WWW.PROSTATITA-CRONICA.COM
Ultimele subiecte
» Nou pe aici...
Mier 18 Oct 2017 - 23:44 Scris de DanMircea

» Prostatită cronică bacteriană tratată
Mar 10 Oct 2017 - 12:30 Scris de Necajitu15

» Saltele/brau cu turmalină pentru prostatită
Dum 8 Oct 2017 - 0:48 Scris de COV

» Prostatita nebacteriana , nervul pudental, sau probleme cu coloana???
Mier 4 Oct 2017 - 21:58 Scris de AndreiB

» TAVANIC ATENTIE !
Dum 1 Oct 2017 - 12:19 Scris de amon

» Prostatita cronică bacteriană (cauzată de o anumită bacterie)
Dum 1 Oct 2017 - 11:55 Scris de cursor

» Incepere tratamament naturist...
Vin 29 Sept 2017 - 11:26 Scris de AndreiB

» PROBLEME DE ERECTIE SI EJACULARE
Vin 15 Sept 2017 - 4:23 Scris de MOMO

» Dieta Ketogenica (efecte miraculoase)
Lun 21 Aug 2017 - 22:23 Scris de Raducu

Masajul prostatic

Pagina 4 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Masajul prostatic

Mesaj Scris de DrHupertan la data de Mar 12 Feb 2013 - 5:48

Sunt medic de 20 de ani si urolog senior de 10 ani.
Pe acest sit am citit prima data ca MASAJUL PROSTATIC ar avea valoare terapeutica:
Pe scurt: NU este nici BUN ni RUN! Doar inutil!
DrHupertan

Sex : masculin Mesaje : 18
Data de inscriere : 12/02/2013
50
Localizare : Paris

Sus In jos

Mesaj Scris de mms la data de Mar 12 Feb 2013 - 5:50

Am inteles,multumesc frumos.

mms

Sex : masculin Mesaje : 154
Data de inscriere : 10/02/2011
33
Localizare : mures

Sus In jos

Mesaj Scris de DrHupertan la data de Mar 12 Feb 2013 - 5:53

Pentru putin! Bon courage à vous! Dr Hupertan
DrHupertan

50

Sus In jos

Mesaj Scris de ATW la data de Joi 14 Feb 2013 - 2:52

DrHupertan a scris:Sunt medic de 20 de ani si urolog senior de 10 ani.
Pe acest sit am citit prima data ca MASAJUL PROSTATIC ar avea valoare terapeutica:
Pe scurt: NU este nici BUN ni RUN! Doar inutil!

As vrea sa-mi explicati de ce de fiecare data cand am fost la un consult urologic, dupa fiecare masaj prostatic pentru a se recolta secretia prostatica timp de cateva saptamani imi disparareau majoritatea simptomelor. Unul dintre medicii urologi mi-a spus ca multi pacienti i-au spus acelasi lucru.

ATW

Sex : masculin Mesaje : 51
Data de inscriere : 09/02/2013
36
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Mesaj Scris de DrHupertan la data de Joi 14 Feb 2013 - 3:04

Medicina poate fi practicata dupa artistic sau stiintific! Ceea ce se numeste EVIDENCE BASED MEDECINE! Adica "medicina basate de probe"
La ora actuala nu existe nici o dovada stiintifica ca MASAJUL ar avea virtuti terapeutice!
Intr-o medicina foarta reglemtata unde un medic NU ARE DREPTUL sa practice acte care nu au o baza stiintifica, ca în Franta, nu veti gasi nici un medic urolog care sa propuna un astfel de tratament! In România, se pare ca lucrurile stau altfel!
Ca si om matur si informat aveti deptul sa acceptati sau nu! Iara daca dvstra va face bine stiti ce va ramâne de facut! Dar este vorba despre corpul dvstra! Dar între opinie si o actiune individuala si on incurajare si la alti pacienti este altceva.
Singura certitudine care o am, ca in caz de prostatita acuta, în Franta examenul restal est INTERZIS, car este risc de septicemie si soc septic.
DrHupertan

50

Sus In jos

Mesaj Scris de ATW la data de Joi 14 Feb 2013 - 3:10

Nu am incurajat si nu am spus nicaieri ca medicul respectiv mi-a recomandat masaj prostatic. La a doua vizita la medicul respectiv, i-am spus ca m-am simtit mult mai bine dupa masajul prostatic si dansul mi-a spus ca multi pacienti ii spun lucrul asta. Nu mi-a recomandat sa fac masaj prostatic, era doar o constatare...

ATW

Sex : masculin Mesaje : 51
Data de inscriere : 09/02/2013
36

Sus In jos

Mesaj Scris de DrHupertan la data de Joi 14 Feb 2013 - 3:14

O constatare individuala care are valoarea medicala în consecinta!
Nu ma intelegeti gresit! Eu nu acuz pe nimeni, de nimic!
Zilnic sunt bombardat din tara cu informatii legate de "practici medical videcatoare". Mi-am permis sa reactionez ca si medic fara nici un interes în legatura cu unele bloguri de pe sit! La buna vedere!
DrHupertan

50

Sus In jos

Mesaj Scris de Xulescu la data de Vin 15 Feb 2013 - 15:57

Domnule Doctor, ne puteti spune va rog cate cazuri de prostatita cronica acuta ati tratat ? Ce success ati avut cu protocolul de urologie?
Mie mi se pare ca aceasta prostatita este groapa de gunoi a urologiei, iar medicul in afara de a da antibiotice care ajung in proportie de 0.1% in prostata , si antiinflamatoare, in viziunea medicului nu mai este un altfel de tratament. De ce nu se face o educatie la toata lumea ,sa se previna astfel de lucruri? De ce medicul stie sa dea numai pastile, si nu altceva ? Dumneavoastra, si toti medicii urmaresc doar acel protocol , care nu spune nici macar procentul de vindecare, dar nici reactiile adverse provocate de luarea de antibiotice pe o perioada indelungata. Daca este el 0% ?

Cum credeti ca se vindeca lumea inainte de a fi antibiotice si antiinflamatoare ?

Cu mare dezamagire va zic ca mi-am pierdut increderea in tot ce inseamna sistem medical. Stiti de ce ? Pentru ca in viziunea medicului urolog prostatita cronica / acuta este o boala care nu se trateaza. Ca asa zice protocolul.

Numai bine!
Xulescu

Xulescu

Sex : masculin Mesaje : 20
Data de inscriere : 10/07/2012
30

Sus In jos

Mesaj Scris de Al Jareau la data de Mar 11 Iun 2013 - 5:32

Buna ziua,
Din cite am auzit - din surse destul de sigure - in alte tari medicii urologi recomanda masajul prostatic in cazul prostatitei cronice nebacteriene ( Germania ).
La fel si medicul Margareta Cazacu - care are la baza scoala medicala rusa - recomanda asa ceva in combinatie cu medicamente naturiste.
Am observat - la toti medicii urologi la care am fost - ca nu sint entuziasmati cind aud de asa ceva, cel putin unul dintre ei a recunoscut ca nu se stie exact cauza aparitiei prostatitei nebacteriene.
Si atunci, cind tu ca barbat ai dureri in zona genitala zi si noapte, nu poti sta pe scaun, ai si alte simptome foarte neplacute care nu dispar decit partial si temporar dupa tratament alopat nu esti dispus sa faci orice ca sa scapi de necaz ?
Uite ca la mine a functionat cu bune rezultate ( totusi nu beau alcool, nu maninc condimentat, piperat, ardei iuti.... ) si am trecut si prin asta pentru ca nu vedeam alta cale. Am deja 3 ani de cind sint aproape vindecat, o vindecare totala nu este posibila ( mai ales ca am calcifieri pe lobul drept ).
Ce ar fi trebuit sa fac ?
Sa iau in nestire medicamente de genul Voltaren, Zanocin, beta blocante etc. etc. ?

Sanatate si numai bine !

Al Jareau

Sex : masculin Mesaje : 26
Data de inscriere : 16/12/2010
51

Sus In jos

Mesaj Scris de eugen la data de Joi 13 Iun 2013 - 2:15

Am folosit un aparat Aneros pentru masaj prostatic, a mers bine de cateva ori, ma simteam mai bine, dar odata l-am miscat si cu mana (trebuie sa se miste doar din contractiile pelvisului) si am si ejaculat cu el inauntru. 
M-am simtit rau dupaia, dureri, urinari dese etc.
Am fost la dr Geavlete si i-am povestit despre masajul prostatic (despre ce am citit pe net etc) si ce am facut.
Zicea ca asta se practica inainte, dar ca acum nu mai e cazul, si ca nu il recomanda.
Ba chiar incepuse sa glumeasca pe seama mea , ca aparate dinastea folosec numai femeile. Neutral
Consider ca masajul prostatic e o metoda buna, dar trebuie facuta cu atentie; la medicii nostrii nu e cunoscuta.

eugen

Sex : masculin Mesaje : 121
Data de inscriere : 27/04/2011
31
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Mesaj Scris de xxxp la data de Mier 28 Aug 2013 - 4:09

Spuneti varog este posibil,aparitia prostatei pina la virsta de 26 ani ?am cautat pe multe situti dar nu gasesc nici un fel de explicati de acest gen.

xxxp

Sex : masculin Mesaje : 2
Data de inscriere : 28/08/2013
30
Localizare : chisinau

Sus In jos

Mesaj Scris de MOMO la data de Mier 28 Aug 2013 - 5:30

Prostatita este, de cele mai multe ori, o infectie bacteriana a prostatei. Asta se poate intampla si pana in 26 de ani, daca ti-ai inceput viata sexuala.
MOMO
moderatori
moderatori

Sex : masculin Mesaje : 196
Data de inscriere : 10/11/2010
43
Localizare : On the Earth

http://prostatita.forum-gratuit.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de xxxp la data de Mier 28 Aug 2013 - 6:06

Domnul DrHupertan la moment ma aflu in paris as putia face un RANDEVU la dumnevoastra pentru a trece un control medical ?      

xxxp

Sex : masculin Mesaje : 2
Data de inscriere : 28/08/2013
30
Localizare : chisinau

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitator la data de Mier 28 Aug 2013 - 6:21

dr nu a mai intrat din februarie.cred ca si a pierdut contul.

Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de bercenarul la data de Dum 17 Noi 2013 - 3:14

Al Jareau a scris:Hallo,

Revin cu  detalii ( oricum asemenea  detalii  se  gasesc  si  pe  Internet ) despre  masajul prostatic.
Masajul  se  face  cu  pacientul  in  pozitia  '' capra ''  ( pentru  a  putea  fi  palpata  prostata  in  mod  eficient ) iar  persoana  care  face  masajul introduce  un  deget  -  prin  manusa chirurgicala -  dupa  lubrefiere   - cu  un  unguent  adecvat -  in  anus ( cam  5 - 6  cm )  - si  maseaza  prostata   - cu  miscari  sus - jos - pe  ambii  lobi - eu  cel  putin  asa  am  simtit -  cit  si  cu  miscari  circulare.
Deci  nu  poate  fi  efectuat  de  unul  singur.
In  cazul  meu  a  functionat  cu  bune  efecte.
Am  inceput  cu  sedinta  de  2  minute  si  am  ajuns  in  final  la  10  minute.
Semnul  imediat  ca  masajul a  fost  eficient  a  fost  aparitia  de  picaturi  de  secretie  pe  canalul  uretral  cam  la  15  minute  de  la  efectuarea  masajului ( secretie  prostatica ).
In  mod  normal  orice  medic  urolog  ar  trebui  sa  efectueze  acest  tip  de  masaj  fara  probleme ( am  facut  si  astfel  de  masaj  la  medic  dar  doar  o   data  si  pentru  1  minut )  - din cite  stiu  eu  multe  cabinete  urologice  ofera  si  astfel  de  masaje ( dar  pacientul  sta  in  picioare , aplecat  in  fata  - cu  coatele  pe  masa de  examinare )
Mare  atentie  la  regimul  alimentar - fara  muraturi, lamii, piper, ardei  iute, condimente , alcool  tare - chiar  in  cantitati  mici -  pot  induce  o  recidiva  foarte, foarte  neplacuta !
Succes  si  sanatate  va  doresc.
ai prostatita bacteriana sau nebacteriana ?

bercenarul

Sex : masculin Mesaje : 297
Data de inscriere : 17/11/2013
48

Sus In jos

Mesaj Scris de Al Jareau la data de Mier 20 Noi 2013 - 1:07

Halo,

Am scris si intr-un mesaj anterior tot aici, am avut / am in mica masura prostatita cronica nebacteriana.

Sanatate si succes  maxim !

Al Jareau

51

Sus In jos

Mesaj Scris de bercenarul la data de Vin 20 Dec 2013 - 16:18

Al Jareau a scris:Halo,

Am scris si intr-un mesaj anterior tot aici, am avut / am in mica masura prostatita cronica nebacteriana.

Sanatate si succes  maxim !

asta e dubiul meu, eu am (mai mult ca sigur) bacteriana si mi- frica de masajul asta prostatic sa nu agraveze.doctora spune ca dauneaza doar daca e puroiata si, la mine nu ar fi.

bercenarul

48

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitator la data de Joi 9 Ian 2014 - 23:59

salutare am ajuns la 2 concluzii:ejacularea nefrecventa si stresul duc la prostatita cronica nebac!pe langa mai apar si frigul in exces si statul mult pe scaun.tot citind diferite studii am ajuns la concl ca el facut sapt e trat pentru impot si pentru inflamatii ale prostatei si pentru sanatatea prostatei.cum a mai spus cineva prostata e ca un burete si  absoarbe impuritatile rez prostatita.totodata te fereste si de cancer!favorizeaza oxigenarea si hranirea prostatei si scaderea inflam!"Neither should it be too energetic, or you may hurt the sensitive tubes. Prostate massage is used in situations of chronic bacterial prostatitis, syndrome of chronic pelvic problems, asymptomatic prostatitis etc.
Prostate therapeutic massage is a powerful ancient procedure that has been applied with success for hundreds of years. There is no guarantee that it will work for you, still it absolutely is deserving the effort."sper ca v-am fost de ajutor!sanatate

Maradonel e ultima data cand iti atrag atentia ca scrii neinteligibil. Ce e aia "el facut sapt e trat pentru impot "?
Ori scrii cuvintele intregi, ori nu mai scrii. Nu ne este de ajutor un astfel de limbaj telegrafic. Dimpotriva !

Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitator la data de Vin 10 Ian 2014 - 1:42

revin video cum tre sa iti faci masajul sau sa ti-l faca cineva(sotia,prietena) cam de 2 ori pe sapt:http://m.youtube.com/watch?v=HoPS7AaNcDs

Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de bercenarul la data de Mar 14 Ian 2014 - 3:00

maradonel10 a scris:revin video cum tre sa iti faci masajul sau sa ti-l faca cineva(sotia,prietena) cam de 2 ori pe sapt:http://m.youtube.com/watch?v=HoPS7AaNcDs

cred ca e bine sa faca masajul un medic (nici macar asistenta) autorizat si priceput, sa stie unde, cat si cum sa apese.

bercenarul

48

Sus In jos

Mesaj Scris de Al Jareau la data de Mar 1 Iul 2014 - 0:02

Revin la recomandarea mea anterioara, masajul prostatic incepe de la  cca. 2  minute si progreseaza ca si durata odata cu numarul sedintelor, maxim 15 sedinte , ultima sedinta  de 10 minute.
Maxim 2 sedinte pe saptamina.
Este indicat ca masajul sa fie facut cu degetul de o persoana avizata si care lucreaza  / a lucrat in domeniul medical, pentru a simti eventuale probleme acolo ( si altele decit inflamarea prostatei ) si cum sa isi adapteze intensitatea masajului in functie de starea prostatei.
Sincer va sfatuiesc sa renuntati la fel de fel de aparate de masaj prostatic.
Nu am folosit  asa ceva,  medicul urolog a recomandat masaj prostatic facut manual, nici macar nu a mentionat astfel de aparate.

Succes  si sanatate maxima ! ( din fericire la mine, prostatita  - simptomele ei - s-au remis cam  in proportie de 80 - 90 % dar dupa o perioada destul de lunga )

Al Jareau

51

Sus In jos

Mesaj Scris de Daniel Lau la data de Sam 12 Iul 2014 - 13:40

Subscriu la cele mentionate mai sus.Masajul prostatic nu trebuie facut de catre oricine si oricum.In cazul meu,am fost la o doamna "asistenta",simptomele s-au agravat si dupa a doua sedinta am renuntat.Cred totusi ,ca facut cu pricepere de catre cineva care stie ce face si nu "framanta cozonac" este benefic.Dupa primul masaj am observat un efect pozitiv : erectia de dimineata.Uitasem cu desavarsire de ea.
Va doresc multa sanatate la toti.

Daniel Lau

Sex : masculin Mesaje : 4
Data de inscriere : 12/05/2014
37
Localizare : BRASOV

Sus In jos

Mesaj Scris de danncoman la data de Mar 10 Mar 2015 - 23:05

stie cineva in Iasi un cabinet unde se face masaj prostatic?

danncoman

Sex : masculin Mesaje : 1
Data de inscriere : 15/02/2015
41
Localizare : iasi

Sus In jos

Mesaj Scris de bercenarul la data de Mier 11 Mar 2015 - 22:32

Eu am facut masaj prostatic si mi-a facut mai rau, aveti grija, mai ales cei cu prostatita bacteriana.

bercenarul

48

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitator la data de Vin 13 Mar 2015 - 4:50

cauta pe net aparat de masaj prostatic in sua in engleza!f bun e cu baterii usor de folosit!

Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 4 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum