WWW.PROSTATITA-CRONICA.COM
Ultimele subiecte
» Stafilococ Auriu
Vin 17 Noi 2017 - 11:57 Scris de SorinBri

» Prostatita cronică bacteriană (cauzată de o anumită bacterie)
Mier 15 Noi 2017 - 4:06 Scris de SorinBri

» Prostatita nebacteriana, jet urinar imprastiat
Dum 5 Noi 2017 - 9:08 Scris de CATA88

» PROBLEME DE ERECTIE SI EJACULARE
Vin 3 Noi 2017 - 3:46 Scris de mitelea

» Postatita cu chlamydia
Joi 2 Noi 2017 - 4:43 Scris de iionu88

» TAVANIC ATENTIE !
Mier 1 Noi 2017 - 10:50 Scris de mh_rw

» Nou pe aici...
Mier 1 Noi 2017 - 0:21 Scris de DanMircea

» Tratament bacteriofag
Mier 1 Noi 2017 - 0:02 Scris de cursor

» Probleme legate de miros infectios
Mier 25 Oct 2017 - 5:52 Scris de MOMO

calcificari

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

calcificari

Mesaj Scris de Vizitator la data de Mier 20 Noi 2013 - 1:14

salutare,am deschis un subiect nou ...calcificari(dupa doctor nu reprezinta un pericol si nu influenteaza prostata...se formeaza dupa vindecarea prostatei).voi ce parere aveti despre ele?astept multe opinii in acest topic.impreuna si la bine si la rau ..sanatate

Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Re: calcificari

Mesaj Scris de bogdanmihai la data de Mier 20 Noi 2013 - 4:18

Din ce am citit pe siteuri de specialitate calcifierile astea ar fii datorate procesului inflamator, organismul incearca sa constranga bacteriile ca sa nu plece mai departe si blocheaza astfel acinii cu aceste calcifieri, ce mai scriau doctorii aia era faptul ca atunci cand apar probleme astea ar fii si mai greu de omorat bacteriile din cauza ca antibioticu patrunde si mai greu in zona respectiva.

bogdanmihai

Sex : masculin Mesaje : 76
Data de inscriere : 02/02/2013
27
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Mesaj Scris de MOMO la data de Mier 20 Noi 2013 - 6:07

Explicatia e cea data de bogdanmihai. Ramane insa o enigma daca bacteriile din acele calcifieri mai reusesc "sa scoata capul" pentru a reinfecta periodic prostata sau daca ele raman inofensive.
Personal optez pentru prima varianta, avand in vedere ca boala se manifesta sinusoidal, cu perioade bune si perioade rele, si nu am explicatia perioadelor acute.
MOMO
moderatori
moderatori

Sex : masculin Mesaje : 197
Data de inscriere : 10/11/2010
43
Localizare : On the Earth

http://prostatita.forum-gratuit.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de bogdanmihai la data de Mier 20 Noi 2013 - 13:16

Momo ideea e ca bacteriile din acele calcifieri nu mai pleaca nicaieri dar acinii blocati de acele calcifieri raman inflamati avand tot timpul bacteriile inauntru.

bogdanmihai

27

Sus In jos

Mesaj Scris de bogdanmihai la data de Mier 20 Noi 2013 - 13:19

Vroiam sa va intreb ce simptome aveti voi.Mie mi s-a pus diagnosticu de prostatita cronica dar pe mine ma doare rare ori prostata, adica sa simt durere in anus sau in perineu mai mult simt o durere surda in abdomenul inferior si ca o iritatie la gatul vezicii plus o senzatie de balonare sub buric si bineinteles urinari mai dese si jet slab.

bogdanmihai

27

Sus In jos

Mesaj Scris de MOMO la data de Mier 20 Noi 2013 - 14:27

MOMO
moderatori
moderatori

43

Sus In jos

Mesaj Scris de mircea la data de Mier 24 Sept 2014 - 21:16

Salut baieti. Am fost ieri la eco si am vazut ca am calcifieri...vre-o doua chiar mari. Pentru cei mai vechi care oarecum au scapat de boala (in majoritatea timpului) credeti ca e o problema? Ma gandesc ca poate daca tot cresc vor trebui operati. Voi ce ziceti? Mersi.

mircea

Sex : masculin Mesaje : 25
Data de inscriere : 18/02/2014
31
Localizare : Timis

Sus In jos

Mesaj Scris de bercenarul la data de Mier 24 Sept 2014 - 23:53

mircea a scris:Salut baieti. Am fost ieri la eco si am vazut ca am calcifieri...vre-o doua chiar mari. Pentru cei mai vechi care oarecum au scapat de boala (in majoritatea timpului) credeti ca e o problema? Ma gandesc ca poate daca tot cresc vor trebui operati. Voi ce ziceti? Mersi.

operatia (rezectia partiala) e o prostie. ori o scoti pe toata, ori deloc.

bercenarul

Sex : masculin Mesaje : 297
Data de inscriere : 17/11/2013
48
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Mesaj Scris de mircea la data de Joi 25 Sept 2014 - 1:17

poi la 28 de ani nu ma gandesc sa o scot pe toata..dar incerc sa previn ce e mai rau..de ce zici tu ca e prostie? Mi-e frica de riscuri sa nu raman impotent. Doctorul meu nu a zis nimic despre operatie...e ceva ce ma gandesc ca s-ar putea sa am nevoie daca continua sa creasca calcifierile. Nu stiu nici eu...incerc sa ma consult cu voi. Exista la noi in tara ceva proceduri de genul cu riscuri mici sau voi nu considerati sub nici o forma procedura asta. Cum as putea sa limitez cresterea calcifierilor?

mircea

31

Sus In jos

Mesaj Scris de bercenarul la data de Vin 26 Sept 2014 - 1:11

mircea a scris:poi la 28 de ani nu ma gandesc sa o scot pe toata..dar incerc sa previn ce e mai rau..de ce zici tu ca e prostie? Mi-e frica de riscuri sa nu raman impotent. Doctorul meu nu a zis nimic despre operatie...e ceva ce ma gandesc ca s-ar putea sa am nevoie daca continua sa creasca calcifierile. Nu stiu nici eu...incerc sa ma consult cu voi. Exista la noi in tara ceva proceduri de genul cu riscuri mici sau voi nu considerati sub nici o forma procedura asta. Cum as putea sa limitez cresterea calcifierilor?

calcifierile nu pot fi scoase prin operatie.doar partile infectate purulente.se numeste rezectie partial de prostate si e o tampenie pentru ca infectia ramane in prostata.pentru calcificari trebuie supozitoare cu edta (ti-am scris pe privat), scoaterea aproape totala a lactatelor din alimentatie (doar foarte rar iaurt) si multa miscare.in parallel, bai fierbinti, alifii, sauna si multe lichide.calcifierile pot sa scada serios dupa edta in 3 luni, doar sa iti reziste anusul la supozitor (mie dupa 2 luni mi-a provocat hemoroizi, dar nu e mare lucru- te ungi cu hemorzon si gata).totul e sa stopezi procesul inflamator prin bai fierbinti la sezut, sauna, sport si uns cu alifia aceea pe p ... si in partea de jos a abdomenului.calcifierile se fac in urma inflamatiei cronice.
daca in 5 ani simptomele nu scad, inflamatia si durerile raman, te duci si o scoti de tot.efectul sigur este impotenta (unii doctori spun ca pot salva nervul erectiei dar ma cam indoiesc) si incontinenta urinara definitiva (adica te pisi pe tine si nu simti).dar, sunt cazuri destul de multe cand nu patesti nimic.oricum, decat sa te usture si sa te doara totul pe jos toata viata si sa te infunzi cu pastille pana la 90 de ani, mai bine o dai afara si traiesti impotent, dar traiesti.

bercenarul

Sex : masculin Mesaje : 297
Data de inscriere : 17/11/2013
48
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Mesaj Scris de mircea la data de Vin 26 Sept 2014 - 3:59

salut bercenare. Mi-am comandat edta2.0 de la oradix...scump tare 320 $...sper sa mearga. Eu am prostatita de 1 an si simptomele au mai scazut cu siguranta mai ales dupa ce analizele au arata ca am scapat de infectia cu enterococ. Totusi mai am simptome de cele mai multe ori puternice (usturime in penis, senzatie de jena la prostata) dar in 1 din 7 zile ma simt relativ OK.Deci simptomele au scazut, frica mea e sa nu creasca calcifierile si sa se schimbe trendul din "spre bine" in "spre rau". Sper sa functioneze edta macar sa le tina la dimensiune actuala. Pentru mine rezectia totala nu este o alternativa decat in caz extrem (moarte). Vedem poate mai apare ceva legat de rezectia partiala...

mircea

31

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitator la data de Vin 26 Sept 2014 - 14:38

stai linistit mircea calcificarile dispar!!mai ales la varsta ta!!sa faci mult sport in perioada asta !!ia un supliment de multivitamine,alergari,consuma zilnic ceapa si usturoi si in ultima instanta ia si o tablete de tetraciclina cu supozitor cu edta seara la culcare primele 2 saptamani(tetra,usturoi merg pe nanobacteriile din calcificari!).o sa vezi ca elimini ceva nasol in prima saptamana sau primele 2.nu te speria is metalele grele si toxine!o sa te simti alt om!si fa ti la 2 sau 3 luni ecografie sa vezi daca mai sunt calcificari!tine-ne la curent cu supozitoarele si efecte!incepe cu jumatate de supozitor primele 2 sapt apoi creste la 1!o sa simti o caldura sau o presiune cand il iei! nu te speria!!tine-l macar 25 de minute ca sa se absoarba!o sa ai senzatie defecare ..tre sa rezisti macar 20 25 minute!sa ne tii la curent cu progresul,stari etc.is curios daca o sa mai ai dupa 3 luni maxim.eu nu mai am nimic.sanatate

Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de mircea la data de Sam 27 Sept 2014 - 3:02

salut. mersi mult de ajutor. va tin la curent Wink

mircea

31

Sus In jos

Mesaj Scris de ady ady la data de Lun 14 Sept 2015 - 12:29

Salutare tuturor!

Acum 2 ani am fost diagnosticat cu PC bacteriana (ureaplasma)dupa vreo 3 luni de umblat pe la medici.
Am urmat tratament cu ciprobay prin care am eradicat infectia dar simtomele nu au disparut.
La o alta examinare sa depistat enteroccocus spp pentru care am luat tavanic la fel bacteria fiind eradicata dar simtomele au ramas.Simtomele la mine sunt:
Senzatie de corp strain,intepaturi ,dureri intre anus si scrot,dureri lombare ,oboseala cronica,toate acestea fiind destul de suportabile pentru mine.Dar cele mai grele simtome pe care le am sunt ejacularea precoce lipsa  totala de apetit sexual  si disfunctie erectila.
La ecografia transrectala si abdominala sa u depistat calcificari in prostata si as dori sa aflu de la cei care au luat supozitoare Edta daca calcificarile au disparut cu totul si daca simtomele prostatitei sau diminuat vizibil sau au ramas la fel .
Ceaiul lui ,,Rounie" de la Dorel plant la mai folosit cineva ?a dat rezultat?
Tratament cu cordyceps a facut cineva?si daca da care au fost rezultatele?
Va multumesc si va doresc multa sanatate.

ady ady

Sex : masculin Mesaje : 10
Data de inscriere : 09/09/2015
38
Localizare : cluj

Sus In jos

Mesaj Scris de Raducu la data de Mar 15 Sept 2015 - 12:34

Posibil problemele astea erectile si oboseala cronica sa vina si pe fond psihic de la prea mult stres acumulat de-a lungul timpului.  Eu am avut zile cand din cauza durerii nu puteam sa am erectie completa. Incearca sa faci sport macar de 2-3 ori pe saptamana. Zilnic ceai de pufulita + ghimpe apoi un comprimat gen  Prostate Perform sau Prostate Optimizer sau orice alt complex care contine  Zinc Seleniu Vitamina E + Saw Palmetto. (astea sunt dovedite ca fac bine la prostata). Daca nu ai timp de ceaiuri incearca tincturile.

Cordyceps si ceaiurile nu iti vor face rau niciodata  poti sa le incerci cu incredere. Eu iau si un comprmat cu multivitamine si minerale zilnic ( te poate ajuta cu starea de oboseala cronica). 

Apoi, schimba-ti stilul de viata + alimentatie si incearca sa eviti  alcoolul, tigarile, frigul, stresul (pe cat posibil) Mananca mai multe fructe si legume, salate, juice-uri daca poti sunt foarte bune. 

Prostatita asta cronica e o problema care necesita timp si sacrificii dar daca te tii de un regim si nu te abati de la el e imposibil sa nu ai rezultate intr-o luna doua. Tine de tine sa continui pana cand ajungi la o vindecare sau o ameliorare semnificativa a simptomelor.

A .. si inca ceva... te pot ajuta mult si baile calde. Eu pur si simplu stau in cada cate 20- 30 minute aproape in fiecare seara si m-a ajutat foarte mult.

Apropos, ce schema de tratament ai avut pt enterococ? Si eu tot de la un enterococ am problema asta.. si ma tot chinui sa scap de el .

Sanatate iti doresc !

Raducu

Sex : masculin Mesaje : 27
Data de inscriere : 29/09/2012
34

Sus In jos

Mesaj Scris de ady ady la data de Mier 16 Sept 2015 - 11:09

La mine durerile ,intepaturile ....sunt destul de usoare problemele mari fiind de dinamica sexuala iar la simtomele din postarea anterioara mai este si cea  cu lipsa placerii de dupa ejaculare,pur si simplu nu simt nimic.
Alimentatia am schimbat-o chiar dupa ce a aparut boala  fiind preponderent vegetariana plus carne de peste oua si ff putina carne de pui iar paine nu consum sau consum f putin pentru ca glutenul intretine inflamatia.
Alcool,tigari nu consum si nici inainte  de boala nu am consumat in frig nu stau ca lucrez la birou si nici stres nu am la serviciu dar am in schimb am stres legat de dracia asta de boala.Miscare din pacate nu prea fac neavand nici timp dar de luna viitoare voi avea si pt asta timp iar legat de medicamentele care le-ai postat nu le-am luat pe acelea dar am luat altele cam cu acelasi continut gen sabalit ,prosta repair plus,ceai pufulita si ghimpe care au ameliorat simtomele dar baile intradevar sunt de ajutor.
Schema pentru enterococus spp la mine a fost:
Tavanic ,Voltaren supozitoare  si antifungic iar apoi Biomicin forte cu supozitoare propolis.
Medicul imi lua secretie prostatica la saptamana si se uita la microscop iar du vreo luna si jumate mi-a zis ca nu mai am infectie si mia dat biomicin cite 10 zile pe luna si supozitoare propolis dar n-am verificat la laborator sa vad daca asa este simtomele modificanduse f putin
Acum introduc argint coloidal pe uretra si peste 2 zile si rectal  fiind cumparat din comert pana o sa-mi ajunga si cel facut acasa ,Biomicin forte  ,6 catei de usturoi pe zi , supozitoare propolis si alifia marul lupului .
Va urma ceaiul lui ,,ronie'' de la dorel plant dar nu stiu exact care este ca au un singur ceai pentru rinichi si  poate imi confirma  cineva de pe forum daca este acel ceai despre care se vorbeste aici si mai am de gand sa folosesc supozitoarele EDTA dar mai intai as vrea sa-mi confirme cei care le-au folosit(Maradonel,Bercenaru,...) daca au avut rezultate vizibile  cu ele.
Multa sanatate

ady ady

38

Sus In jos

Mesaj Scris de ady ady la data de Mier 16 Sept 2015 - 11:13

ady ady

38

Sus In jos

Mesaj Scris de ady ady la data de Mier 16 Sept 2015 - 11:14

Acesta este ceaiul lui,,Ronie'' despre care se vb pe forum?
Multumesc

ady ady

38

Sus In jos

Mesaj Scris de MOMO la data de Joi 17 Sept 2015 - 0:48

Lipsa libidoului, lipsa placerii in timpul si dupa actul sexual, greutate in obtinerea orgasmului, lipsa sensibilitatii zonei genitale (inclusiv anus). Toate acestea le experimentez si eu iar "ceaiul lui Ronnie" nu aduce imbunatatiri pe acest plan. 
Miscarea si baile relaxante  par a fi singurele remedii.
MOMO
moderatori
moderatori

43

Sus In jos

Mesaj Scris de Raducu la data de Joi 17 Sept 2015 - 1:03

Se pot incerca si exercitiile Kegel dar trebuie sa le urmezi o perioada cu strictete si sa vezi daca ai rezultate. 

https://www.youtube.com/watch?v=HKNQx5EXHOU

Eu am observat erectii mai puternice si cantitate mai mare a spermei dupa ce am consumat pur si simplu telina ( radacina) + Vitamina E.

Raducu

Sex : masculin Mesaje : 27
Data de inscriere : 29/09/2012
34

Sus In jos

Mesaj Scris de ady ady la data de Joi 17 Sept 2015 - 1:50

MOMO te confrunti de mult timp cu aceste probleme?si situatia in timp sa mai ameliorat sau a ramas la fel?

ady ady

38

Sus In jos

Mesaj Scris de ady ady la data de Joi 17 Sept 2015 - 1:52

Da intrdevar radacina telina ajuta dar nu rezolva problema definitv iar acele exercitii le-am incercat fara rezultat.

ady ady

38

Sus In jos

Mesaj Scris de MOMO la data de Joi 17 Sept 2015 - 7:38

Din 2009 Smile Si au ramas cam la fel, cu mici exceptii.
MOMO
moderatori
moderatori

43

Sus In jos

Mesaj Scris de ady ady la data de Joi 17 Sept 2015 - 22:08

Daca spuneam ca la mine simotmele nu sunt asa puternice azi noapte pe la 1 am patito.
Am fost pana la baie si dupa ce m-am pus in pat au inceput niste frisoane de parca eram bagat in priza si niste dureri puternice lombare deabia ca puteam sta si asa au continuat vreo 2 ore  ca abia am adormit pe la 5 si nici acum nu sunt deloc bine.Cred ca  a recidivat si iar trebuie  sa iau antibiotcul ala nasol.
MOMO ai primit mesajul in privat?

ady ady

38

Sus In jos

Mesaj Scris de MOMO la data de Vin 18 Sept 2015 - 2:28

Ti-am raspuns!
MOMO
moderatori