WWW.PROSTATITA-CRONICA.COM
Ultimele subiecte
» Nou pe aici...
Mier 18 Oct 2017 - 23:44 Scris de DanMircea

» Prostatită cronică bacteriană tratată
Mar 10 Oct 2017 - 12:30 Scris de Necajitu15

» Saltele/brau cu turmalină pentru prostatită
Dum 8 Oct 2017 - 0:48 Scris de COV

» Prostatita nebacteriana , nervul pudental, sau probleme cu coloana???
Mier 4 Oct 2017 - 21:58 Scris de AndreiB

» TAVANIC ATENTIE !
Dum 1 Oct 2017 - 12:19 Scris de amon

» Prostatita cronică bacteriană (cauzată de o anumită bacterie)
Dum 1 Oct 2017 - 11:55 Scris de cursor

» Incepere tratamament naturist...
Vin 29 Sept 2017 - 11:26 Scris de AndreiB

» PROBLEME DE ERECTIE SI EJACULARE
Vin 15 Sept 2017 - 4:23 Scris de MOMO

» Dieta Ketogenica (efecte miraculoase)
Lun 21 Aug 2017 - 22:23 Scris de Raducu

Prostatita bacteriala cu ecoli + varicocel

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Prostatita bacteriala cu ecoli + varicocel

Mesaj Scris de Raduradu la data de Lun 25 Mai 2015 - 9:49

In urma cu 2 luni am fost detectat cu o prostatita bacteriala cu ecoli. Am luat tratament 20 zile, la analiza acelasi rezultat pozitiv in spermocultura.

Am fost sa m-ai cer o parere medicala, acolo mi-a gasit un Varicocel la testiculul stang(in testicol se gasesc mai multe vase iar unul dintre ele este de 6 ori mai mare). 

Doctorul mi-a spus ca ordinea in care trebuie rezolvata problema este operatie Varicocel apoi tratam prostatita. Explicatia dansului a fost foarte logica si mi-a placut: din cauza faptului ca sangele nu circula corect adica nu merge de la organ in sus (spre inima) el flatuleaza, sta bacteriile se inmultesc, iar distanta este f mica in zona aceea pana la prostata 1 mm, orice deranjeaza.

Plus din cauza Varicocelului testicolul se poate strica in timp.
Durerile mele sunt acum sunt in partea stanga mai mult pe langa testicol inceputul lui sau mai merge si in sus spre burta. Acum o luna aveam si alte dureri intre anus si testicole, jena in vb penisului. Acestea s-au redus doctorul spune ca acum nu e frig.

Sfat: Mergeti la 2 urologi cine stie cati au varicocel si nu stiu, pana la urma afecteaza afecteaza 20 % din barbati. (in ordinea asta ma gandesc ca ar fii cea mai raspandita operatie din lume desi nu vb nimeni de ea)

Intrebare: stie cineva o alta metoda decat chirurgicala de tratare a varicocelului ?
Va multumesc anticipat, o seara frumoasa si sanatate multa pana gaseste un cercetator britanic o pastila magica sa ne vindece pe toti !

Raduradu

Sex : masculin Mesaje : 8
Data de inscriere : 24/04/2015
30
Localizare : Targu Mures

Sus In jos

Re: Prostatita bacteriala cu ecoli + varicocel

Mesaj Scris de bercenarul la data de Lun 25 Mai 2015 - 23:46

Varicocelul trece prin operatie (sau o fi si alta cale, nu stiu), testiculul e usor de tratat, dar cu prostatita e belea !

bercenarul

Sex : masculin Mesaje : 297
Data de inscriere : 17/11/2013
48
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Mesaj Scris de max88 la data de Vin 26 Iun 2015 - 23:36

salut radu si eu aveam dureri mari prima data cand a aparut boala in decembrie pnt ca ma-m dus la 2 urologi in bv si mi-a prescris antibiotice dupa cum au crezut ei nu tu proba de urina nu tu consult doar cu aparatu ala ecograf care se uita sa vada la femei gravide si dupa ala mi-a dat tratament la al 2 lea doctor mi-a verificat prostata si a spus cai buna si mi-a dat si ala antibiotice inca 1 saptamana si uite asa durerile reveneau dupa o saptamana dupa ce terminam tratamentu am fost la mures acolo mi safacut tuseul rectal si urina si mi-a gasit prostatita cronica bacteriana cu e coli am luat tratamentu lor alte antibiotice mentionez ca nu am facut febra nu fac febra nu ma deranjeazacand stau jos nici cand merg cu bicicleta doar cate o data am o stare de disconfort nu ma urinez noaptea nu ma ustura urina pare limpede doar ca se vad niste firicele albe prin ia dar la examenul care lam facut ultimul de urocultura a spus ca nu sunt bacteri in urina acuma nici eu nu stiu ce sa mai cred in urina nui bacterie dar in prostata este

max88

Sex : masculin Mesaje : 3
Data de inscriere : 26/06/2015
41
Localizare : brasov

Sus In jos

Mesaj Scris de bercenarul la data de Lun 29 Iun 2015 - 0:40

O sa ai bacterie (tot e-coli) si in urina.Din cauza inflamatiei prostate, o sa urinezi incomplet (prostata,,strange,, vezica), si din cauza ca mai ramane urina in vezica dupa ce urinezi, o sa ai e-coli si in urina.De-asta sunt bune baile fierbinti, miscarea si alfa-blocantele, ca sa relaxeze musculature si sa elimini toata urina.Nu vei avea e-coli in urina din cauza e-coli-ului din prostata, ci indirect.Se pot face infectii urinare si la adenomul de prostata, cand nu ai in prostata nici-o bacterie.

bercenarul

Sex : masculin Mesaje : 297
Data de inscriere : 17/11/2013
48
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum: