WWW.PROSTATITA-CRONICA.COM
Ultimele subiecte
» Nou pe aici...
Mier 18 Oct 2017 - 23:44 Scris de DanMircea

» Prostatită cronică bacteriană tratată
Mar 10 Oct 2017 - 12:30 Scris de Necajitu15

» Saltele/brau cu turmalină pentru prostatită
Dum 8 Oct 2017 - 0:48 Scris de COV

» Prostatita nebacteriana , nervul pudental, sau probleme cu coloana???
Mier 4 Oct 2017 - 21:58 Scris de AndreiB

» TAVANIC ATENTIE !
Dum 1 Oct 2017 - 12:19 Scris de amon

» Prostatita cronică bacteriană (cauzată de o anumită bacterie)
Dum 1 Oct 2017 - 11:55 Scris de cursor

» Incepere tratamament naturist...
Vin 29 Sept 2017 - 11:26 Scris de AndreiB

» PROBLEME DE ERECTIE SI EJACULARE
Vin 15 Sept 2017 - 4:23 Scris de MOMO

» Dieta Ketogenica (efecte miraculoase)
Lun 21 Aug 2017 - 22:23 Scris de Raducu

Prostatita cronică bacteriană (cauzată de o anumită bacterie)

Pagina 2 din 29 Înapoi  1, 2, 3 ... 15 ... 29  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Prostatita cronică bacteriană (cauzată de o anumită bacterie)

Mesaj Scris de adrianux la data de Lun 27 Dec 2010 - 10:20

Eu nu am avut rezultate cu saw palmento. Nu este greu de procurat, se gaseste in majoritatea produselor adjuvante ptr. prostata, Prostamol, Seren etc.

adrianux

Data de inscriere : 05/11/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de marco la data de Mar 28 Dec 2010 - 9:02

saw palmetto e bun extract,in doza mare de 1000mg,sint multi care zic ca le-a mers bine!(3 pe zi)

marco

Sex : masculin Mesaje : 10
Data de inscriere : 02/12/2010
41
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Mesaj Scris de vasistetea la data de Mier 19 Ian 2011 - 16:27

salut . ar putea sa-mi spuna cineva in cazul de prostatita cronica bacteriana daca a avut probleme pe langa dureri si cu "pete" de culoare maro-inchis ,sa zicem, in sperma ,dupa ejaculare si de la ce ar putea fi

vasistetea

Sex : masculin Mesaje : 1
Data de inscriere : 19/01/2011
34
Localizare : timisoara

Sus In jos

Cum pot scapa de infectia cu Klebsiella?

Mesaj Scris de forestrian la data de Mar 25 Ian 2011 - 12:31

Sunt suferind de circa un an si jumatate de prostatita bacteriana. Initial mi-au gasit E. coli, apoi, la un alt laborator Klebsiella. Am facut asa numita proba Stamey, in fond o exprimare prostatica. A urmat o serie de tratamente medicamentoase tintite pentru a distruge bacteriile. Nici un rezultat, ele s-au pastrat, ba chiar ultima data, am aflat ca as avea Klebsiella? care nu mi-a iesit la cele 5-6 probe anterioare.
Vreau sa siut daca s-a vindecat cineva de prostatita cronica cu bacterii de acest tip?
In paralel am urmat tratamente naturiste cu ceai de pufulita, care este si putin laxativ, cel putin pentru mine, polen, propolis, bai calde de șezut. Simptomele apar iarna sau daca consum alcool(rar de tot).
Am inteles ca ar fi bune microclismele calde cu carbune activ, daca a incercat cineva? Masajul prostatic este bun, cel putin pentru mine. Eu mai iau si tamsol seara. Chiar daca simptomele s-au mai ameliorat fata de inceputul bolii, si uneori ma simt aproape bine, nu vrea sa treaca si mi-a schimbat viata.

forestrian

Sex : masculin Mesaje : 2
Data de inscriere : 25/01/2011
51
Localizare : Mures

Sus In jos

Mesaj Scris de timotinie la data de Mar 15 Feb 2011 - 13:07

Am si eu o problema am avut prima relatie la 18 ani si pina la 25 au mai fost vreo doua. Incepusera sa ma usture dupa urina si curgea ceva alb. Am fost la un urolog mia facut o analiza simpla mia dat niste pastile. Leam baut si o saptamina nu sa skulat. Apoi mam dus la un anddrolog prostatita cronica bacteriala( st. saprophyticus, str. viridans, str. bheta moletici, citrobacter) am deja aproape un an si inca ma lecuiesc. Imi spune si mie cineva este foarte rele aceste bacterii si e posibil de scapat?

timotinie

Sex : masculin Mesaje : 9
Data de inscriere : 15/02/2011
32
Localizare : Rep. of Moldova

Sus In jos

Mesaj Scris de brahmachari la data de Mar 15 Feb 2011 - 15:59

Si la mine tot asa a inceput... dupa ce urinam simteam la sfarsit ca elimin ceva ca un lichind mai vascos. Din pacate nu am dat atentie si m-am dus la doctor tarziu. Poate ca daca ma duceam mai devreme nu m-as fi chinuit atata. Par destul de nasoale bacteriile astea de care vorbesti. Ai luat antibiotice? Nu au avut nici un efect de nici un fel? sau ai avut perioade de ameliorare cu reveniri ale durerilor?
brahmachari

Sex : masculin Mesaje : 109
Data de inscriere : 21/01/2011
45
Localizare : Pitesti

Sus In jos

Mesaj Scris de timotinie la data de Mier 16 Feb 2011 - 5:49

am primit antibiotice si injectii si supuzitoare. Parca ma lecuiseram. apoi iara sa inceput problema. acum ma duc mai des la androlog si imi da antibiotice nustiu ceo sa mai poate face. dar sa speram. Mia spus ca totul va fi bine. Nustiu sa cred si sa ma bucur,.

timotinie

32

Sus In jos

Mesaj Scris de timotinie la data de Mier 16 Feb 2011 - 5:51

Ai primit vreo lecuire? si ce anume?

timotinie

32

Sus In jos

Mesaj Scris de marian la data de Mier 16 Feb 2011 - 6:03

Lecuirea este cam dificila, timotinie. Esti la inceput ar trebui sa acorzii o atentie mai mare acestei probleme. Am inteles ca in Rep. Moldova se fac sedinte de masaj prostatic in paralel cu antibioticul. Cauta un dr. care face asta si nu mai sta, ptr. ca in timp se agraveaza. Eu am cunoscut 2 persoane din Moldova care sau lecuit. Eu cred ca ai sanse mult mai multe in Moldova ca in Romania. La spitalul republican de la Chisinau am inteles ca sau lecuit.

marian

Sex : masculin Mesaje : 16
Data de inscriere : 03/12/2010
47
Localizare : provincie

Sus In jos

Mesaj Scris de forestrian la data de Mier 16 Feb 2011 - 7:04

La Klebsiella am înțeles că este eficient Amikacin injectabil, cel puțin la mine, care am facut proba Stamey (exprimarea secreției prostatice) și la care bacteria este sensibilă. Dar nu se găsește la noi, doar în Germania. Cine știe exact care este prețul unei fiole și daca cunoaște pe cineva de încredere care aduce acest medicament de acolo?

forestrian

Data de inscriere : 25/01/2011
51
Localizare : Mures

Sus In jos

Mesaj Scris de stoika la data de Joi 17 Feb 2011 - 3:43

de masaj prostatic pute-ţi beneficia la buzău la dr.Ciochină care vine din Moldova.Are un cabinet particular unde practică masajul prostatic şi lasero-terapie.Singura întrebare la care nu răspunde d-l dr. este dacă masajul prostatic este indicat in prostatită bacteriană unde există riscul de răapîndire a infecţiei.

stoika

Data de inscriere : 10/02/2011
58
Localizare : buzau-smeeni

Sus In jos

Mesaj Scris de adrianux la data de Joi 17 Feb 2011 - 3:46

stoika a scris:de masaj prostatic pute-ţi beneficia la buzău la dr.Ciochină care vine din Moldova.Are un cabinet particular unde practică masajul prostatic şi lasero-terapie.Singura întrebare la care nu răspunde d-l dr. este dacă masajul prostatic este indicat in prostatită bacteriană unde există riscul de răapîndire a infecţiei.

Nu exista nici un risc de raspandire a infectiei, doar trebuie exclusa prezenta abcesului prostatic.

adrianux

Data de inscriere : 05/11/2010

Sus In jos

stafilococ auriu

Mesaj Scris de iuliu28 la data de Lun 28 Mar 2011 - 10:01

Va dau reteta unui ilustru medic militar, pentru orice fel de stafilococie, aplicata pe multi pacienti, cu rezultate maxime: timp de 10 zile, in fiecare dimineata, pe stomacul gol, drojdie de bere proaspata, cat o nuca. Veti obtine rezultatul scontat.

iuliu28

Data de inscriere : 28/03/2011
35
Localizare : cluj

Sus In jos

Mesaj Scris de iancu cosmin la data de Lun 28 Mar 2011 - 10:20

Iuliu de unde gasim drojdie de bere proaspata eu am ac asa drojdie de bere uscata.

iancu cosmin

Sex : masculin Mesaje : 53
Data de inscriere : 29/11/2010
31
Localizare : ploiesti

Sus In jos

Mesaj Scris de iuliu28 la data de Lun 28 Mar 2011 - 10:38

eu am gasit la un magazin naturist din Anglia,dar am gasit si la Plafar in Romania diferenta este ca cea din Anglia este mai gustoasa,in ambele locuri este granule.

iuliu28

Data de inscriere : 28/03/2011
35
Localizare : cluj

Sus In jos

prostatita bacteriana

Mesaj Scris de liviuliviu la data de Sam 4 Iun 2011 - 17:10

sufar de prostatita cronica bacteriana.necazul asta a inceput in urma cu 2 ani , in urma unui contact sexual .
dupa 2 saptamani am inceput sa am arsuri si senzatie de mancarime pe uretra insotite de sercretii de culoare alba dimineata.
dermatologul m-a tratat dupa ureche fara nici o analiza din secretie , motivand inceperea tratamentului cat mai rapid, asa k am fost tratat cu doua antibiotice . dupa cateva zile simptomele s-au redus .arsurile au disparut complet precum si picatura de dimineata.a ramas insa o secretie transparenta de consistenta apei pe uretra , fara nici un fel de miros.doctorul mi-a spus k in urma infectiei glandele au fost iritate si din cauza asta apare secretia aceea.Naiv , l-am crezut .Am stat asa vreo 2 uni pana cand am inceput sa am dureri f usoare de testicule seara , fapt ce m-a determinat sa consult un alt dermatolog.I-am prezentat toata povestea si acesta mi-a dat o trimitere catre cantacuzino cu testare ptr ureaplasma , gonoree , chlamydia . Rezultatele din secretie urettrala au iesit negative . M-am dus acasa linistit , si dupa doua saptamani de la primirea rezultatelor , secretia aceea initiala cu picatura alba a revenit insotita de miros neplacut + dureri insuportabile de testicule . Aceste dureri le aveam de dimineata pana seara la culcare . Timp de 3 saptamani am avut aceste dureri desi eram sub tratament cu antibiotic (ciprofloxacin 2 sapt , dupa care ciprobay timp de 2 sapt.).In perioada aceea nu eram in tara , asa k am facut o analiza din secretie la un laborator unde rezultatele au aratat prezenta unui enterobacter.Dupa terminarea tratamentului am revenit in tara , durerile s-au diminuat dar nu au disparut . Erau zile si zile .Uneori durerea insuportabila se transforma in senzatie de arsura in testicule .Cum ajuns acasa in tara am inceput ca disperatu sa consult medici : dermatologi , urologi , infectiologi . Toti urologii imi spuneau sa plec acasa linistit k testele sunt ok , radiografia la testicule nu arata nimic suspect ,desi eu inca aveam dureri.Am facut zeci de analize la laboratoare private (medicover , synevo , medlife ) .Unele analize le-am repetat chiar si de 3 ori la laboratoare diferite.
Urocultura , spermocultura , chlamydia in urina , chlaymidia in sperma si multe alte analize pe care sincer nici nu mi le mai amintesc . TOATE au iesit negative .Nimic suspect . Dupa parerea medicilor eram sanatos tun , desi eu aveam dureri de testicule si secretia aceea transparenta pe uretra.Am devenit un obsedat : citeam forumuri , nu stiam ce doctori sa mai consult , nici o satisfcatie in viata sociala , probleme cu jobu , etc . Am inceput sa decad psihic .Dupa ce cheltuisem peste 40 de milioane pe teste si doctori tot nu stiam ce se intampla cu mine . Am stat asa vreo 3 luni , zilele in care aveam dureri devenisera un pic mai rare , iar durerile parca erau mai reduse in intensitate . Dupa aceste 3 luni , in care n-am mai urmat nici un tratament , intr-o dimineata ma trezesc din nou cu secretia aceea alba .
Tot citind pe forumui , am auzit de un laborator in bucuresti care facea o analiza foarte precisa ptr chlamydie .M-am dus la ei , le-am dat 7 milioane si mi au facut TOATE analizele posibile din secretie uretrala prin metoda PCR .M-au testat ptr toate bolile cu transmitere sexuala.Aici s-a gasit asa : adn chlamydie + adn enteroccoc faecalis.
Durerile acelea au disparut , dar aveam secretia aceea alba . De data asta , cineva mi-a recomandat un urolog de la sf Ioan .Urologul acesta a fost singurul care am simtit ca chiar ia problema ceva mai in serios . Mi-a dat tratament levofloxacin + azitrox 500 timp de 2 sapt .
Din nou simptomele s-au redus .Dupa 2 sapt am fost din nou la consultatie la Sf Ioan iar urologul s-a uitat pe uretra si mi a zis k inca nu s-a vindecat complet si k sa mai urmez inca 2 sapt tratamentul , de data aceasta insotit de masaj prostatic .Am inceput sa fac masaj prostatic si sport , la recomandarea medicului . Problemele mele au inceput cu adevarat sa apara dupa acest masaj prostatic . La primul masaj prostatic am avut dureri groaznice (parca se rupea ceva in mine) , de la a 4 sedinta durerile in timpul masajului s-au redus iar doctorul spunea k si prostata pare mai ok acum . In continuare aveam dureri de testicule , iar de data asta am inceput sa simt si o durere in zona prostatei , o senzatie de arsura de fapt . Am repetat scheme de tratament cu tot felul de antibiotice : azitrox , levofloxacin , ciclodyne , nitrofurantoin plus alte cateva . Bineinteles k dupa fiecare cura de tratament am repetat analizele .Din aceeasi recoltare , o mostra mergea la laboratoul care facea anliza prin PCR , iar o mostra mergea la testare la Cantacuzino . De fiecare data rezultatele de la cantacuzino au iesit negative , in timp ce analiza prin PCR inca arata prezenta enteroccocului . De aici a inceput calvarul ....au trecut deja 8 luni de cand tot am arsurile acestea la prostata . N-am avut niciodata probleme la urinare sau la ejaculare , doar arsurile in zona prostatei care sunt prezente de dimineata pana seara cand se intensifica si mai rau . Ce-am observat este faptul k aceasta arsura se intensifica cand stau mai mult timp pe scaun ...dimineata cand ma trezesc , sunt fericit cateva secunde pana deschid ochii si-mi amintesc de blestemu asta .... V-am scris povestea asta mai detaliat , ptr k vreau sa trageti si voi niste concluzii legat de medicii si laboratoarele de la noi din tara .
Se pare , din ultima analiza PCR , ca am scapat de chlamidya insa a ramas enteroccocul care se pare k e o tulpina foarte rezistenta .Nu cred k voi mai scapa vreodata . Ma astept la ce e mai rau ...si ce ma doare cel mai mult e faptul k nu am decat 23 de ani ...si mi-e tare frica k nu voi putea procrea.

Sfatul meu : chiar daca medicii va spun k suferiti de prostatita nebacteriana , sunt sanse mari k de fapt vina sa apartina unui microb pe care laboratoarele de la medlife , synevo , biomedica , medlife sa nu le depisteze . Mergeti si cautati un laborator care face PCR . N-am dat numele laboratorului pentru k nu vreau sa sune a reclama...
Multa sanatate si Dumnezeu sa aibe mila de noi ...

liviuliviu

Sex : masculin Mesaje : 11
Data de inscriere : 29/05/2011
31

Sus In jos

Mesaj Scris de misaid88 la data de Joi 30 Iun 2011 - 0:10

Salut şi totuşi, cineva s-a vindecat de prostatită cronică bacteriană? o am cred ca de vreo 2 ani nu simt nici o simptomă însă reyultatele invevstigaţiei au arătat-o, dacă sincer sînt puâin deprimat,am abia 23 de ani

misaid88

Sex : masculin Mesaje : 1
Data de inscriere : 30/06/2011
29
Localizare : Moldova

Sus In jos

Salut!As vrea sa-mi spui la ce laborator ai facut setul de analize PCR!Am aceleasi probleme de un an de zile!

Mesaj Scris de Stefan la data de Sam 9 Iul 2011 - 23:00

@liviuliviu As vrea sa-mi spui la ce laborator ai facut setul de analize PCR!Am aceleasi probleme de un an de zile!

Stefan

Sex : masculin Mesaje : 5
Data de inscriere : 09/07/2011
51

Sus In jos

Mesaj Scris de eugen la data de Mier 13 Iul 2011 - 23:48

stefan, verifica-ti private message, ti-am trimis un mesaj

eugen

Sex : masculin Mesaje : 121
Data de inscriere : 27/04/2011
31

Sus In jos

Mesaj Scris de Stefan la data de Joi 14 Iul 2011 - 0:41

Multumesc Eugen pentru raspuns.Le-am facut deja din urina acum 3 luni(la Genetic) si nu mi-a iesit nimic.Cum a procedat Liviu pentru masajul prostatic?Am inteles ca cei de la Genetic nu au aceasta procedura.De unde a luat kitul pentru prelevare secretie?Ai idee daca este mai precis testul din secretie prostatica?
Rog raspuns urgent!

Stefan

51

Sus In jos

Mesaj Scris de Stefan la data de Joi 14 Iul 2011 - 2:04

Eugen(Liviu) te rog sa-mi spui daca a(i) dus mai multe probe(deoarece am vazut ca sunt 3 seturi de analize)!

Stefan

51

Sus In jos

Mesaj Scris de eugen la data de Joi 14 Iul 2011 - 7:21

eu nu am facut analizele, deci nu stiu cum merge treaba.cred ca cel din secretia prostatica este mai relevant.oricum se poate sa nu ai nicio bacterie, sa fie prostatita nebacteriana

eugen

Sex : masculin Mesaje : 121
Data de inscriere : 27/04/2011
31

Sus In jos

re

Mesaj Scris de liviuliviu la data de Vin 15 Iul 2011 - 2:05

laboratorul se numeste geneticlab (prin ghencea) www.geneticlab.ro
cred ca analiza din secretia prostatica este mai relevanta intr-adevar , dar aceasta analiza este f precisa si puteti face la fel de bine si din urina(primul jet dimineata).
In cazul meu , recoltarea secretiei prostatice a fost facuta de urolog dupa care am dus probele la geneticlab.

liviuliviu

Sex : masculin Mesaje : 11
Data de inscriere : 29/05/2011
31

Sus In jos

Mesaj Scris de Stefan la data de Vin 15 Iul 2011 - 4:07

Multumesc Liviu pentru raspuns!
As dori sa ma lamuresti intr-o problema:trebuie sa te duci la urolog cu recoltatoare pentru secretie sau le are el.Trebuie pt fiecare analiza in parte un recoltator?In cit timp trebuie sa ajungi cu probele la laborator?Iti pun toate aceste intrebari pt ca am facut deja un rind de analize din urina la Genetic.lab si nu mi-a iesit nimic!Ai facut analize specifice gen PCR-Chlamidia ,PCR-ureaplasma sau ai facut pachetele de 250RON?Sint mai performante cele facute separat decit cele la pachet?Iti multumesc anticipat daca imi raspunzi.Mie personal nu mi s-a parut un laborator de incredere acest Genetic(am citit pe net despre alti pacienti care nu au fost multumiti de acest laborator)

Stefan

51

Sus In jos

Mesaj Scris de Stefan la data de Vin 15 Iul 2011 - 4:41

Inca o intrebare:unde ai facut masajul prostatei pt recoltare secrertie?

Stefan

51

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 2 din 29 Înapoi  1, 2, 3 ... 15 ... 29  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum