WWW.PROSTATITA-CRONICA.COM
Ultimele subiecte
» Nou pe aici...
Mier 18 Oct 2017 - 23:44 Scris de DanMircea

» Prostatită cronică bacteriană tratată
Mar 10 Oct 2017 - 12:30 Scris de Necajitu15

» Saltele/brau cu turmalină pentru prostatită
Dum 8 Oct 2017 - 0:48 Scris de COV

» Prostatita nebacteriana , nervul pudental, sau probleme cu coloana???
Mier 4 Oct 2017 - 21:58 Scris de AndreiB

» TAVANIC ATENTIE !
Dum 1 Oct 2017 - 12:19 Scris de amon

» Prostatita cronică bacteriană (cauzată de o anumită bacterie)
Dum 1 Oct 2017 - 11:55 Scris de cursor

» Incepere tratamament naturist...
Vin 29 Sept 2017 - 11:26 Scris de AndreiB

» PROBLEME DE ERECTIE SI EJACULARE
Vin 15 Sept 2017 - 4:23 Scris de MOMO

» Dieta Ketogenica (efecte miraculoase)
Lun 21 Aug 2017 - 22:23 Scris de Raducu

Prostatita?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Prostatita?

Mesaj Scris de DaSnakepit la data de Joi 28 Mai 2015 - 11:42

Salut,
 Am mai scris pe forum la sectiunea "Povestea mea" insa cred ca e mai bine sa deschid un nou topic.
 Pe scurt problemele au inceput acum 3 ani in urma unei excursii montane destul de solicitante datorita lipsei de antrenament. Simptome: Urinari dese insotite de arsuri, dureri intre anus si scrot, senzatie de minge intre picioare, nopti nedormite..... cam tot ce s-a mai scris pe aici. Imediat am fost la un medic urolog, conferentiar, care la ecografie mi-a spus ca am vezica putin iritata si sa iau Prostamol Uno timp de 3 luni si sa revin la control. Diagnostic - Prostatita Cronica Nebacteriana. Am luat Prostamol iar efectul a fost 0. 
 Intre timp am facut tratament pentru o candidoza pe care am facut-o in urma unui tratament cu antibiotice pentru o bacterie la stomac iar simptomele la prostata s-au redus considerabil. Durerea s-a ameliorat, daca nu fac sex o saptamana durerea dispare complet, nu ma mai trezesc noaptea, urinez normal. 
 Cum jena inca exista am fost la un alt medic urolog. Acesta mi-a recomandat un set de analize si ecografie. Toate mi-au iesit perfecte. PSA 0.8. Am facut 5 ecografii la medici diferiti si de fiecare data prostata era in dimensiuni normale cu toate ca aveam dureri. Am facut si inainte si dupa urinare si s-a vazut ca vezica se goleste complet. Am fost cu rezultatele la medic si acesta mi-a spus ca nu am absolut nimic la prostata si se gandeste ca as putea avea o strictura uretrala care ingreuneaza jetul urinar si presiunea creata sa irite prostata. Ca si simptome in acest moment simt presiune spre varful penisului cand urinez, jetul urinar este slab si imprastiat, imi ramane multa urina pe uretra (daca strang penisul intre degete ies intre 5 si10 picaturi iar uneori tasneste ca din seringa), ejaculare foarte slaba, durere/arsura penis si rar dureri intre scrot si anus (apar doar dupa ejaculare sau cand jetul urinar este ff slab). Uneori cand urinez simt cum urina ajunge spre varful penisului si se opreste, trebuie sa ma incordez ca sa iasa.  Ca si metoda de investigatie mi-a recomandat uretroscopia in timpul careia, daca se constata ca exista o problema poate sa repare. Cum procedura presupune si anestezie totala, as vrea sa stiu daca mai este cineva in situatia mea sau daca credeti ca ar trebui sa incerc.
 Multumesc frumos!

DaSnakepit

Sex : masculin Mesaje : 13
Data de inscriere : 14/06/2013
39
Localizare : Constanta

Sus In jos

Re: Prostatita?

Mesaj Scris de Vizitator la data de Joi 28 Mai 2015 - 13:16

servus.vezi ca sunt niste pastile 2 tipuri am scris mai demult care vindeca prostatita cronica .cauta unde am scris!unele din america altele din israel

Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de bogdanmihai la data de Vin 29 Mai 2015 - 13:23

Cauta si alt medic, strictura se poate diagnostica si prin urografie cu cliseu mictional sau ceva de genul, iti injecteaza un ser si iti face niste xray-uri. Mie mi-a recomandat-o un medic tot pt a investiga daca am stricturi, exact asa mia zis: Trebuie sa vedem daca e ceva pe canal dar decat sa-ti bag ceva pe acolo mai bine faci asta. In mod normal investigatia e mai mult pt rinichi dar se poate face xray si cand urinezi ca sa vada clar uretra, substanta aia care ti-o injecteaza o elimi prin pipi si e radio-opaca.

bogdanmihai

Sex : masculin Mesaje : 76
Data de inscriere : 02/02/2013
27
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Mesaj Scris de DaSnakepit la data de Sam 30 Mai 2015 - 4:58

bogdanmihai: Iti multumesc frumos pentru informatie. Ma voi duce saptamana viitoare la un alt medic. Din ce am citit pe internet stricturile se pot vedea si prin ecografie insa nu stiu daca si la noi. Si medicul la care am fost mi-a spus ca nu ar vrea sa imi faca uretroscopia fiindca este invaziva si poate produce rau insa daca nu pot sa traiesc cu durerile sa il sun si o facem. Tu ai facut urografia? Ti-a iesit ceva? 
 Strictura este singurul lucru la care pot sa ma gandesc mai ales ca am avut un accident in copilarie si m-am lovit destul de tare in zona penisului. Nu am avut niciodata un jet urinar foarte puternic dar nici asa slab. Cred ca s-a produs ceva ce a declansat si durerile in prostata. Nu mi-a iesit nici o infectie la cele 3 spermoculturi si vreo 5 uroculturi facute la mai multe laboratoare, PSA este normal si la fel si ecografiile.
 maradonel: Imi poti spune la ce topic ai scris despre cele doua pastile? Vad ca ai 243 de mesaje si e cam greu sa le parcurg pe toate. Multumesc

DaSnakepit

Sex : masculin Mesaje : 13
Data de inscriere : 14/06/2013
39
Localizare : Constanta

Sus In jos

Mesaj Scris de bogdanmihai la data de Dum 31 Mai 2015 - 7:54

Da am facut urografia si nu mi-au iesit stricturi, am facut-o cand eram in perioada in care inca cautam un diagnostic asta fiind acum vreo 2 ani, in legatura cu ecografia nu sunt sigur ca poate diagnostica stricturile dar vazusem la un moment dat o reclama la Regina Maria unde faceau o anume ecografie cu substanta de contrast pt a vedea refluxul vezico-uretral, incearca sa aflii mai multe informatii de la ei ca asa ai scapa si de radiatiile urografiei. Nici mie nu mi-a iesit niciodata nimic la spermo sau urocultura, psa normal la fel si ecografiile care le faceam la alti medici decat cel urolog. Ultima ecografie care mi-a facut-o un urolog arata prostata cu dimensiuni normale dar cu contor usor neregulat sau ceva de gen. Bafta!

bogdanmihai

Sex : masculin Mesaje : 76
Data de inscriere : 02/02/2013
27
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum: