WWW.PROSTATITA-CRONICA.COM
Ultimele subiecte
» Nou pe aici...
Mier 18 Oct 2017 - 23:44 Scris de DanMircea

» Prostatită cronică bacteriană tratată
Mar 10 Oct 2017 - 12:30 Scris de Necajitu15

» Saltele/brau cu turmalină pentru prostatită
Dum 8 Oct 2017 - 0:48 Scris de COV

» Prostatita nebacteriana , nervul pudental, sau probleme cu coloana???
Mier 4 Oct 2017 - 21:58 Scris de AndreiB

» TAVANIC ATENTIE !
Dum 1 Oct 2017 - 12:19 Scris de amon

» Prostatita cronică bacteriană (cauzată de o anumită bacterie)
Dum 1 Oct 2017 - 11:55 Scris de cursor

» Incepere tratamament naturist...
Vin 29 Sept 2017 - 11:26 Scris de AndreiB

» PROBLEME DE ERECTIE SI EJACULARE
Vin 15 Sept 2017 - 4:23 Scris de MOMO

» Dieta Ketogenica (efecte miraculoase)
Lun 21 Aug 2017 - 22:23 Scris de Raducu

Prostatita cronică bacteriană (cauzată de o anumită bacterie)

Pagina 28 din 29 Înapoi  1 ... 15 ... 27, 28, 29  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Prostatita cronică bacteriană (cauzată de o anumită bacterie)

Mesaj Scris de stevie30 la data de Joi 4 Dec 2014 - 3:12

si nu are incontinenta urinara tatal nasului tau dupa rezectie? ca in unele cazuri cam jumate din cate am auzit da problema asta+ impotenta.

stevie30

Sex : masculin Mesaje : 109
Data de inscriere : 12/03/2014
33
Localizare : mures

Sus In jos

Mesaj Scris de bercenarul la data de Joi 4 Dec 2014 - 3:56

stevie30 a scris:si nu are incontinenta urinara tatal nasului tau dupa rezectie? ca in unele cazuri cam jumate din cate am auzit da problema asta+ impotenta.

nu mai are absolut nimic. a avut o usoara incontinenta urinara cam o luna dupa operatie, dar acum nu mai are absolut nimic.

bercenarul

Sex : masculin Mesaje : 297
Data de inscriere : 17/11/2013
48
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Mesaj Scris de horvathcrl la data de Lun 8 Dec 2014 - 3:51

Buna baieti......o intrebare daca ma poate ajuta careva....am inceput tratamentul naturist si iau tictura de flori de pufufita + ghimpe si tinctura de ienupar + rasini de brad....vreau sa intreb daca se pot lua toate patru deodata sau nu ?....pentru ca am inteles ca se ia pe stomacul gol cu o 1/2 ora inainte de masa......pe langa astea as vrea sa iau si tinctura de echinaceea....multumesc

horvathcrl

Sex : masculin Mesaje : 16
Data de inscriere : 08/11/2013
46
Localizare : cluj-napoca

Sus In jos

Mesaj Scris de stevie30 la data de Vin 26 Dec 2014 - 3:31

Sarbatori fericite la toti!!! n-am prea mai scris pe forum cam fost ocupat in perioada aceasta si am prins macar de sarbatori timp liber sa va urez 1 an nou mai bun cu imbunatatiri si de ce nu chiar vindecari ale prostatei ce ne supara de atata vreme . la mine simptomele sunt din ce in ce mai mici si la intervale mari desi n-am mai luat nici 1 tratament de 4 luni...sa speram ca in timp se amelioreaza pt toti. Happy new year fratilor!

stevie30

33

Sus In jos

prostatita cronica bacteriana?

Mesaj Scris de vasile petrov la data de Sam 27 Dec 2014 - 7:22

Buna,baieti!Ma numesc Vasile ,am 50 ani,sunt diagnosticat cu PC de vreo 4 luni,desi simptomele le am de vreo doi ani.
Am facut spermocultura ,spermograma si urocultura(secretia uretrala nu a reusit dupa masaj prostatic).Deci,spermocultura -negativa,urocultura-negativa,spermograma-frecvent leucocite.Am urmat tratamente naturiste,alfablocante,nici un rezultat. Am intrebat medicul,ce fel de prostatita am(bacteriana sau nu) dar nu mi-a putut raspunde.Cine dintre voi,ar putea,dupa cate ati trecut,raspunde?  Multi ani cititorilor acestui forum!

vasile petrov

Sex : masculin Mesaje : 2
Data de inscriere : 10/12/2014
53
Localizare : roman

Sus In jos

Mesaj Scris de stevie30 la data de Dum 28 Dec 2014 - 14:32

daca in urocultura si mai ales spermocultura nu a iesit nimic cel mai probabil ai prostatita nebacteriana deci macar scapi de antibiotice si nenumarate incercari etc.sunt foarte multe sfaturi pe forum cum sa tii sub control oarecum inflamatia citeste cu atentie sigur gasesti ceva sa te ajute.

stevie30

33

Sus In jos

prostatita cronica bacteriana

Mesaj Scris de vasile petrov la data de Lun 29 Dec 2014 - 9:04

Multumesc,Stevie30! In afara de Ionel,a mai folosit cineva IPERTROFAN? Si cum se poate face rost,ca prin farmacii nici nu au auzit de el.

vasile petrov

Data de inscriere : 10/12/2014
53
Localizare : roman

Sus In jos

Mesaj Scris de nuibai la data de Mar 30 Dec 2014 - 7:32

vasile petrov a scris:Multumesc,Stevie30! In afara de Ionel,a mai folosit cineva IPERTROFAN? Si cum se poate face rost,ca prin farmacii nici nu au auzit de el.
 Da. Eu. Fara efect. L-am luat din italia pe bani marunti. Oricum mare lucru nu face

nuibai

Sex : masculin Mesaje : 13
Data de inscriere : 09/12/2013
38
Localizare : cluj

Sus In jos

Mesaj Scris de Cluj30 la data de Joi 26 Feb 2015 - 6:35

Buna baieti.
Problemele mele au inceput la 1 decembrie, cu o durere la ejaculare, durere in testiculul drept si in zona inghinala.
M-am dus la urolog, m-a trimis la analize de urina, markeri tumorali, spermocultura, spermograma.
La ecografie mi-a depistat un varicocel pe testiculul stang.
Spermograma a iesit cu modificari, datorate varicocelului.
Insa, urologul a spus ca durerile le am de la prostatita. Mi-a facut o ecografie si a zis ca am lobul drept al prostatei inflamat. M-a trimis sa ma testez pt Chlamydia. A iesit pozitiv. Mi-a dat Azitromicina, indometacin supozitoare si prostamol. Insa desi aparent a trecut, acum iar am aceleasi probleme. Durere cand ejaculez, durere in testicul drept, durere in zona inginala. Doare mai tare cand stau pe scaun sau cand stau in picioare. Cand sunt intins in pat e mai ok.

Nu stiu incotro s-o apuc...

Cluj30

Sex : masculin Mesaje : 1
Data de inscriere : 26/02/2015
37
Localizare : Cluj-Napoca

Sus In jos

Mesaj Scris de Teodor la data de Vin 27 Feb 2015 - 10:16

Asta am simtit si eu vreo cateva luni.Greseala a fost ca am luat antibiotice slabe care mai rau au intarit bacteria.Am scpat de ea cu levofloxacina de 500 / 1 zi / 28 zile.Mergi la un medic curajos care stie meserie. Tratamente de 10 zile nu exista la prostatita.La fel leacurile babesti - apa de ploaie. Ia zinc, vit. E,mananca alcalin, relaxeaza-te ,protectie la stomac, bai calde si tavanic sau levofloxacin.Trebuie sa asiguri un mediu propice ca antibioticul sa penetreze prostata. in perioada asta acuta nu stiu ce sa faci cu sexul....intreaba.Si foarte important CRESTE-TI IMUNITATEA.
DOAMNE AJUTA LA TOTI SA FIM BINE !

Teodor

Sex : masculin Mesaje : 34
Data de inscriere : 01/03/2013
45

Sus In jos

Mesaj Scris de stevie30 la data de Lun 2 Mar 2015 - 5:52

cum zice teodor tratamentu e de lunga durata,si eu am avut aceleasi simptome ca ale tale cluj30 + probleme cu colonul constipatie etc din cauza ca nervii/musculatura erau dati peste cap de inflamatia prostatei. eu aveam e-coli si 1 enterococ... primu a trecut dupa 21 zile de levofloxacina al 2 dupa 21 de nitrofurantoin + nenumarate portii de ceai de strugurii ursului, zinc etc timp de luni de zile...abia dupa 1 an mi-a cedat aproape 90% simptomatologia bolii. curaj si rabdare ca se rezolva in timp.

stevie30

33

Sus In jos

Mesaj Scris de bercenarul la data de Mier 4 Mar 2015 - 7:54

chlamydia e o bacterie destul de a dracului.ti-a iesit chlamydia in secretii sau in sange ? mie mi-a iesit mycoplasma in sange, dar nu mi-a iesit in secretii.in schimb, aveam e-coli in secretii.trebuie luat antibiotic tare minim o luna (daca nu 2-3) din prima.atunci e prostata permeabila la antibiotic, la inceputul bolii.pe urma, se cronicizeaza.eu cred ca totusi, de chlamydia, mycoplasma sau ureaplasma se scapa mai usor, pentru ca organismul dezvolta anticorpi pentru ele (se si fac IgM, IgG in sange).cu e-coli, stafilococ si streptococ e mai naspa, ca sunt bacterii (sau inrudite cu bacterii similare) din corp si nu se dezvolta imunitate contra lor.e bine sa iei antiinflamator si sa faci bai fierbinti la szut simultan cu antibioticul ca sa aiba efect maxim.dar, nu-ti fa sperante cu antibioticul- sa fii pregatit mental ca s-ar putea sa nu mearga

bercenarul

48

Sus In jos

Mesaj Scris de George 2014 la data de Sam 21 Mar 2015 - 15:14

Am o rugaminte adresata Admin ,dar si a altor utilizatori .
Am prostatita cronica nebacteriana si singurul care ma poate ajuta cu informatii este D-nul Costin si ma refer la Solutia oferita de medicii germani de la clinica din Heidelberg.Stie cineva cum pot lua legatura cu dansul ?
Adresa mea de e-mail : gygy171980@yahoo.com

George 2014

Sex : masculin Mesaje : 17
Data de inscriere : 06/11/2014
37

Sus In jos

Mesaj Scris de Teodor la data de Sam 21 Mar 2015 - 22:49

George, inainte sa faci o astfel de alegere,mergi la doctor - nu te mai lua dupa urechea lui Costin ( toata stima pentru el, dar e agramat - nu poate fi de incredere ).Pe acet forum suntem cateva zeci, iar un doctor bun are bun are cateva zeci de cazuri pe luna...iti dai seama pe cine trebuie sa crezi. Toti doctorii la care am fost ( cei mai buni din Bucuresti ) au zis ca prostatita NU DUCE LA CEVA F. GRAV! Cea nebacteriana e boala psihica! 
Eu fac in fiecare an RMN si prostata e intacta. Se inflameaza fara sa stie nimeni de ce?

Ieri am stat in frig, am baut vin la greu, am mancat condimentat si azi nu am nimic - sunt ca nou..dar am fost EXTREM de RELAXAT.

Am crezut ca alcoolui, mancarea acida si frigul sunt principalii declansatori, dar se pare ca nu.

Eu mai am o problema in afara stresului...nu fac miscare in aer liber si mai ales la soare.

DOAMNE ajuta la toti sa fim bine!

Teodor

45

Sus In jos

Mesaj Scris de Teodor la data de Sam 21 Mar 2015 - 23:02

Stresul creeaza cel mai mult acid in organism....cand esti stresat nimic nu functioneaza...totul e blocat - muschii,colecistul,rinichii,toate sfincterele,serotonina,anusul Smile,vezica,colonul mai ales...citeste si tu de "lupta sau fugi". Asa ca iti recomand un psiholog, dar unul la care tariful sa fie de 200 RON/ora nu toti stresatii care mai rau iti fac.

Fa dusuri fierbinti zilnic cat de des poti, fa inot, alearga, iubeste, distreaza-te, gandeste pozitiv, roaga-te tine post si peste 6 luni sa imi ceri numarul de telefon sa imi multumesti ca ai scapat de prostatita NEBACTERIANA.

DOAMNE ajuta!

Teodor

45

Sus In jos

Mesaj Scris de Teodor la data de Sam 21 Mar 2015 - 23:14

Azi am chef de vorba asa ca va mai impartasesc credinta mea legata de prostatita :
1. Infectie urinara netratata in 3 zile duce la infectia prostatei ( la mine cu enterococus spp + )
2. Geavlete a zis ciprofloxacina sau levofloxacina ( tavanic ) ca si protocol de aur sau sa incercam cu ceva antibiotic cu spectru larg.
3. Am ales cipro.
3.1 CIPRO = TULBURARI PSIHICE !!!!!!!
4. Restul sunt detalii ...imunitate 0.

Solutia pentru mine pentru prostatita bacteriana:
5. Am scapat de bacterie cu levofloxacina 500/1 zi

Solutia pentru mine pentru prostatita nebacteriana cauzata de blocaj:
6. Am recomandat mai sus si in celelalte postari.

Teodor

45

Sus In jos

Mesaj Scris de Serban Toni la data de Vin 27 Mar 2015 - 8:54

A incercat cineva ALGO ARGILA  daca da sint ceva rezultate ?

Serban Toni

Sex : masculin Mesaje : 26
Data de inscriere : 01/02/2014
45
Localizare : sibiu

Sus In jos

Mesaj Scris de MarianB la data de Mier 1 Apr 2015 - 3:33

Teodor a scris:Azi am chef de vorba asa ca va mai impartasesc credinta mea legata de prostatita :
1. Infectie urinara netratata in 3 zile duce la infectia prostatei ( la mine cu enterococus spp + )
2. Geavlete a zis ciprofloxacina sau levofloxacina ( tavanic ) ca si protocol de aur sau sa incercam cu ceva antibiotic cu spectru larg.
3. Am ales cipro.
3.1 CIPRO = TULBURARI PSIHICE !!!!!!!
4. Restul sunt detalii ...imunitate 0.

Solutia pentru mine pentru prostatita bacteriana:
5. Am scapat de bacterie cu levofloxacina 500/1 zi

Solutia pentru mine pentru prostatita nebacteriana cauzata de blocaj:
6. Am recomandat mai sus si in celelalte postari.
 Teodor, cat timp ai luat tavanic? Tu zici ca ai ales cipro dar a mers pana la urma tavanic-ul?

MarianB

Sex : masculin Mesaje : 31
Data de inscriere : 01/07/2013
41

Sus In jos

Mesaj Scris de dragos la data de Joi 2 Apr 2015 - 5:01

Mie mi-a prescris unu de la panduri o reteta de 2 saptamini cu zinat  si tavanic. o saptamina unu o sapt. celalalt.  rezultatul - o vara intreaga am fost zombie. ameteli, varsaturi, kiauneala , slabiciune,  ginduri negre etc.  te intrebi de ce dreaqu iti dau astia sa bagi in tine  asemenea otravuri  daca oricum nu-ti foloseste la nimic.

dragos

Sex : masculin Mesaje : 74
Data de inscriere : 27/06/2012
45
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Mesaj Scris de Teodor la data de Vin 3 Apr 2015 - 21:13

hai sa recapitulam ca deja acest forum are prea multe postari si vad ca lumea e derutata:
1. Apare o banala infectie urinara - bacterii din WC sau imunitate scazuta.
2. Tratament dupa ureche ( fara analize ) - 10 zile antibiotic cu spectru larg - sa zicem zinat sau/si augmentin;antiinflamator;prostamol etc..,
FUGITI DE ASTFEL DE MEDICI !
3. Tratament dupa analize, dar deja infectia ajunsese la prostata - doctor Geavlete ( cel batrin,celebru si ##simtit ) - ciprofloxacina,supozitoare antiinflamatoare,prostamol,etc. = impact emotional de o iei razna !
NU RECOMAND!
4. Tratament corect pentru cea bacteriana Levofloxacina 500 mg/1 zi/28 zile,antiinflamator,urinal acut,zinc,vit.e,etc.
AICI NU STIU CE SA ZIC -AM SCAPAT DE BACTERIE,DAR ANTIBIOTICUL E FOARTE TARE.La mine nu a avut efecte adverse.
5. Tratament crestere imunitate,anxietate si protectie prostata- polen, ZN, propolis, brocoli, magneziu, REMOTIV, alimentatie bazica, CREDINTA, post, tehnici de relaxare, analize anuale, bai calde zilnic, expunere la soare, evitare stres.
Dupa ce scapi de bacterie ramai cu imunitatea proasta si tulburari emotionale  din cauza antibioticelor iar astea 2 impreuna mentin prostata congestionata.

Teodor

45

Sus In jos

Mesaj Scris de Teodor la data de Vin 3 Apr 2015 - 21:26

Prostatita are o legatura mare cu nivelul de stres. Se intretin reciproc Smile Te gandesti ca ai o boala grava si te ia capul, esti stresat si iti vine permanent sa urinezi. Cerc vicios. Trebuie sa iesi din el cumva. Eu recomand 3 medici - un urolog, un psiholog si un antrenor la sala pentru muschii asociati.
DOAMNE ajuta !

Teodor

45

Sus In jos

Mesaj Scris de silviu42 la data de Joi 21 Apr 2016 - 2:30

A incercat cineva plasturii PROSTAPLAST ? se lauda unul pe  net ca, cu acesti plasturi a scapat de prostatita cronica intr-o saptamana ! am vrut sa ii comand si eu dar este ciudat ca nu gasesc pareri pe net despre acesti plasturi si nu cred ca o prostatita vecehe de 10 ani o tratezi in 7 zile ! Eu am probleme de erectie mari din cauza bolii si o jena si nu stiu ce sa mai fac, orice tratament inutil Sad

silviu42

Data de inscriere : 21/04/2016
43
Localizare : CAVNIC

Sus In jos

Mesaj Scris de bercenarul la data de Vin 22 Apr 2016 - 2:38

Nu am auzit de Prodplast, dar daca nu am auzit eu, nu inseamna ca n-o fi bun. Eu ma simt bine cu prostate, in schimb ma simt foarte rau cu hemoroizii, cred ca de la baile fierbinti facute.Dar decat sa te doara p..., mai bine te doare c....

bercenarul

48

Sus In jos

Mesaj Scris de A_D la data de Joi 20 Oct 2016 - 7:02

Nu am mai scris de mult pe forum dar vreau sa impartasesc vizita in Roma la dr. Guercini pentru cei interesati.
Am fost acum o saptamana la al doilea control si injectie intraprostatica.
Ca si injectie e destul de dureroasa dar suportabil. Injectia se face sub ghidaj ecografic, poti sa vezi cand se introduce antibioticul in prostata uitandu-de la ecograful pe modul dopler unde se face albastra prostata la introducerea antibioticelor.
Mie personal mi-a confirmat din prima ca am prostatita pentru ca se vedea la dopler vascularizare intensa a prostatei ceea ce am inteles ca nu e normal, la cei fara prostatita prostata aparand fara vascularizare.
La mine a gasit calcificari, cea mai mare fiind de 2 mm situata central, in rest totul e ok.
In urma analizei secretiei prostatice mi-a gait streptococus agalactiae de grupa B si candida.Injectiile au fost facute normal dupa antibiograma.
Ca si doctor este ok, nu cum gasesti pe la noi plini de ei si aroganti, raspunde la tot ce il intrebi si iti explica detaliat.
In urma celor doua injectii pot sa spun ca in cazul meu nu sunt diferente, doar parca sa zic ca in urma injectiilor erectie e mai puternica in rest sunt cam la fel ca inainte fara schimbari. 
Din cate mi-a explicat la mine senzatia de presiune desupra osului pubian, singurul simptom pe care il am, este de la gatul vezicii urinare si ca nu ar fi de la prostata, singura metoda de rezolvare fiind TUIP(transuretral incision of the prostate).

A_D

Sex : masculin Mesaje : 13
Data de inscriere : 29/09/2013
30
Localizare : Constanta

Sus In jos

Mesaj Scris de silviu42 la data de Joi 26 Ian 2017 - 5:45

Buna baieti.Vad ca boala asta ne distruge viata.Eu nu am dureri la prostata niciodata, am doar o mica jena indiferent de vreme, de frig , de umezeala la picioare, de alcool, cafea , picant etc.Acum veti zice "fericitule !!!!!!". Dar nu este asa.Urinez greu, cateodata foarte greu, vezica se goleste incomplet dar marea mea problema este disfunctia erectila.Am aceasta boala de vreo 15 ani, a evoluat incet, asimptomatic , erectia a slabit in fiecare an , iar acum la 43 ani sunt singur, din cauza asta am fost parasit de sotie, am mai avut dupa aceea 2 relatii serioase, ambele femei au tinut la mine dar m-au parasit din acelasi motiv. Am cam incercat tot ce ati scris pe aici dar degeaba.Si va intreb , ce alegeti intre dureri si familie, o viata sexuala. Eu probabil acum cand sunt singur si distrus fara sansa de a mai avea pe cineva alaturi , sincer , as prefera durerile decat lipsa erectiei  Sad Sad Sad Sad Sad. Sper sa apara ceva tratament revolutionar , altfel.....

silviu42

Data de inscriere : 21/04/2016
43
Localizare : CAVNIC

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 28 din 29 Înapoi  1 ... 15 ... 27, 28, 29  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum