WWW.PROSTATITA-CRONICA.COM
Ultimele subiecte
» PROBLEME DE ERECTIE SI EJACULARE
Lun 27 Noi 2017 - 23:18 Scris de steven10

» nerv pudendal prostatita nebacteriana cronica
Dum 26 Noi 2017 - 6:25 Scris de Cristian 45

» PSA,mare, de facut biopsie a mai facut cineva?
Joi 23 Noi 2017 - 7:14 Scris de musat1954

» Stafilococ Auriu
Vin 17 Noi 2017 - 11:57 Scris de SorinBri

» Prostatita cronică bacteriană (cauzată de o anumită bacterie)
Mier 15 Noi 2017 - 4:06 Scris de SorinBri

» Prostatita nebacteriana, jet urinar imprastiat
Dum 5 Noi 2017 - 9:08 Scris de CATA88

» Postatita cu chlamydia
Joi 2 Noi 2017 - 4:43 Scris de iionu88

» TAVANIC ATENTIE !
Mier 1 Noi 2017 - 10:50 Scris de mh_rw

» Nou pe aici...
Mier 1 Noi 2017 - 0:21 Scris de DanMircea

Dieta Ketogenica (efecte miraculoase)

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Dieta Ketogenica (efecte miraculoase)

Mesaj Scris de Raducu la data de Lun 21 Aug 2017 - 22:23

Salutare tuturor, 

M-am gandit sa scriu iarasi aici pentru ca in urma cercetarilor personale si a multor tratamente atat cu antibiotice cat si cu produse naturiste facute in ultimii ani am ajuns la un echilibru fara sa mai apelez la tratamentele conventionale. 

Mi s-a reglat colesterolul, nu mai mai trezesc noaptea atat de des, urinez fara dureri si am jet mult imbunatatit si cel mai important am scapat de dureri.

Majoritatea medicilor ( si am fost la o gramada)  nu stiu pur si simplu cum sa  priveasca problema in ansamblu. Pentru ei prostatita nu are vindecare,  din contra, suntem cu totii  supusi unui chin constant atat fizic cat si psihic.  Cati dintre noi nu am luat antibiotice si ne-am simtit bine o perioada, dupa care problemele au reaparut? probabil majoritatea 

Ei bine eu ajunsesem oarecum sa ma obisnuiesc cu boala, sa iau cam la 3 luni o serie de antibiotice care de fapt nu vindecau nimic. Din documentarile mele antibioticele nu patrund in capsula prostatica decat in concentratii ff mici.  Ajunsesem sa am dureri de ficat, si sa nu mai suport tratamentele. Am luat aproape toate antibioticele care se dau in prostatite. Fara rezultate  decat pe termen scurt. 

Asadar studiind pe internet am ajuns la aceasta dieta care regleaza metabolismul, scade foarte mult inflamatia in organism, ajuta organismul sa lupte cu infectiile foarte eficient si acum pentru mine este un stil de viata alaturi de sport care incerc sa il practic zilnic.

Dieta in sine regleaza foarte multe procese din organism si consta in reducerea drastica a carbohidratilor, zaharurilor, fainoaselor, cerealelor si alimentelor cu indice glucidic mare. 

Se pot consuma: legume si salate la fiecare masa ( avocado, brocoli, varza,  spanac, salata, castraveti, rosii, fructe in cantitati moderate, fructe de padure) Avem nevoie de fibre vegetale pentru a ajuta digestia si regularizarea scaunului.

Proteine din : oua, iaurt, branzeturi, peste, vita, pui,  miel, sau carne din orice sursa bogata in proteine. 

Si cel mai important :  Grasimi bune: (ulei de cocos, unt, grasimi animale, ulei de masline pe salate, ulei de peste omega3 ) 

Grasimile sunt componenta foarte importanta a proceselor metabolice, formeaza membranele celulare din organism dar participa si in formarea multor hormoni esentiali.

Se vor evita : zaharul, dulciurile, bauturile gazoase, painea, orezul, cartofii, pastele, si orice alte produse din cereale. Cerealele contin gluten, o proteina care produce inflamatii la nivelul intestinului subtire si totodata se metabolizeaza in glucide.

Singura sursa de carbohidrati va fi din legume, vegetale consumate in salate si fructe de padure cu moderatie iar cantitatea pe zi nu trebuie sa depaseasca 50-70g de zaharuri. 

Organismul are nevoie de o perioada de 1-2 saptamani in care se va acomoda si va incepe sa arda ca si combustibil grasimi si proteine si  mai putin carbohidrati cum suntem acum obisnuiti.  Pentru o acomodare mai usoara recomand  magneziul  si alimente bogate in potasiu cum ar fi spanacul sau avocado dar si o multivitamina pe zi.  Sarea este la fel importanta  si trebuie consumata  aprox o lingurita de sare marina sau de himalaya pe zi. Se pot consuma si masline kalamata sau in ulei de masline pentru aportul de sare. 

Va puteti documenta si pe youtube despre aceasta dieta  care se pare este foarte populara in randul multor oameni de stiinta cat si medici. Iata aici un video al lui Robin Willcourt care vorbeste despre acest stil de viata: 

https://www.youtube.com/watch?v=3ztQ_0e6BrE&t=105s

Si aici un canal youtube cu foarte multe informatii despre dieta cat si retete : 

https://www.youtube.com/user/PrimalEdgeHealth/videos?sort=p&flow=grid&view=0

Multa sanatate tuturor!

Raducu

Sex : masculin Mesaje : 27
Data de inscriere : 29/09/2012
34
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum