WWW.PROSTATITA-CRONICA.COM
Ultimele subiecte
» PROBLEME DE ERECTIE SI EJACULARE
Lun 27 Noi 2017 - 23:18 Scris de steven10

» nerv pudendal prostatita nebacteriana cronica
Dum 26 Noi 2017 - 6:25 Scris de Cristian 45

» PSA,mare, de facut biopsie a mai facut cineva?
Joi 23 Noi 2017 - 7:14 Scris de musat1954

» Stafilococ Auriu
Vin 17 Noi 2017 - 11:57 Scris de SorinBri

» Prostatita cronică bacteriană (cauzată de o anumită bacterie)
Mier 15 Noi 2017 - 4:06 Scris de SorinBri

» Prostatita nebacteriana, jet urinar imprastiat
Dum 5 Noi 2017 - 9:08 Scris de CATA88

» Postatita cu chlamydia
Joi 2 Noi 2017 - 4:43 Scris de iionu88

» TAVANIC ATENTIE !
Mier 1 Noi 2017 - 10:50 Scris de mh_rw

» Nou pe aici...
Mier 1 Noi 2017 - 0:21 Scris de DanMircea

Valoare PSA mare

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Valoare PSA mare

Mesaj Scris de badeaa la data de Dum 21 Dec 2014 - 1:54

Salut,

Am 30 ani si o problema Smile . Pe la inceputul lui decembrie am avut o infectie urinara, cu frisoane, febra si stare de balonare, urinare cu dificultate si usturime.Am fost la spital la Panduri, acolo mi-a facut o ecografie si mi-a zis ca se vede vezica inflamata, mi-a dat antibiotic (10 zile), urorec si voltaren. Dupa 2 saptamani m-a chemat din nou, iar ecografie si nu se mai vedea vezica inflamata, dar mi-a dat sa fac si niste analize de sange si urina. Toate analizele mi-au iesit ok , mai putin valoarea PSA care mi-a iesit 9,65  Shocked. Medicul (rezident) de la Panduri mi-a zis sa mai iau o luna urorec si sa repet analiza sa vedem atunci cum e. Cat de "speriat" e cu valoarea asta PSA marita? 
Sper sa nu arat ca paranoia, dar am citit atat despre valoarea PSA mare si cancerul de prostata incat m-am cam speriat. Si mai ales  de ce oare sa nu fi scazut sub antibiotic daca e doar o infectie urinara?

badeaa

Sex : masculin Mesaje : 5
Data de inscriere : 21/12/2014
37
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Re: Valoare PSA mare

Mesaj Scris de MOMO la data de Dum 21 Dec 2014 - 2:10

"Nivele crescute de antigen specific prostatic au fost gasite la pacienti cu cancer prostatic, hipertrofie benigna de prostata, inflamatii ale altor tesuturi genito-urinare adiacente. Recomandarile in privinta screeningului cancerului prostatic includ determinari anuale ale antigenul specific prostatic, combinate cu tuseu rectal si ecografie in cazul depistarii unor modificari."

PSA marit la analize iese si in inflamatia cronica a prostatei. Daca faci consult cu tuseu rectal + PSA + eco la un urolog cu experienta poti exclude riscul de cancer.
MOMO
moderatori
moderatori

Sex : masculin Mesaje : 197
Data de inscriere : 10/11/2010
43
Localizare : On the Earth

http://prostatita.forum-gratuit.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de badeaa la data de Dum 21 Dec 2014 - 2:16

Multumesc pentru raspuns. Intrebarea mea este unde gasesc un medic bun? Am auzit ca la Medlife e dr Constantiniu Radu, ati auzit ceva despre dansul? Sau altul...dar care? ....preferabil nici sa imi fac programare acum pentru la anu in vara Smile

badeaa

37

Sus In jos

Mesaj Scris de bogdanmihai la data de Dum 21 Dec 2014 - 16:52

PSA-ul  crescut din cauza unei inflamatii nu scade decat daca s-a dus inflamatia de tot, la Constantiniu am fost eu , e bun urolog si diagnostician ,prescrie tratamentele pe baza unor investigatii amanuntite si a unui diagnostic corect. Daca nu tia trecut de tot nu o lasa asa, cere in continuare tratament ca e destul de nasol daca ajungi intro stare cronica. 

bogdanmihai

Sex : masculin Mesaje : 76
Data de inscriere : 02/02/2013
27
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Mesaj Scris de bercenarul la data de Dum 21 Dec 2014 - 22:04

n-ai nici-un cancer.psa-ul creste si la inflamatii ale prostatei, vezicii, testiculului, etc., chiar necancerigene.
am fost si eu la constantiniu radu, e subtire de tot.
nu afli nimic nou, judeca in sabloane, etc...
pana la urma, ce ai avut ? infectie urinara, si/ sau prostatica si cu ce gerrmene ?
cel mai bun tratament e bacteriofagul din rusia, secstafag se numeste, mai ales daca infectia e doar urinara.
in rest, vrajeala !!

bercenarul

Sex : masculin Mesaje : 297
Data de inscriere : 17/11/2013
48

Sus In jos

Mesaj Scris de badeaa la data de Lun 22 Dec 2014 - 3:49

Mi-am facut o programare la Constantiniu, dar e liber abia pe 12,01,2015 ....deocamdata m-a luat iar cu disconfort la urinare si sange in urina asa ca mai dau o fuga pana la Panduri ca poate imi schimba antibioticul...probabil ca de asta nu scadea psa ca nu trecuse de tot infectia...ca dovada ca a reaparut  Mad

badeaa

37

Sus In jos

Mesaj Scris de badeaa la data de Mar 23 Dec 2014 - 22:24

Am fost la panduri ....mi-a dat Tavanic si inca un antibiotic injectabil...am luat deja 3 doze din ele dar tot mai simt o jena...e posibil sa nu isi faca nici astea treaba sau e prea devreme sa ma pronunt?

badeaa

37

Sus In jos

Mesaj Scris de Alina2330 la data de Dum 26 Mar 2017 - 5:38

Buna ziua!Tatal meu are 59 ani,iar in urma efectuarii analizelor PSA si Free PSA,valorile sunt in afara limitelor normale:
PSA-18,75ng/ml
Free PSA-7.79%
Cu precizarea ca in urma examenului transrectal modificarile prostatei nu sunt semnificative.

Alina2330

Sex : feminin Mesaje : 1
Data de inscriere : 26/03/2017
21
Localizare : Dambovita

Sus In jos

Mesaj Scris de bercenarul la data de Lun 10 Apr 2017 - 1:40

Alina2330 a scris:Buna ziua!Tatal meu are 59 ani,iar in urma efectuarii analizelor PSA si Free PSA,valorile sunt in afara limitelor normale:
PSA-18,75ng/ml
Free PSA-7.79%
Cu precizarea ca in urma examenului transrectal modificarile prostatei nu sunt semnificative.
Valorile sunt destul de mari. S-ar putea vedea la o eventuala biopsie daca e cancer sau un simplu adenom, dar pentru siguranta, ca tot se apropie de 60 de ani, prostata trebuie scoasa cu totul ca sa elimine porcaria din corp. Avand in vedere ca aproape toti barbatii la peste 50- 60 de ani au probleme de tot felul cu prostata, trebuie scoasa. Urologii nu prea o scot inainte de 60 de ani ca pot sa ramana cu incontinenta urinara, dar la peste 60 de ani (la andropauza, cand si nivelul hormonal scade), operatia nu mai are riscuri. Eu am 47 de ani, am prostatita cronica de 3- 4 ani, mi-a facut multe probleme (acum imi e mai bine), dar cand o sa ma apropii de 60 de ani, o scot urgent.O alta problema indirecta si problematica pe care o da prostata bolnava, e si infectia urinara. Cand e deranjata sau inflamata, impiedica golirea completa a vezicii, care da infectie urinara aproape totdeauna, iata inca un motiv de scoatere...

bercenarul

Sex : masculin Mesaje : 297
Data de inscriere : 17/11/2013
48

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare