WWW.PROSTATITA-CRONICA.COM
Ultimele subiecte
» Probleme erectie-lipsa erectie dimineata
Dum 7 Ian 2018 - 13:31 Scris de iionu88

» Stafilococ Auriu
Joi 4 Ian 2018 - 14:55 Scris de George 2014

» PROBLEME DE ERECTIE SI EJACULARE
Lun 27 Noi 2017 - 23:18 Scris de steven10

» nerv pudendal prostatita nebacteriana cronica
Dum 26 Noi 2017 - 6:25 Scris de Cristian 45

» PSA,mare, de facut biopsie a mai facut cineva?
Joi 23 Noi 2017 - 7:14 Scris de musat1954

» Prostatita cronică bacteriană (cauzată de o anumită bacterie)
Mier 15 Noi 2017 - 4:06 Scris de SorinBri

» Prostatita nebacteriana, jet urinar imprastiat
Dum 5 Noi 2017 - 9:08 Scris de CATA88

» Postatita cu chlamydia
Joi 2 Noi 2017 - 4:43 Scris de iionu88

» TAVANIC ATENTIE !
Mier 1 Noi 2017 - 10:50 Scris de mh_rw

Masajul prostatic

Pagina 1 din 5 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Masajul prostatic

Mesaj Scris de Admin la data de Joi 25 Noi 2010 - 10:38

Masajul prostatic este o terapie care a fost des folosita in trecut si care incepe sa fie folosita din nou in unele centre, deoarece terapia medicamentoasa nu este intotdeauna incununata de succes.
Masajul prostatei se face cu un deget intr-o manusa lubrifiata introdus in rect cu care se apasa de cateva ori pe prostata. Acest procedeu se repeta de 2-3 ori pe saptamana. Care este cauza pentru care acest procedeu creste rata vindecarii nu se stie cu siguranta, dar se presupune ca masajul determina deblocarea canalelor prostatice si imbunatateste circulatia sanguina si penetrarea antibioticelor la nivelul prostatei. Un site destul de interesant despre masajul prostatei : http://www.prostate-massage-and-health.com/index.html

Pareri ?
Admin
Admin
Admin

Data de inscriere : 05/11/2010
Localizare : Munchen

http://www.prostatita-cronica.com

Sus In jos

Re: Masajul prostatic

Mesaj Scris de MOMO la data de Vin 26 Noi 2010 - 6:49

Da. Suna interesant si logic. As incerca un device "Aneros". A mai incercat cineva?
MOMO
moderatori
moderatori

Sex : masculin Mesaje : 197
Data de inscriere : 10/11/2010
44
Localizare : On the Earth

http://prostatita.forum-gratuit.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de iancu cosmin la data de Mar 30 Noi 2010 - 4:12

Am inteles ca nu se mai practica deoarece prin masarea excesiva de 2-3 ori pe saptamana se solicita foarte mult prostata. In schimb din cauza ratei foarte mici de vindecare a prostatitelor a inceput sa se practice din nou. Mare atentie masajul prostatic se poate aplica numai in cazul prostatitelor nebacteriene, in cazul meu care este de origine bacteriana nu se poate efectua fiindca exista riscul ca din cauza masarii prostatei eventualele abcese sau basicute cu puroi de pe prostata sa se duca in sange adica bacteria sa se duca in sange si se poate ajunge la cazuri deosebit de grave cum ar fi septicemia. In concluzie daca este bacteriana mai mult rau iti faci decat bine,chestiile astea le-am auzit de la medic.

iancu cosmin

Sex : masculin Mesaje : 53
Data de inscriere : 29/11/2010
32
Localizare : ploiesti

Sus In jos

Mesaj Scris de adrianux la data de Mar 30 Noi 2010 - 14:15

Potrivit studiilor unui renumit doctor chirurg american chiar si la barbatii sanatosi a fost gasite bacterii la nivelul prostatei. Deci in primul rand trebuie exclusa existenta abcesului prostatic, faza ca prostatita e bacteriana sau nu, este mai putin relevanta parerea mea......

adrianux

Sus In jos

Mesaj Scris de marco la data de Mier 15 Dec 2010 - 6:54

salut! cred ca e bun masajul prostatic,dai inainte! incearca si niste antiinflamatorii,"spasmourgenin" e bun,nu stiu daca se gaseste in tara,dar pe afara sigur si e si ieftin,roaga pe cineva sa-ti le trimita! exista si rectal,in general sint mai bune supozitoarele in problema asta,ceai de pufulita cu flori mici,e foarte bun"prostateperform",dar e cam scump...merita sa incerci... in rest nu mai stiu... bai fierbinti cu ulei de pin,pui 10 picaturi intr-o lingurita de sampon,daca te constipi... cereale integrale..dimineata! sanatate!!!

marco

Sex : masculin Mesaje : 10
Data de inscriere : 02/12/2010
42
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Mesaj Scris de artanu la data de Sam 18 Dec 2010 - 3:06

unde se poate face masaj prostatic in bucuresti?

artanu

Sex : masculin Mesaje : 14
Data de inscriere : 18/12/2010
39

Sus In jos

Mesaj Scris de megabittte la data de Sam 18 Dec 2010 - 11:22

la clinica medlife grivitei , parca . dar se poate si singur .

megabittte

Sex : masculin Mesaje : 15
Data de inscriere : 21/11/2010
55

Sus In jos

Mesaj Scris de Tav la data de Dum 19 Dec 2010 - 7:54

D-le Al. Jareau ne spui si noua cum va facut acel masaj? Detalii despre zona palpabila ,timp,sens,etc ?

Tav

Sex : masculin Mesaje : 2
Data de inscriere : 07/12/2010
62
Localizare : Iasi

Sus In jos

Mesaj Scris de Tav la data de Mier 22 Dec 2010 - 4:09

Cum se face masajul prostatic?

Tav

Sex : masculin Mesaje : 2
Data de inscriere : 07/12/2010
62
Localizare : Iasi

Sus In jos

Mesaj Scris de Admin la data de Mier 22 Dec 2010 - 4:24

Admin
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Al Jareau la data de Lun 3 Ian 2011 - 2:26

Hallo,

Revin cu detalii ( oricum asemenea detalii se gasesc si pe Internet ) despre masajul prostatic.
Masajul se face cu pacientul in pozitia '' capra '' ( pentru a putea fi palpata prostata in mod eficient ) iar persoana care face masajul introduce un deget - prin manusa chirurgicala - dupa lubrefiere - cu un unguent adecvat - in anus ( cam 5 - 6 cm ) - si maseaza prostata - cu miscari sus - jos - pe ambii lobi - eu cel putin asa am simtit - cit si cu miscari circulare.
Deci nu poate fi efectuat de unul singur.
In cazul meu a functionat cu bune efecte.
Am inceput cu sedinta de 2 minute si am ajuns in final la 10 minute.
Semnul imediat ca masajul a fost eficient a fost aparitia de picaturi de secretie pe canalul uretral cam la 15 minute de la efectuarea masajului ( secretie prostatica ).
In mod normal orice medic urolog ar trebui sa efectueze acest tip de masaj fara probleme ( am facut si astfel de masaj la medic dar doar o data si pentru 1 minut ) - din cite stiu eu multe cabinete urologice ofera si astfel de masaje ( dar pacientul sta in picioare , aplecat in fata - cu coatele pe masa de examinare )
Mare atentie la regimul alimentar - fara muraturi, lamii, piper, ardei iute, condimente , alcool tare - chiar in cantitati mici - pot induce o recidiva foarte, foarte neplacuta !
Succes si sanatate va doresc.

Al Jareau

Sex : masculin Mesaje : 26
Data de inscriere : 16/12/2010
51
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

masaj prostatic

Mesaj Scris de artanu la data de Lun 3 Ian 2011 - 12:49

Daca masajul l-ati facut in Bucuresti la un centru specializat ne puteti da si noua adresa? Va multumesc.

artanu

39

Sus In jos

Mesaj Scris de Al Jareau la data de Mier 5 Ian 2011 - 7:31

Buna ziua,

L-am facut in Bucuresti dar nu la un centru specializat.
La anumiti medici urologi se poate face asa ceva dar durata este mica -asa cum am constatat din experienta proprie sau din ce am aflat de pe Internet - analizind ofertele cabinetelor.
Am facut masajul in particular - cu un fost cadru medical - care a deprins tehnica in strainatate ( unde se practica asa ceva pe scara mai larga - si bineinteles numai pentru prostatita nebacteriana fara alte complicatii - cum este si cazul meu ).
Am mers pe testare ( practic am mers pe incredere si la un anume risc ) si din fericire am nimerit o persoana care se pricepea la asa ceva - dupa prima sedinta mi s-au remis simptomele cu circa 50 % - si oricum mai facusem asa ceva in trecut si mi-am dat seama ca am incaput pe miini bune.
Iar celelalte sedinte au ameliorat semnificativ simptomele pe masura ce le efectuam.
Persoana am cautat-o si am gasit-o pe Internet, nu ar fi chiar corect sa dau detalii despre ea.
Am dat cautare dupa ce ma interesa si am dat citeva telefoane.....
Succes maxim si sanatate va doresc !

Al Jareau

51

Sus In jos

Mesaj Scris de artanu la data de Mier 5 Ian 2011 - 15:11

Multumesc pentru. informatii.cu siguranta este vb despre dr. cazacu margareta.am mai citit despre metodele ei,dar nu am reusit sa vb inca cu nimeni care sa tratat.

artanu

39

Sus In jos

Mesaj Scris de Al Jareau la data de Mier 5 Ian 2011 - 22:54

Buna ziua,

Nu este vorba de Dr. Margareta Cazacu ( am fost si la dinsa la o examinare dar am renuntat deoarece imi propunea si o metoda noua de tratament - despre care nu mai auzisem - pe linga masajul prostatic ).
Din ce am vazut si simtit acolo se pare ca este un medic bun - puteti incerca.
Mai sint si alte posibilitati.

Succes si sanatate deplina !

Al Jareau

51

Sus In jos

Mesaj Scris de sky_high la data de Vin 7 Ian 2011 - 12:18

Doamna Dr. Margareta Cazacu are un cabinet privat sau lucreaza la un anume spital? Am citit pe internet numai lucruri bune despre dansa si as vrea sa ma programez la un control

sky_high

Sex : masculin Mesaje : 9
Data de inscriere : 05/01/2011
32

Sus In jos

Mesaj Scris de artanu la data de Vin 7 Ian 2011 - 23:58

o gasesti pe drumul gazarului.acolo are un cabinet.cauta pe net nr. ei de telefon

artanu

39

Sus In jos

Mesaj Scris de sky_high la data de Dum 9 Ian 2011 - 12:20

Multumesc artanu. Intre timp am aflat si eu unde se afla sediul doamnei doctor. Sunt interesat de acest tip de tratament (masajul prostatic) si as vrea sa stiu ce posibilitati am. Drumul Gazarului este foarte departe de mine sau de locul meu de munca si in situatia in care as incepe un tratament mi-ar fi imposibil sa ajung acolo de cateva ori pe saptamana. Ce alte clinici sau cabinete unde se efectueaza acest tip de masaj mai sunt? Imi este foarte greu sa gasesc informatii pe internet legate de locuri unde este folosit ca metoda de tratare a afectiunilor de prostata acest tip de masaj.

sky_high

Sex : masculin Mesaje : 9
Data de inscriere : 05/01/2011
32

Sus In jos

Mesaj Scris de Al Jareau la data de Lun 10 Ian 2011 - 23:16

Buna ziua,

Cind am fost la d-na doctorita Cazacu nu eram in faza simptomatica ( nu aveam dureri sau alte manifestari neplacute ) , am fost mai mult pentru o examinare si schema recomandata de tratament - neconventional.
Mi s-a propus masaj prostatic - 5 sedinte -cam doua pe saptamina ( nu se recomanda in nici un caz mai mult de doua sedinte saptaminal ) impreuna cu injectii musculare ( in fese ) cu singele meu - de cantitati progresive - incepind cu 5 ml.
Nu stiam nimic de aceasta metoda asa ca nu am continuat, mai ales ca trebuia sa vin de 5 ori in doua saptamini pe la orele 15.00 - ceea ce era aproape imposibil......
Dar puteti continua cautarea pe Internet - dupa servicii masaj prostatic, eu cel putin asa am gasit ceea ce cautam.
Oricum nu cred ca exista clinica in Bucuresti care sa ofere asa ceva - ca durata ( incepind cu 2 minute ) - din cite am aflat nu toti urologii practica asa ceva sau nu accepta o asemenea practica.
Succes si sanatate maxima !

Al Jareau

51

Sus In jos

Mesaj Scris de brahmachari la data de Vin 21 Ian 2011 - 4:48

Pentru cei interesati de Yoga si nu numai... Bhadrasana este folositoare pentru prostata: http://www.indianetzone.com/1/bhadrasana.htm
[img]http://www.indianetzone.com/photos_gallery/5/bhadrasana_25.jpg[/img]
brahmachari

Sex : masculin Mesaje : 109
Data de inscriere : 21/01/2011
45
Localizare : Pitesti

Sus In jos

Mesaj Scris de iancu cosmin la data de Mar 1 Feb 2011 - 10:41

Brahmachari te sustin in totalitate trot ce spui tu in legatura cu bhadrasana am vorbit cu multi yoghini si miau recomandat sa fac chestia asta sincer si eu am de gand sa ma apuc de yoga si de ayurveda sa invat sa ma tratez singur ca de spitale sunt satul . La mine de exemplu cand nu ejaculez mai mult timp ma simt mai bine cred ca bhadrasana tinuta pe termen lung poate fi o solutie pt prostatita ceea ce spun medicii ca sperma se calcifica si se formeaza calcinate in prostata din cauza lichidului prostatic mi se pare o tampenie.

iancu cosmin

Sex : masculin Mesaje : 53
Data de inscriere : 29/11/2010
32
Localizare : ploiesti

Sus In jos

Mesaj Scris de brahmachari la data de Mar 1 Feb 2011 - 11:03

Recent am mai gasit o "postura" care mi se pare benefica pentru prostata. Sa stai turceste si sa te lasi lungit pe spate, preferabil pe o suprafata tare. Burta se retrage un pic si maseaza usor prostata. Pentru cei interesati de ayurveda am uploadat o enciclopedie destul de interesanta: mediafire.com ?gfenxafaht6sw3w
brahmachari

45

Sus In jos

Mesaj Scris de brahmachari la data de Mar 1 Feb 2011 - 11:05

Link-ul dn post nu merge si nici nu pot sa mai editez.
Il mai pun odata:
mediafire.com download.php?gfenxafaht6sw3w
brahmachari

45

Sus In jos

Mesaj Scris de Admin la data de Mier 23 Mar 2011 - 6:02

Hallo,

Revin cu detalii ( oricum asemenea detalii se gasesc si pe Internet ) despre masajul prostatic.
Masajul
se face cu pacientul in pozitia '' capra '' ( pentru a putea
fi palpata prostata in mod eficient ) iar persoana care face
masajul introduce un deget - prin manusa chirurgicala - dupa
lubrefiere - cu un unguent adecvat - in anus ( cam 5 - 6 cm ) -
si maseaza prostata - cu miscari sus - jos - pe ambii lobi - eu
cel putin asa am simtit - cit si cu miscari circulare.
Deci nu poate fi efectuat de unul singur.
In cazul meu a functionat cu bune efecte.
Am inceput cu sedinta de 2 minute si am ajuns in final la 10 minute.
Semnul
imediat ca masajul a fost eficient a fost aparitia de
picaturi de secretie pe canalul uretral cam la 15 minute de
la efectuarea masajului ( secretie prostatica ).
In mod normal
orice medic urolog ar trebui sa efectueze acest tip de masaj
fara probleme ( am facut si astfel de masaj la medic dar doar
o data si pentru 1 minut ) - din cite stiu eu multe cabinete
urologice ofera si astfel de masaje ( dar pacientul sta in
picioare , aplecat in fata - cu coatele pe masa de examinare )
Mare
atentie la regimul alimentar - fara muraturi, lamii, piper, ardei
iute, condimente , alcool tare - chiar in cantitati mici - pot
induce o recidiva foarte, foarte neplacuta !
Succes si sanatate va doresc.
Cel mai indicat ptr. masajul prostatic este un dildou de genul acesta:

Le gasiti pe internet, sub mai multe denumiri. (peristal,aneros etc ).
Sunt hands free , doar trebuie introduse in rect iar prin incordarea muschilor se produce o presiune usoara asupra prostatei. Nu sunt agresive ca alte obiecte. Au fost scoase pe piata in 1996 ca device-uri ptr. tratamentul prostatitei si adenomului, aprobate de FDA. Apoi au fost fabricate de alte companii ptr. a fi folosite ca " sex toys-uri".
http://en.wikipedia.org/wiki/Aneros

Ptr. a folosi aceste device-uri trebuie sa intrebati doctorul dvs. si sa va asigurati ca nu aveti prostatita cronica bacteriana, abces prostatic, cancer de prostata.

Cautand pe internet despre aceasta metoda am gasit multe cazuri de ameliorare masiva, sau chiar vindecare.

In conditiile in care doctorii nu au inca un tratament ptr aceasta poblema , nu vad de ce nu ar putea fi incercat.

Am gasit un studiu oficial american despre aceasta metoda.
http://www.highisland.com/images/20TOUNJ.pdf
Admin
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de mms la data de Sam 16 Apr 2011 - 6:11

Stie cineva in Tg Mures unde se poate face masaj prostatic?

mms

Sex : masculin Mesaje : 154
Data de inscriere : 10/02/2011
34
Localizare : mures

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 1 din 5 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus