WWW.PROSTATITA-CRONICA.COM
Ultimele subiecte
» Nou pe aici...
Mier 18 Oct 2017 - 23:44 Scris de DanMircea

» Prostatită cronică bacteriană tratată
Mar 10 Oct 2017 - 12:30 Scris de Necajitu15

» Saltele/brau cu turmalină pentru prostatită
Dum 8 Oct 2017 - 0:48 Scris de COV

» Prostatita nebacteriana , nervul pudental, sau probleme cu coloana???
Mier 4 Oct 2017 - 21:58 Scris de AndreiB

» TAVANIC ATENTIE !
Dum 1 Oct 2017 - 12:19 Scris de amon

» Prostatita cronică bacteriană (cauzată de o anumită bacterie)
Dum 1 Oct 2017 - 11:55 Scris de cursor

» Incepere tratamament naturist...
Vin 29 Sept 2017 - 11:26 Scris de AndreiB

» PROBLEME DE ERECTIE SI EJACULARE
Vin 15 Sept 2017 - 4:23 Scris de MOMO

» Dieta Ketogenica (efecte miraculoase)
Lun 21 Aug 2017 - 22:23 Scris de Raducu

ce facem cu bicicleta?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

ce facem cu bicicleta?

Mesaj Scris de osho la data de Mier 5 Mar 2014 - 10:26

Bicicleta este contraindicata? De cite ori merg cu bicicleta ma simt mai rau, au si altii aceasta experienta?

osho

Sex : masculin Mesaje : 18
Data de inscriere : 05/03/2014
47
Localizare : Satu Mare

Sus In jos

Re: ce facem cu bicicleta?

Mesaj Scris de MOMO la data de Mier 5 Mar 2014 - 11:31

Da, bicicleta este contraindicata. Tot ce poți face este sa-ți cumperi o şa specială care sa nu preseze nervii.
MOMO
moderatori
moderatori

Sex : masculin Mesaje : 196
Data de inscriere : 10/11/2010
43
Localizare : On the Earth

http://prostatita.forum-gratuit.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de osho la data de Lun 10 Mar 2014 - 1:44

MOMO a scris:Da, bicicleta este contraindicata. Tot ce poți face este sa-ți cumperi o şa specială care sa nu preseze nervii.
Multumesc pentru aceasta confirmare, dar unde se poate gasi asa ceva? Sau e vorba si de o pozitionare mai verticala pe sa?

osho

47

Sus In jos

Mesaj Scris de osho la data de Mar 11 Mar 2014 - 1:53

Multumesc. nu m-am gindit la asa ceva, am gasit o sa de bicicleta umpluta cu seminte de in care se incalzesc la microunde 2 minute!

osho

47

Sus In jos

Mesaj Scris de Cip la data de Mar 22 Apr 2014 - 0:47

Salut pe toata lumea si Hristos a inviat!

Fiind dintre cei care merg pe bicicleta multe mii de km pe an facand ture intre 60 si 200 de km la o iesire de 1-2 ori pe saptamana, va pot spune cate ceva din experienta mea.
1. Șaua trebuie:
a.) sa fie mai degraba tare si nu moale - nu gel, nu burete in exces etc; nu trebuie sa se "afunzi" in ea si nici sa se contureze dupa detaliile tale (implicit exclus sei cu termoformare!)
b.) sa fie pe masura ta - se masoara distanta dintre tuberozitatile ischiale si se alege saua cu latimea potrivita
c.) sa aiba decupare cat mai generoasa a.i. sa existe cat mai putin contact (deloc e de preferat) intre șa si anus/penis (pana la scrot).
Eu am ales acum cativa ani, dupa alte 2 incercari, un SMP Hybrid (fara pretentii, cca 50 de euro) de care sunt foarte multumit. La șeile cu decupare partiala mai aveam mici amorteli de penis dupa ture > 100 km dar cu SMP-ul au disparut.

DAR, nicio șa nu e perfecta! Nu degeaba bicicletele clasice (astea obisnuite cu șa) au capatat in ultimii ani denumirea de "zdrobitoare de prostata" Smile
Asa ca, recomadarea mea pentru cei care au oarece probleme cu prostata sau cei care sunt la a doua tinerete este sa se indrepte cu incredere spre bicicletele reclinate ("recumbent bicycle" in engleza, cautati inclusiv pe youtube) la care n-ai absolut niciun fel de problema cu prostata (sau anus, mijloc, coloana, gat, articulatiile mainii,...).
Eu am asa ceva si orice drum/tura in afara orasului sau de mai mult de 1/2 ora nu mai folosesc bicicleta obisnuita indiferent de cat de grozava e șaua.

Cip

Sex : masculin Mesaje : 2
Data de inscriere : 22/04/2014
54
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Mesaj Scris de osho la data de Joi 24 Apr 2014 - 0:00

Cip a scris:Salut pe toata lumea si Hristos a inviat!

Fiind dintre cei care merg pe bicicleta multe mii de km pe an facand ture intre 60 si 200 de km la o iesire de 1-2 ori pe saptamana, va pot spune cate ceva din experienta mea.
1. Șaua trebuie:
a.) sa fie mai degraba tare si nu moale - nu gel, nu burete in exces etc; nu trebuie sa se "afunzi" in ea si nici sa se contureze dupa detaliile tale (implicit exclus sei cu termoformare!)
b.) sa fie pe masura ta - se masoara distanta dintre tuberozitatile ischiale si se alege saua cu latimea potrivita
c.) sa aiba decupare cat mai generoasa a.i. sa existe cat mai putin contact (deloc e de preferat) intre șa si anus/penis (pana la scrot).
Eu am ales acum cativa ani, dupa alte 2 incercari, un SMP Hybrid (fara pretentii, cca 50 de euro) de care sunt foarte multumit. La șeile cu decupare partiala mai aveam mici amorteli de penis dupa ture > 100 km dar cu SMP-ul au disparut.

DAR, nicio șa nu e perfecta! Nu degeaba bicicletele clasice (astea obisnuite cu șa) au capatat in ultimii ani denumirea de "zdrobitoare de prostata" Smile
Asa ca, recomadarea mea pentru cei care au oarece probleme cu prostata sau cei care sunt la a doua tinerete este sa se indrepte cu incredere spre bicicletele reclinate ("recumbent bicycle" in engleza, cautati inclusiv pe youtube) la care n-ai absolut niciun fel de problema cu prostata (sau anus, mijloc, coloana, gat, articulatiile mainii,...).
Eu am asa ceva si orice drum/tura in afara orasului sau de mai mult de 1/2 ora nu mai folosesc bicicleta obisnuita indiferent de cat de grozava e șaua.
Sfaturi competente si bune de urmat, am comandat o sa SMP Martin  touring  pe siteul Bike24.com si sper sa functioneze. 
In ceea ce priveste bicicleta reclinata din cauza suspensiei care trebuie sa fie foarte dezvoltata pentru o buna amortizare , preturile sint inca serios piperate. Multumesc.

osho

47

Sus In jos

Mesaj Scris de Cip la data de Joi 24 Apr 2014 - 0:29

Sa nu cumva sa fie prea lata. Daca e pt o bicicleta de oras (cum sunt bicicletele olandeze pe care stai mai degraba vertical decat aplecat) e ok. Vezi ca prima senzatie o sa fie ca-ti ingheata bijuteriile, ca bate vantul prea tare in zona Smile  Dar te vei obisnui.

Eu am luat reclinata cu suspensie integrala dar la putin timp am renuntat la suspensie. Asta e o bicicleta de sosea, nu e pentru sarit borduri, piatra cubica, macadam. Cel putin pe fata chiar nu e nevoie de suspensie.
Esti aproape de Budapesta. Cand ai drum p-acolo fa o vizita (anunta-te ca vii) la magazinul de reclinate (se cheama AMBringa, il gasesti pe net) si fa teste. O sa trebuiasca sa inveti sa mergi pe ea dar te vor ajuta baietii acolo. Sau poti sa incerci pe triciclu, pozitia e cam la fel. Incearca de cateva ori, mi se pare ca poti si sa inchiriezi. Sau iesi cu ei la o tura de-a lor, se organizeaza iesiri o data pe luna (parca).
Abia apoi vezi daca vrei cu suspensie sau fara.
Bafta!

Cip

Sex : masculin Mesaje : 2
Data de inscriere : 22/04/2014
54
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Mesaj Scris de osho la data de Joi 24 Apr 2014 - 23:54

Cip a scris:Sa nu cumva sa fie prea lata. Daca e pt o bicicleta de oras (cum sunt bicicletele olandeze pe care stai mai degraba vertical decat aplecat) e ok. Vezi ca prima senzatie o sa fie ca-ti ingheata bijuteriile, ca bate vantul prea tare in zona Smile  Dar te vei obisnui.

Eu am luat reclinata cu suspensie integrala dar la putin timp am renuntat la suspensie. Asta e o bicicleta de sosea, nu e pentru sarit borduri, piatra cubica, macadam. Cel putin pe fata chiar nu e nevoie de suspensie.
Esti aproape de Budapesta. Cand ai drum p-acolo fa o vizita (anunta-te ca vii) la magazinul de reclinate (se cheama AMBringa, il gasesti pe net) si fa teste. O sa trebuiasca sa inveti sa mergi pe ea dar te vor ajuta baietii acolo. Sau poti sa incerci pe triciclu, pozitia e cam la fel. Incearca de cateva ori, mi se pare ca poti si sa inchiriezi. Sau iesi cu ei la o tura de-a lor, se organizeaza iesiri o data pe luna (parca).
Abia apoi vezi daca vrei cu suspensie sau fara.
Bafta!

Da, este o bicicleta de oras (city -touring) ajustata pentru o pozitie aproape verticala si nu TRK, unde sezi mai aplecat.

osho

47

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare