WWW.PROSTATITA-CRONICA.COM
Ultimele subiecte
» PROBLEME DE ERECTIE SI EJACULARE
Lun 27 Noi 2017 - 23:18 Scris de steven10

» nerv pudendal prostatita nebacteriana cronica
Dum 26 Noi 2017 - 6:25 Scris de Cristian 45

» PSA,mare, de facut biopsie a mai facut cineva?
Joi 23 Noi 2017 - 7:14 Scris de musat1954

» Stafilococ Auriu
Vin 17 Noi 2017 - 11:57 Scris de SorinBri

» Prostatita cronică bacteriană (cauzată de o anumită bacterie)
Mier 15 Noi 2017 - 4:06 Scris de SorinBri

» Prostatita nebacteriana, jet urinar imprastiat
Dum 5 Noi 2017 - 9:08 Scris de CATA88

» Postatita cu chlamydia
Joi 2 Noi 2017 - 4:43 Scris de iionu88

» TAVANIC ATENTIE !
Mier 1 Noi 2017 - 10:50 Scris de mh_rw

» Nou pe aici...
Mier 1 Noi 2017 - 0:21 Scris de DanMircea

Nou pe aici...

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Nou pe aici...

Mesaj Scris de DanMircea la data de Lun 9 Oct 2017 - 23:37

Salutare tuturor!

mi s-a pus diagnostic de prostatita cronica acum 2 saptamani dupa un ecograf cu volum 42.Urmeaza sa fac proba Stamey apoi mai vedem,zice doctorul.Nu am probleme cu erectia sau dureri la urinare decat o durere ca trebuie sa urinez dar si asta tot mai putin.
Ce nu am inteles este daca exista sanse de vindecare totala sau doar o tot tragem cu boala.Simptomele mele sunt slabe si par sa se imbunatateasca dupa ceva naturiste si antibiotic dar nu ma grabesc cu sperante mari nefondate inca.Am simtit doar asa ca o piatra in regiunea pelvina,durere la sacrum,sub fund si perianal.Ce ma intriga e ca am ceva spasme din cand in cand si in abdomenul superior la musculatura.E normal?Sa fie si ceva ganglioni prinsi?(la palpare nu se simte nimic).
Sunt stresat si cu proba Stamey?E dureros?

DanMircea

Sex : masculin Mesaje : 10
Data de inscriere : 05/10/2017
41
Localizare : Mures

Sus In jos

Re: Nou pe aici...

Mesaj Scris de MOMO la data de Mar 10 Oct 2017 - 5:26

EXAMENELE DE LABORATOR, cu exceptia culturilor urinare fractionate, nu sunt de mare folos diagnosticului. Fluxul urinar strabate in viteza uretra prostatica de aceea urocultura este frecvent negativa. Iata de ce a fost pusa la punct o metodologie pentru a identifica atat germenul cat si locul de unde provine. Acest set de analize denumit si 'proba celor 4 pahare' a fost pus la punct de MEARES si STAMEY si este reprezentata schematic mai jos:

Proba 1 - primii 10-20ml urina eliminati ('urina uretrala')-FU 1
Proba 2 - urina din jetul mediu-FU 2
Proba 3 - lichid prostatic exprimat-LPE
Proba 4 - urina dupa masajul prostatic-FU 3
 Astfel, daca in proba 1 infectia este prezenta ne aflam in fata unei uretrite, daca din proba 2 se dezvolta semnificativ germeni este o infectie urinara (cistita), daca in proba 3 sau 4 se certifica infectia ne aflam in fata unei prostatite (jetul urinar care contituie proba 4 'spala' uretra antrenand secretiile care au ajuns pe uretra prostatica). Daca culturile din ejaculat semnaleaza prezenta germenilor ne aflam in fata unei prostato-veziculite.
Masajul prostatic poate fi, uneori, dureros, dar suportabil.

Ultima editare efectuata de catre MOMO in Mar 10 Oct 2017 - 5:34, editata de 2 ori
MOMO
moderatori
moderatori

Sex : masculin Mesaje : 197
Data de inscriere : 10/11/2010
43
Localizare : On the Earth

http://prostatita.forum-gratuit.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de DanMircea la data de Mar 10 Oct 2017 - 5:31

La masajul prostata ma tem.Va tin la curent!

DanMircea

41

Sus In jos

Mesaj Scris de DanMircea la data de Mar 10 Oct 2017 - 6:41

A incercat cineva MMS?(cloroxid)Stiam demult de acest produs dar pana acum nu am avut nevoie.Sunt unele opinii contra dar cert e ca nimeni nu a patit ceva de la el  si mai mult,multi au reusit sa inlature diferite infectii cu el.

DanMircea

41

Sus In jos

Mesaj Scris de COV la data de Vin 13 Oct 2017 - 10:09

Proba celor 4 pahare nu este chiar atat de eficienta precum se crede (este mai mult o treba de profit economic). Mi-a explicat foarte bine medicul meu urolog, cel mai eficient pentru depistarea unei bacterii sau infectii este prin examenul secretiei uretrale.
Mie la proba stamey mi-a iesit totul negativ iar in ex secretie uretrala pozitiv. Si dupa lungi siruri de intrebari dl doctor m-a informat cu totate nelamuririle ce le aveam fiind un om sincer si corect. Cand s-o inventa leacul pentru prostatita fiti siguri ca acel om o sa se imbogateasca mai tare decat Bill Gates. Smile

COV

Sex : masculin Mesaje : 14
Data de inscriere : 05/01/2017
27
Localizare : Arad

Sus In jos

Mesaj Scris de DanMircea la data de Dum 15 Oct 2017 - 8:01

Eu nu inteleg cum mi a pus diagnostic de prostatita cronica dupa doar  un ecograf si 5 zile de jena sub abdomen.Acum am 1 luna de simptome care apar si ma lasa ,mereu:jena perianala,intepaturi sub abdomen inainte de urinare si dupa urinare dar nimic intens..Maine ma programez pt Stamey sa vad ce-mi spun...

DanMircea

41

Sus In jos

Mesaj Scris de DanMircea la data de Mar 17 Oct 2017 - 23:12

Astazi la tuseu rectal nu a gasit nimic ,nici macar nu m a durut deloc.Astept rezultatele Stamey.Ce variante ar fi?

DanMircea

41

Sus In jos

Mesaj Scris de Necajitu15 la data de Mier 18 Oct 2017 - 11:13

Cea mai buna varianta ar fi sa nu existe nici o bacterie in prostata,in vezica sau pe tractul urinar. Un semn bun dpmdv este ca nu te-a durut la masajul prostatei. Diagnosticul este pus cam repejor ce-i drept, sper sa nu fie cel corect.

Necajitu15

Data de inscriere : 08/05/2017
34
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Mesaj Scris de DanMircea la data de Mier 18 Oct 2017 - 23:44

Astept sa vad.Am avut si o iritatie/inflamatie la tot lombarul si abdomen pana sub fund.Sunt predispus,am avut si fibromialgie care a absolut groaznica boala.Cum doare prostata,te doare peste tot!Am scapat cu homeopatie acum 5 ani.Am avut si dubla discopatie si iarasi eram inflamat tot asa.Am scapat si de aceea confirmat la RMN prin elongatii la bara fixa .Fac si acum elongatii si ma mai irit la abdomen,sacrum etc din cand in cand, dar nu ma las,continui .Am citit ca prostatita apare si de la contractura musculara .

DanMircea

41

Sus In jos

Mesaj Scris de DanMircea la data de Lun 23 Oct 2017 - 3:51

Au venit si rezultatele la Stamey si nu prea inteleg ce am sau nu am:la secretie prostatica scrie la Cultura-  prezent apoi flora bacteriana patogena absenta si un rand mai jos Stafilococ aureus mrsa;cultura moderata.
Deci am Stafilococ nepatogen sau patogen,ca nu inteleg nimic.?

DanMircea

41

Sus In jos

Mesaj Scris de DanMircea la data de Lun 23 Oct 2017 - 4:42

Adica am citit ca sunt purtatori fara semne clinice iar la mine nici macar nu e inflamata conform tuseului.O sa repet ecograful sa vad daca mai e marita.Sper sa fiu doar purtator...

DanMircea

41

Sus In jos

Mesaj Scris de DanMircea la data de Vin 27 Oct 2017 - 2:37

Azi am fost la control si spre surpriza mea,prostata a revenit la dimensiuni perfect normale.Nu mai am nici un simptom.Pe viitor mai vad,cine stie...

Intre timp am inceput tratamentul cu MMS.Cand urinez miroase de parca iese solutie de spalat faianta prin uretra.Inseamna ca circula bine substanta,o sa continui oricum.Cele mai relevante opinii si mai ales experiente cu MMS am gasit pe youtube in comentarii legate de MMS,asta pt cine e interesat.Sanatate!

DanMircea

41

Sus In jos

Mesaj Scris de cursor la data de Mier 1 Noi 2017 - 0:11

Am fost in vara la Dr COMAN la CLUJ care mi-a confirmat ce mi-a spus un urolog din Oradea, in 2016-in prostata exista bacterii patogene si la cei fara probleme...deci se pare ca boala asta este o NECUNOSCUTA TOTALA !!!!

cursor

Sex : masculin Mesaje : 17
Data de inscriere : 20/06/2016
42
Localizare : bihor

Sus In jos

Mesaj Scris de DanMircea la data de Mier 1 Noi 2017 - 0:21

In ceea ce priveste strict bacteriile se stie ca sunt purtatori de patogeni dar care stau bine merci cu ele fara sa -i afecteze.Daca imunitatea scade atunci isi fac de cap.Va recomand sa cititi si de Antoine Bechamp ,contemporanul lui Pasteur care a sustinut ca "bacteria nu reprezinta nimic,terenul conteaza".El de fapt spune ca bacteria nu imbolnaveste,prezenta ei este consecinata bolii si nu cauza!Adica un tesut sanatos nu se imbolnaveste fatorita bacteriilor,bacteria cauta un tesut deja bolnav.

DanMircea

41

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare