WWW.PROSTATITA-CRONICA.COM
Ultimele subiecte
» Nou pe aici...
Mier 18 Oct 2017 - 23:44 Scris de DanMircea

» Prostatită cronică bacteriană tratată
Mar 10 Oct 2017 - 12:30 Scris de Necajitu15

» Saltele/brau cu turmalină pentru prostatită
Dum 8 Oct 2017 - 0:48 Scris de COV

» Prostatita nebacteriana , nervul pudental, sau probleme cu coloana???
Mier 4 Oct 2017 - 21:58 Scris de AndreiB

» TAVANIC ATENTIE !
Dum 1 Oct 2017 - 12:19 Scris de amon

» Prostatita cronică bacteriană (cauzată de o anumită bacterie)
Dum 1 Oct 2017 - 11:55 Scris de cursor

» Incepere tratamament naturist...
Vin 29 Sept 2017 - 11:26 Scris de AndreiB

» PROBLEME DE ERECTIE SI EJACULARE
Vin 15 Sept 2017 - 4:23 Scris de MOMO

» Dieta Ketogenica (efecte miraculoase)
Lun 21 Aug 2017 - 22:23 Scris de Raducu

In cat timp scade valoarea PSA?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

In cat timp scade valoarea PSA?

Mesaj Scris de badeaa la data de Vin 9 Ian 2015 - 3:02

Am urmat 2 tratamente cu antibiotic, dupa primul tratament la o saptamana mi-am facut analiza psa si a iesit 9. Acum dupa al doilea tratament cu 2 antibiotice simultan mi-am facut iar analiza la o saptamana distanta si mi-a iesit 5.
Imi fac eu analiza prea repede dupa ce termin antibioticul? Sau e ceva mai nasol?

badeaa

Sex : masculin Mesaje : 5
Data de inscriere : 21/12/2014
37
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Re: In cat timp scade valoarea PSA?

Mesaj Scris de bercenarul la data de Lun 12 Ian 2015 - 1:03

de la antibiotic nu stiu daca scade valoarea psa.eu am prostatita cu e-coli si mi-a iesit psa intre 2,5 si 3 (la 45 de ani). eu nu urmaream scaderea psa ( e drept, nu era prea mare), ci disparitia bacteriei (care n-a disparut). un psa de 9 sau de 5 la 34 de ani. e cam mare, nu stiu ce sa zic.s-ar putea sa nu fie doar prostatita ...

bercenarul

Sex : masculin Mesaje : 297
Data de inscriere : 17/11/2013
48

Sus In jos

Mesaj Scris de eugen la data de Mier 6 Mai 2015 - 4:06

eu am prostatita nebacteriana acum 3-4 ani aveam 4.5 PSA , si mi-am facut-o luna trecuta cand ma simteam bine aveam 1.5 ( am 29 ani).
acum sunt din pacate intr-o faza acuta de prostatita, nu stiu cat oi avea.

eugen

Sex : masculin Mesaje : 121
Data de inscriere : 27/04/2011
31
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Mesaj Scris de bercenarul la data de Mier 6 Mai 2015 - 6:28

psa creste si de la simpla inflamatie, fara sa fie cancer.un medic de la fundeni- urologie mi-a zis ca cei cu prostatite, nu fac cancer de prostata. daca e adevarat, macar e o veste buna.cancerul nu se lipeste de organe deja inflamate, bolnave si infectate.eu am 46 de ani, prostatita cronica bacteriana de 2 ani, de vreo 6 luni m-au lasat simptomele aproape de tot (de la bai, alifie si sport), dar daca nu m-ar fi lasat, eram convins sa ma duc s-o scot.durerile, usturimile si arsurile erau insuportabile !! de la bai si miscare in exces, m-am ales cu hemoroizi si discopatie (am facut fitness, jogging si alpinism la greu), dar pe langa prostatita, e o gluma.

bercenarul

48

Sus In jos

Mesaj Scris de eugen la data de Mier 6 Mai 2015 - 8:35

eu cred ca prostatita creste riscul de a face cancer de prostata. prostata sta imflamata mult timp ceea ce poate creea cancerul.

imi pare rau sa aud de discopatie. recent si eu am descopreit ca am o hernie mica la spate in partea de sus gat/umar cu dureri. am capatat-o cu acum 2 ani cu niste exercitii gresite la sala. in ultimul an am fost zilnic la bazin si eram ok , dar a trebuit sa ma opresc si durerea a reaparut. acum 2 luni am fost la kineto terapie, ( exercitii fizice, aparate electrice si masaj ). am facut 12 sedinte si m-am simtit mult mai bine. continui cu exercitiile acasa. mi-au mai aparut si niste dureri la spate jos in partea lombara , sper sa le repar la fel cu exercitiile. vroiam sa ma reapuc de sala dar acum ca m-am pricopsit iara cu prostatita trebuie sa astept sa-mi treaca, si pe de alta parte imi e teama sa nu stric mai rau spatele cu exercitiile de la sala.
nu ma pricep mult la discopati dar poate te ajuta keneto terapia , eu am fost aici, si mi s-au aparut ok , insa sunt scumpi kinetic-sm.ro

eugen

31

Sus In jos

Mesaj Scris de bercenarul la data de Mier 6 Mai 2015 - 23:08

daca faci exercitii cu greutati mai mici, multe repetari si din pozitii nesolicitante (helcometru, culcat pe banca, atarnat, aparate, etc.), fara ramat aplecat, rotari, indreptari, gdenuflexiuni, nu patesti nimic la spate.eu n-am facut din pozitii gresite, dar am facut cu greutati mari (50- 60 kg biceps din pozitia scott, 60 kg triceps la helcometru, 80- 90 kg impins culcat si picioare la aparat, etc.) si antrenamente lungi (2- 2,5 ore), desi ma simteam bine si nu dintr-o data (am ajuns la timpii si greutatile astea cam in 3 luni de antrenament) si am facut continuitate vreun an jumate.am cuplat si cu jogging, urcat pe munte, etc.vreau sa-ti spun ca pentru prostatita, mi-a facut foarte bine.

bercenarul

48

Sus In jos

Mesaj Scris de thr la data de Mier 3 Iun 2015 - 5:56

Salut. Sunt intr-o situatie asemanatoare. Am fost diagnosticat cu prostatita acuta bacteriana (e-coli). Am avut temperatura mare si toate simptomele unei prostatite. PSA-ul a fost imens, 19. Am facut un tratament cu un antibiotic si a scazut la 9(dupa 10 zile) si apoi alt tratamant cu alt antibiotic si a scazut la 4.88 (dupa 3 saptamani) si apoi la 4.74 (dupa 5 saptamani) fara nici un tratament. De simtome am scapat repede dar se intampla sa mai am senzatia de presiune pe vezica sau mici intepaturi. Ai idee in cat timp ar putea ajunge PSA-ul la o valoare normala?

thr

Sex : masculin Mesaje : 1
Data de inscriere : 03/06/2015
38
Localizare : Cluj Napoca

Sus In jos

Mesaj Scris de eugen la data de Joi 4 Iun 2015 - 4:13

mi-am facut acum o analiza de PSA am 1.25.
in perioada asta sunt intr-o faza acuta de prostatita cu dureri , etc. cred ca psa-ul a scazut ( era 1.5 acum 3 luni fara faza acuta de prostatita)  pentru ca iau si tratament pentru prostata ( ceaiuri , vitamine)

eugen

31

Sus In jos

Mesaj Scris de Serban Toni la data de Lun 26 Oct 2015 - 22:37

Salut.Am 3,5 ani decind am fost diagnosticat cu PC am reusit sa o stapinesc de 1,5 ani cu un regim de viata sonatos zic eu.Vreau sa va spun ca am fost la Urolog si mi-am facut un PSA -0,559 .Doctorul mi-a spus ca prostata arata foarte bine si ca sa am grija la frig.... ca am o sensibilitate si trebuie sa evitam o cronicizare ,sa revin peste 2 ani caci pina la 50 ani nu sint necesare analize mai dese.Vara nu iau nici un fel de medicament sau ceai iar iarna ceai de pufulita si himplasia polen sau catina alceva nu am luat niciodata in afara de antibiotice la inceput . eu cred ca psihicul si si sistemul imunitar sint cheia a da fac multa miscare ,,muncesc ,,Va doresc sanatate la toti .

Serban Toni

Sex : masculin Mesaje : 26
Data de inscriere : 01/02/2014
45
Localizare : sibiu

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare