WWW.PROSTATITA-CRONICA.COM
Ultimele subiecte
» Nou pe aici...
Mier 18 Oct 2017 - 23:44 Scris de DanMircea

» Prostatită cronică bacteriană tratată
Mar 10 Oct 2017 - 12:30 Scris de Necajitu15

» Saltele/brau cu turmalină pentru prostatită
Dum 8 Oct 2017 - 0:48 Scris de COV

» Prostatita nebacteriana , nervul pudental, sau probleme cu coloana???
Mier 4 Oct 2017 - 21:58 Scris de AndreiB

» TAVANIC ATENTIE !
Dum 1 Oct 2017 - 12:19 Scris de amon

» Prostatita cronică bacteriană (cauzată de o anumită bacterie)
Dum 1 Oct 2017 - 11:55 Scris de cursor

» Incepere tratamament naturist...
Vin 29 Sept 2017 - 11:26 Scris de AndreiB

» PROBLEME DE ERECTIE SI EJACULARE
Vin 15 Sept 2017 - 4:23 Scris de MOMO

» Dieta Ketogenica (efecte miraculoase)
Lun 21 Aug 2017 - 22:23 Scris de Raducu

Masajul prostatic

Pagina 5 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Masajul prostatic

Mesaj Scris de Al Jareau la data de Vin 13 Mar 2015 - 4:56

Uf, uf si iar uf !

Ce tot scriu eu pe aici din proprie experienta ?
Masajul prostatic este indicat numai in caz de prostatita cronica nebacteriana, altfel exista riscul raspindirii  germenilor  in corp.

Prima data cind am facut asa ceva eram la medicul urolog, dupa analize si investigatii, apoi la asistenta medicala care mi-a cerut dosarul medical sa se convinga ca nu intervine la un pacient cu contraindicatii.

Sint si ceva saloane de masaj care ofera asa ceva cit si maseuze independente care se pricep, au experienta ( eu stiu doar  doua ) dar apelati la asa ceva numai dupa stabilirea diagnosticului ( este drept, prostatita se  diagnosticheaza greu.... ).

Asa  ca  :
Vizita la medicul urolog este  absolut necesara
Tratament  urmat  cu seriozitate
Regim alimentar  fara  piper, ardei iute, condimente !!!
In perioadele de  criza fara  sexxxx
Cam  50 % din medicii urologi de pe aici recomanda  asa ceva.
Restul te asalteaza cu medicamente....

Aveti  grija de voi, altfel nu mai dormiti noaptea.....
Sanatate maxima si succes deplin !

Al Jareau

Sex : masculin Mesaje : 26
Data de inscriere : 16/12/2010
51
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Mesaj Scris de Al Jareau la data de Joi 18 Feb 2016 - 6:48

Smile

Am revenit pe aici. Daca  este cazul rog un moderator sa mute topicul.
Recent, in urma acutizarii unor simptome specifice prostatitei  cronice care ma chinuie mai mult sau mai putin si anume :
  - usturimi mai mari la urinat
  - urinare redusa noaptea sau chiar ziua ( aleatoriu ) 
 - dureri mai mari in testicule, in zona perineala
 - dureri in zona genitala la ceva timp dupa ejaculare
  - usturimi in gland
am hotarit  totusi sa revin la  Dr. Cazacu, si bine am facut.
Dupa istoricul prostatitei si al altor boli, a spus ca primul lucru care trebuie facut inainte de schema ei de tratament ( cu hemoinjectii, regim special,anumite medicamente  etc. ) este analiza secretiei prostatice ( facusem asa ceva acum ceva ani ).

Am fost consultat atent din cap pina in picioare ( repet si nu cred ca mai  are importanta, m-am dezbracat complet dar nu m-am simtit rusinat, la doctor lasi rusinea la usa....iar dinsa nu este un doctor obisnuit , facut  pe banda ) , a detectat posibile probleme pulmonare ( simte la mina zonele cu problema, a facut cursuri la Moscova de  bioterapie ) , si-a dat seama dupa aspectul limbii ca am probleme  de digestie si cu alimentatia , a palpat  ganglionii de la subbrat, cel sting era dureros si din cauza asta m-a  trimis  si  la RX pulmonar, a palpat  abdomenul .
A insistat asa cum era normal pe zona inghinala, nu erau semne de hernie sau inflamari locale.
A urmat zona genitala, a descoperit chistul marit din nefericire pe epididimul drept , testiculele erau in ordine, la fel si penisul si glandul.
A palpat  si zona pubiana, destul de sensibila dar fara probleme majore.
A urmat prelevarea secretiei prostatice ( in pozitia capra, aplecat  in fata pe coate )  - ei, aici a simtit ca prostata este calcificata pe lobul drept asa cum se vedea la eco, dar a si simtit ( la fel si eu ) ca si lobul sting este mai tare, dureros, posibil inflamat sau infectat.
Dupa masaj de maxim 1  minut, au iesit si picaturile necesare pentru secretia prostatica, una pentru lamela, una pentru frotiu colorat si una pentru  alta eprubeta.
Da, stie sa consulte in detaliu si isi da seama de probleme pe care alti medici nu le-au vazut la ecograf ( lobul sting inflamat ) si stie sa maseze eficace pentru secretia prostatica....
Apoi mi-a testat  pH - ul urinei, cu hirtie  speciala de la medicamentul  Uralit. Am avut pH acid,si de la alimentatie si de la o posibila infectie.
Acum astept rezultatele analizei secretiei prostatice si vedem ce o mai fi.
Tarif  -consultatia - 100 Lei
Analize - 75  Lei.

Asta  deocamdata....
Acum mi-am revenit dupa disconfortul prelevarii  probelor si ma simt mai usurat.
Sint curios ce si cum....alta  scoala de medicina , alte rezultate....

Sanatate maxima si inspiratie deplina !

Al Jareau

51

Sus In jos

Mesaj Scris de bercenarul la data de Vin 11 Mar 2016 - 0:12

Am facut si eu tratamentul indicat de Cazacu (hemoterapie, masaj prostatic, unde , antibiotic injectabil, toate odata) acum un an si ceva, cand ma simteam foarte rau. Efect ZERO, daca nu cumva , mi-a facut mai rau. Durerile parca s-au acutizat, era si iarna grea, nu stiu ce sa zic. Mi-am facut si eu analiza secretiei prostatice, mi-a iesit acelasi rezultat ca si la spermocultura.

bercenarul

Sex : masculin Mesaje : 297
Data de inscriere : 17/11/2013
48

Sus In jos

Mesaj Scris de MarianB la data de Lun 14 Mar 2016 - 7:40

Acelasi rezultat ca la spermocultura adica pozitiv la o bacterie sau negativ?
Eu am facut de 2 ori spermocultura si ambele au fost negative, dar nici un doctor din cei ce m-au consultat nu a pomenit ceva de secretie prostatica..

MarianB

Sex : masculin Mesaje : 31
Data de inscriere : 01/07/2013
41

Sus In jos

Mesaj Scris de bercenarul la data de Mar 15 Mar 2016 - 2:02

Si la spermocultura, si la secretie prostatica mi-a iesit acelasi lucru: e-coli.

La fiecare e diferit. Sperma e compusa din lichid seminal (care e dat de glandele seminale care apartin testiculului) si secretie prostatica (in procent de 20- 50%), deci e un amestec. Daca procentajul de secretie prostatica e mai mare (cum e la mine), atunci in mod sigur, ce iese la spermocultura iese si la secretia prostatica. Daca procentajul e mai mic, s-ar putea sa nu iasa.
Ar putea fi infectia in veziculele seminale (asa numita veziculita), adica in testicul, dar are alte simptome (dureri de testicule, nu influenteaza urinarea), iar testiculul e oricum penetrabil la antibiotic, se vinde ca cu 3 zile de antibiotice.

Nu ai de ce sa iti faci probleme, si daca ai avea bacterie si daca nu, tratamentul e acelasi, adica nu e cu antibiotice !!

bercenarul

48

Sus In jos

Mesaj Scris de Al Jareau la data de Mier 6 Iul 2016 - 6:16

Am urmat  pina  acum  8 sedinte  de  :

- terapie  cuantica - cu un aparat  care cica nu se gaseste  pe aici ( are o sonda cam la ecograf si se aplica  inghinal si  in zona prostatei, pe abdomen si la final transrectal )
 - masaj prostatic ( maxim 1  minut )

Am luat  si  ceva  pastile naturiste  si  supozitoare  speciale  preparate  in R. Moldova.
Evident  toata terapia  la dna  doctor  Cazacu.

Dupa  citeva  sedinte , simptomele s-au ameliorat foarte mult.
Este cea  mai mare ameliorare  de  9 ani incoace.
Estimez  ca  in proportie  de  90 - 95  % prostatita  mea  cronica  nebacterian  este  ameliorata sau  vindecata.

Al Jareau

51

Sus In jos

Mesaj Scris de dragos la data de Mier 13 Iul 2016 - 1:58

Interesant. Orice  schimbare in bine a problemei e imbucuratoare. Totusi , cum ati facut prostatita nonbacteriana la 41 de ani?  Din cite stiu prostatita fara bacterie [ daca exista] se mai intilneste la oameni in virsta. Raceli, imflamatii etc. Si eu m-am infectat la 42 de ani cu stafilococ  dar de la pasarica .

dragos

Sex : masculin Mesaje : 74
Data de inscriere : 27/06/2012
45
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Mesaj Scris de bercenarul la data de Dum 17 Iul 2016 - 23:25

Parerea mea personala este ca, in cazul prostatitei bacteriene, masajul prostatic nu are nici-un effect.

Tratamentul pe care l-am facut la Cazacu (antibiotic injectabil, masaj prostatic si altele) nu mi-a adus nici-o ameliorare, din contra, mi-a facut mai rau, mi-au trebuit luni de zile sa ma refac.

Doctorii sunt in general foarte limitati si au idei fixe (ce au invatat, ce stiu sau ce cred ei ca e bine):
-Coman de la Cluj recomanda TUMT la toata lumea;
-Cazacu la fel cu masajul prostatic;
-Geavlete si cei mai multi, antibiotic la greu;

Indiferent ce forma a bolii ai, ce specific personal ai, cei mai multi recomanda doar tratamentul stiut de ei.

bercenarul

48

Sus In jos

Mesaj Scris de Al Jareau la data de Mar 9 Aug 2016 - 6:25

Prostatia  cronica  nebacteriana o aveam  diagnosticata  de pe  la  37  de ani.
Atunci eram in faza asimptomatica. Am inteles ca si unii  tineri, sub 30 de ani pot face astfel de prostatita.
Nu se stie de unde apare.
Poate de la frig, unele alimente, alcool.
Prostatita  chiar  este  groapa neagra a urologiei.
In prezent  dupa 9  sedinte la  Dr. Cazacu  sint  foarte ameliorat. Pe bune !
Evident  fara  condimente, ardei iute, piper, alcool tare. Si  fara  excese  sexuale.

Al Jareau

51

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 5 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus