WWW.PROSTATITA-CRONICA.COM
Ultimele subiecte
» PROBLEME DE ERECTIE SI EJACULARE
Lun 27 Noi 2017 - 23:18 Scris de steven10

» nerv pudendal prostatita nebacteriana cronica
Dum 26 Noi 2017 - 6:25 Scris de Cristian 45

» PSA,mare, de facut biopsie a mai facut cineva?
Joi 23 Noi 2017 - 7:14 Scris de musat1954

» Stafilococ Auriu
Vin 17 Noi 2017 - 11:57 Scris de SorinBri

» Prostatita cronică bacteriană (cauzată de o anumită bacterie)
Mier 15 Noi 2017 - 4:06 Scris de SorinBri

» Prostatita nebacteriana, jet urinar imprastiat
Dum 5 Noi 2017 - 9:08 Scris de CATA88

» Postatita cu chlamydia
Joi 2 Noi 2017 - 4:43 Scris de iionu88

» TAVANIC ATENTIE !
Mier 1 Noi 2017 - 10:50 Scris de mh_rw

» Nou pe aici...
Mier 1 Noi 2017 - 0:21 Scris de DanMircea

Prostatita cronică bacteriană (cauzată de o anumită bacterie)

Pagina 6 din 29 Înapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 17 ... 29  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Prostatita cronică bacteriană (cauzată de o anumită bacterie)

Mesaj Scris de Vizitator la data de Mar 23 Iul 2013 - 6:24

daca nu alerg e ca si cum as muri.cat e inflamata cred dupa nu cred ca mai e problema nu?toti doctorii au zis sa alerg ce sa mai cred

Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de sorin1234 la data de Mar 23 Iul 2013 - 8:25

Salutare, se afla cineva pe acest forum care sufera de prostatita cronica bacteriana - enterococcus faecalis? as dori sa discut referitor la aceasta afectiune.

sorin1234

Sex : masculin Mesaje : 13
Data de inscriere : 05/07/2013
31
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitator la data de Mar 23 Iul 2013 - 8:39

salut sorin,ai facut secretie prostatica sau unde ti-a iesit ca ai avea enterococ la urocultura?sanatate

Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de sorin1234 la data de Mar 23 Iul 2013 - 8:46

Salut maradonel, enterococul a fost prezent in secretia prostatica. Urina a fost curata. Dupa 2 saptamani de Zinnat si in paralel 10 zile de gentamicina injectabil simptomele nu au disparut. Poate doar si-au mai diminuat din intensitate. Ma astept ca in cateva zile sa am parte de senzatii mult mai dureroase. Peste 2 saptamani am sa fac din nou analize: secretie uretrala, secretie prostatica, spermocultura si urocultura. Nu sunt foarte optimist in ceea ce priveste rezultatul analizelor tinand cont de starea mea din prezent. Poate de data aceasta cel putin antibiograma va fi mai concludenta decat prima si va oferi mai multe solutii de tratament. Sanatate si voua!

sorin1234

31

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitator la data de Mar 23 Iul 2013 - 12:08

sa fii optimist ..e imp du te la tara si ia ti plantele ghimpe pufulita si coada soricelului!asta fac eu!antibioticul nu l opri decat dupa 4 sapt minim!si eco!vezi ce am scris eu mai sus si poti incerca si tu.ia si usturoi mult ajuta 8 catei pe zi!propolis .incearca cu tot!doamne ajuta.decat sa stai asa toata viata.e o boala perfida

Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de sorin1234 la data de Mar 23 Iul 2013 - 13:16

Antibioticul l-am intrerupt la recomandarea medicului pt ca laboratorul unde am facut testele nu prea se pricepea si au testat in mare parte substante care se administreaza intramuscular. dupa 10 zile de antibiotic intramuscular(1 la 8 ore) parca nu as mai vrea mult timp sa fac injectii... Voi relua testele pt a avea o gama mai mare de antibiotice care se administreaza pe cale orala.  ghimpe pufulita iau de 1 saptamana  + tinctura de ghimpe si pufulita doar de ieri, dupa ce am terminat cura de antibiotice. Am citit ce ai scris, mi se pare interesant, am sa incerc si eu cat mai multe variante naturiste in paralel cu medicamentatia.

sorin1234

31

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitator la data de Mar 23 Iul 2013 - 14:11

oricat ai incerca singurele antibiotice care merg pe prostata pe orice germene,care patrund in prostata ,atentie sunt tavanic 1 pe zi 28 de zile,cefaclor 2 pe zi sau cedax 2 pe zi,ciprinol de 500 mg 2 pe zi .eu zic sa incepi de acu fara cultura deoarece orice ti ar iesi la analize cu antibiograma de ex e sensibil la augmentin,un exemplu nu penetreaza prostata.daca ti au aparut durerile infectia e acolo .in locul tau as incepe direct cu tavanic 28 de zile.de infectie scapi sigur cu asta ramane sa se cicatrizeze zona adica faza cronica,de care se vaita toti,pe care o tii in frau.crede-ma am citit mult despre asta si m-am documentat.in plus am fost la vreo 10 urologi dintre care 1 profesor.sanatate

Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de sorin1234 la data de Mar 23 Iul 2013 - 20:32

Multumesc pentru sfaturi Maradonel! Analizele sunt o prioritate acum pentru mine, pentru ca as dori sa se confirme daca mai exista sau nu enterococul si daca pe langa enterococ mai este si vreo alta bacterie prezenta in tot aparatul uro-genital. Daca incep sa iau antibiotice nu voi putea repeta analizele. Prefer sa mai astept 2 saptamani si sa pot face analizele pentru a avea parte de un tratament corect in conditiile in care se mai descopera si alta bacterie sau parazit.

sorin1234

31

Sus In jos

Mesaj Scris de MarianB la data de Vin 26 Iul 2013 - 13:18

Eu am fost pe ciprinol 10 zile, timp in cate mi-am busit si stomacul (aveam un pic de gastrita) si colonul. Am avut o perioada groaznica cu multe nopti nedormite, anxietate, depresie, etc. Am terminat tratamentul, prostata parea mai ok dar acum incerc sa carpesc colonul. Vad insa ca prostata iarasi ma supara, analizele de sange arata o infectie in corp dar cred ca daca mai iau o tura de antibiotice mor. Nu am nici un urolog bun..as face si o analiza de secretie dar inteleg ca se poate doar cu masaj prostatic facut de urolog? (anterior am facut doar spermocultura si urocultura, ambele negative)
Spermocultura e mai putin precisa decat analiza de secretie?

MarianB

Sex : masculin Mesaje : 31
Data de inscriere : 01/07/2013
41

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitator la data de Sam 27 Iul 2013 - 0:17

fa secretia prostatica ca sa elimini orice suspiciune de infectie la prostata!

Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Alwyn la data de Dum 28 Iul 2013 - 0:32

Salut sorin1234!
si eu am o infectie cu enterococcus faecalis.inca nu am scapat de el.da-mi pe privat o adresa de mail si tinem legatura,poate gasim solutia de vindecare.
O zi buna!

Alwyn

Sex : masculin Mesaje : 6
Data de inscriere : 24/06/2013
36
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitator la data de Dum 28 Iul 2013 - 4:10

duceti-va la tara zona de deal cu lac si luati-va urmatoarele plante:pufulita se gaseste pe marginea lacului e si singura sigura din restul de 6,coada soricelului si ghimpe 3 cani pe zi.le mai gasiti cam o luna jumate.de azi am inceput tratamentul cu cele 3.va tin la curent
la plafar e apa de ploaie.sanatate

Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Alwyn la data de Dum 28 Iul 2013 - 6:41

@maradonel10
eu am o infectie cu enterococcus faecalis.problema e ca e rezistent si la levofloxacina si la ciprofloxacina.ultima oara urologul mi a prescris o saptamana de ampicilina(din analize rezulta ca e sensibil la ampicilina)...ce parere ai?ce sa incerc?

Alwyn

36

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitator la data de Dum 28 Iul 2013 - 14:57

salut ..daca e la prostata nu conteaza ce germene ai ..am vb cu mai multi urologi in prostata patrund doar tavanic ciprinol cedax cefaclor.ampicilina nu patrunde .vb cu doctorul tau cum il cheama ?la ce spital e si de care e rezident primar profesor f imp!rasp la asta si vedem mai departe.te pot trimite eu la asta la care is eu da tre sa ai toate analizele si sa i dai si ceva.daca nu esti multumit de asta al tau

Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitator la data de Dum 28 Iul 2013 - 15:00

tratamentul la prostatita dureaza minim 4 sapt! nu o sspt ce e cistita .cum e prostata la eco si ce simptome ai?de cat timp o ai ?cum te simti?ce ai mai luat ?ce iei?ti-am scris de plantele alea de pe camp acu cat e vara le gasesti,gasiti!

Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de sorin1234 la data de Dum 28 Iul 2013 - 21:05

@Alwyn, ti-am trimis privat dar nu cred ca merge... mesajul nu pleaca din outbox. :(adresa mea este sorin_2306yahoo.com

Pentru cei carora nu le pleaca mesajul din Outbox verificati sa nu fie casuta de Sent plina.

sorin1234

31

Sus In jos

Mesaj Scris de Alwyn la data de Dum 28 Iul 2013 - 22:11

@maradonel10
medicul la care merg e din timisoara, e medic primar urolog.am luat o saptamana levofloxacina,apoi o sapt pauza-analize,apoi 10 zile ciprofloxacina iar analize, apoi o sapt ampicilina.acu ar trebui sa imi fac iar analiza secretiei.dar sigur iese pozitiv.simptomele sunt disconfort/dureri de spate si uneori la prostata,inflamatia uretrei si jet deviat.
acu beau ceai de pufulita si ghimpe pt prostata+tinctura de puf si ghimpe de la dorel.mai iau supliment de zinc si pastile ulei seminte de dovleac...

Alwyn

36

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitator la data de Lun 29 Iul 2013 - 4:47

ce sa zic du-te ca ai unde pe dealuri si culege ce ti-am zis f prost tratament cu pauze 3 antibiotice nu stiu ce sa zic.dintre toate tavanicul trebuia 28 30 de zile .prostata e inflamata automat in 80  % din cazuri cand e inflamata e bacterie.ce dim are pe eco ?e dubla tripla decat normal?sanatate

Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de alin100% la data de Lun 29 Iul 2013 - 5:07

@alwyn medicul tau incearca sa vada ce are mai bine efect asupra bacteriei.d.aia iti da pe rand cate un antibiotic si apoi analize.vrea sa gaseasca solutia cat mai repede.parerea mea.

alin100%

Sex : masculin Mesaje : 101
Data de inscriere : 06/07/2013
34
Localizare : arges

Sus In jos

Mesaj Scris de alin100% la data de Lun 29 Iul 2013 - 5:13

si cand va gasi ce merge cel mai bine iti va prescrie pe o perioada de 3 luni.medicul meu mi.a prescris pe 3 luni antibiotic cu doza soc in prima luna si alte 2 luni mai lent.diferenta e ca eu nu am dureri.si ma rog la Dumnezeu sa nici nu am.singurul meu simptom este urinarea mai frecventa.atat.va recomand rugaciune si credinta in Dumnezeu.si nu uitati, medicul trateaza si Dumnezeu vindeca.NIMIC FARA DUMNEZEU.sanatate la toti si sper sa ne vindecam toti.

alin100%

34

Sus In jos

Mesaj Scris de sorin1234 la data de Lun 29 Iul 2013 - 5:26

alin100%, antibioticele vindeca, nu Dumnezeu. Sunt bolnavi de cancer care se roaga la Dumnezeu si nu ii mai vindeca nimic. termina cu opiniile astea religioase. revino cu picioarele pe pamant. roaga-te la Dumnezeu sa dai de un medic capabil si interesat sa-ti rezolve problema nu sa te cheme din cand in cand la consultatie ca sa-ti ia banii.

sorin1234

31

Sus In jos

Mesaj Scris de dragos la data de Lun 29 Iul 2013 - 9:05

Problema e - se poate face ceva spre vindecare in aceasta boala?
 Cu doctorii cred ca e ca in orice meserie - mai buni sau limitati. Mie mi-a spus unu de la Panduri  ca o sa ma joc cu boala asta toata viata. Apoi a inceput sa bata apropouri sa nu mai vin pe la el.

dragos

Sex : masculin Mesaje : 74
Data de inscriere : 27/06/2012
45
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Mesaj Scris de eugen la data de Mar 30 Iul 2013 - 6:09

dragos, mie mi-a zis unu direct sa nu mai vin la el Smile

alin100% decat sa te strici cu atatea antibiotice mai bine incerci metodele naturale , vezi aici pe forum care sunt. din ce am vazut si pe propria piele au cele mai bune rezultate, asta e boala de lunga durata.

eugen

Sex : masculin Mesaje : 121
Data de inscriere : 27/04/2011
31
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Mesaj Scris de alin100% la data de Lun 5 Aug 2013 - 5:13

antibioticele trebuiesc incercate primele eugen.daca au rezultat dupa 3 luni apoi se prescrie o doza mica la 2 zile timp de 6 luni ca boala sa nu recidiveze!!eugen vrei sa spui ca tu nu ai incercat intai antibioticele?degeaba le incercati pt o luna ca nu au nici un efect.trebuiesc administrate 3 luni pt a se concentra bine asupra infectiei.asta doar in cazul prostatitei bacteriene.in cazul celei nebacteriene antibiticele nu au nici un efect!

alin100%

34

Sus In jos

Mesaj Scris de alin100% la data de Lun 5 Aug 2013 - 5:18

pe mine ce ma macina cel mai tare este daca boala asta se vindeca sau nu?asta e marea mea dilema.nu ma pot impaca cu gandul ca nu se vindeca...cu toate ca nu am intalnit pe nimeni personal sa imi zica: "da,m.am vindecat de boala asta de 5-10 ani..." decat ce am gasit aici pe forum la pivesti de succes.voi cunosteti pe cineva personal?

alin100%

34

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 6 din 29 Înapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 17 ... 29  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum