WWW.PROSTATITA-CRONICA.COM
Ultimele subiecte
» Probleme erectie-lipsa erectie dimineata
Dum 7 Ian 2018 - 13:31 Scris de iionu88

» Stafilococ Auriu
Joi 4 Ian 2018 - 14:55 Scris de George 2014

» PROBLEME DE ERECTIE SI EJACULARE
Lun 27 Noi 2017 - 23:18 Scris de steven10

» nerv pudendal prostatita nebacteriana cronica
Dum 26 Noi 2017 - 6:25 Scris de Cristian 45

» PSA,mare, de facut biopsie a mai facut cineva?
Joi 23 Noi 2017 - 7:14 Scris de musat1954

» Prostatita cronică bacteriană (cauzată de o anumită bacterie)
Mier 15 Noi 2017 - 4:06 Scris de SorinBri

» Prostatita nebacteriana, jet urinar imprastiat
Dum 5 Noi 2017 - 9:08 Scris de CATA88

» Postatita cu chlamydia
Joi 2 Noi 2017 - 4:43 Scris de iionu88

» TAVANIC ATENTIE !
Mier 1 Noi 2017 - 10:50 Scris de mh_rw

Prostatita cronică bacteriană (cauzată de o anumită bacterie)

Pagina 26 din 29 Înapoi  1 ... 14 ... 25, 26, 27, 28, 29  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Prostatita cronică bacteriană (cauzată de o anumită bacterie)

Mesaj Scris de bercenarul la data de Sam 27 Sept 2014 - 8:28

horvathcrl a scris:mersi bercenarul.....ma gandesc serios la cele scrise de tine, oricum tratamentul pe care l-am primit nici nu ma gandesc deocamdata sal fac. pentru linistea mea mi-am mai facut o programare la un alt urolog sa mai vad o alta parere.
am corespondat cu unul baieti la care a tratamentul a reusit, atasez mai jos cele scrise de el :

"Salut Carol,

Imi pare rau pentru tine, sper sa gasesti un tratament eficient cat mai repede posibil si sa te insanatosesti.
Eu am aflat de problema asta anul trecut la inceputul lunii iulie dupa un consult la un medic rezident la camera de garda a spitalului de Urologie din Bucuresti - Profesor Th. Burghele + analize de secretie prostatica  + analize sange.
Dupa ce mi-a fost dat un tratament "dupa ureche" si am fost informat ca este foarte greu de vindecat aceasta boala am cerut si o a doua opinie unui alt medic.
Acest al doilea medic la care am fost, caruia nu ii mai stiu numele, mi-a prescris tratament cu gentamicina 80 mg - 1 injectie la 8 ore - 10 zile. Conform antibiogramei, enterococul era sensibil la aceasta substanta.
In timp ce urmam acest tratament am fost la un al treilea medic pentru o a treia opinie, medic recomandat ca fiind cel mai bun in cazurile acestea de catre un medic rezident de la urologie de la institutul Fundeni din Buc.
Acest medic mi-a confirmat ca tratamentul pe care il fac este foarte bun, unul foarte puternic, care de obicei se administreaza pacientilor care sufera de septicemie, si ca sunt sanse mari sa aiba rezultate pozitive.
Am primit recomandare medicala pentru a reface analizele la 2 saptamani de la terminarea tratamentului cu gentamicina, si in cazul in care analizele ieseau pozitive urma sa ma intorc la el pentru un nou tratament.
Analizele au iesit negative, le-am repetat dupa mai mult de o luna si au iesit din nou negative. Am facut si ecografie si totul a fost ok.
in toata perioada cu tratamentul si pana in septembrie anul trecut am luat si suplimente pentru prostata (hofigal licoprostat plus - 2 dimineata - 2 seara) + ceai si tinctura pt prostata: http://dorelplant.ro/ceai-prostato-plant-prostata-sanatoasa/

Problemele mele au disparut in septembrie anul trecut - atunci am resimtit ultimele dureri cauzate de prostata - au persistat cam 3 saptamani dupa ce am avut confirmarea ca nu mai am enterococul.
Sper ca iti sunt de folos informatiile acestea. Pot sa iti spun ca al treilea medic la care am fost se numeste Voinea Sebastian de la Institutul Fundeni. Din pacate nu mai am numarul lui de telefon, dar daca ajungi prin Bucuresti si doresti sa ceri si o alta parere asupra problemei tale il gasesti la Institutul Fundeni - Urologie."

daca mi-ar spune cineva ca scap sigur de bacteria asta mizerabila daca fac tratamentul injectabil cu gentamicina, eu as face-o fara sa clipesc.

dupa cum iti spuneam, cei vindecati cu antibiotice sunt exceptii, nu regula.eu am facut injectabil cu gentamicin si am fost si la voinea sebastian care mi-a dat ciprobay 2 luni, pe care l-am luat degeaba.daca vrei sa incerci toate antibioticele de pe pamant, n-ai decat !! chiar voinea sebastian, cand mi-a dat reteta ciprfloxacina doua luni, mi-a zis ,,ti-o dau, dar nu cred ca scapi !!,, ei toti stiu ca sansele sunt 2 la suta, dar nu stiu sau nu vor sa stie altceva !! mie, nimic din ce mi-au recomandat medicii nu mi-a facut bine !! absolut nimic !! mi-au dat doxicilina, tavanic, ciprinol, zinat, biseptol, autovaccin de la cantacuzino, gentamicin, metronidazol, prostamol, nitrofurantoina, nurofen, supozitoare cu antiinflamator (nu mai retin cu ce), fosfomicina.rezultate zero !! nimeni nu mi-a zis de bai la sezut si de uns cu alifie pe p..., si mi-au facut bine.nimeni nu mi-a zis de sauna si sport si mi-au facut bine (mi-au zis vreo doi, dar cu jumate de gura de sport).nimeni nu mi-a zis de supozitoare cu edta, ba chiar m-au oprit sa le iau (si mi-au ras jumate din calcifieri).poate voi ati avut mai bune experiente cu urologii, dar eu i-am luat pe toti la rand, de la fundeni, spitalul politiei, panduri, etc, toti sunt praf !!!! sau sunt intelesi !! antibiotice si antiinflamatoare pana la moarte !! nu merge antibioticul, mai ia altul !! le-ai terminat^pe toate din antibiograma, ia-le de la capat !! nu si-au facut efectul o luna, ia-le doua luni !! nu merge doua luni, ia 5 luni !! in schimb, de calcifieri nu poti scapa, nu ele sunt cauza, te umplu de antiinflamatoare pana nu mai ai intestine si rinichi, de operat nu te opereaza ca n-ai cancer la prostata, nu stiu nimic de bacteriofag, chelatoare si nu recomanda nimic in afara de antibiotice, desi rata de succes e 3 la suta !!! si asta e!! poti sa crapi de durere pana la 90 de ani !! faci cum vrei !!

bercenarul

Sex : masculin Mesaje : 297
Data de inscriere : 17/11/2013
48
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Mesaj Scris de horvathcrl la data de Sam 27 Sept 2014 - 17:27

ai perfecta dreptate...  dar ma tot gandesc dar daca la mine reuseste !....sigur poate ma amagesc de unul singur, dar parca nu ma lasa inima sa nu mai incerc odata !.....apoi intru pe toate terapiile naturiste care le-ati incercat si voi.

bercenarul....tu cu ce bacterie esti infectat ?

horvathcrl

Sex : masculin Mesaje : 16
Data de inscriere : 08/11/2013
47
Localizare : cluj-napoca

Sus In jos

Mesaj Scris de Yoda la data de Dum 28 Sept 2014 - 4:14

Are ecoli ca si mine si nu e 'indicat' sa intrebi CE bacterie are un membru care contribuie cu informatii relevante de atat timp. Tu cum te-ai simti daca la sfarsitul conversatiei te-ar intreba celalalt CE bacterie ai? E suparat pe medici si tratamente alopate ca majoritatea de aici. Are motivele lui si le inteleg. In mod normal nu postez asa ceva dar prostata infectata e... jale mare iar noi incercam si imposibilul, sper sa nu fiu gresit inteles.

SanatateZen

Yoda

Sex : masculin Mesaje : 30
Data de inscriere : 16/09/2014
42
Localizare : Sectorul4

Sus In jos

Mesaj Scris de horvathcrl la data de Dum 28 Sept 2014 - 7:36

nu am vrut sa sune a impolitete dar bercenarul e mai demult pe site si  mi-ar fi trebuit 2 zile sa scanez din nou postarile de pe forum....si oricum din cate vad tratamentul este aceelasi indiferent de bacterie

horvathcrl

47

Sus In jos

Mesaj Scris de bercenarul la data de Dum 28 Sept 2014 - 7:47

nu m-am suparat, am e-coli cam de un an jumatate.ai dreptate, din punctul de vedere al doctorilor, indiferent de bacterie, tratamentul e acelasi.bacteria mea arata ,,foarte bine,, in antibiograma, adica e sensibil la vreo 17 antibiotice si rezistent doar la 1-2.adica e o tulpina foarte slaba care ar trebui sa treaca cu orice. si nu mi-a trecut cu nimic !! parerea mea sa lasi antibioticele iarna asta, fa miscare, bai fierbinti, sauna, alifii si daca vrei, baga antibiotice la vara, dar nu mai putin de 3-4 luni. oricum poti sa le iei ca la distractie, sa nu te astepti sa-ti treaca definitiv.mai poti incerca uleiuri esentiale ca antibiotic natural.pe astea le-ai incercat ?

bercenarul

48

Sus In jos

Mesaj Scris de horvathcrl la data de Dum 28 Sept 2014 - 8:17

luni mai am o programare la un urolog si ma decid daca mai fac tratament cu antibiotic sau nu....in rest tin cont de sfaturile voastre
nu am incercat cu uleiuri esentiale dar ma uit pe postari si o sa le incerc cu siguranta, sau daca nu tie greu te rog mai posteazale tu inca odata....ms

horvathcrl

47

Sus In jos

Mesaj Scris de bercenarul la data de Lun 29 Sept 2014 - 2:39

stevie30 a scris:da am facut bai de sezut ca parte din tratamentul cu ceaiuri etc. eu diaree nam deloc , nici sange in scaun iar dureri de la defecatie nici atat. tot ce am e senzatia ca stagneaza ceva acolo uneori plus senzatia ca este ceva care preseaza pe anus/colon nu stiu cum sa explic. doctorul mi-a zis ca aveam marita cu 1 cm prostata in partea din spate care apasa colonu si de aia iese mai greu cai apasat  si nu se poate contracta calumea.

atentie la baile fierbinti la sezut, sa le faceti seara inainte de culcare, sa va bagati in pat dupa baie si sa nu stati in frig, ca raciti la renal mai rau. poate nu mai era cazul sa zic asta, dar maradonel a iesit pe terasa in chiloti dupa o baie din asta si l-au luat iar durerile vreo doua zile.grija mare !!

bercenarul

48

Sus In jos

Mesaj Scris de stevie30 la data de Mar 30 Sept 2014 - 2:26

bercenarule e-coli la mine acuma pe ultima analiza e rezistenta cam la tot afara de ceva injectabile...acum 6 luni aveam si io pe lista vreo 14 15 de unde sa aleg , deci so intarit al dracului de mult acuma.

stevie30

Sex : masculin Mesaje : 109
Data de inscriere : 12/03/2014
33
Localizare : mures

Sus In jos

Mesaj Scris de bercenarul la data de Mar 30 Sept 2014 - 4:41

stevie30 a scris:bercenarule e-coli la mine acuma pe ultima analiza e rezistenta cam la tot afara de ceva injectabile...acum 6 luni aveam si io pe lista vreo 14 15 de unde sa aleg , deci so intarit al dracului de mult acuma.

si la mine a facut la fel, apoi a redevenit sensibila la tot. e-coli isi schimba forma tot timpul, devine rezistent, slabeste iar, etc.da-le dracului de antibiotice si vezi-ti de treaba ca nu asta e calea.in decembrie, la mine arata MRSA (mai era sensibila doar la vreo 2- 3 antibiotic), iar dupa masajul prostatic,gentamicina injectabila, fosfomicina, metronidazol, acupunctura si uleiuri esentiale a iesit sensibila la orice, dar eu nu ma simteam mai bine.de atunci, n-am mai luat decat zinat 2 saptamani in vara, dar nu mi-am mai facut nici-o analiza, da-o dracu !! e-coli e una dintre cele mai nenorocite bacterii, e prezenta in toate intestinele (si urina) tuturor fiintelor si, de aceea organismul nu dezvolta imunitate la ea absolut deloc, chiar daca se stabileste unde nu are voie (rinichi, prostata, vezica, sange, plaman, etc.). oricum las-o dracului si uita de ele, bai fierbinti, sauna, sport, uns cu alifia aceea pe p ..., regim usor alimentar si vezi-ti de viata.

bercenarul

48

Sus In jos

Mesaj Scris de pishcutz la data de Mar 30 Sept 2014 - 5:36

referitor la alifia aceea, ma simt bine dupa ce o aplic si imi masez zonele inflamate dar nu pe termen lung... am momente si momente cu nenorocita asta de boala...uneori ma simt grozav chiar dak beau cateva beri(4/luna), alteori dak mi-e frig la picioare(mai tot timpul) sau stau jos mult timp, ma simt rau...

pishcutz

Sex : masculin Mesaje : 54
Data de inscriere : 22/08/2014
31
Localizare : ro

Sus In jos

Mesaj Scris de bercenarul la data de Mar 30 Sept 2014 - 21:19

daca te ungi de doua ori pe zi (dimineata si seara), o mai pacalesti.trebuie multa miscare, mers pe jos, activitate fizica multa.si pe mine incepe sa ma tina de cand s-a lasat frigu dimineata.asta-iarna, si mie mi-a fost frig la picioare tot timpul si ma durea cand stateam pe scaun.la o jumate de ora, fa miscare cateva minute.totul tine de nervul respective si de circulatia sangelui in zona

bercenarul

48

Sus In jos

Mesaj Scris de ATW la data de Mier 1 Oct 2014 - 0:44

Salutare! Nu am mai intrat si nici postat pe aici. Eu sunt cam la fel ca inainte. Sunt suspect de reflux uretro-vezical, cauza de la care as putea sa am frisoanele care le am inainte si dupa urinare. Pe scurt, nu se mai inchide nu stiu ce in vezica si bacteriile urca pe canale spre rinchi. Se rezolva prin operatie si pleci acasa a doua zi. Problema e ca, ca sa se confirme trebuie sa fac cistoscopie ca sa se uite fix in vezica, altfel nu are cum sa vada. Lucru pe care nu l-am facut si inca nu sunt hotarat. Ma incanta ca poate se obeserva ce am dar pe partea cealalata mi-e frica sa nu imi cauzeze alte probleme. 

Prostata a fost ok vara, cum e in fiecare vara, mai o usturime, mai o durere, dar am trecut cu bine. Recent m-am apucat sa iau iar magneziu, iau cea mai mare cantitate, 375mg la pliculete. Ma simt mult mai bine, prostata nu am mai simtit-o marita de cand iau si usturimile sunt mai "lejere" spre deloc cand ejaculez. M-am hotarat sa iau un plic pe zi pe termen lung.

Cam atat, o sa incerc alifiile si ce s-a mai scris pe aici cand raman fara alternative Smile

ATW

Sex : masculin Mesaje : 51
Data de inscriere : 09/02/2013
37

Sus In jos

Mesaj Scris de bogdanmihai la data de Mier 1 Oct 2014 - 6:27

Pt ATW, parca vazusem o reclama la Regina Maria despre diagnosticarea neinvaziva a refluxului vezico uretral, era vb despre o ecografie cu substanta de contrast parca, ai putea sa te interesezi poate scapi de cistoscopie.

bogdanmihai

Sex : masculin Mesaje : 76
Data de inscriere : 02/02/2013
27
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Mesaj Scris de bercenarul la data de Joi 2 Oct 2014 - 0:58

prostii !! iti baga tot felul de sarme pe p...., iti spune ce e inflamat (oricum stii ca ai inflamat ceva, ca doar de-aia nu te simti bine), ai dureri groaznice, dar tratament iti dau tot ce ti-ar fi dat si daca nu faceai analiza asta (antibiotic, antiinflamatoare, stim toti lectia), care oricum n-au effect.operatia nu rezolva nimic, ca nervii raman tot inflamati si problema se repeat, ca ei nu stiu sa resolve inflamatia, stiu doar antibiotic si cutit !!

bercenarul

48

Sus In jos

Mesaj Scris de ATW la data de Joi 2 Oct 2014 - 1:36

Ce nervi inflamati? Eu vorbeam de cistoscopie si operatie pentru reflux uretro-vezical, nu de prostatita... E cu totul altceva, nu au nici-o legatura una cu alta. In cazul refluxului uretro-vezical bacteriile pot urca pana la rinichi cauzand diverse probleme pana la insuficienta renala.

Cu prostata sunt asa si asa, nu ma plang.

@bogdanmihai o sa ma interesez, cu toate ca doctorul la care am fost mi-a spus ca nicio o ecografie/rmn sau alta investigatie nu poate sa-i confirme...

ATW

37

Sus In jos

Mesaj Scris de bercenarul la data de Joi 2 Oct 2014 - 2:02

ATW a scris:Ce nervi inflamati? Eu vorbeam de cistoscopie si operatie pentru reflux uretro-vezical, nu de prostatita... E cu totul altceva, nu au nici-o legatura una cu alta. In cazul refluxului uretro-vezical bacteriile pot urca pana la rinichi cauzand diverse probleme pana la insuficienta renala.

@bogdanmihai o sa ma interesez, cu toate ca doctorul la care am fost mi-a spus ca nicio o ecografie/rmn sau alta investigatie nu poate sa-i confirme...

tot de la nervii inflamati vine si refluxul uretro-vezical, si retentia de urina si urinarea greoaie si toate.astea nu sunt decat efecte.

bercenarul

48

Sus In jos

Mesaj Scris de ATW la data de Joi 2 Oct 2014 - 2:24

bercenarul a scris:
ATW a scris:Ce nervi inflamati? Eu vorbeam de cistoscopie si operatie pentru reflux uretro-vezical, nu de prostatita... E cu totul altceva, nu au nici-o legatura una cu alta. In cazul refluxului uretro-vezical bacteriile pot urca pana la rinichi cauzand diverse probleme pana la insuficienta renala.

tot de la nervii inflamati vine si refluxul uretro-vezical, si retentia de urina si urinarea greoaie si toate.astea nu sunt decat efecte.

Cred ca deja exageram. Nu are nicio treaba cu niciun nerv... http://cnped.ro/2012/protocoale/14_Refluxul_vezico_ureteral.php

ATW

37

Sus In jos

Mesaj Scris de bogdanmihai la data de Joi 2 Oct 2014 - 7:25

ATW si pe site-ul ala care l-ai postat mai sus zice ca se poate vedea prin cistografie insa si asta inseamna o procedurainvaziva, iti baga un cateter, umple vezica cu o substanta radio opaca si iti face radiografie in timpul mictiunii ca sa vada daca urina refuleaza inapoi spre rinichi. Acelasi lucru se poate vedea prin o urografie ( iti injecteaza o substanta de contrast in vena si iti face poze cand rinichii iti excreta substanta si in timpul mictiunii) insa dupa cum ti-am zis aveam o perioada in care ma duceam la regina maria la un urolog si aveau reclame pe tv despre ce pot ei sa faca...in una spunea de ecografia cu substanta de contrast pt a putea diagnostica refluxul, ceea ce e mult mai ok pt ca nu te mai expui razelor. Parerea mea e sa mai ceri parerea si altui urolog, unul care mi s-a parut foarte bun diagnostician e Radu Constantiniu pe care cred ca il mai poti gasii la medlife. Bafta.

bogdanmihai

Sex : masculin Mesaje : 76
Data de inscriere : 02/02/2013
27

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitator la data de Mier 15 Oct 2014 - 22:33

a ramas cineva cu dureri inghinale de la ciprinol, un timp?

Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitator la data de Mier 15 Oct 2014 - 23:31

pt eugen..de care prostatita ai?nebacteriana?ai vreun nr de telefon sa vb?lasa-mi pe private.sanatate

Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de bercenarul la data de Joi 16 Oct 2014 - 2:09

maradonel10 a scris:pt eugen..de care prostatita ai?nebacteriana?ai vreun nr de telefon sa vb?lasa-mi pe private.sanatate

daca n-ai baut suficienta apa cand ai luat ciprinol, durerea poate fi de la rinichi, daca durerile inghinale sunt pe lateral, sau de la articulatii, quinolonele (tavanic, ofloxacin, ciprofloxacin) afecteaza articulatiile.

bercenarul

48

Sus In jos

Mesaj Scris de eugen la data de Joi 16 Oct 2014 - 23:46

maradonel10, am nebacteriana, poti sa citesti pe forum postarile mele ca sa vezi ce tratament am luat, daca totusi ai nelamuriri trimite-mi un PM cu intrabarile si iti voi raspunde acolo.

eugen

Sex : masculin Mesaje : 121
Data de inscriere : 27/04/2011
32

Sus In jos

Mesaj Scris de Serban Toni la data de Joi 16 Oct 2014 - 23:55

Avem pe forum colegi de PC mai in virsta de la 55ani in sus ? Experientele lor ar fi de folos inpartasindunile si celorlalti .

Serban Toni

Sex : masculin Mesaje : 26
Data de inscriere : 01/02/2014
45
Localizare : sibiu

Sus In jos

Mesaj Scris de bercenarul la data de Vin 17 Oct 2014 - 2:20

eu n-am vazut si nici vorbit cu ,,prostatisti,, in varsta de peste 55 de ani. ori nu prea folosesc netul, ori li s-au redus simptomele datorita scaderii activitatii sexuale.oricum, de la varsta aia, apare adenomul de prostata.e tot o inflamatie (cam ireversibila, la noi e reversibila), dar nu e dureroasa ca la noi, da doar probleme de urinare.

bercenarul

48

Sus In jos

Mesaj Scris de horvathcrl la data de Mar 21 Oct 2014 - 12:49

revin cu cateva concluzii dupa ce am fost la 3 urologi si de la fiecare am cerut o a doua parere. nu va mai plictisesc cu tratamentele cu antibiotice pe care mi le-au prescris fiecare,  ci doar cu cateva sfaturi pe care le-am primit pe langa retetele cu medicamente. unul din doctori contrar celor scrise pe forum, a zis ca prostata este foarte bine vascularizata si ca antibioticul patrunde usor, dar problema la noi este ca avem imunitatea slaba care nu ne ajuta deloc, iar din 10 soldati 3 sunt de la antibiotic si 7 de la imunitate. un altul a zis ca prostata la barbati trebuie sa fie golita odata la 3 zile si nu prin masturbare ci prin contact sexual si daca se poate fara prezervativ, iar cand i-am zis ca poate o infectam si pe ea, a zis ca putin probabil pentru ca bacteriile acestea le are toata lumea in organism iar imunitatea organismului face fata fara probleme.
un altul a zis ca prostatita este boala oamenilor care au probleme cu capul, fara sa dezvolte subiectul, asa ca va las pe voi sa trageti concluziile.
parerea mea ca toti trebuie sa facem o schimbare in vietiile noastre si sa ne punem pe noi pe primul loc ca importanta, pentru ca undeva, candva ne-am batut joc de organismele noastre si le-am adus intr-un stadiu ca nu se mai pot vindeca singure si daca nu constientizam acest lucru acum, mai incolo o sa fie prea tarziu. cheia succesului este IMUNITATEA !!

horvathcrl

47

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 26 din 29 Înapoi  1 ... 14 ... 25, 26, 27, 28, 29  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum