WWW.PROSTATITA-CRONICA.COM
Ultimele subiecte
» Nou pe aici...
Mier 18 Oct 2017 - 23:44 Scris de DanMircea

» Prostatită cronică bacteriană tratată
Mar 10 Oct 2017 - 12:30 Scris de Necajitu15

» Saltele/brau cu turmalină pentru prostatită
Dum 8 Oct 2017 - 0:48 Scris de COV

» Prostatita nebacteriana , nervul pudental, sau probleme cu coloana???
Mier 4 Oct 2017 - 21:58 Scris de AndreiB

» TAVANIC ATENTIE !
Dum 1 Oct 2017 - 12:19 Scris de amon

» Prostatita cronică bacteriană (cauzată de o anumită bacterie)
Dum 1 Oct 2017 - 11:55 Scris de cursor

» Incepere tratamament naturist...
Vin 29 Sept 2017 - 11:26 Scris de AndreiB

» PROBLEME DE ERECTIE SI EJACULARE
Vin 15 Sept 2017 - 4:23 Scris de MOMO

» Dieta Ketogenica (efecte miraculoase)
Lun 21 Aug 2017 - 22:23 Scris de Raducu

Durere perineala

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Durere perineala

Mesaj Scris de Cristian 45 la data de Joi 14 Mai 2015 - 8:30

Buna ziua!De vreo 3 luni am niste dureri surde,jena,arsura intre anus si scrot,fese zona coccisului pina spre aductori ca o febra musculara.Am facut analize in martie inclusiv psa care a iesit0,8,urina,urocultura totul normal.Am fost la un urolog mi a facut tuseu rectal si ecografie la prostata. A iesit normal totul.Mi a dat ketonal si carpicon sup.kKetonalul nu l am luat.Am fost la un chirurg,alt tuseu si mi a zis si el ca prostata e ok si mi a mai gasit 2 hemoroizi nesemnificativi.Mi a dat flamexin nospa si tavanic.Tavanicul nu l am suportat.Am facut bai de sezut cu coada calului.Senzatia asta se simte mai mult cand fac efort (sapaturi,derulari cabluri ,sparturi cu pickhammerul).Sotia si a facut papa nicolau si inca o analiza si a iesit candida si streptococul agalacticae.Am urmat amandoi tratament cu Augumentin fluconazol clotrimazol si ovule ea.Dupa 7 zile nici o schimbare.Stresul e de nota 8 pe o scara de 1 la 10.N am urinari dese scaunul e normal in fiecare dimineata.Alcool nu servesc,cafea putina, meniul cu carne putina,banane si ovaz si iaurt.,ciorbe si felul 2 slabe cu pui.Am 46 de ani,63 kg , 1,66m.Va rog niste sugestii bune.Am insomnii din cauza acestui stres.In pozitia culcat nu se simte aceasta jena.Va multumesc.

Cristian 45

Sex : masculin Mesaje : 26
Data de inscriere : 14/05/2015
48
Localizare : Brasov

Sus In jos

Re: Durere perineala

Mesaj Scris de bercenarul la data de Joi 14 Mai 2015 - 22:07

In urina nu prea iese nimic, trebuie sa faci spermocultura.dar o faci degeaba, pentru ca indifferent ce iese (daca iese ceva), tratamentul pe care ti-l dau doctorii e acelasi, dar nu are nici-un effect: antibiotic, antibiotice si iar antibiotice !! durerele din fese si coccis, s-ar putea sa fie o problema la coloana, mai ales daca faci munca fizica.de fapt, s-ar putea sa ai si prostatita si discopatie.Continua cu baile fierbinti la sezut (cu sau fara plante) sau pur si simplu, stat in cada pe spate in apa fierbinte 15- 30 de minute (atentie la cada, sa fie dezinfectata- sa nu speli si rufe in cada, sa arunci resturi si pe urma sa faci baie ...)- caldura face bine si la coloana, si la prostata.Uns pe p... cu alifie de marul lupului.Efortul fizic face foarte bine la prostata, mai putin cel cu zdruncinaturi (alergat, pickhammer, bicicleta)- oricum astea cu zdruncinaturi fac foarte naspa si la coloana.Deci mersul pe jos, inot, urcat pe munte, chiar sapat, fitness (doar sa n-ai probleme cu spatele).Cred ca ai ceva si la coloana, pentru ca pe mine ma lasau durerile in picioare si la efort fizic, la stat culcat, ma durea.Daca te doare la effort si stat in picioare, e coloana.Lasa antibioticele, ca nu fac doi bani !!

bercenarul

Sex : masculin Mesaje : 297
Data de inscriere : 17/11/2013
48
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Mesaj Scris de Cristian 45 la data de Joi 14 Mai 2015 - 23:44

Dar punctul de plecare e in zona anus scrot,acolo se simte discomfortul si pleaca sub fese si dorsal si in fata pubisului cateodata,scrotul si in jurul penisului.Senzatie de minge de golf intre picioare.Beau si apa multa si la urinare mai multa si dupa eliminare scaun se mai simte discomfortul,jena.

Cristian 45

48

Sus In jos

Mesaj Scris de MarianB la data de Vin 15 Mai 2015 - 10:28

Cristian, welcome to the club! La fel a inceput si la mine, cu dureri in fund.. Doar la RMN s-a vazut prostata inflamata. Nu mi-am inchipuit inainte ca ar putea fi prostata, ma gandeam la hemoroizi, fistule anale, cancer.. etc
Am avut cateva luni grele, cu niste pusee de febra, cu analize care indicau o inflamatie in corp (proteina c reactiva era mare).. etc. 2 analize de spermoclutura, 2 colonoscopii (am crezut ca am facut boala Cron). De la antibiotic am facut intestin iritabil.
Ce pot eu sa te sfatuiesc dupa 1 an de prostatita (si acum am un puseu, dar e suportabil)
- Mare antentie cu antibioticele, daca nu ti-a iesit nimic la spermocultura parca nu mai are sens sa iei. Daca ei baga si protectie pentru stomac si probiotice.
-Cu insomnia nu prea ai ce sa ii faci, citisem ca la astia cu inflamatii exista o substanta in sange care genereaza anxietate, insomnie, hipertensiune etc. Eu nu reuseam sa dorm mai mult de 2 ore continuu pe noapte. Ma trezeam foarte energic dar apoi picam ca o musca cateva ore mai tarziu, Cand nu stiam ce am mai bagam si o tzuica pe post de somnifer
- Pentru dureri incearca supozitoare cu antiinfamatoare, la mine merge Diclofenac. Dar vezi ca antiinflamatoarele astea genereaza ulcer, sa nu insisti pe perioade mari
-deocamdata evita sexul, la mine revin durerile dupa 24 de ore de la contact, tin 2-3 zile
-La mine merge saw palmeto, dar dupa ce iau minim 30 de zile..(am luat prostenal perfect, saw palmeto din berries (capsule)
-mai poti sa incerci si urinal, cu strugurii ursului
-fara alcool, mancare condimentata, frig etc
Nu exista cred un tratament eficient pe termen scurt, o sa te chinui un pic.. pe termen lung am inteles ca mai mor terminatiile nevoase de acolo si nu mai doare asa tare.

MarianB

Sex : masculin Mesaje : 31
Data de inscriere : 01/07/2013
41

Sus In jos

Mesaj Scris de Cristian 45 la data de Vin 15 Mai 2015 - 23:12

Spermocultura n am facut o,febra n am facut inca,sexul functioneaza cam de 2,3 ori pe saptamana.Analizele le am facut pe 13martie inclusiv psa.A iesit in evidenta putin anormal:glicemia 118 si colesterol proba ser metoda chod pad 256.In rest toate sunt in limitele normale.Ma gandeam sa fac un rmn parti moi si coloana.Durerile astea surde in zona genitala:anus scrot fese pot fi si de la coloana?Nu s dureri ascutite mai curand o febra musculara intre picioare fese zona lombara joasa.Stresul e cel mai urat anxietate mare, nesomn ameteli cateodata.Am inceput cu prima sedinta si de psihoterapie.Medicamente iau numai omega 3 cu vit E si multiplusvit.Am fost si la un psihiatru pt somn si starea asta si mi a dat immovane care nu mi a fost bun.Am luat 2 jumatati fara efect la somn.Ma gandeam la un zoloft pe termen.Dar ii dau inainte cu fructe,bai de sezut seara, psihoterapie si magneB6,omega3 cu vit e,multiplusvit.Aseara am stat cu fundul in lighean cu baie de sezut cu coada soricelului si confortabil.Urinari dupa cum am zis nu am dese cam 7,8 pe zi.Noaptea deloc numai dimineata la trezire cand dorm.Am dat de o psihoterapeuta aici in Brasov care are o terapie f.buna in domeniul cognitiv comportamental.Sa speram ca o sa dispara cu timpul aceasta stare anxioasa care cred ca se acumuleaza mult si in zona care se simte discomfortul.Multumesc pt tot ceea ce relatati si daca aveti si alte tratamente idei va ascult.

Cristian 45

48

Sus In jos

Mesaj Scris de Teodor la data de Sam 16 Mai 2015 - 3:52

Cristian - exact asta am patit si eu. Ideea e sa treci de anxietate. Nu a murit nimeni din prostatita. Citeste postarile mele. Si cintinua cu terapia

Teodor

Sex : masculin Mesaje : 34
Data de inscriere : 01/03/2013
45

Sus In jos

Mesaj Scris de Cristian 45 la data de Sam 16 Mai 2015 - 6:58

Am primit de curand de la mama o paturica cu pietre de jad electrica de la Ceragem.Are o telecomanda cu fir de la care ii reglezi temperatura de incalzire.Aveti idee,e buna pt aceste dureri?Va intreb si de patul de la Ceragem.E bun pt astfel de afectiuni?Mama si a comandat acest pat si l a primit de curand si face alternativ cam toate din cele vreo 9-10 sedinte pt.fiecare organ sau aparat al corpului(ap urinar,coloana vertebrala,stres,cap,circulatie etc.).Mama la varsta ei are probl cu mijlocul coloana si a zis ca ii face bine.Numai ca asa cred eu ca nu tre sa l lasi si sa faci zilnic.

Cristian 45

48

Sus In jos

Mesaj Scris de eugen la data de Sam 16 Mai 2015 - 9:00

nu stiu ce sa zic, in general caldura face ok la prostata. iti recomand sa incerci niste exercitii fizice usoare. cred ca ar ajuta mai mult. eu fac niste exercitii de yoga acasa.

eugen

Sex : masculin Mesaje : 121
Data de inscriere : 27/04/2011
31
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Mesaj Scris de bogdanmihai la data de Sam 16 Mai 2015 - 16:24

Treaba cu caldura e relativa, mie unul sa incing zona pelvina foarte mult nu imi face bine, altora le face bine. La fel si baile, mie cele foarte fierbinti imi fac rau, cele caldute sunt cele mai ok, iar dupaia sa nu dea dracu sa stai in curent sau in frig sau sa-ti fie rece la picioare. Senzatiile care le descrii tu le-am avut in totalitate si eu iar durerile lombare sunt un simptom al prostatitei. Prostata este langa colon, motivul pt care senzatiile tale sunt mai intense dupa scaun e pt ca practic fecalele iti fac ca un masaj cand trec pe acolo. Cea mai relevanta analiza este secretia dupa masajul prostatei dar decat sa te chinuie unu cu un deget in fund si dupaia sa-ti bage si un bat prin penis ca sa tio recolteze mai bine faci o spermocultura. Ecografia...ce pot sa-ti zic....se vede doar daca ai o prostatita foarte agresiva sau de mult timp, mie dupa 3 ani apare prostata usor neomogena dar cu dimensiuni mici.Poti sa iei dupa cum ti-a dat si doctorul antiinflamatoare, cele mai ok sunt supozitoarele voltaren, daca le iei, ia-le maxim 10 zile si nu lua unu azi altu peste 3 zile ca nu o sa faci nimic . Nu face prostia sa iei antibiotice inainte sa vezi daca ai vreun microb ca dupaia ai mari sanse sa nu-l mai descoperi chiar daca il ai. Si vitamina E Zn si seleniu fac bine la organu asta, la fel si polenul daca il suporti dar cel crud si bineinteles astea care le iau mosii (prostamol etc). Iti recomand sa te cauti bine de bacterii iar daca sunt  incearca sa o tratezi pe metoda clasica la inceput adica medicamente care ti le dau urologii pt ca in prima faza da iti da un tratament bun ai sanse sa-ti treaca iar daca nu merge iao usor cu ce ti-am scris mai sus. Tratamentul de lunga durata trebuie sa contina o combinatie de vitamine cu caldura si extracte din diferite plante sau ceaiuri, asta ca sa te ajute cel mai bine. Nu te stresa ca mai mult rau iti faci .Sanatate

bogdanmihai

Sex : masculin Mesaje : 76
Data de inscriere : 02/02/2013
27

Sus In jos

Mesaj Scris de Cristian 45 la data de Dum 17 Mai 2015 - 7:46

Prostata da dureri intre picioare spate inghinale fese anale scrot ca o arsura,jena ,discomfort,febra musculara? Ce alte organe radiaza prin aceste dureri in aceste zone?Supozitoarele cu propolis sunt bune?Colonul da durerile astea?Scaune am normale in fiecare dimineata.Urinari normale pe zi 8 dar multa,beau apa cam 2-2,5 l.Ma mai sperie cineva ca s a dus la doctor cu spatele si la operat de colon si gata a fost.

Cristian 45

48

Sus In jos

Mesaj Scris de bercenarul la data de Dum 17 Mai 2015 - 8:00

eu am avut de vreo doi ani simptome de prostatita: dureri, arsuri si usturimi in penis, testicule si partea de jos a abdomenului, senzatie de urinare imperioasa, de urinare incompleta si dureroasa.durerile se accentuau la ajaculare si dupa contactul sexual la cateva ore si ma tineau o saptamana.n-am avut dureri in fund, senzatie de minge in fund, dureri intre scrot si anus, dar la altii asa sunt.tratandu-ma cum am zis, simtomele au scazut, dar din cauza efortului, ama facut o discopatie- cu alte simptome (destul de apropiate), si de-asta zic ca pot sa le deosebesc: dureri in partea de jos a spatelui, pe sold, fesa si in partea anterioara a abdomenului, dar mai mult inghinala.le deosebeste faptul ca cele cu prostata dispar cand stau in picioare sau merg, fac efort, etc., dar apar cand stau in pat, iar cele de spate dispar cand stau in pat si apar cand stau in picioare sau fac efort.eu cum am ambele afectiuni, stiu sa le deosebesc, desi cam seamana.

bercenarul

48

Sus In jos

Mesaj Scris de bogdanmihai la data de Dum 17 Mai 2015 - 8:30

Simptomele prostatitei sunt cele descrise de tine, anumite persoana au anumite simptome, altii altele. Supozitoarele cu propolis sunt bune, cred ca te referi la Carpicon, dar nu te astepta la efecte miraculoase isi fac efectul in timp iar daca te gandesti sa faci un tratament naturist pt prima oara cand ai prostatita nu e o idee prea buna pt ca asa o poti croniciza, ia ce zice doctorul si daca nu merge incearca natural care trebuie sa dureze minim 3 luni si sa fie o combinatie ca sa dea efectul asteptat. Mai bine faci o spermocultura ca sa scapi de stresul unui microb si iei cateva zile un antiinflamator, cel mai bun in cazul prostatatitei e Voltaren supozitoare. Poate doar e o raceala a prostatei sau a zonei respective dar in cazul asta tot un antiinflamator ti-ar face bine.

bogdanmihai

27

Sus In jos

Mesaj Scris de john036doe la data de Dum 17 Mai 2015 - 9:18

Pt depresie , anxietate  si un somn bun ( toata nopatea ) mi a prescris un doctor Mirzaten jumatate de pastila inainte de culcare.
Pt mine a functionat ff bine .

john036doe

Sex : masculin Mesaje : 3
Data de inscriere : 14/01/2015
37
Localizare : sibiu

Sus In jos

Mesaj Scris de Cristian 45 la data de Lun 18 Mai 2015 - 22:28

Starea asta de depresie v a dat si greata cateodata,insomnii,ameteli cateodata pe langa simptomele anus scrot fese aductori si partea dorsala a picioarelor ca o oboseala?Pt depresie anxietate nu iau nimic.

Cristian 45

48

Sus In jos

Mesaj Scris de eugen la data de Mar 19 Mai 2015 - 1:21

pe panga prostatita e posibil sa ai si o inflamatie la muschii pelviani. de la prea mult stat jos, stres etc. incearca cu exercitii care sa-ti lucreze/relaxeze zona pelviana
http://www.prostatitis-forum.com/images/male-pelvic-floor.jpg

eugen

31

Sus In jos

Mesaj Scris de bogdanmihai la data de Mar 19 Mai 2015 - 13:45

Deobicei depresia da simptome de oboseala si insomnii, tot tacamul, eu din cauza stresului si simptomelor proaste ale prostatitei facusem si o gastrita asa ca nu e ok ce faci tu.....stiu ca e greu la inceput dar incearca sa nu te mai gandesti atat ca prostatita daca-i cronica nu te simti mai bine nici intro saptamana nici intr-o luna dar cu siguranta dupa 3 luni daca faci ce trebuie o sa vezi rezultate asa ca chill:D

bogdanmihai

27

Sus In jos

Mesaj Scris de bogdanmihai la data de Mar 19 Mai 2015 - 14:10

Si da sunt bune si tehnicile de relaxare in cazul depresei

bogdanmihai

27

Sus In jos

Mesaj Scris de Cristian 45 la data de Mier 20 Mai 2015 - 22:01

Antiinflamatoare naturiste pt aceste dureri surde perineale cunoasteti?Eu am urinari normale.Sexul merge n am dureri cand fac sex nici dupa.Am facut 4 sedinte pe ceragem.Te crispeaza la inceput ca nu esti invatat dar dupa aia te relaxeaza.Am facut sedinta 6 pt ap genital si urinar si 8 pt insomnii stres.

Cristian 45

48

Sus In jos

Mesaj Scris de bogdanmihai la data de Joi 21 Mai 2015 - 16:44

Poti sa iei polen crud, prostate optimizer si quercetine. Cel din urma fiind un extract cu propietati antiinflamatoare. Dar toate au un efect bun impotriva prosatitei.Combinatia de mai sus m-a ajutat foarte mult.

bogdanmihai

27

Sus In jos

Mesaj Scris de Cristian 45 la data de Sam 23 Mai 2015 - 2:45

Dureri surde si in talpi si gambe si partea dorsala a picioarelor ca o febra musculara tot de acolo provin?

Cristian 45

48

Sus In jos

Mesaj Scris de bercenarul la data de Dum 24 Mai 2015 - 22:43

nu are treaba durerea de picioare cu prostatita.

bercenarul

48

Sus In jos

Mesaj Scris de Cristian 45 la data de Lun 25 Mai 2015 - 6:23

De termografie ati auzit?Se poate identifica ceva in aceasta zona cu ajutorul termografiei?Cat de buna e?

Cristian 45

48

Sus In jos

Mesaj Scris de eugen la data de Lun 25 Mai 2015 - 6:31

cristian, vad ca tot cauti metode alternative de tratament.
iti sugerez sa le incerci pe cele care au dat rezultate aici pe forum.
incearca zinc(150 mg) si vitamina e - cata o pastila odata pe zi timp de 3 saptamani si vezi cum te mai simti dupa aia.

eugen

31

Sus In jos

Mesaj Scris de bercenarul la data de Lun 25 Mai 2015 - 6:40

termografia asta (daca e ce cred eu), e o barbarie.iti baga o sonda pe p..., cu o sursa de caldura in capat, la care ii da drumul cand ajunge in zona uretrei prostatice ca sa (vezi- doamne) incalzeasca zona si sa moara bacteria.draci baltati !! nici bacteria nu moare si iti si arde tesuturile din zona, de ramai cu dureri pe viata !! a facut si adrianux (de la noi de pe forum) si si-a blestemat zilele.stai bland si nu fa tratamente agresive.cati ani ai de boala ? daca ai peste un an jumate-doi, incepe sa treaca singura.

bercenarul

48

Sus In jos

Mesaj Scris de stevie30 la data de Lun 25 Mai 2015 - 8:08

salut baieti . vad ca inca avem clienti noi...aa dracu boala ne-am ales si noi. cristian si eu am avut simptomele tale si in primele 4 5 luni a fost rau de tot...nici nu stiam ce aveam ( medici pro!!! ) mi-au zis ca am ba colon iritabil ba infectie la vezica urinara ba hemoroizi fisuri etc...pana nam avut probleme cu urinarea nu le-o trecut prin cap sa-mi zica de prostata. au trecut 2 ani de at si azi pot spune ca sunt 90% ok. singura problema care o am sunt balonarile si senzatia de colon plin uneori pot spune ca nervii din zona au ramas cu o sensibilitate de la prostatita asta. in rest sexul e ok numai am dureri la ejaculare si simt iar placerea ca la 18 ani  Very Happy . incearca sa te calmezi si daca iti gaseste bacterie fa minim 21 de zile tratament cu antibiotic ( din alea care ajung in prostata ) pe mine chiar m-au ajutat , si in rest fa ce au zis baietii ca suntem toti veterani deja. bafta!

stevie30

Sex : masculin Mesaje : 109
Data de inscriere : 12/03/2014
33
Localizare : mures

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus