WWW.PROSTATITA-CRONICA.COM
Ultimele subiecte
» Nou pe aici...
Mier 18 Oct 2017 - 23:44 Scris de DanMircea

» Prostatită cronică bacteriană tratată
Mar 10 Oct 2017 - 12:30 Scris de Necajitu15

» Saltele/brau cu turmalină pentru prostatită
Dum 8 Oct 2017 - 0:48 Scris de COV

» Prostatita nebacteriana , nervul pudental, sau probleme cu coloana???
Mier 4 Oct 2017 - 21:58 Scris de AndreiB

» TAVANIC ATENTIE !
Dum 1 Oct 2017 - 12:19 Scris de amon

» Prostatita cronică bacteriană (cauzată de o anumită bacterie)
Dum 1 Oct 2017 - 11:55 Scris de cursor

» Incepere tratamament naturist...
Vin 29 Sept 2017 - 11:26 Scris de AndreiB

» PROBLEME DE ERECTIE SI EJACULARE
Vin 15 Sept 2017 - 4:23 Scris de MOMO

» Dieta Ketogenica (efecte miraculoase)
Lun 21 Aug 2017 - 22:23 Scris de Raducu

Alimentatie

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Alimentatie

Mesaj Scris de brahmachari la data de Joi 11 Iul 2013 - 2:49

Alimentatia joaca un rol important in tratamentul prostatitei asa ca am considerat ca un topic pe tema asta este util.
Alimente care amelioreaza simptomele prostatitei:
ananas - 10
grepfruit rosu - 10
pepene -10
usturoi - 7 (depinde de fiecare... la unii ajuta la altii irita)
hrisca - 7
rosii - 9
spanac - 9
brahmachari

Sex : masculin Mesaje : 109
Data de inscriere : 21/01/2011
45
Localizare : Pitesti

Sus In jos

Re: Alimentatie

Mesaj Scris de brahmachari la data de Joi 11 Iul 2013 - 2:51

am gasit un videoclip interesant despre carnea de pui care se pare ca face destul de rau in cazul infectiilor urinare:
http://www.youtube.com/watch?list=WLcFVLhQJ5C23eQHGH1bZbs5J-S4g563Cj&v=-CI_PExEkB0&feature=player_detailpage
brahmachari

45

Sus In jos

Mesaj Scris de Centeri Marius Ionut la data de Joi 11 Iul 2013 - 22:07

Buna.

Sunt total de acord cu faptul ca alimentatia ar putea juca un rol important in tratarea prostatitei.
Faptul ca sunt zile in care ne simtim bine si zile in care ne simtim mai putin bine trebuie sa ne ridice cateva semne de intrebare.
Alimentatia ar putea fi un raspuns, insa ne-ar trebui o confirmare si eventual sa vorbim cu un nutritionist.
Nu stiu insa cine ne-ar putea confirma/infirma aceasta supozitie. Doctorii nici intr-un caz. Faptul ca toate lumea ne zice sa nu mancam condimentat, sa nu consumam vin rosu si altele accentueaza supozitia ca alimentatia ar putea fi un factor declansant al acestei probleme medicale.

Cer ajutorul tututor membrilor forumului. Haideti sa incercam si varianta aceasta. Daca aveti cumva medici urologi care isi dau macar putin interesul v-as ruga sa ii intrebati despre alimentatie si rolul ei in posibila tratare a prostatitei. Eu unul nu mai colaborez cu medicii romani, ca i-as intreba eu acest aspect.

Va multumesc anticipat!

Sanatate

Centeri Marius Ionut

Sex : masculin Mesaje : 14
Data de inscriere : 26/02/2013
28
Localizare : Cluj Napoca

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitator la data de Joi 11 Iul 2013 - 22:40

ai dreptate ..medicii romani cel putin urologi is foarte superficiali.sunt de acord cu tine

Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitator la data de Vin 12 Iul 2013 - 6:13

salutare,foarte tare articolul ce si cum merg tratam alternative 
http://www.prostatitis.org/documents/Shoskes_Manickam.pdf
 in concluzie cernitolul zn si quercitina merg bine in afara.la noi pufulita propolisul si ghimpele

Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de MarianB la data de Lun 5 Aug 2013 - 4:49

Din cate am vazut eu Licopen-ul are un efect pozitiv in functionarea prostatei, el fiind prezent in cantitate mai mare in rosii. Ar trebui ca rosiile sa fie un pic preparate termic (fierte ??)

MarianB

Sex : masculin Mesaje : 31
Data de inscriere : 01/07/2013
41
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Mesaj Scris de Vizitator la data de Lun 5 Aug 2013 - 13:57

crud mai bine isi pastreaza calitatile

Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj Scris de brahmachari la data de Lun 7 Oct 2013 - 11:12

struguri = 10

varza creaza (neagra de toscana)= 10 (de obicei se da la animale, dar din ce am citit pe internet este unul dintre cele mai sanatoase alimente care exista). In germania usa a devenit foarte populara . In engleza se numeste KALE.
brahmachari

45

Sus In jos

Mesaj Scris de justbogd4n la data de Joi 24 Oct 2013 - 23:10

La noi se gaseste varza neagra de toscana?

justbogd4n

Sex : masculin Mesaje : 13
Data de inscriere : 10/08/2013
20
Localizare : P Neamt

Sus In jos

Mesaj Scris de addy_85 la data de Joi 16 Ian 2014 - 3:22

in legatura cu carnea ?carnea de peste am inteles ca ar fi buna....in afara de carnea de peste ce se mai poate consuma ?

addy_85

Sex : masculin Mesaje : 3
Data de inscriere : 15/01/2014
32
Localizare : Targu mures

Sus In jos

Mesaj Scris de LiveTheLife la data de Dum 2 Feb 2014 - 19:40

Carnea de peste nu cred ca este recomandata... Carnea de peste se strica cel mai repede dintre toate tipurile de carne. Eventual doar daca e viu si i-l tai si gatesti imediat. In plus oceanele si marile sunt otravite cu mercur si tot felul de metale grele.

LiveTheLife

Sex : masculin Mesaje : 2
Data de inscriere : 02/02/2014
29
Localizare : romania

Sus In jos

Mesaj Scris de LiveTheLife la data de Dum 2 Feb 2014 - 19:43

Miere de Manuka a incercat cineva? Am citit ca ar avea proprietati antibacteriene. Partea nasoala e ca e foarte scumpa.

LiveTheLife

Sex : masculin Mesaje : 2
Data de inscriere : 02/02/2014
29
Localizare : romania

Sus In jos

Mesaj Scris de fly boys la data de Dum 22 Iun 2014 - 5:08

Dc nu ai timp sa-ti prepari peste proaspat,poti taia o conserva de sardine in suc propriu cu lamaie.Ai avantaj ca le consumi cu tot cu oase si de aici toate beneficiile.Sardinele nu acumuleaza metale grele.
Nuci 6-7/zi,samburi de caise 6-7/zi,migdale si tot felul de samburi.
Uleiul de dovleac presat la rece.Eu imi iau de la Edy vit ca e cel mai ieftin si e producator roman.
Cereale sau tarate de ovaz,orz si secara consumate la micul dejun.Sa nu le confundati cu musli sau alte cereale care au zahar.

fly boys

Sex : masculin Mesaje : 20
Data de inscriere : 05/07/2011
36
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Mesaj Scris de Serban Toni la data de Lun 29 Sept 2014 - 5:00

Se tot vorbeste peste tot ,,presa, televizor ,internet,,de alimentatie ,a incercat cineva o alimentatie vegetariana + sa punem accent prin alimente care intaresc sistemul imunitar +o liniste sufletesca prin credinta poate ajutam  organismului sa lupte si sa faca el curatenie in prostata . am intrebat multi doctori despre alimentatie doar unul mia spus sa numi lipseasca din alimentatie catina, echinacea, propolis,laptisor de matca, polen bineinteles nu toate odata pe rind.Multumim lui Ioda pentru postari ,ne ajuta.

Serban Toni

Sex : masculin Mesaje : 26
Data de inscriere : 01/02/2014
45
Localizare : sibiu

Sus In jos

Mesaj Scris de Serban Toni la data de Joi 16 Oct 2014 - 23:46

Yoda dupa 20 ani prostatita ce alimnente sau bauturi nu consumi deloc sau aproape de loc .Crezi ca regimul are vreo importanta semnificativa?

Serban Toni

Sex : masculin Mesaje : 26
Data de inscriere : 01/02/2014
45
Localizare : sibiu

Sus In jos

Mesaj Scris de eugen la data de Vin 17 Oct 2014 - 0:15

da serban toni , alimentatia e importanta dar nu te baza mult pe ea. doar trebuie sa eviti anumite alimente cum ar fii cele picante, piperate si alcoolul, si evident sa mananci cand mai echilibrat si sanatos.
ma indoiesc ca poti scapa doar cu o alimentatie vegetariana, trebuie sa lucrezi pe toate fronturile, stil de viata sanatos, miscare, tratamente naturiste, vitamine

eugen

Sex : masculin Mesaje : 121
Data de inscriere : 27/04/2011
31

Sus In jos

Mesaj Scris de Yoda la data de Vin 17 Oct 2014 - 2:39

Alimentatia pentru mine are un rol foarte important, nu e de neglijat deloc. Din pacate am inteles asta tarziu, acum 4-5 ani. La fel de importanta e si miscarea, cea facuta sub indrumare e mai eficienta. Mers la o sala, un trainer, ceva. De fumat m-am lasat in 1998.

Eu am redus carnea rosie la max 0,5kg/luna si aia inabusita la cuptor cu legume si m-am dus catre proteinele vegetale. Am inlocuit cartoful, fasolea, fainoasele in general cu sfecla rosie, brocoli, varza, s.a in proportie de 95%. Eu am aciditate marita si ma feresc cat pot de macaruri sau bauturi care o declanseaza. Ultima masa am ajuns (dupa multa stradanie) sa o am la 7-7:30pm. Tot ce inseamna vitamine incerc sa le iau inainte cu 40-50 min de orice masa sau inante de culcare. Bauturile le-am inlocuit cu ceaiuri 1-1,5l /zi si ocazional freshuri si apa plata. Cafeaua am lasat-o la liber Smile trebuie sa ma mai pastrez si eu din vicii, nu? In loc de zahar mananc smochine uscate ca mierea imi da aciditate de multe ori. 

In timp ne deprindem cu orice, numai sa ne amelioram semnificativ/vizibil starea. Mai am destule de pus la punct, folosesc http://whfoods.org/foodadvisor.php ca sa ma ghideze deocamdata.

Basketball  Rabdare si... perseverenta.

Yoda

Sex : masculin Mesaje : 30
Data de inscriere : 16/09/2014
42
Localizare : Sectorul4

Sus In jos

Mesaj Scris de Yoda la data de Vin 17 Oct 2014 - 3:16

Unul din motivele pentru care PC cu ecoli la mine nu si-a facut de cap este ca eu am folosit ceaiul si unguentul de galbenele in toti acesti ani. Din cauza aciditatii mari care o am de 22-23 de ani am constat ca imi face bine si se pare ca asa am eliminat si ecoli cu tratamente simple. A fost o conjuntura fericita, doua afectiuni, o singura planta.

De 4 zile am introdus in infuzii si cate o lamaie cojita/zi sa vad ce efect are. Am citit pe forum ca desi e acida, unii zic ca alcalinizeaza urina. Mai astept 4-5 zile si public concluziile.

Yoda

42

Sus In jos

Mesaj Scris de MOMO la data de Vin 17 Oct 2014 - 5:43

@ yoda. Imi poti spune de care unguent cu galbenele folosesti? E cel cu marul lupului, sugerat de Bercenarul, sau altceva?
MOMO
moderatori
moderatori

Sex : masculin Mesaje : 196
Data de inscriere : 10/11/2010
43
Localizare : On the Earth

http://prostatita.forum-gratuit.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de Yoda la data de Lun 20 Oct 2014 - 20:44

Nu. E o crema produsa de Pharmamedico Germania dar care se gaseste si la noi sub denumirea de Alifie cu Galbenele Melkfett si are 250 ml net. Cu ea am rezolvat foarte multe inflamatii, infectii la nivelul pielii, cicatrizari, s.a. Practic o luam cu noi in concedii, e nelipsita din bagaje. Deci nu scapi de ecoli cu ea, ca sa fim intelesi, dar ajuta mult.

Yoda

42

Sus In jos

Urina si lamaia

Mesaj Scris de Yoda la data de Vin 24 Oct 2014 - 2:25

Unii spun ca sucul de lamaie alcalinizeaza urina. Eu, dupa 7 zile de mancat 
o lamaie decojita taiata bucati in ceai, nu am constatat nicio modificare in urina. 

Voi continua sa le folosesc zilnic in ceai pentru ca nu are ce sa strice dar 
pentru alcalinizare va trebui sa gasesc altceva care sa dea rezultate mai... palpabile.

Yoda

42

Sus In jos

Mesaj Scris de eugen la data de Vin 24 Oct 2014 - 6:58

yoda, cred ca trebuie sa mananci multe legume pentru alcanizare, si intr-o perioada mai lunga de timp. si nu ma refer la vegetarian , ci doar mai mutle legume in alimentatie. poti incerca cu vitamina e si zync , pe mine m-au ajutat. ia-le timp de 3 saptamani.

eugen

Sex : masculin Mesaje : 121
Data de inscriere : 27/04/2011
31

Sus In jos

Mesaj Scris de bercenarul la data de Vin 24 Oct 2014 - 7:17

alimentatia nu prea influenteaza chiar atat de mult.mie imi fac rau cafeaua, taria, berea, condimentele (piper, etc) si proteinele in exces (carnea de porc, slanina, multe lactate).dar nu e cazul sa ai regim de infometare.se spune ca lactatele mentin calcifierile si prteinele (in exces) si dulciurile maresc aciditatea.dar poti sa mananci ciuperci, oua si peste (ca sa suplimentezi proteinele- daca reduci mult lactatele si carnea), legume (mazare, fasole verde, hrisca, etc, dar nu cartofi care fac aciditate).fructe, se pot manca cate vrei (doar sa nu fermenteze prea tare) si dulciurile se pot compensa cu mierea care, fiind zahar natural (ca si cel din fructe) nu creeaza aciditate.iar piperul, vodca, cafeaua, si sucurile acidulate, pa !!!

bercenarul

Sex : masculin Mesaje : 297
Data de inscriere : 17/11/2013
48
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare