WWW.PROSTATITA-CRONICA.COM
Ultimele subiecte
» Stafilococ Auriu
Vin 17 Noi 2017 - 11:57 Scris de SorinBri

» Prostatita cronică bacteriană (cauzată de o anumită bacterie)
Mier 15 Noi 2017 - 4:06 Scris de SorinBri

» Prostatita nebacteriana, jet urinar imprastiat
Dum 5 Noi 2017 - 9:08 Scris de CATA88

» PROBLEME DE ERECTIE SI EJACULARE
Vin 3 Noi 2017 - 3:46 Scris de mitelea

» Postatita cu chlamydia
Joi 2 Noi 2017 - 4:43 Scris de iionu88

» TAVANIC ATENTIE !
Mier 1 Noi 2017 - 10:50 Scris de mh_rw

» Nou pe aici...
Mier 1 Noi 2017 - 0:21 Scris de DanMircea

» Tratament bacteriofag
Mier 1 Noi 2017 - 0:02 Scris de cursor

» Probleme legate de miros infectios
Mier 25 Oct 2017 - 5:52 Scris de MOMO

TAVANIC ATENTIE !

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

TAVANIC ATENTIE !

Mesaj Scris de Daniel Lau la data de Joi 15 Mai 2014 - 1:13

Acum 5 luni am fost diagnosticat cu PC de catre un Urolog cu experienta din Brasov.Mi-a dat o schema de tratament cu Tavanic-14 Zile,Ketonal si Xatral,bai fierbinti la sezut si Vitamina E.Precizez ca inainte de acest diagnostic,am avut dureri mari in ambele testicule,dureri de spate  in zona rinichilor.Am fost la un alt medic urolog si din pacate acesta nu m-a diagnosticat corect.Ceea ce era o prostatita in faza acuta si posibil vindecabila a fost diagnosticata ca dureri cauzate de pietre la rinichi;aveam intradevar cateva mici formatiuni vizibile la ecograf.Daca resimititi astefel de dureri mai exista o sansa cu antibioticele,dar cautati de la inceput un medic competent.Sper ca ma auziti,cel ce va numiti "doctor" Andrei de la Hiperdia Brasov.Din moment ce ajunge in stare cronica....eu in momentul de fata cred ca nu exista un remediu pentru o vindecare completa.
Durerile de inceput au fost cumplite.Durerea constanta din perineu si lipsa totala a erectiilor si a libidoului isi pun amprenta foarte mult asupra sanatatii mintale si asupra vietii de cuplu fie ca sunteti casatoriti sau nu.
Sa revin la subiectul acestui topic.TAVANICUL- antibioticul minune.As vrea sa-i intreb ( asa cum au mai facut-o si alti ) pe  domnii doctori ce prescriu aceasta mizerie de medicament cate cazuri de prostatita au vindecat ?  Ziceti mai tare ca nu va auzim...aha, deci nici unul.
Acest medicament  aproape m-a ucis.Si nu glumesc.Daca primele reactii adverse au constat in  stari de constipatie permanenta ele au evoluat o  data cu administrarea tratamentului in furnicaturi permanente in maini si picioare. La primele aparitii ale durerilor in tendoanele lui Ahile,unul din principalele efecte secundare,am intrerupt tratamentul si cosmarul abia statea sa inceapa.Am trecut la halucinatii urate si stari permanente de depresii severe urmate de dorinte continue de suicid.Nu puteam sa imi scot din cap dorinta asta de a-mi face rau,de a ma sinucide.Cineva acolo sus cred ca inca ma mai iubeste si de asta mai sunt inca in viata astazi.
Nu contest faptul ca poate asupra unor oameni nu a avut efecte adverse,Dar atata timp cat exista oameni care au murit sau au ramas infirmi pe viata din aceasta cauza, acest medicament nu ar trebuii sa existe pe piata.Celor interesati de aceste efecte dezastruoase ale acestei mizerii de medicament le recomand o cautare simpla pe Google.Povestea lui JOHN FRATTI din Statele Unite este mai mult decat sugestiva.Incercati si LEVAQUIN  TOXICITY ( Levaquin : denumire in USA a Tavanicului ) sau CIPRO TOXICITY.Cipro alias Ciprofloxacina de la noi.La fel de daunatoare ca si levofloxacina,amandoua facand parte din familia Fluoroquinelonelor.
Astazi dupa 5 luni de la inceputul acestui capitol negru din viata mea,nu sunt nici vindecat de PC si am ramas si cu cateva amintiri constante  si uneori dureroase de la Tavanic.Tendoanele sunt mai bine dar exista inca durere in ele-recomand kinetoterapia,pe mine m-a ajutat; dureri de cap,localizate numai in partea stanga a capului si din cauza ramanerii inca a rezidurilor in organism daca beau un pahar de vin imi reapar starile de halucinatii.
Va rog ,pentru binele vostru, nu luati acest medicament.Sau documentati-va bine inainte de a-l lua,macar sa stiti la ce riscuri va expuneti.
Va urez sanatate tuturor si nu incetati sa sperati ca se v-a gasi un remediu si pentru neneorocirea asta de boala.Incercati,desi este greu,sa aveti optimism si angrenati-va in activitati  care sa va indeparteze de starile depresive.

Cu stima
Daniel

Daniel Lau

Sex : masculin Mesaje : 4
Data de inscriere : 12/05/2014
37
Localizare : BRASOV

Sus In jos

Re: TAVANIC ATENTIE !

Mesaj Scris de dragos la data de Joi 15 Mai 2014 - 7:23

exact-exact prin aceleasi lucruri am trecut si eu. prima reteta a fost cu tavanic si zinat. in aceasta perioada mi-au aparut si stari depresive care au dus pina la tentativa de sinucidere. o fi fost de la tavanic sau de la inima rea, remuscari, disperare .. dumnezeu stie.. in orice caz atita timp cit nu exista vindecare completa sa bagi in tine asemenea medicamente chimice mi se pare o prostie. iar cu faza acuta si cronica.. eu cred ca odata prostata afectata de bacterii .. te duci din acut in cronic inevitabil. sau poate nu.. nu stiu. sportul ma ajutat in reechilibrarea psihica . apoi cu boala trebuie sa gasim alteceva sa ne ajute.

dragos

Sex : masculin Mesaje : 74
Data de inscriere : 27/06/2012
45
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Mesaj Scris de bercenarul la data de Joi 15 Mai 2014 - 11:46

am luat si eu tavanic (cred ca toti de aici am luat).la mine n-a avut nici-un efect, doar ca usturimile si simptomele parca s-au accentuat si n-a avut nici-un efect asupra bacteriei.mie mi s-a recomandat doar 14 zile, am auzit (aici pe forum) persoane care au scapat de bacterie cu tavanic luat cam o luna.doua persoane de pe forum au scapat, restul nu. e bine si doi decat nici unul !! tavanicul asta e obsesia urologilor !! socru-meu a avut cancer la rinichi, au trebuit sa-i scoata rinichiul (la prostata, testicule si vezica nu are nimic) si tot tavanic i-au dat in spital si dupa operatie acasa !! cred ca e un antibiotic care se da mult in urologie (ca si ciprofloxacin, nolicin, metronidazol, cefort). oricum, in prostata, nu intra absolut nimic, nu doar tavanicul, e clar !!! oricum, la orice urolog, indiferent de ce ai problema (prostata, uretra, rinichi, ureter, vezica, testicul), tot tavanic sau ciprinol ti se da !!

bercenarul

Sex : masculin Mesaje : 297
Data de inscriere : 17/11/2013
48
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Mesaj Scris de A_D la data de Mier 11 Iun 2014 - 13:07

Subscriu la ce a scris bercenarul si il felicit pentru deschiderea acestui topic care dupa parerea mea este unul de interes
.Pentru toti cei care urmeaza sau le este prescris acest antibiotic recomand citirea prospectului si punerea in balanta a avantajelor si dezavantajelor utilizarii acestui antibiotic cat si a ciprofloxacinei.
Mi-a fost prescris Tavanic de 2 ori pentru prostatita bacteriana.
La prima cura am avut niste stari nu foarte nasoale dar ciudate, respectiv ma simteam ca o leguma, cu niste ameteli,insomnii si greata.
La a doua cura insa mi-a fost foarte rau in sensul ca dupa ce am luat prima pastila, la maxim 10 minute, a inceput sa-mi bata inima foarte tare, pulsul imi crescuse la 115, senzatie de sufocare si neliniste plus o stare de greata groaznica care mi-a trecut doar seara.
De asemenea am citit ca unii baieti discutau despre avelox si ca ar fi tentati sa ia.
Are acelasiefecte adverse.
Cititi pe net pe site-urile americane despre tavanic, la ei se nuneste levaquin, si vedeti cum si-au distrus viata in urma utilizarii acedtui antibiotic, unul dintre cei care relateaza ce au patit este chiar un medic al carei fete a murit in urma folosirii antibioticului si a dat firma Bayern in judecata.

A_D

Sex : masculin Mesaje : 13
Data de inscriere : 29/09/2013
30
Localizare : Constanta

Sus In jos

Mesaj Scris de A_D la data de Mier 11 Iun 2014 - 13:17

Bayer, scuze sunt obosit.

A_D

Sex : masculin Mesaje : 13
Data de inscriere : 29/09/2013
30
Localizare : Constanta

Sus In jos

Mesaj Scris de adrianux la data de Lun 22 Sept 2014 - 20:02

Exact aceleasi probleme am avut si eu de la Ciprofloxacin !!!!!

adrianux

Data de inscriere : 05/11/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de tatar claudiu la data de Sam 28 Feb 2015 - 2:20

MI S-A PRESCRIS PENTRU O INFECTIE VIRALA TAVANIC 500MG .DUPA O JUMATATE DE ORA DUPA CE L-AM LUAT (fiind vorba de prima doza deci de la prima doza luata)AM AVUT NISTE STARI DEPRESIVE FOARTE URATE  AMETELI STARE GENERALA FOARTE PROASTA.CINE PRESCRIE ACEST MEDICAMENT NU SE GANDESTE LA  CONSECINTE NUMAI SA DEA UN TRATAMENT .DACA VA ESTE PRESCRIS REFUZATI TRATAMENTUL SA VA PRESCRIE ALTCEVA.

tatar claudiu

Sex : masculin Mesaje : 1
Data de inscriere : 28/02/2015
34
Localizare : satu mare

Sus In jos

Mesaj Scris de dny2004 la data de Dum 15 Mar 2015 - 12:40

Tavanicul sau levofloxacina are niste efecte foarte neplacute. Citeste cu atentie prospectul. Eu nu am mai putut reveni la tavanic dupa o pauza de aprox 2 luni de la terminarea tratamentului. Pur si simplu primul comprimat mi-a dat o stare insuportabila incat nu ma puteam convinge sa reincep tratamentul. Am recurs la ceva naturist si de intretinere.

Eu am inceput tratament cu tavanic prin vara 2014 cand luam 2 comp./zi 500mg fiecare plus cate o injectie cu cefort dimineata si seara, timp de 6 zile. Eram zombie Sad Apoi am continuat doar cu tavanic 1,5 luni. Regret ca nu am facut o spermocultura inainte. Acum nu stiu daca imi mai gaseste ceva. 

Deci atentie mare cu tavanicul. E bun dar are efect f periculoase.

dny2004

Sex : masculin Mesaje : 10
Data de inscriere : 24/06/2014
35

Sus In jos

Buna

Mesaj Scris de Florin36 la data de Mar 2 Aug 2016 - 5:03

Adica cine foloseste medicamentul Tavanic se sinucide?Poate sa moara?

Florin36

Sex : masculin Mesaje : 3
Data de inscriere : 02/08/2016
37
Localizare : Targu-Mures

Sus In jos

Mesaj Scris de GabiBz la data de Mier 3 Aug 2016 - 8:08

Nu mori ma stai linistit. Eu am luat tavanic vreo 25 de zile si n am avut nimic, doar cateva dureri musculare si de articulatii, dar nu stiu daca a fost de la antibiotic sau de la suprasolicitare fizica.

Depinde de la om la om.

GabiBz

Data de inscriere : 28/06/2016
19
Localizare : Suceava

Sus In jos

Mesaj Scris de cursor la data de Mier 3 Aug 2016 - 11:18

sunt in a 27 -a zi de tavanic fara efecte secundare vizibile ,dar si fara mari rezultate...

cursor

Sex : masculin Mesaje : 17
Data de inscriere : 20/06/2016
42
Localizare : bihor

Sus In jos

Mesaj Scris de Florin36 la data de Mar 9 Aug 2016 - 7:33

dar mie mi-a recomandat doctorul, tavanic de doua ori pe zi de 500 mg si pe prospect scrie numai 1 pe zi

Florin36

37

Sus In jos

Mesaj Scris de cursor la data de Vin 12 Aug 2016 - 10:40

numai o tableta de 500 mg am luat pe zi /30 zile fara mari efecte secundare ...TGP-ul la ficat s-a marit dar sper ca e reversibil in rest hemoleucograma ,trigliceride,glicemie, colesterol chiar si PSA - toate sunt in limite normale ...am luat hepatoprotector Lagosa pe toata perioada tratamentului cu Tavanic,si iau si acuma... am terminat Tavanicul sambata 06.08.2016

cursor

42

Sus In jos

Mesaj Scris de Florin36 la data de Joi 18 Aug 2016 - 21:46

dar daca eu as lua de 2x1?Cum mi-a spus medicul?

Florin36

37

Sus In jos

Mesaj Scris de cursor la data de Mar 23 Aug 2016 - 1:38

sa stii ca apar dureri articulare si slabiciune in picioare la efort ,eu nu cred ca m-as risca cu doza dubla de care vorbesti ...dar nu trec peste sfatul medicului tau !

cursor

42

Sus In jos

Mesaj Scris de Alesanko la data de Mar 20 Iun 2017 - 10:51

Salutare ! Am ajuns la urolog din cauza unui rezultat dezastruos la spermograma . Desi aveam probleme cu jetul nu le-am sezizat. La sfatul medicului sotiei , am ajuns la Dr Abboud de la clinica Syromed din Bucuresti . In urma consultului , s-a depistat un procent de 75% leucocite in urina si prostata si canalul urinar marite , in total de 27,5 cm3 in loc de 11,5 cm3 ca la un om normal . Plus canalul urinar era lipit de muschiul vezicii urinare , plus neeliminarea in totalitate a urinei din vezica , retineam 20 de ml in loc de maxim 5 ml limita maxima acceptata . Apoi la spermocultura mi se depisteaza bacteria e-coli in prostata . Mi se prescrie urmatorul tratament : 5 zile gentamicina injectabil de 2 x pe zi , doxiciclina de 2 ori pe zi o pastila , plus 1 data pe zi supoZitor indometacin . Am inceput tratamentul luni , iar vineri am venit la control , rezultatul fiind : 50% leucocite in urina , iar marinea a scazut la 21,8 cm3. Se renunta la gentamicina , si se continua cu doxiciclina si supozitorul. La urmatorul consult , marimea creste la 22,2 cm3 , cu 25% leucocite in urina , si vine si rezultatul la spermocultura cu ecoli in prostata si antibiograma sensibil la mai multe antibiotice printre care si gentamicina. Mi se da doxiclina dimineata , iar seara TAVANIC plus supozitor . La urmatorul consult marimea a scazut la 19,8 cm3 , si 0 leucocite in urina , test de urina perfect . Dupa aproape 17-18 comprimate de TAVANIC , marimea scade la 16,8 cm3 , apoi la 14,8cm3 . Jetul urinar aproape perfect , munchiul vezicii numai atinge canalul urinar , urina in vezica ajunge la limita maxima acceptata de 5 ml , culoarea la sperma s-a modificat din alb galbui + un miros ciudat , in alb sidef tulbure fara miros , erctie mai buna , libidou ridicat . Toate astea intr-o luna de tratament. Usor mi se scoate doxiciclina , si raman doar pe tavanic , la fel si supozitorul se scoate. Dupa aproape 18 pastile de tavanic nu am avut absolut nicio reactia adversa din cele enumerate de voi mai sus .
Problema este asa : nu trebuie sa luati tratament fara 1 consult de specialitate + tinere sub observatie stricta pentru a avea control asupra evolutiei . Daca aveti intrebari va raspund cu placere . Alex

Alesanko

Sex : masculin Mesaje : 6
Data de inscriere : 20/06/2017
30

Sus In jos

Mesaj Scris de Alesanko la data de Mar 20 Iun 2017 - 10:55

Pe durata tratamentului nu am consumat lactate , plus sexul se face protejat .... in acelasi timp trebuie facute si teste sotiei sau partenerei pentru a depisata posibile bacterii infectii precum clamydia , stafilocul auriu etc ... de notat ca vaginul are capacitatea de a se apara de bacteria ecoli pe cale naturala . Prostata insa nu ...

Alesanko

30

Sus In jos

Mesaj Scris de Alesanko la data de Lun 26 Iun 2017 - 10:28

Dupa 26 de zile de tavanic , am renuntat deoarece au aparut dureri la tendoanele lui Ahile , suportabile , acestea apar mai ales dimineata cand ma trezesc si trec odata cu misvarea dar reapar odata cu repausul. A fost inlocuit de sumetrolim , 4 pe zi , 2 dimineata si 2 seara. La consultul de azi , marimea a scazut la 13,5 . Va tin la curent !

Alesanko

30

Sus In jos

Mesaj Scris de Alesanko la data de Vin 30 Iun 2017 - 10:30

Va salut! La consultul de azi , dupa 5 zile de sumetrolim marimea a scazut la 12,6 . Raman pe aceste medicament dar in loc de 4 pe zi mi s-a scazut la 3 pe zi. Revin cu info sapatamana viitoare . Toate cele bune !

Alesanko

30

Sus In jos

Mesaj Scris de Alesanko la data de Joi 6 Iul 2017 - 13:04

Va salut ! La consultul de azi , marimea a ajuns la 11,5 cum ar trebui sa fie. Se mentine tratamentul cu sumetrolim pentru inca o saptamana , dar scade la 2 pastile pe zi. De asemenea o luna de zile trebuie sa mananc cate 200 gr pe zi de afine . Revin cu info saptamana viitoare ! Sanatate tuturor !

Alesanko

30

Sus In jos

Mesaj Scris de amon la data de Joi 28 Sept 2017 - 3:18

Salutare Alex, Mihai din iasi te deranjeaza, am gasit acest forum din intamplare, deoarece ma chinui cu proatatita mea de vre 2 ani aproape 3 acusi cu doctori care mai de care, ultimul sounandu-mi sa iau vitaminee si sa gandesc pozitiv, Hai serios? Vreau sa Iti spun ca prietenei mele ii gaseste la analize streptococ agalacte tip beta iar mie numi gaseste nimic la analize, urina spermoxultura etc, doar o singura data Mia iesit e-coli dupa ce am urmat un tratamen:t cu tavanic bineintwles Nu Mia mai iesit e-coli la analize, dar ce ma deranjeaza e ca am un miros neplacut de peste, clar fiind semnul unei infectii, cat iau antibioticul imi dispare mirosul, dupa ce termin tratamentul, iar imi apare axel miros insuportabil de peste cu care Nu pot sa fac nimic, ma termina psihic. Am aceeasi culoare la sperma plus un miros ciudat tare precum Al unei carpe ude mucegaite, statute, imbacsite, te rog frumos din suflet dami un nr de telefon Sau un mail ceva fb sa pot sa iau legatura cu time sa imi spui mai multe daca se poate, multumesc frumos, si imi cer scuze de deranj o zi buna in continuare. 
Astept mesajul tau!

amon

Data de inscriere : 27/09/2017
29
Localizare : iasi

Sus In jos

Mesaj Scris de Necajitu15 la data de Vin 29 Sept 2017 - 5:29

Alesanko a scris:Salutare ! Am ajuns la urolog din cauza unui rezultat dezastruos la spermograma . Desi aveam probleme cu jetul nu le-am sezizat. La sfatul medicului sotiei , am ajuns la Dr Abboud de la clinica Syromed din Bucuresti . In urma consultului , s-a depistat un procent de 75% leucocite in urina si prostata si canalul urinar marite , in total de 27,5 cm3 in loc de 11,5 cm3 ca la un om normal . Plus canalul urinar era lipit de muschiul vezicii urinare , plus neeliminarea in totalitate a urinei din vezica , retineam 20 de ml in loc de maxim 5 ml limita maxima acceptata . Apoi la spermocultura mi se depisteaza bacteria e-coli in prostata . Mi se prescrie urmatorul tratament : 5 zile gentamicina injectabil de 2 x pe zi , doxiciclina de 2 ori pe zi o pastila , plus 1 data pe zi supoZitor indometacin . Am inceput tratamentul luni , iar vineri am venit la control , rezultatul fiind : 50% leucocite in urina , iar marinea a scazut la 21,8 cm3. Se renunta la gentamicina , si se continua cu doxiciclina si supozitorul. La urmatorul consult , marimea creste la 22,2 cm3 , cu 25% leucocite in urina , si vine si rezultatul la spermocultura cu ecoli in prostata si antibiograma sensibil la mai multe antibiotice printre care si gentamicina. Mi se da doxiclina dimineata , iar seara TAVANIC plus supozitor . La urmatorul consult marimea a scazut la 19,8 cm3 , si 0 leucocite in urina , test de urina perfect . Dupa aproape 17-18 comprimate de TAVANIC , marimea scade la 16,8 cm3 , apoi la 14,8cm3 . Jetul urinar aproape perfect , munchiul vezicii numai atinge canalul urinar , urina in vezica ajunge la limita maxima acceptata de 5 ml , culoarea la sperma s-a modificat din alb galbui + un miros ciudat , in alb sidef tulbure fara miros , erctie mai buna , libidou ridicat . Toate astea intr-o luna de tratament. Usor mi se scoate doxiciclina , si raman doar pe tavanic , la fel si supozitorul se scoate. Dupa aproape 18 pastile de tavanic nu am avut absolut nicio reactia adversa din cele enumerate de voi mai sus .
Problema este asa : nu trebuie sa luati tratament fara 1 consult de specialitate + tinere sub observatie stricta pentru a avea control asupra evolutiei . Daca aveti intrebari va raspund cu placere . Alex

Salut, ai reusit sa scapi de Ecoli din prostata ?

Necajitu15

Sex : masculin Mesaje : 10
Data de inscriere : 08/05/2017
34

Sus In jos

Mesaj Scris de amon la data de Sam 30 Sept 2017 - 3:10

salut necajitu, e-coli mia iesit in urina...la ultimele analize, urina, acid uric,spermograma nu mi-a mai iesit nici un e-coli nimic. dar prietenei mele la analize ii iese streptococ beta...deci clar ca de la mine il are,. dar mie la analize numi iese nimic....poate nu am facut care trebuie

amon

29

Sus In jos

Mesaj Scris de amon la data de Dum 1 Oct 2017 - 12:19

Alex, poti sa ne spui te rog cat ai tinut tratament in total ? mersi frumos

amon

29

Sus In jos

Mesaj Scris de mh_rw la data de Mier 1 Noi 2017 - 10:50

Dupa un consult in batjocura la victor cauni, care a ignorat in totalitate restul tabloului clinic ( si nici diagnostic nu am , doar proastata e putin marita) am primit Tavanic 500/1 pe zi, 21 zile.

In prima seara, dupa prima pastila, a aparut o stare de depersonalizare, ca si cum as fi fost in taxi pe scaunul din spate, spectator la accident: absolut orice gand a devenit doar : mori. Orice pattern in camera arata a streang, inclusiv curbele de pe wallpaper. Eram constient ca e altcineva la volan dar fara vreo putere sa schimb ceva. Nu am fost singur acasa, pentru ca altfel nu mai scriam scest reply.

am 5 pastile luate ma intreb cat rau voi face daca intrerup imediat, oricum lucrurile s-au inrautatit, uretra ma ustura din senin, frecventa urinara marita, dureri noi in vintre pana pe coapse.

dar alte 3-4 milioane de dat gratis pt 5 minute de batjocura ( cat a durat consultul si eco) nu am, si sunt deprivat de somn de luni de zile nu ma mai pot misca...

mh_rw

Sex : masculin Mesaje : 5
Data de inscriere : 25/10/2015
42
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum: