WWW.PROSTATITA-CRONICA.COM
Ultimele subiecte
» PROBLEME DE ERECTIE SI EJACULARE
Lun 27 Noi 2017 - 23:18 Scris de steven10

» nerv pudendal prostatita nebacteriana cronica
Dum 26 Noi 2017 - 6:25 Scris de Cristian 45

» PSA,mare, de facut biopsie a mai facut cineva?
Joi 23 Noi 2017 - 7:14 Scris de musat1954

» Stafilococ Auriu
Vin 17 Noi 2017 - 11:57 Scris de SorinBri

» Prostatita cronică bacteriană (cauzată de o anumită bacterie)
Mier 15 Noi 2017 - 4:06 Scris de SorinBri

» Prostatita nebacteriana, jet urinar imprastiat
Dum 5 Noi 2017 - 9:08 Scris de CATA88

» Postatita cu chlamydia
Joi 2 Noi 2017 - 4:43 Scris de iionu88

» TAVANIC ATENTIE !
Mier 1 Noi 2017 - 10:50 Scris de mh_rw

» Nou pe aici...
Mier 1 Noi 2017 - 0:21 Scris de DanMircea

Gradina zoologica

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Gradina zoologica

Mesaj Scris de Jon Kreanga la data de Mar 11 Mar 2014 - 8:58

Bacteriile care apar in prostata si produc aceasta boala le-as numi animale domestice din gradina zoologica. Cele salbatice sint separat si ele sant bolile venerice.  Gradina zoologica in sine deci parcul zoologic il putem numi cu alte cuvinte vagin anus si cavitatea bucala.  Daca umblam neprotejati si avem marele ghinion de a calca pe unde nu trebuie putem deschide o cusca cu niste animale total inofensive in mediul lor din respectiva gradina si foarte usor le putem transfera in magazinul de portelanuri fine care este prostata.Va dati seama ce balamuc fac aici un stol de porumbei altfel inofensivi, sparg tot si portelanurile sint doar cioburi pe podea.
( Deci sa notam aici ca hipersensibilitatea prostatei la bacterii ea fiind super inervata de manunchiuri nervoase pentru a ne produce placeri omenesti nu se compara cu nici un alt organ amintit mai sus.)
 Ei bine ne apucam sa impuscam porumbeii cu antibiotice, si bineinteles ca ii omorim  sau chiar daca nu ii omorim pe toti ai omorim pe majoritatea, altii se mai ascund mai scapa cu alte cuvinte. Dar portelanurile sparte, ce facem cu ele incercam sa le lipim cu antiimflamatoare cu remedii naturiste cu ce putem si asa o sa facem toata viatza nu vor mai fii intregi niciodata. Totul e sa te obisnuiesti cu ideea aceasta.
Ei si pe drumul vietii asa pe la kilometrul 55 mai apare din dreapta si adenomul de prostata care incarca si mai mult autostrada apoi la kilometrul 60 cancerul de prostata aproape inevitabil dar sa speram ca apucam sa murim inainte de alte boli si nu le mai dam atentie asa mare acestora.
Povestea asta o inchei aici  a fost doar o fuga de idei

Jon Kreanga

Sex : masculin Mesaje : 4
Data de inscriere : 11/03/2014
57
Localizare : Suedia

Sus In jos

Re: Gradina zoologica

Mesaj Scris de bercenarul la data de Sam 15 Mar 2014 - 11:22

chestiunea e ca ai dreptate, cu doua amendamente.e si o chestiune de imunitate nu doar venerica.sunt tineri virgini care au prostatita bacteriana, sunt unii care reguleaza toate curvele fara prezervativ si n-au nimic, sunt altii care au bacterie in prostata dar n-au absolut nici-un simptom (eu cunosc personal pe cineva cu proteus care nu are absolut nimic), altii (multi de tot !!) care nu au nici-o bacterie si au prostatita in toata regula (asa numita prostatita nebacteriana).privitor la complicatii, eu cred ca nu ne paste nici-una din cele enumerate de tine.adenom de prostata nu prea mai facem pentru ca o tratam foarte bine (sunt asa de suparatoare simptomele, incat noi cei cu prostatita tinem toti regim, bem ceaiuri, nu bem alcool si cafea, luam mai tot timpul antiinflamatoare si antibiotice, nu stam in frig, facem miscare, etc- nu ca am vrea , ci pentru ca nu ne lasa boala !!- deci mai bine ca noi n-o trateaza nimeni !!).privitor la cancer, am aflat de la un urolog bun o bomba: NICI-UN pacient cu prostatita cronica (bacteriana sau nu) NU FACE CANCER PROSTATIC !! explicatia medicala e naucitoare: celula canceroasa nu ataca NICIODATA un organ bolnav (inflamat, infectat, suferind) ci doar organ SANATOS.e verificat medical si statistic !! privitor la celelalte complicatii (infectii urinare, uretrite, orhite, epididimite, veziculite, nefrite, cistite, etc) si astea sunt putin probabile, tocmai pentru ca, simitindu-ne foarte rau (eu nu cunosc pe nimeni caruia sa-i fi trecut de tot simptomele, chiar dupa ani de zile), tratam boala foarte bine cu tot felul de tratamente.tratamentul nu prea vindeca prostatita (doar o amelioreaza), dar previne celelalte complicatii.concluzia: vom muri la adanci batranete (sau mai devreme) din cu totul alte boli, prostatita nu ne va trece niciodata (dar nici alte boli genito-urinare nu vom face), vom avea o viata de chin, plina de dureri, stari de rau, ne vom abtine de la aproape orice (alcool, cafea, carne, acidulate, grasimi,fetite,  etc).partea buna (daca poate fi una !!) este ca acest regim de viata- nedorit de noi, dar obligati sa il tinem, ne va face foarte bine la tot corpul: ficat, stomac, intestine, inima, vase, rinichi, prostata, etc. bunica nevesti-mi a avut o porcarie de infectie urinara cu e-coli (si eu am tot e-coli dar la prostata), care a chinuit-o groaznic vreo 40 de ani (de la 60 de ani) pana la moarte (a murit la 100 de ani !!).tinand un regim draconic din cauza bacteriei (care ii dadea pusee de febra in fiecare an), a fost foarte sanatoasa la restul corpului (dar infectia urinara nu i-a trecut niciodata !!) si a murit la 100 de ani !! noi cei cu prostatita, vom avea o viata plina de restrictii, dureri si depresii, dar vom muri de batranete !!

bercenarul

Sex : masculin Mesaje : 297
Data de inscriere : 17/11/2013
48
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Mesaj Scris de MOMO la data de Dum 16 Mar 2014 - 0:29

Deosebit de interesante ambele puncte de vedere. Felicitari !
MOMO
moderatori
moderatori

Sex : masculin Mesaje : 197
Data de inscriere : 10/11/2010
43
Localizare : On the Earth

http://prostatita.forum-gratuit.ro

Sus In jos

Corect,

Mesaj Scris de felix1920 la data de Dum 16 Mar 2014 - 10:35

dar eu as recomanda tuturor trecuti de 45 de ani cu prostatita un control la 2 ani la urolog care sa palpeze prostata si sa trimita  la analiza PSA deoarece simptomatologia este asemanatoare.  Aceste doua investigatii duc la diagnosticul diferentiat si bineinteles si la tratamentul diferit.

felix1920

Sex : masculin Mesaje : 10
Data de inscriere : 04/03/2014
57
Localizare : Baia Mare

Sus In jos

Ciudatenia ...

Mesaj Scris de Jon Kreanga la data de Lun 24 Mar 2014 - 4:08

Daca tot  organismul nostru imbatrineste frumos in timp,  doar ciudatenia asta de prostata incepe sa o ia razna la 55 de ani,incepind sa creasca si sa creasca,si daca cumva in timp ai adunat si o  vietatae din gradina de mai sus (prostatita) ai pus-o.  Nu siu exact cite generatii am fost noi pe pamint dar sa fie vreo 60 000,  si de vreo 3 generatii incoace am inceput si noi sa avem pretentii sa traim peste 55, se pare ca ii cerem prea mult. De aceea totul nu are nici o logica inca de la bunul inceput. Asa cum spune undeva un coleg de suferinta.

Jon Kreanga

Sex : masculin Mesaje : 4
Data de inscriere : 11/03/2014
57
Localizare : Suedia

Sus In jos

Damblaua

Mesaj Scris de felix1920 la data de Lun 24 Mar 2014 - 10:27

Da cu alte cuvinte isi face damblaua cit vrea ea.
 Daca mai exista si un alt bine decit cele enumerate mai sus ar fii si acela ca daca antibioticele ajung foarte greu in aceasta capsula, in urma mecanismului de autoaparare prin crearea de microcalcifieri, bacteriile din  prostata la rindul lor nu pun in pericol organele invecinate. Dar infectia se cunoaste in tot corpul si se poate indentifica prin analize tipice de singe.  Tumorile canceroase din prostata  daca sint cele de natura agresiva au atributul de a se raspindi foarte repede in tot corpul si in organele invecinate. (nu toate tumorile canceroase au aceeasi agresivitate)

felix1920

Sex : masculin Mesaje : 10
Data de inscriere : 04/03/2014
57
Localizare : Baia Mare

Sus In jos

Mesaj Scris de dragos la data de Mar 25 Mar 2014 - 3:01

apropo de analizele de singe. eu am PC-stafilococ auriu de 2ani. la ultimele analize de secretii n-a iesit nimic,  analizele de singe sint in limite normale [ mi-au spus ca nu indica nici imflamatie nici infectie]  dar simtomele sint aceleasi pe care le stiti si voi. mai intelege cineva ceva?

dragos

Sex : masculin Mesaje : 74
Data de inscriere : 27/06/2012
45
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Mesaj Scris de bercenarul la data de Mar 25 Mar 2014 - 4:25

felix1920 a scris:Da cu alte cuvinte isi face damblaua cit vrea ea.
 Daca mai exista si un alt bine decit cele enumerate mai sus ar fii si acela ca daca antibioticele ajung foarte greu in aceasta capsula, in urma mecanismului de autoaparare prin crearea de microcalcifieri, bacteriile din  prostata la rindul lor nu pun in pericol organele invecinate. Dar infectia se cunoaste in tot corpul si se poate indentifica prin analize tipice de singe.  Tumorile canceroase din prostata  daca sint cele de natura agresiva au atributul de a se raspindi foarte repede in tot corpul si in organele invecinate. (nu toate tumorile canceroase au aceeasi agresivitate)

infectia nu se vede prin alte analize (de ex. de sange) pentru ca bacteria nu progrezeaza in alte organe.privitor la cancer prostatic, nu avem nici-o sansa sa il facem (daca se poate spune asa). mie mi-a zis un urolog de la fundeni ca celula canceroasa atinge doar organe sau celule in stare buna (neinflamate, sanatoase, neinfectate). deci nu facem cancer de prostate, nu prea se intinde infectia, nu se vede in sange, dar ne chinuie ani de zile !!

bercenarul

Sex : masculin Mesaje : 297
Data de inscriere : 17/11/2013
48
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Mesaj Scris de geomd la data de Mar 25 Mar 2014 - 14:01

Apreciez creativitatea!   Laughing  Laughing 

geomd

Sex : masculin Mesaje : 2
Data de inscriere : 25/03/2014
26
Localizare : Romania

Sus In jos

Mesaj Scris de osho la data de Sam 9 Ian 2016 - 23:44

Cum vad eu gradina zoologica?  Custi si iar custi... Vizitezi mai multe custi ai sanse sa faci prostatita, stai doar in ,,cusca ta...,, esti ceva mai ferit (cum ai noroc) iar apoi calcifierile incet incet cam asa in 10 ani  rezolva problemele.

osho

Sex : masculin Mesaje : 18
Data de inscriere : 05/03/2014
47
Localizare : Satu Mare

Sus In jos

Mesaj Scris de osho la data de Dum 7 Feb 2016 - 5:47

bercenarul a scris:
felix1920 a scris:Da cu alte cuvinte isi face damblaua cit vrea ea.

infectia nu se vede prin alte analize (de ex. de sange) pentru ca bacteria nu progrezeaza in alte organe.privitor la cancer prostatic, nu avem nici-o sansa sa il facem (daca se poate spune asa). mie mi-a zis un urolog de la fundeni ca celula canceroasa atinge doar organe sau celule in stare buna (neinflamate, sanatoase, neinfectate). deci nu facem cancer de prostate, nu prea se intinde infectia, nu se vede in sange, dar ne chinuie ani de zile !!

cred ca analizele de singe generale  care reflecta infectii in organism sint numarul de leucocite ridicat si viteza de sedimentare a hematiilor (VSH) la fel ridicata si bineinteles nu prezenta bacteriilor in sine , daca acestea ajung in circuitul sanguin    e o olta afacere de data aceast cu posibil rezultat mortal...(sepsis)

osho

Sex : masculin Mesaje : 18
Data de inscriere : 05/03/2014
47
Localizare : Satu Mare

Sus In jos

Mesaj Scris de cursor la data de Mar 23 Aug 2016 - 2:07

mie mi-a zis un urolog batran si bine vazut ca analizele (de secretii spermocultura etc )  nu sunt concludente "dak iau zece barbati de pe strada si le fac analize la fiecare  gasesc ceva si de fiecare data ALTCEVA " -zicea el 
adevaru' e ca o data mi-a  iesit klebsiella apoi enterococ  asta in decurs de o luna buna ...
un coleg de suferinta zicea ca a avut enterococ si acum are clamydia tot cam la o luna...
ce ziceti ?

cursor

Sex : masculin Mesaje : 17
Data de inscriere : 20/06/2016
42
Localizare : bihor

Sus In jos

Mesaj Scris de cursor la data de Sam 15 Oct 2016 - 11:04

"78 la suta din barbatii sanatosi au o bacterie in prostata iar 8 la suta au o bacterie uropatogena -si  totusi sunt sanatosi-prostata NU ESTE UN LOC STERIL!" ( citat din "PROSTATITIS FOUNDATION "un site american pt urologi )
cum altfel va explicati ca antibioticele nu fac mare lucru scapi de o bact ,la urm control ai alta ,iar iei alt antibiotic si tot asa...
problema este atunci cand e perturbat echilibrul imunologic vin toate simptomele  in cascada ...

cursor

Sex : masculin Mesaje : 17
Data de inscriere : 20/06/2016
42
Localizare : bihor

Sus In jos

Mesaj Scris de COV la data de Vin 20 Ian 2017 - 11:41

Si eu vreau sa va impartasesc povestea mea si in acelasi timp sper sa ma si lamureasca cineva. Pentru ca urologii nu m.au lamurit in nici un fel...
Asa deci prima data in spermocultura mi.a iesit Enterococcus ssp si Streptococcus agalactie. A doua oara  Streptococcus pneumoniae ++++ din secretia prostatica. A treia oara spermocultura n.a iesit nimic. A patra oara Testul Stamey, nimc ( dar aceleasi simptome ). Ultima oara spermocultura a iesit iar Enterococcus faecalis +++ si Klebsiella pneumoniae +++
Tratamente am luat tot ce e posibil pe timp foarte lung si nimic. Am aceleasi simptome de cand am luat bacteria ( usturimi dupa urinat si cand e frig, ploua, secretii anormale, probleme erectie)
Tin sa precizez ca in timpul dintre analize nu am avut nici un fel de relatie sexuala ( 2 ani ). Usturimile si erectia m.au nenorocit... Si nu inteleg de ce imi ies mereu alte bacterii, ba nu ies deloc in conditiile in care nu aveam de unde sa le iau ??? Bacteria care o fii ea sau bacteriile le.am luat in urma unui sex oral, am exact aceleasi simptome ca la inceput si ma lupt cu asta de 3 ani. Nu inteleg nimic din toate analizele astea. Mereu o bacterie cu alt nume dar simptomul e acelas... M.a daramat pshic boala asta si foarte grav e ca viata sexuala este dezastruoasa. Erectii rare si foarte slabe. Am 26 de ani si sunt distrus simt ca nu m.ai pot... Va rog frumos daca puteti sa ma sfatuiti ce sa m.ai fac. Refuz sa cred ca nu se poate elimina o bacterie din corp in 2017. Feriti.va de sexul neprotejat de orice fel, nu credeam sa duca la o asemenea nenorocire.
Multumesc ca a.ti avut rabdare sa.mi cititi povestea si astept un sfat fie el cat de mic!
Doamne ajuta la toata lumea si multa sanatate!

COV

Sex : masculin Mesaje : 14
Data de inscriere : 05/01/2017
27
Localizare : Arad

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare