bercenarul la data de Dum 27 Iul 2014 - 20:57

pot sa spun ca baile calde la sezut si miscarea, mi-au scazut simptomele cu 60- 70 la suta si mi-au imbunatatit mult performantele sexuale (nu mai am dureri la erectie si ejaculari, ejaculez cantitati duble, am jetul de urina normal).dar perfect, nu sunt, la vreme rea sau daca am abstinenta sexuala mai lunga de 2-3 saptamani imi e rau.oricum, am inteles ca daca activitatea sexuala imbunatateste starea, e pe drumul bun treaba.inseamna ca organelle isi reiau functiile, chiar daca nu complet.vedem noi pe dracu la iarna ...

bercenarul

48

Sus In jos

Mesaj Scris de dny2004 la data de Mar 29 Iul 2014 - 2:07

Apropo de iarna, cred in teoria tensiunii musculare, din moment ce vremea rea influenteaza durerile. (http://prostatitis.org/tensiondisorder.html). Stresul, in opinia mea, e cel declasantor. 

Eu am trecut pe biomicin, iau cam 3 capsule pe zi, dar nu pot sa zic clar ca e mai bine, e prea devreme. Mai apelez si la cate un supozitor aceclofenac. Din pacate fac prea putina miscare. De bai fierbinti inca nu a fost nevoie.
Bercenarul, te rog nu mai cita mesajul anterior, scrie te rog direct la raspuns rapid. Umplem paginile de QUOTE-uri. Merci.

dny2004

35

Sus In jos

Mesaj Scris de bercenarul la data de Mar 29 Iul 2014 - 3:36

esti in primul an de boala, simptomele sunt foarte puternice.se spune ca de-abia dupa un an (minimum) incep sa se atenueze simptomele, iar dupa 2- 3 ani devin minore si suportabile.asta daca boala merge spre bine.eu, de-abia dupa un an si jumatate am inceput sa ma simt mai bine, iar adrianux, de-abia dupa 3 ani !! inarmeaza-te cu multa rabdare.stiu ca e greu, am trecut (si mai trec inca) exact prin starile tale, dar e mult mai bine fata de ianuarie- martie, de exemplu.

bercenarul

48

Sus In jos

salutare !

Mesaj Scris de dragos la data de Mier 30 Iul 2014 - 1:57

bercenarul a scris:pot sa spun ca baile calde la sezut si miscarea, mi-au scazut simptomele cu 60- 70 la suta si mi-au imbunatatit mult performantele sexuale (nu mai am dureri la erectie si ejaculari, ejaculez cantitati duble, am jetul de urina normal).dar perfect, nu sunt, la vreme rea sau daca am abstinenta sexuala mai lunga de 2-3 saptamani imi e rau.oricum, am inteles ca daca activitatea sexuala imbunatateste starea, e pe drumul bun treaba.inseamna ca organelle isi reiau functiile, chiar daca nu complet.vedem noi pe dracu la iarna ...
apropo de iarna. eu am 2 ani- jumate de PC cu stafilococ auriu . in ultimul an n-am mai luat absolut nici-un tratament. in prima iarna de boala eram ingrozit de ce voi pati. ma gindeam ca voi sta numai in casa cu ceaiul linga mine si-n chinuri groaznice.  n-a fost deloc asa. simptomele au fost la fel ca-n celelalte anotimpuri. la fel se prezinta si acum . cind mai naspa cind mai suportabil.  acum 2 zile de exemplu am facut baie in bazin rece, am baut citeva beri reci , am mincat inghetata , pizza condimentata etc. am facut expre asta. vroiam sa vad ce se intimpla.. nu sa intimplat nimic de rau. ma simt la fel cum v-am spus. cind mai asa.. cind mai asa.. deci prostatita asta functioneaza surprinzator. sanatate la toti !

dragos

Sex : masculin Mesaje : 74
Data de inscriere : 27/06/2012
45

Sus In jos

Mesaj Scris de florinelb la data de Mar 9 Sept 2014 - 20:32

mai fratilor, nu stiu ce sa fac ca sa scap de durerile astea din zona pelvina (de la buric in jos), dar mai ales de cele din zona rectala? nu sunt foarte mari dar sunt pur si simplu stresante, te doboara psihic(permanent zici ca aiceva inauntru acolo) . Ma duce gandul sa nu fie ceva si pe intestinul gros, dar am facut colonoscopie acum 4 ani (cand a inceput prostatita) si nu s-a gasit nimic,totul era curat, cu exceptia la ceva hemoroizi interni de grd.2(am citit ca se repeta la 10 ani daca nu s-a gasit nimic). Singurul remediu, ca sa-i zic asa este cand fac bai de sezut cu apa calda, cand  ma lasa pt 2-3 ore si cand mai pun supozitor cu propolis se mai amelioreaza putin, dar nu pot sa stau in apa toata ziua! Amfacut din nou ecografie si nu s-a vazut nimic.Prostata are dimensiunea de 26.8 cm3 (zice ca e normala ca dim. cu toate ca am citit ca trebuie sa fie pana la 24 cm3),structura neomogena datorita faptului ca s-au vazut sin nou calcifierile (vreo 3 mai mari, din care una are 5-6mm).amfacut psa-ul care a iesit 0.976 ng/ml (acum 2 luni era 1.18 ng/ml).  Am intrebat daca trebuie sa fac vreun RMNpelvin,dar si dr care a facut ecografia cat si ultimul medic urolog care mi-a facut tuseu rectal  acum 3luni a zis ca nu  e nevoie tinand seama ca nu se simte nimic la deget si valoarea psa-ului e  normala. Amschimbat si regimul alimentar, de vreo 3 luni m-am facut vegetarian,nu mai mananc lapte,branza, oua, carne (doar peste ocazional), nu beau decat apa, dar degeaba (doar am slabit vreo 8kg), am aceleasi simptome. Iau in continuare tratamentul naturist cu tincturi de propolis si ghimpe, ceai pt prostata (de la  Boanchis), licoprostat, proposept, polen, Bio-Seleniu+Zn,  magneziu,spirulina.Aveti vreo sugestie ce sa mai fac, ce sa mai incerc?

florinelb

Sex : masculin Mesaje : 21
Data de inscriere : 06/01/2011
47

Sus In jos

Mesaj Scris de bercenarul la data de Mar 9 Sept 2014 - 22:08

fa bai fierbinti la sezut cu plante din 2 in 2 zile minim 6 luni.o sa scada inflamatia foarte mult.nu fa mai des ca o sa-ti agraveze hemoroizii, mai ales ca ii si ai.

bercenarul

48

Sus In jos

Mesaj Scris de stevie30 la data de Mier 10 Sept 2014 - 5:40

florinel si eu am avut aceleasi simptome rectale , tot timpu simteam c-am ceva acolo si vroiam sa merg la wc sa dau afara dar nu era nimic. problema e ca muschii rectului is foarte incordati din cauza prostatei si ai tot timpu senzatia ca e ceva acolo. si eu mai am din cand in cand dar fata de acuma 1 an s-a diminuat cu 70% toata apasarea. incearca sa fii relaxat si incet incet va fii mai acceptabila situatia.

stevie30

Sex : masculin Mesaje : 109
Data de inscriere : 12/03/2014
33
Localizare : mures

Sus In jos

Mesaj Scris de bogdanmihai la data de Mier 10 Sept 2014 - 6:15

Din primavara am luat vreo 3 luni Proxana cu prostamol si quercetina s-au observat ameliorari semnificative, dupa care am inceput cu Prostate perform de la organika care l-am luat si pe asta cateva luni. In momentul de fata ma simt 90 % bine desii sunt momente in care ma mai sacaie. Voi vedea la iarna pe dracu, asta e singuru tratament care pe mine m-a facut sa ma simt ok, si bineinteles fara frig fratica mai ales la picioare. Sunt de acord cu bercenaru baile fac bine, in cazul meu apa foarte fierbine nu mi-a facut bine mai mult ma congestiona, eu le faceam decat calde, acum fiecare trebuie sa vada ce il ajuta cel mai mult. Pt ca nu exista un tratament standardizat si eficace fiecare trebuie sa mearga pe ce simte ca il ajuta si sa persevereze mult ca nu trece in 1 luna 2. Sanatate.

bogdanmihai

27

Sus In jos

Mesaj Scris de adrianux la data de Mier 10 Sept 2014 - 10:11

http://www.prostate-massage-and-health.com/Sitz-Bath.html     Baile fierbinti la sezut sunt recomandate de 90% din site-urile de profil ptr prostatita. 
Chiar aici pe linkul asta spune ca este recomandat cat de fierbinte suporta organismul , ptr 30-40 min

adrianux

Data de inscriere : 05/11/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de bogdanmihai la data de Mier 10 Sept 2014 - 12:19

Nu te contrazic Adrianux, poate unora le face bine, eu am incercat fierbinti si pe moment era ok dar cand ieseam din baie si se schimba temperatura nu mai era bine.

bogdanmihai

27

Sus In jos

Mesaj Scris de horvathcrl la data de Vin 12 Sept 2014 - 7:33

Ma numesc Horvath Carol, am 43 de ani , sunt din Cluj-Napoca si ma confrunt cu boala asta de aproximativ 4 ani. M-am inscris mai de mult pe site, am citit toate scrierile voastre, dar doar acum m-am hotarat sa scriu si eu. Ca si voi am fost la nenumarati doctori, am inghitit antibiotice o gramadada (multe si dupa dupa ureche ) si in afara de mici ameliorari boala a revenit. La mine se manifesta cu dureri surde sub burta , zic eu suportabile, in schimb urinez atat de des noaptea ( si de 5-6 ori ), incat pur si simplu nu ma pot odihni deloc. Eu am prostata foarte marita VTP=50.07, a zis doctorul ca e ca la o persoana de 60 de ani. 

Analizele de la urocultura au iesit ok, dar cand am fost la urolog si mi-a facut masaj prostatic a zis ca secretia prostatica e plina de puroi.  Mi-a dat antibiotice si antiinflamatoare o luna de zile si parca simtomele au disparut si de urinat nu am mai urinat asa des. Dar bucuria nu a tinut mult , dupa 2 luni am inceput din nou aceelasi tratament si tot asa de cateva ori. Pur si simplu m-am urat de doctori si antibiotice. La sugestia voastra de pe forum m-am apucat de sport,de 1 luna ma duc la inot de 3-4 ori pe saptamana. Deocamdata nu pot sa zic ca ma ajutat, atat doar ca te simti mai bine dupa ce faci putina miscare. In schimb la doctori nu am mai fost de vreo 3 luni si nici nu mai vreau sa ma duc.

Probleme de erectie nu am si nici nu am avut. Am citit pe forum ca e bine sa ai cat mai multe contacte sexuale ca sa iti golesti prostata. Eu nu am mai avut de aproximativ 1 an contact sexual. E si asta o problema ? Oare ar trebui sa ma masturbez din cana in cand, pentru a-mi goli prostata ?

Am vrut sa va intreb daca nu ma mai duc la doctor sa-mi dea inca o tura de antibiotice credeti ca boala ar putea sa avanseze ? Imi reprosez o delasare,  dar stiu ca daca ma duc la doctor rezultatul va fi aceelasi.

horvathcrl

Sex : masculin Mesaje : 16
Data de inscriere : 08/11/2013
46
Localizare : cluj-napoca

Sus In jos

Mesaj Scris de stevie30 la data de Vin 12 Sept 2014 - 12:51

doctorii nu au ce face in afara de prescris antibiotice si antiinflamatorii...atata stiu. despre partea cu sexul este bine ca lichidu prostatic sa fie eliminat afara cat mai des...reduce presiunea in interiorul prostatei si asa umflate. eu ma simt mai bine dupa ce ejaculez  deci trebuie sex sau masturbare cat de mult posibil zic eu.in afara de asta incearca ce ziceau baietii aici bai de sezut , ceaiuri , capsule de strugurii ursului tratamente naturiste in general pt a diminua simptomele. trebuie sa vezi ce functioneaza mai bine pt tine si sa continui cu aia.

stevie30

Sex : masculin Mesaje : 109
Data de inscriere : 12/03/2014
33
Localizare : mures

Sus In jos

Mesaj Scris de bercenarul la data de Sam 13 Sept 2014 - 5:46

horvathcrl a scris:Ma numesc Horvath Carol, am 43 de ani , sunt din Cluj-Napoca si ma confrunt cu boala asta de aproximativ 4 ani. M-am inscris mai de mult pe site, am citit toate scrierile voastre, dar doar acum m-am hotarat sa scriu si eu. Ca si voi am fost la nenumarati doctori, am inghitit antibiotice o gramadada (multe si dupa dupa ureche ) si in afara de mici ameliorari boala a revenit. La mine se manifesta cu dureri surde sub burta , zic eu suportabile, in schimb urinez atat de des noaptea ( si de 5-6 ori ), incat pur si simplu nu ma pot odihni deloc. Eu am prostata foarte marita VTP=50.07, a zis doctorul ca e ca la o persoana de 60 de ani. 

Analizele de la urocultura au iesit ok, dar cand am fost la urolog si mi-a facut masaj prostatic a zis ca secretia prostatica e plina de puroi.  Mi-a dat antibiotice si antiinflamatoare o luna de zile si parca simtomele au disparut si de urinat nu am mai urinat asa des. Dar bucuria nu a tinut mult , dupa 2 luni am inceput din nou aceelasi tratament si tot asa de cateva ori. Pur si simplu m-am urat de doctori si antibiotice. La sugestia voastra de pe forum m-am apucat de sport,de 1 luna ma duc la inot de 3-4 ori pe saptamana. Deocamdata nu pot sa zic ca ma ajutat, atat doar ca te simti mai bine dupa ce faci putina miscare. In schimb la doctori nu am mai fost de vreo 3 luni si nici nu mai vreau sa ma duc.

Probleme de erectie nu am si nici nu am avut. Am citit pe forum ca e bine sa ai cat mai multe contacte sexuale ca sa iti golesti prostata. Eu nu am mai avut de aproximativ 1 an contact sexual. E si asta o problema ? Oare ar trebui sa ma masturbez din cana in cand, pentru a-mi goli prostata ?

Am vrut sa va intreb daca nu ma mai duc la doctor sa-mi dea inca o tura de antibiotice credeti ca boala ar putea sa avanseze ? Imi reprosez o delasare,  dar stiu ca daca ma duc la doctor rezultatul va fi aceelasi.

la tine pare ceva mai complicat.daca e puroi in secretia prostatica e ceva mai complicat.eu zic sa incerci un tratament dur cu antibiotice intravenoase de trei ori pe zi vreo zece zile (de preferinta in spital cu cefort, daca n-ai facut pana acum asa ceva) si fosfomicina una pe saptamana 3 luni, dupa cefort.asta ti-as recomanda fiindca e puroi in prostata, altfel nu-ti recomandam antibiotice deloc.simultan cu fosfomicin ia 3 luni si biomicin (antibiotic natural facut la fares orastie) 3 pe zi, 3 luni si in tot timpul asta acidofilus (protector de flora- dar ia-l chiar pe cel cu numele asta, nu altul- farmacistii o saiti spuna ca toate contin acidofilus).dupa 3 luni, poti sa incepi bai fierbinti la sezut cu plante zilnic sau la doua zile pana la un an.inainte sa incepibaile, mai fa un tuseu sa vada daca mai e puroi;daca nu mai e puroi, incepe baile cat mai fierbinti linistit si intr-un an vei fi alt om !!
deci, in concluzie:
- 10-14 zile cefort intravenos de trei ori pe zi (in spital);
- un plic fosfomicin pe saptamana 3 luni;
- capsule de ghimpe 3 pe zi, licoprostat plus 2 pe zi, cordyceps capsule 2 pe zi, quercetina una pe zi, goldenseal capsule 2 pe zi, nospa 2 pe zi (cam o zi la trei), acidofilus 2-3 pe zi- toate astea zilnic 3 luni;
- biomicin de la fares orastie-  antibiotic natural- 3 pe zi- doua saptamani cu doua saptamani pauza- 3 luni;
- uns cu alifie de la plafar cu marul lupului, arnica si galbenele pe penis si in zona de jos a addomenului- dimineata si seara 3 luni;
- supozitoare cu sodiu glutathione unul pe zi seara- 1-2 luni (pentru calcifieri si bacterii nespecifice)- unele studii spun ca merg cu o tetraciclina de 500 de miligrame pe zi (ai putea s-o iei la o luna dupa ce termini cefortul), dar nu e musai
 daca dupa o luna, secretia prostatica (sau sperma) nu mai are puroi,  ,,proteina c reactiva- ser,, din sange e sub 0,5 si prostata s-a mai dezinflamat (la ecografie)- inseamna ca nu mai este infectie acuta si se pot adauga la cele de mai sus, urmatoarele:
- activitate sexuala usoara (un act sexual la interval intre 3 zile si doua saptamani- dar doar cand nu esti in faza acuta, atunci descarcarea prostatei face mai rau, nu mai bine; merge si masturbarea, dar mai bine sexul normal, masturbarea introduce niste dezechilibre energetice care pot agrava boala; oricum e musai sa faci cu prezervativ- o infectezi si pe ea la sigur si te poti reinfecta de la ea chiar daca e curata- esti foarte sensibil in perioada asta; in lipsa unei femei, merge si masturbarea dar mai rar si in nici-un caz in faza acuta !!!);
- mers pe jos sau alergare usoara- 30 de minute zilnic;
- bai fierbinti (cat de fierbinti se pot suporta) la sezut cu plante (sau doar cu apa fierbinte de la dus) intre 15 si 40 de minute o data la doua zile (sau chiar zilnic) minim 6-9 luni;

ceaiurile si tincturile nu fac doi bani, la mine n-au avut nici-un efect.sa nu cumva sa faci masaj prostatic ca tratament 'adica mai multe sedinte- se raspandeste infectia !!)

in rest, le stii: nu condimentat, cafea, alcool, frig, bicicleta,  etc.

daca nici astea nu merg, dupa un an de zile, du-te la urolog sa-ti dea prostata afara si scapi de toate problemele infectioase, ramanand cu impotenta (asta e, decat sa stai o viata cu infectia in tine, mai bine, o dai afara)si , asta e !!!

daca nu aveai puroi in secretia prostatica, ti-as fi recomandat tot ce am scris, dar fara antibiotic intravenos. eu am scris cefort, asta merge la mine (am e-coli), la tine nu stiu ce-a iesit pe antibiograma.

exista posibilitatea sa nu moara bacteria nici cu antibiotic intravenos (asta-i cel mai tare tratament antibiotic cunoscut- se da pentru septicemii), dar scazi inflamatia suficient de mult sa incepi tratamentul adjuvant de lunga durata care, s-ar putea ca dupa un an de zile sa te transforme intr-un purtator sanatos care nu mai are nici-o problema.

poti sa ramai cu ea, dar daca dimensiunile ei scad, dispare puroiul, calcifierile se reduc, nervii pelvieni se dezinflameaza, functiile sexuale se reiau, incepi sa urinezi normal, te poti considera vindecat !!!

oricum, baile fierbinti la sezut sunt cheia problemei !!! asta este 70 la suta din tratament, miscarea e zece la suta si restul, ce mai ramane !!!

pentru inceput, mai fa-ti o secretie prostatica (sau analiza spermai), o ecografie si o proba de sange cu proteina c reactiva ser.daca astea nu indica infectie activa (acuta), poti sa incepi totul fara antibiotic intravenos.daca e puroi si infectie acuta, e musai sa incepi cu antibioticul intravenos ca sa domolesti infectia si sa continui ulterior cu restul.

mult succes !!!

bercenarul

48

Sus In jos

Mesaj Scris de horvathcrl la data de Sam 13 Sept 2014 - 22:26

multumesc pentru raspunsuri......vai bercenarul !!.....mai speriat rau !!!.....si eu care credeam ca daca fac mult sport si relaxare imi trece cu timpul....ma duc luni sa-mi fac o secretie prostatica....o sa va tin la curent

horvathcrl

Sex : masculin Mesaje : 16
Data de inscriere : 08/11/2013
46
Localizare : cluj-napoca

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitator la data de Sam 13 Sept 2014 - 23:20

sal... ai facut inainte secretie prostatica?e foarte important!lasa un mesaj urgent ca sa vad daca te pot ajuta!ps:ce analize ai facut,ecografia cum era.nu inteleg faza cu puroiul.ce bacterie ti-a gasit.

Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitator la data de Sam 13 Sept 2014 - 23:24

ce bacterie ti-a iesit si la ce e sensibila?eu iti recomand masaj pristatic cu antibiotic intai!cauta pe cineva care se pricepe dar dupa ce iti faci din nou secretia.care ar fi cauza?ai intretinut relatii sexuale cu necunoscute?salut

Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de bercenarul la data de Dum 14 Sept 2014 - 0:08

horvathcrl a scris:multumesc pentru raspunsuri......vai bercenarul !!.....mai speriat rau !!!.....si eu care credeam ca daca fac mult sport si relaxare imi trece cu timpul....ma duc luni sa-mi fac o secretie prostatica....o sa va tin la curent

nu e atat de speriat.e contraindicat sa faci masaj prostatic ca tratament daca ai puroi in prostata !!! masajul ca tratament se face in prostatite nebacteriene sau, in cele bacteriene in stadiu latent, dar mai bine nu.
eu am infectie cu e-coli latenta (n-am avut puroi niciodata) si am facut zece sedinte de masaj prostatic cu antibiotic injectabil (gentamicina) in iarna.mi-a facut mai rau.
fa-ti o spermocultura sau secretie prostatica (e de-ajuns si spermocultura, de regula ce e in spermocultura e si in secretia prostatica in 90 la suta din cazuri), un test de sange proteina c reactiva ser si o ecografie.daca nu sunt semne de infectie acuta incepe urgent cu ce ti-am zis, fara antibiotic.
daca e puroi, incepe cu antibiotic si pe urma cu ce ti-am scris.

bercenarul

48

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 29 din 30 Înapoi  1 ... 16 ... 28, 29, 30  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus